Σχολές ΑΕΝ (Εμποροπλοιάρχων)

Unforgiven21

Νεοφερμένος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
αν μπορει καποιος να απαντησει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
αν μπορει καποιος να απαντησει;;;
Ρωτα την αρμοδια υπηρεσια για το συγκεκριμενο επιδομα. Το οτι ειναι η ΑΕΝ ανωτατη εκπαιδευση δε σημαινει οτι αυτοματα
δικαιουσε και επιδομα. Φανταζομαι οτι πηγαινεις στη σχολη οχι για το επιδομα αλλα για τη σου αρεσει η Θαλασσα
Και φανταζομαι το επιδομα δε θα ναι κανενα σουπερ ποσο. Παντως για σιγουρα ρωτα γιατι πιθανον να ειναι ειδικη περιπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unforgiven21

Νεοφερμένος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
εννοειται πως μμου αρεσει η θαλασσα...εννοειται πως διαλεγω το επαγγελμα αυτο επειδη μου αρεσει η εργασια , η ασχολια αυτη...ενταξει εγινε ευχαριστωωω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unforgiven21

Νεοφερμένος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
φιλε εγω αν περασω αεν απο τον πρωτο βαθμο μεχρι τον τελευταιο βαθμο πο φτανω μπορεις να μου πεις ποιοι βαθμοι ειναι ολοι με τησειρα και το μισθο του καθενος;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
φιλε εγω αν περασω αεν απο τον πρωτο βαθμο μεχρι τον τελευταιο βαθμο πο φτανω μπορεις να μου πεις ποιοι βαθμοι ειναι ολοι με τησειρα και το μισθο του καθενος;;
Φιλε νομιζω γενικα οι μισθοι στη θαλασσα ειναι ψηλοτεροι παντου.
Αν αγαπας τη θαλασσα ΠΗΓΑΙΝΕ. Οταν εγω ημουν πιτσιρικας πηγαιναν λιγοι οι περισσοτεροι εφτυναν τη θαλασσα
οχι γιατι δεν ειχε λεφτα , τοτε ηταν και περισσοτερα , αλλα γιατι εξω η κατασταση ηταν καλυτερη οποτε ο αλλος
τα ζυγιζε ολα. Η ΑΕΝ ηταν σχολη που ηθελα εγω να παω κ δεν πηγα. Σημαρα πολλα χρονια μετα λεω ναι το εχω μετανιωσει. Γιατι μου αρεζε ανεκαθεν η θαλασσα και μπορω να λειπω για μηνες.Οχι για τα λεφτα που ηταν και πολλα.
Ομως πολλες φορες ωραιοποιουμε πραγματα που δε ζησαμε.
Αυτα που μπορει να χασει κανεις απο τη ναυτικη ζωη δεν ειναι και λιγα . Επισης δεν εχω γνωρισει ποτε εν ενεργεια
ναυτικο . Τρεις πρωην ναυτικους γνωρισα αποφοιτους ΑΕΝ και οι τρεις εφτυσαν τη θαλασσα, οι δυο ζουν Κυπρο σερβιτοροι
ο αλλος καλογερεψε σε μοναστηρι. Κανεις δεν παραπονεθηκε για τα λεφτα αλλα για τη ζωη που δεν αντεξαν εκει.
Παντως χειροτερα απο τη στερια σε οικονομικο επιπεδο αποκλειεται να εισαι στη θαλασσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis_pgs

Νεοφερμένος

Ο Giannis_pgs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδιά εγώ αυτό που έχω να πω στους υποψήφιους σπουδαστές Α.Ε.Ν. είναι ότι το να είσαι ναυτικός (όπως στρατιωτικός,μπάτσος κλπ) δεν είναι απλό επάγγελμα.Εκτός από επάγγελμα είναι και τρόπος ζωής.Όταν είσαι μέσα στο καράβι θα συναντήσεις άτομα τα οποία στην στεριά δεν θα τους έλεγες ούτε καλημέρα,παρόλα αυτά μέσα στο πλοίο θα πρέπει να συνεργαστείς στενά μαζί τους και άμα τσακωθείς κιόλας μπορεί και να σε διώξουν.Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι επιλέγοντας ένα τέτοιο επάγγελμα επιλέγεις και τρόπο ζωής.Τα λεφτά είναι το μόνο θετικό στην δουλειά του ναυτικού,και μιλάω εκ πείρας.Επίσης θέλω να πω στα παιδιά που σκέφτονται να πάνε μηχανικοί ότι η Α.Ε.Ν. δεν είναι μονόδρομος.Άμα τελειώσεις μηχανολόγος μηχανικός στο πολυτεχνείο ή Τ.Ε.Ι. μηχανολογίας κάνεις 12 μήνες δόκιμος και παίρνεις κανονικά δίπλωμα μηχανικού Γ΄ τάξης Ε.Ν.Άμα τελειώσεις Α.Ε.Ν. έχεις επιλέξει θάλασσα και μόνο θάλασσα,οπότε μην σκέφτεστε μεταπτυχιακά και Λιμενικό.Το πτυχίο Α.Ε.Ν. αναγνωρίζεται μόνο στην θάλασσα και όχι στην στεριά.Για αυτό σας λέω για να μην φτάσετε σε μία ηλικία 25-26 χρόνων και γυρίσετε πίσω και δείτε ότι δεν έχετε κάνει τίποτα(μιλάω και σε επίπεδο σπουδών αλλά και σε επίπεδο προσωπικής ζωής) και αρχίσετε να χτυπάτε το κεφάλι σας στον τοίχο σκεφτείτε καλά τα πάντα.Καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimboulou

Νεοφερμένος

Ο jimboulou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
να σας πω ρε παιδιά εγώ έχω proficiency και απολυτήριο λυκείου 18,7 έδωσα περσυ πανελλήνιες και πέρασα στρατό αλλα τελικά μετά από 3 μήνες έφυγα!!!θέλω να πάω στη σχολη εμποροπλοιάρχων με το 10% φέτος!!!μπορείτε να μου πείτε λίγο σας παρακαλώ τι γίνετε με τα χρήματα(πρώτος μισθός) και με το πως κατανέμονται(π.χ εγώ που έχω και προ και καλο απολυτήριο θα περνώ παραπάνω??? θα πάω πιο πολλά ταξίδια?? θα βρεθώ σε καλύτερη θέση???)ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ PLZ!!!!ΝΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΟ 10% Η ΟΧΙ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,410 μηνύματα.
να σας πω ρε παιδιά εγώ έχω proficiency και απολυτήριο λυκείου 18,7 έδωσα περσυ πανελλήνιες και πέρασα στρατό αλλα τελικά μετά από 3 μήνες έφυγα!!!θέλω να πάω στη σχολη εμποροπλοιάρχων με το 10% φέτος!!!μπορείτε να μου πείτε λίγο σας παρακαλώ τι γίνετε με τα χρήματα(πρώτος μισθός) και με το πως κατανέμονται(π.χ εγώ που έχω και προ και καλο απολυτήριο θα περνώ παραπάνω??? θα πάω πιο πολλά ταξίδια?? θα βρεθώ σε καλύτερη θέση???)ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ PLZ!!!!ΝΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΟ 10% Η ΟΧΙ??

Με το 10% ξέχνα το. Εχει λήξει η προθεσμία. Επρεπε να κάνεις την αίτηση μέχρι τις 5/3 αν ήθελες στρατό, εμποροπλοιάρχων, τεφαα, αστυνομία.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αίτηση το καλοκαίρι με βαθμό απολυτηρίου. Εχεις 18.7, έχεις και το proficiency που σου δίνει αν θυμάμαι καλά +2000 μόρια... είσαι ήδη μέσα! Συνήθως αιτηση με απολυτήριο κάνουν όσοι δεν πέρασαν με πανελλαδικές (δηλαδή έχουν γράψει κάτω απο 9000 που είναι η βάση, και συνεπώς δεν έχουν καλό απολυτήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jimboulou

Νεοφερμένος

Ο jimboulou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
έχω κάνει την αίτηση!!με ενημέρωσαν από το λύκειο και πήγα και δήλωσα σχολες εμπορικού ναυτικού και στρατό το θέμα είναι αν αξίζει να πάω !με τα λεφτά τι παίζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giannis_pgs

Νεοφερμένος

Ο Giannis_pgs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Λοιπόν φίλε μου η Α.Ε.Ν. είναι 4 χρόνια.Στο 2ο εξάμηνο πας εκπαιδευτικό ταξίδι διάρκειας 6 μηνών.Θα παίρνεις χρήματα ανάλογα την ναυτιλιακή εταιρία που έχεις κλείσει.(πρέπει να ψάξεις εσύ για εταιρία)Τα χρήματα είναι μεταξύ 800 ευρώ άμα βρεις σε όχι τόσο καλή εταιρία και φτάνουν μέχρι τα 2000 για τις πολύ καλές εταιρίες.Κάνεις και δεύτερο ταξίδι στο 5ο εξάμηνο τότε παίρνεις περίπου ένα 300 περισσότερο από το πρώτο.Μην κοιτάς τα λεφτά μόνο κοίτα άμα αντέχεις να κάνεις μήνες να δεις τους δικού σου και γενικότερα αν αντέχεις την μοναξιά.Μπορεί να υπάρξουν και 8 μήνες στους οποίους θα έχεις πιάσει λιμάνι μόνο 2 φορές.(κυρίως άμα είσαι σε τάνκερ)Διάβασε και το προηγούμενο σχόλιο που έχω κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unforgiven21

Νεοφερμένος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Λοιπόν φίλε μου η Α.Ε.Ν. είναι 4 χρόνια.Στο 2ο εξάμηνο πας εκπαιδευτικό ταξίδι διάρκειας 6 μηνών.Θα παίρνεις χρήματα ανάλογα την ναυτιλιακή εταιρία που έχεις κλείσει.(πρέπει να ψάξεις εσύ για εταιρία)Τα χρήματα είναι μεταξύ 800 ευρώ άμα βρεις σε όχι τόσο καλή εταιρία και φτάνουν μέχρι τα 2000 για τις πολύ καλές εταιρίες.Κάνεις και δεύτερο ταξίδι στο 5ο εξάμηνο τότε παίρνεις περίπου ένα 300 περισσότερο από το πρώτο.Μην κοιτάς τα λεφτά μόνο κοίτα άμα αντέχεις να κάνεις μήνες να δεις τους δικού σου και γενικότερα αν αντέχεις την μοναξιά.Μπορεί να υπάρξουν και 8 μήνες στους οποίους θα έχεις πιάσει λιμάνι μόνο 2 φορές.(κυρίως άμα είσαι σε τάνκερ)Διάβασε και το προηγούμενο σχόλιο που έχω κάνει.
φιλε εγω ειμαι ενας μετριος μαθητης του 16-17...εκτος απο εμπορικο ναυτικο σε ποια αλλη καλη σχολη μπορω να περασω;;;;το εμορικο ναυτικο ομως μ αρεσει...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis_pgs

Νεοφερμένος

Ο Giannis_pgs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Κοίτα Unforgiven 21,όσον αφορά ποια σχολή είναι καλή και ποια όχι δεν μπορώ να σου απαντήσω.Αυτό που θα σου πω είναι ότι καλή σχολή είναι αυτή που σου αρέσει το αντικείμενό της.Τώρα ως προς το εμπορικό ναυτικό δεν μπορείς από τώρα να λες ότι σου αρέσει,γιατί δεν έχεις ακόμα εμπειρία από το πλοίο.(εκτός και έχεις στενό συγγενή ναυτικό αν και αυτό δεν είναι πάντα σίγουρο)Αυτό που έχω να σου πω εγώ είναι μην κοιτάς μόνο το οικονομικό αλλά και μάθε τις συνθήκες που επικρατούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unforgiven21

Νεοφερμένος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Κοίτα Unforgiven 21,όσον αφορά ποια σχολή είναι καλή και ποια όχι δεν μπορώ να σου απαντήσω.Αυτό που θα σου πω είναι ότι καλή σχολή είναι αυτή που σου αρέσει το αντικείμενό της.Τώρα ως προς το εμπορικό ναυτικό δεν μπορείς από τώρα να λες ότι σου αρέσει,γιατί δεν έχεις ακόμα εμπειρία από το πλοίο.(εκτός και έχεις στενό συγγενή ναυτικό αν και αυτό δεν είναι πάντα σίγουρο)Αυτό που έχω να σου πω εγώ είναι μην κοιτάς μόνο το οικονομικό αλλά και μάθε τις συνθήκες που επικρατούν.

φιλε συμφωνω με αυτα που λες αλλα εμενα μ αρεει το πλοιο καιη θαλασσα γενικοτερα..τωρα να σε ρωτησω κατι αλλο...φτος στην β λυκειου εχω αρκετα κενα σε αλγεβρα γεωμετρια και μαθ κατ...φυσικες μια χαρα αλλα στα αλλα π σ ειπα εχω προλημα...θα με επηρεασουνε κατα πολυ του χρονου;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis_pgs

Νεοφερμένος

Ο Giannis_pgs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Κοίτα πρώτα πρέπει να περιμένεις να δεις τις φετινές βάσεις.Από την άλλη άμα δεν μπεις με Πανελλήνιες μπορείς να μπεις με το απολυτήριο.Σε αυτά τα μαθήματα που λες θα έχεις πρόβλημα άμα πας τεχνολογική-θετική.Εμένα ένας φίλος μου ήταν θεωρητική και πήρε μαθηματικά γενικής παιδείας ως μάθημα επιλογής και πέρασε σχολή πλοιάρχων στην Πρέβεζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unforgiven21

Νεοφερμένος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
φιλε ειμαι τεχνολογικη και οπως σου ειπα εχω αρκετα κενα...θα χρειαστουν για του χρονου αυτα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Μπορεί να υπάρξουν και 8 μήνες στους οποίους θα έχεις πιάσει λιμάνι μόνο 2 φορές.(κυρίως άμα είσαι σε τάνκερ)
Επειδή βλέπω ότι το κατέχεις το θέμα,με τη χρονική διάρκεια των ταξιδιών τι παίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanahtIstratis

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Γεια σας.
Οσο πλησιάζει ο καιρός, έχω σκεφτεί τις ΑΕΝ ως δεύτερη επιλογη, αλλα δεν τις έχω δηλώσει την περίοδο Φευρουάριο - Μάρτιο που μας το είπαν απ' το σχολείο.
Υπάρχει η δυνατότητα να την δηλώσω κάπως πριν τη συμπλήρωση του Μηχανογραφικού παρόλο αυτό;

Α, και συγγνώμη αν το έχουν ξαναρωτήσει χίλιες φορές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis_pgs

Νεοφερμένος

Ο Giannis_pgs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Η χρονική διάρκεια των ταξιδιών ποικίλει.Το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις είναι 6 μήνες και το περισσότερο 9-10.Όσο είσαι δεύτερος ή τρίτος αξιωματικός αυτοί οι μήνες είναι συνεχόμενοι,άμα τώρα γίνεις πρώτος και είσαι έμπειρος και καλός στην δουλειά σου μπορείς και να το σπάσεις.π.χ.Αντί να φύγεις Οκτώβριο και να γυρίσεις Μάρτιο μπορείς να κάνεις ταξίδι μέχρι τον Δεκέμβρη να κάτσεις ας πούμε δυο μήνες και να φύγεις Μάρτιο μέχρι Μάιο(Αν και σπάνια το κάνουν).Τώρα παίζει ρόλο και η εταιρία,π.χ.άμα είσαι σε μια εταιρία μεγάλη αυτή θα έχει πολλούς ναυτικούς οπότε το πολύ να κάνεις 6-7 μήνες.(πρέπει να δουλέψουν και οι άλλοι)Άμα είσαι σε εταιρία με λίγους ναυτικούς θα κάνεις 9-10 μήνες.Τυπικά δηλώνεις εσύ πόσους μήνες θες,πρακτικά η γνώμη σου δεν παίζει ρόλο και κάνεις όσο σου πει η εταιρία.Μπορεί να γύρισες μετά από 8μηνο ταξίδι και μετά από 2 εβδομάδες να αρρώστησε κάποιος και να πρέπει να φύγεις άλλους οχτώ.(είναι λίγο ακραίο αλλά έχει γίνει αρκετές φορές)Εν κατακλείδι συνήθως κάνεις 7-9 μήνες μπάρκο κάθεσαι 2-3 και ξαναφεύγεις μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis_17

Νεοφερμένος

Ο Fanis_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Λοιπον, για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα. Μου αρεσουν τα καραβια και μου αρεσει η θαλασσα δεν ισχυει στο επαγγελμα αυτο. Προσγειωθειτε γιατι ειναι αποφαση ζωης. Βασικα δεν εχεις ζωη. Τα λεω ωμα για να μην το μετανιωσει καποιος. Τα καραβια εχουν πολυ δουλεια, συνηθως δεν εχουν ωραριο, οποτε σε καλεσουν εισαι παρων, μπορει να εισαι αυπνος για μερες λογω δουλειας-stand by ή οτιδηποτε μπορει να σου τυχει..δεν ειναι κρουαζιερα..μπορει να κανεις μερες να δεις λιμανι ή ακομα και μηνες αν βρισκεσαι σε τανκερ (ειδικα αν ειναι 300αρι)...Για αυτο και σε πληρωνουν καλα (ή μαλλον πληρωναν καλα) γιατι στερεισαι πολλα πραγματα...Η αληθεια ομως ειναι οτι οποιος αντεξει, οταν βγει απο το καραβι θα αντιμετωπισει μια σχετικα ανετη ζωη, ειναι γλυκο το χρημα...Τελος παντων οποιος θελει να παει στα καραβια να το σκεφτει πολυ καλα γιατι δεν ειναι επαγγελμα αλλα τροπος ζωης, φιλικα παντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Η χρονική διάρκεια των ταξιδιών ποικίλει.Το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις είναι 6 μήνες και το περισσότερο 9-10.Όσο είσαι δεύτερος ή τρίτος αξιωματικός αυτοί οι μήνες είναι συνεχόμενοι,άμα τώρα γίνεις πρώτος και είσαι έμπειρος και καλός στην δουλειά σου μπορείς και να το σπάσεις.π.χ.Αντί να φύγεις Οκτώβριο και να γυρίσεις Μάρτιο μπορείς να κάνεις ταξίδι μέχρι τον Δεκέμβρη να κάτσεις ας πούμε δυο μήνες και να φύγεις Μάρτιο μέχρι Μάιο(Αν και σπάνια το κάνουν).Τώρα παίζει ρόλο και η εταιρία,π.χ.άμα είσαι σε μια εταιρία μεγάλη αυτή θα έχει πολλούς ναυτικούς οπότε το πολύ να κάνεις 6-7 μήνες.(πρέπει να δουλέψουν και οι άλλοι)Άμα είσαι σε εταιρία με λίγους ναυτικούς θα κάνεις 9-10 μήνες.Τυπικά δηλώνεις εσύ πόσους μήνες θες,πρακτικά η γνώμη σου δεν παίζει ρόλο και κάνεις όσο σου πει η εταιρία.Μπορεί να γύρισες μετά από 8μηνο ταξίδι και μετά από 2 εβδομάδες να αρρώστησε κάποιος και να πρέπει να φύγεις άλλους οχτώ.(είναι λίγο ακραίο αλλά έχει γίνει αρκετές φορές)Εν κατακλείδι συνήθως κάνεις 7-9 μήνες μπάρκο κάθεσαι 2-3 και ξαναφεύγεις μετά.
Πάντα είχα αυτή την απορία γιατί άκουγα για τα "6μηνα" ταξίδια και μου φαινόταν κάπως ουτοπικό...εδώ που τα λέμε δε θα ήταν άσχημα να δουλεύει κανείς 6 μήνες (όσο "ζόρι" κι αν είναι η όλη φάση) και τους άλλους 6 να κάθεται να τρώει απ'αυτά που έβγαλε,να την περνάει ζάχαρη και να του μένουν και στην άκρη!
Λες και εμείς οι "στεριανοί" κάνουμε ζωή με τις 10 ώρες εργασίας ημερησίως,6 μέρες την εβδομάδα!Χώρια αν έχει κανείς και άλλες επαγγελματικές δραστηριότητες...
Αυτό ισχύει για όλους,από απλούς χαμηλόμισθους υπαλλήλους μέχρι μεγαλολεφτάδες!Άμα δεν έχεις χρόνο στη ζωή να απολαύσεις τους καρπούς της δουλειάς σου τι νόημα έχει να τα οικονομήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top