Σχολές ΗΜΜΥ

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.


H περσινή πρώτων των πρώτων δήλωσε ΕΜΠ την κλασική σχλή που δεν ξέρει κανένας τι είναι ΗΜΜΥ με σκοπό να ασχοληθεί με την Βιοιατρική. Υπάρχει αντίστοιχη Ροή στο ΕΜΠ ... οπότε μάλλον είχε διαβάσει για τις ροές και έτσι πήγε και δήλωσε.

Μάλλον ούτε η ίδια δε ξέρει ακριβώς τι είναι το ΗΜΜΥ.

Το μόνο που παραδέχομαι για τους ΗΜΜΥ είναι ότι συγκεντρώνουν στις σχολές τους τα μεγαλύτερα μυαλά... οπότε μιλάμε και ένα εξαιρετικό και ανταγωνιστικό επίπεδο φοιτητών.

Μα αν θες να πας βιοιατρικη στην Ελλάδα η καλύτερή σου επιλογή είναι ημμυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μα αν θες να πας βιοιατρικη στην Ελλάδα η καλύτερή σου επιλογή είναι ημμυ.

έχεις δίκιο .. δε θέλω να μπαίνω σε ξένα χωράφια νόμιζα πως μπορούσες και από το φυσικό μέσω μεταπτυχιακού το οποίο ειναι αρκετά δημοφιλές και δύσκολα μπαίνεις στην Ελλάδα.

Πάντως όσο αφορα τον ρόλο βιοτεχνολόγων στα νοσοκομεία είναι αρκετά υψηλός και έχουν δικό τους γραφείο στο χώρο του νοσοκομείου και η δουλειά είναι αρκετά υπέυθυνη αφού κάθε λίγο κάνουν ελεγχους στα μηχανήματα και μέτρηση τιμών ακτινοβολίας για το καλό των ασθενών αλλά και του προσωπικού και των επισκεπτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Με Βιοιατρική παντως υπαρχει εργαστηριο και στους Μηχανολογους και μαλιστα ειναι απο τα καλυτερα της σχολης, οργανωμενο και γινεται σοβαρη δουλεια. Just saying
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos143

Νεοφερμένος

Ο nikos143 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
παιδια εχω συγκεντρωσει 18.555 λετε να μπω εμπ ημμυ;; Γενικα υπαρχει η αισθηση ότι θα πεσουν οι πολυτεχνειακες και κυριως αυτές της επαρχιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelisst

Νεοφερμένος

Ο vaggelisst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
παιδια εχω συγκεντρωσει 18.555 λετε να μπω εμπ ημμυ;; Γενικα υπαρχει η αισθηση ότι θα πεσουν οι πολυτεχνειακες και κυριως αυτές της επαρχιας

Άποψή μου: Κατά 90% είσαι μέσα.Πέρυσι η βάση ήταν 18.540.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos143

Νεοφερμένος

Ο nikos143 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Άποψή μου: Κατά 90% είσαι μέσα.Πέρυσι η βάση ήταν 18.540.

σε ευχαριστω φιλε μακαρι να αποδειχθείς σωστος χαχαχ από το στομα σου και στου θεου το αυτι!! σου ευχομαι καλη επιτυχια και σε σενα ο,τι και αν κανεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelisst

Νεοφερμένος

Ο vaggelisst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
σε ευχαριστω φιλε μακαρι να αποδειχθείς σωστος χαχαχ από το στομα σου και στου θεου το αυτι!! σου ευχομαι καλη επιτυχια και σε σενα ο,τι και αν κανεις
Εγώ ΗΜΜΥ ΑΠΘ αν πέσει αλλιώς ΗΜΤΥ Πάτρα.Τα μόρια που έχεις συγκεντρώσει είναι πολλά φίλε.Ακόμη και αν δεν το πιάσεις όλες οι σχολές ΗΜΜΥ είναι εξαιρετικές.Μπορείς εδώ https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=165042 να ψηφίσεις ΗΜΜΥ για να έχουμε ένα δείγμα τι γίνεται με τη ζήτηση των σχολών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos143

Νεοφερμένος

Ο nikos143 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εγώ ΗΜΜΥ ΑΠΘ αν πέσει αλλιώς ΗΜΤΥ Πάτρα.Τα μόρια που έχεις συγκεντρώσει είναι πολλά φίλε.Ακόμη και αν δεν το πιάσεις όλες οι σχολές ΗΜΜΥ είναι εξαιρετικές.Μπορείς εδώ https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=165042 να ψηφίσεις ΗΜΜΥ για να έχουμε ένα δείγμα τι γίνεται με τη ζήτηση των σχολών.

ευχαριστω φιλε σκέφτομαι 2η επιλογή να βαλω μηχανολόγους μηχανικους εμπ και 3η ναυπηγους διοτι δεν θελω να επιβαρυνω οικονομικα τους δικους μου θα βαλω από και εκει και επειτα σχολες επαρχιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
νικολακι μακαρι να σκεφτουν ολοι οι αθηναιοι απο την ωθηση ετσι μπας και μας αφησουν κανα κοκκαλακι εδω στην θεσσαλονικη με 17.955 μπας και μπουμε ημμυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos143

Νεοφερμένος

Ο nikos143 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
νικολακι μακαρι να σκεφτουν ολοι οι αθηναιοι απο την ωθηση ετσι μπας και μας αφησουν κανα κοκκαλακι εδω στην θεσσαλονικη με 17.955 μπας και μπουμε ημμυ
και γω από αθηνα είμαι και είναι λογικο λογω κρισης η πλειονοτητα εδώ να σκεφτει ετσι όπως και σε ολη την ελλαδα ολοι θα προτιμησουν σχολες κοντα στην κατοικια τους. Ελπιζω να περασεις πανο και πιστευω εχεις πολλες πιθανότητες ετσι και αλλιως την περνας την περσινη βαση νομιζω πως οι πολυτεχνειακες θα μεινουν στα περσινα επίπεδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosss98aris

Νεοφερμένος

Ο panosss98aris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια θελω να ρωτησω : μηχανολογος μηχανικος ή ναυπηγος μηχανολογος ;;; τι λετε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Λοιπον, ειμαι σε μια πολυ παραξενη κατασταση. Εβγαλα 19440. Μεχρι πριν ηθελα φυσικο αλλα εψαξα τις σχολες και βρηκα οτι το ΕΜΠ ηλεκτρολογων μηχανικων ειναι πολυ καλη σχολη οποτε μαλλον αυτην θα βαλω.Παρολα αυτα εχω κανει και αιτηση σε πανεπιστημιο του εξωτερικου στο Bristol και με δεχτηκαν.
Και ρωταω:
1)Να παω στο Bristol ή να μεινω εδω στους ηλεκτρολογους και γιατι;
2)Απο τους ηλεκτρολογους να επιλεξω αθηνα ή καποιο αλλο τμημα γιατι ζω Αθηνα και δεν ξερω κατα ποσο θα μου αρεσει να ζησω τουλαχιστον αλλα 5 χρονια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Λοιπον, ειμαι σε μια πολυ παραξενη κατασταση. Εβγαλα 19440. Μεχρι πριν ηθελα φυσικο αλλα εψαξα τις σχολες και βρηκα οτι το ΕΜΠ ηλεκτρολογων μηχανικων ειναι πολυ καλη σχολη οποτε μαλλον αυτην θα βαλω.Παρολα αυτα εχω κανει και αιτηση σε πανεπιστημιο του εξωτερικου στο Bristol και με δεχτηκαν.
Και ρωταω:
1)Να παω στο Bristol ή να μεινω εδω στους ηλεκτρολογους και γιατι;
2)Απο τους ηλεκτρολογους να επιλεξω αθηνα ή καποιο αλλο τμημα γιατι ζω Αθηνα και δεν ξερω κατα ποσο θα μου αρεσει να ζησω τουλαχιστον αλλα 5 χρονια!!

1) Δεν ξέρω τίποτα για το Bristol. Σε τι σχολή θα πας εκεί; Φυσικό;

2) Να μείνεις ΕΜΠ.

Το Bristol είναι Αγγλία, δηλαδή από εχτές εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης. Κοίταξε τι επιπτώσεις θα έχει αυτό αν σπουδάσεις εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπον, ειμαι σε μια πολυ παραξενη κατασταση. Εβγαλα 19440. Μεχρι πριν ηθελα φυσικο αλλα εψαξα τις σχολες και βρηκα οτι το ΕΜΠ ηλεκτρολογων μηχανικων ειναι πολυ καλη σχολη οποτε μαλλον αυτην θα βαλω.Παρολα αυτα εχω κανει και αιτηση σε πανεπιστημιο του εξωτερικου στο Bristol και με δεχτηκαν.
Και ρωταω:
1)Να παω στο Bristol ή να μεινω εδω στους ηλεκτρολογους και γιατι;
2)Απο τους ηλεκτρολογους να επιλεξω αθηνα ή καποιο αλλο τμημα γιατι ζω Αθηνα και δεν ξερω κατα ποσο θα μου αρεσει να ζησω τουλαχιστον αλλα 5 χρονια!!

Αν το Bristol είναι ακόμη δυνατή επιλογή μετά το Brexit πήγαινε δαγκωτό.

To Bristol είναι το 37ο καλύτερο πανεπιστήμιο στον κόσμο ενώ το ΕΜΠ το 376ο
Όχι ότι αυτό κρίνει τα πάντα, αλλά γιατί πας στο δεύτερο όταν μπορείς να πας στο πρώτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Να γραφτείς στο τμήμα ΗΜΜΥ ΕΜΠ σίγουρα και από εκεί και πέρα βλέπεις (στο οποίο πρέπει να κάνεις δήλωση μαθημάτων κάθε εξάμηνο γιατί αλλιώς διαγράφεσαι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Αν το Bristol είναι ακόμη δυνατή επιλογή μετά το Brexit πήγαινε δαγκωτό.

To Bristol είναι το 37ο καλύτερο πανεπιστήμιο στον κόσμο ενώ το ΕΜΠ το 376ο
Όχι ότι αυτό κρίνει τα πάντα, αλλά γιατί πας στο δεύτερο όταν μπορείς να πας στο πρώτο?

Δεν ξερω αν σε προπτυχιακο επιπεδο τα rankings μετρανε για μετεπειτα. :hmm::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
1) Δεν ξέρω τίποτα για το Bristol. Σε τι σχολή θα πας εκεί; Φυσικό;

2) Να μείνεις ΕΜΠ.

Το Bristol είναι Αγγλία, δηλαδή από εχτές εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης. Κοίταξε τι επιπτώσεις θα έχει αυτό αν σπουδάσεις εκεί.

1) Φυσικο εχω βαλει αλλα εχω δυνατοτητα να το αλλαξω. Παρατηρησα οτι το ηλεκτρολογος στο Bristol ειναι μονο ηλεκτρονικα κυκλωματα και τετοια ενω του ΕΜΠ φαινεται πολυ πιο καλο το προγραμμα μαθηματων. Λενε (δεν το εχουν ανακοινωσει επισημα ) οτι οι αλλαγες ειναι μακροπροθεσμες και δεν θα με αγγιξουν :/

2) Της Θεσσαλονικης δεν ειναι καλο;;Αυτο που προβληματιζομαι ειναι οτι δεν εχει τοσες ροες οσες εχει το ΕΜΠ :/ :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Να πας ΗΜΜΥ ΕΜΠ, από τη στιγμή που μένεις και Αθήνα. Δεν βρίσκω λόγο να πετάξεις τόσα λεφτά για να πας στο Bristol. Φύλαξέ τα για ένα δυνατό μεταπτυχιακό. Εξάλλου, όσοι από τους καλύτερους του ΕΜΠ μετά πάνε για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό διαπρέπουν. Και σε ό,τι αφορά τα rankings, τα ελληνικά κεντρικά πανεπιστήμια δεν υστερούν σε τίποτα από άποψης γνωστικού αντικειμένου από αυτά του εξωτερικού (σε πολλές περιπτώσεις υπερτερούν μάλιστα), απλά είναι πολύ ανοργάνωτα και ελλιπώς χρηματοδοτούμενα, και ως εκ τούτου πέφτουν αρκετά στις κατατάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Να πας ΗΜΜΥ ΕΜΠ, από τη στιγμή που μένεις και Αθήνα. Δεν βρίσκω λόγο να πετάξεις τόσα λεφτά για να πας στο Bristol. Φύλαξέ τα για ένα δυνατό μεταπτυχιακό. Εξάλλου, όσοι από τους καλύτερους του ΕΜΠ μετά πάνε για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό διαπρέπουν. Και σε ό,τι αφορά τα rankings, τα ελληνικά κεντρικά πανεπιστήμια δεν υστερούν σε τίποτα από άποψης γνωστικού αντικειμένου από αυτά του εξωτερικού (σε πολλές περιπτώσεις υπερτερούν μάλιστα), απλά είναι πολύ ανοργάνωτα και ελλιπώς χρηματοδοτούμενα, και ως εκ τούτου πέφτουν αρκετά στις κατατάξεις.

Oooo καλη απαντηση!! Ευχαριστω. :D
Εεμ ψαχνω και τα αλλα τμηματα ηλεκτρολογων της Ελλαδας για να δω αν υπαρχει καποιο καλυτερο απο ΕΜΠ περα απο αποψεις των αλλων.
Εχεις να μου προτινεις καποιο αλλο ;Και γιατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Oooo καλη απαντηση!! Ευχαριστω. :D
Εεμ ψαχνω και τα αλλα τμηματα ηλεκτρολογων της Ελλαδας για να δω αν υπαρχει καποιο καλυτερο απο ΕΜΠ περα απο αποψεις των αλλων.
Εχεις να μου προτινεις καποιο αλλο ;Και γιατι;
Δεν είμαι σχετικός με το αντικείμενο για να σε βοηθήσω ως προς τη σύγκριση. Πάντως, το ΕΜΠ έχει καλύτερο reputation.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top