Σχολές ΑΕΝ (Εμποροπλοιάρχων)

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα η αυτοματοποιηση του κλάδου του πλοίου η οποία είναι σε εξέλιξη και θα γίνει τα επόμενα 10-15 χρόνια θα αφήσει πάρα παρα πολλούς ανέργους σε αυτό το κλάδο μην τα έχεις τόσο λαμπρά τα πράγματα στο μυαλό σου.Ηδη γίνονται πειραματικά δρομολόγια απο εταιρείες οπως η Rolls Royc για πλήρη αυτοματοποιημένα αυτοκινούμενα πλοία σε ευρωπαικά νερά.Ο κλάδος έχει ήδη ανεργία άσε τι λένε οι πλοιοκτήτες και οι εφοπλιστές για τους 2000 εισαγόμενους και θέλουν παραπάνω κτλ αμα υπήρχε ζήτηση για περισσότερους έλληνες ναυτικούς δεν θα υπήρχε και ανεργία στους ναυτικούς στην Ελλάδα θα ήταν σε πλήρη απασχόληση όλοι.
Οτι διαβαζω και οτι μου λενε οι ναυτικοι συγγενεις. εγω σε καραβι μπαινω μονο με χαπια.
Το σιγουρο ειναι οτι σε 10 χρονια θα υπαρχουν πλοια που θα θελουν ΗΜΜΥ πολυτεχνιου να τα κινησει.
Η ελλαδα ομως θα συνεχισει και με τα παλιοτερα.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Οτι διαβαζω και οτι μου λενε οι ναυτικοι συγγενεις. εγω σε καραβι μπαινω μονο με χαπια.
Το σιγουρο ειναι οτι σε 10 χρονια θα υπαρχουν πλοια που θα θελουν ΗΜΜΥ πολυτεχνιου να τα κινησει.
Η ελλαδα ομως θα συνεχισει και με τα παλιοτερα.
Η χώρα μας σε πληροφορώ οτι διαθέτει πλοία μικρότερης χρονικά ηλικίας και απο αυτά του διεθνούς στόλου να είσαι σίγουρος οτι οταν φτάσουν να είναι operational αυτόνομα πλοία ο ελληνικός εφοπλισμός θα είναι ο πρώτος που θα προχωρήσει στην ανανέωση του στόλου οπως έκανε την δεκαετία του 1990 με τα διπλά διπύθμενα που μεχρι τις αρχές του 2000 ανανέωσε πλήρως ολο το στόλο της με πλοία υψηλότερης ποιότητας με διπλό πυθμένα στο κύτος για μεγαλύτερη ασφάλεια απο συγκρούσεις.Το πλοίο θα χρειάζεται σίγουρα κάποιον επιστήμονα πληροφορικής να το προγραμματίζει οτι ειδικότητα κι αν είναι αυτή αλλά θα χρειάζεται ακόμα πιο μικρό αριθμό ναυτικών. Κάποτε είχαμε 140.000 ναυτικούς γιατί ήταν λιγότερο ευνοϊκό το νομικο περιβάλλον στην πρόσληψη ξένων ναυτικών και το πλοίο χρειαζόταν πολλά χέρια για να λειτουργήσει γιατί γινονταν όλα manually.Πλέον ενα πλοίο μεγάλου μεγέθους θέλει μόλις 15-20 ναυτικούς για να λειτουργήσει οπότε υπήρχε δραματική μείωση στον αριθμό των ναυτικών τώρα νομίζω είναι και κάτω απο 10.000 οι ενεργοί.Φυσική εξέλιξη των πραγμάτων λέγεται αυτό και δεν αλλάζει όσες προσπάθειες και να γίνουν στην αναβάθμιση των ΑΕΝ και στο να κάνουν πιο ελκυστικό το ελληνικό νηολόγιο κτλ.
 

Ada ada

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ada ada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Γεια σας τις τέλευτεα μερες ανακάλυψα αυτή τη σχολη και μου φάνηκε ενδιαφέρον το έψαξα λίγο κατάλαβα ότι πέζει και να μου αρέσει Αλλά δεν είναι και 100% τις 100%σίγουρη και σκέφτομαι τώρα να την δηλώσω στο μηχανογραφικό μου η Όχι και άμα περάσω και δν μ αρέσει είναι και δύσκολη σχολη απαιτιτικη φαντάζομαι και δύσκολο επάγγελμα επίσης αν ξέρει κάποιος ως τι μπωρο να εργαστώ ως καπετανισα; μόνο η μηχανικός κάτι αλλο;
Μου κέντρισε το ενδιαφέρον Αλλά δν Ξρ
Επίσης δεν ξέρω καλο κολύμπι Αλλά έχω στο μυαλό μ ότι αν περάσω εκει μέσα στο καλοκαίρι θα μάθω πιστεύετε μπωρο ;
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Γεια σας τις τέλευτεα μερες ανακάλυψα αυτή τη σχολη και μου φάνηκε ενδιαφέρον το έψαξα λίγο κατάλαβα ότι πέζει και να μου αρέσει Αλλά δεν είναι και 100% τις 100%σίγουρη και σκέφτομαι τώρα να την δηλώσω στο μηχανογραφικό μου η Όχι και άμα περάσω και δν μ αρέσει είναι και δύσκολη σχολη απαιτιτικη φαντάζομαι και δύσκολο επάγγελμα επίσης αν ξέρει κάποιος ως τι μπωρο να εργαστώ ως καπετανισα; μόνο η μηχανικός κάτι αλλο;
Μου κέντρισε το ενδιαφέρον Αλλά δν Ξρ
Επίσης δεν ξέρω καλο κολύμπι Αλλά έχω στο μυαλό μ ότι αν περάσω εκει μέσα στο καλοκαίρι θα μάθω πιστεύετε μπωρο ;
Δίνεις υποχρεωτικά κολύμβηση στην ΑΕΝ και δεν ξέρεις κολύμβηση...
Αμα πάς με τέτοια νοοτροπία του θα μ'αρέσει στο εμπορικό ναυτικό άστο ξέχνα το.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Οι σχολες αυτες πασχουν απο επιπεδο μορφωσης διοτι τις τρεχουν λιμενικοι. Η μορφωση ειναι επιπεδο Γενικου λυκειου κατευθυνσης.
Ως γυναικα η μονη επαγελματικη διεξοδος ειναι η ακτοπλοΐα και η κρουαζιερα και ως πλοιαρχος μονο. Στην στερια δεν υπαρχουν δυνατοτητες στην αρχη. Μετα απο εμπειρια μπορεις να πλοηγησεις μεγαλα σκαφη αναψυχης τα καλοκαιρια.
Η εργασια σε εμπορικα πλοια ειναι πολυ δυσκολη για γυναικα λογω του τριτοκοσμικου πληρωματος, οπου μοιραίως υπαρχει και η σχετικη αναλογη υπαβαθμιση παροχων ( καλη σιτιση, παροχη ιντερνετ, εξοδος στα λιμανια κλπ)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Γεια σας τις τέλευτεα μερες ανακάλυψα αυτή τη σχολη και μου φάνηκε ενδιαφέρον το έψαξα λίγο κατάλαβα ότι πέζει και να μου αρέσει Αλλά δεν είναι και 100% τις 100%σίγουρη και σκέφτομαι τώρα να την δηλώσω στο μηχανογραφικό μου η Όχι και άμα περάσω και δν μ αρέσει είναι και δύσκολη σχολη απαιτιτικη φαντάζομαι και δύσκολο επάγγελμα επίσης αν ξέρει κάποιος ως τι μπωρο να εργαστώ ως καπετανισα; μόνο η μηχανικός κάτι αλλο;
Μου κέντρισε το ενδιαφέρον Αλλά δν Ξρ
Επίσης δεν ξέρω καλο κολύμπι Αλλά έχω στο μυαλό μ ότι αν περάσω εκει μέσα στο καλοκαίρι θα μάθω πιστεύετε μπωρο ;

Μια είχε κάνει ανάλογο πόστ στις προάλλες και είχα απαντήσει.Δεν ξέρω αν ήσουν εσύ αλλά πάλι γυναίκα ήταν και ρώταγε για εμπορικό ναυτικό.

Δεν είμαι moderator αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν χρειαζόταν να δημιουργήσεις άλλο topic.

H @Xristinaki123 είχε κάνει ανάλογη ερώτηση εδώ https://www.ischool.gr/threads/eμπορικό-Πολεμικό-nαυτικό.51001/page-4#post-4652705
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ada ada

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ada ada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Οι σχολες αυτες πασχουν απο επιπεδο μορφωσης διοτι τις τρεχουν λιμενικοι. Η μορφωση ειναι επιπεδο Γενικου λυκειου κατευθυνσης.
Ως γυναικα η μονη επαγελματικη διεξοδος ειναι η ακτοπλοια και η κρουαζιερα και ως πλοιαρχος μονο. Στην στερια δεν υπαρχουν δυνατοτητες στην αρχη. Μετα απο εμπειρια μπορεις να πλοηγησεις μεγαλα σκαφη αναψυχης τα καλοκαιρια.
Η εργασια σε εμπορικα πλοια ειναι πολυ δυσκολη για γυναικα λογω του τριτοκοσμικου πληρωματος, οπου μοιραίως υπαρχει και η σχετικη αναλογη υπαβαθμιση παροχων ( καλη σιτιση, παροχη ιντερνετ, εξοδος στα λιμανια κλπ)
Άμα μπω σε αυτή την σχολη δεν θα μπωρο να βγαίνω δεν είναι δλδ όπως τα ΑΕΙ είναι ένα πράγμα σαν στρατό περίπου
Από ότι κατάλαβα από αυτά που μ είπατε δεν είναι ποκυβκαλη επιλογή με λίγα λόγια;
Μια είχε κάνει ανάλογο πόστ στις προάλλες και είχα απαντήσει.Δεν ξέρω αν ήσουν εσύ αλλά πάλι γυναίκα ήταν και ρώταγε για εμπορικό ναυτικό.

Δεν είμαι moderator αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν χρειαζόταν να δημιουργήσεις άλλο topic.

H @Xristinaki123 είχε κάνει ανάλογη ερώτηση εδώ https://www.ischool.gr/threads/eμπορικό-Πολεμικό-nαυτικό.51001/page-4#post-4652705
Δεν ήμουν εγώ Όχι
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Η σχολες ΑΕΝ ειναι μισοστρατιωτικες σχολες, Υπαρχει καποια πειθαρχια εντος ισως και στολη κατα την διαρκεια των μαθηματων, αλλα πας στις 8 και φευγεις στις 2.30. Ουτε εστιατοριο δεν εχουν,στον ασπροπυργο το κυλικειο το εχει ο βενετης με τις τιμες που ξερεις και γευμα με 6€
 

Ada ada

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ada ada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Η σχολες ΑΕΝ ειναι μισοστρατιωτικες σχολες, Υπαρχει καποια πειθαρχια εντος ισως και στολη κατα την διαρκεια των μαθηματων, αλλα πας στις 8 και φευγεις στις 2.30. Ουτε εστιατοριο δεν εχουν,στον ασπροπυργο το κυλικειο το εχει ο βενετης με τις τιμες που ξερεις και γευμα με 6€
Άρα κατάλαβα τι πέζει πιστεύω δεν θα ήταν καλή επιλογή ευχαριστώ! για τις πληροφορίες
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Το κακό που έχουν οι ΑΕΝ είναι πως δεν έχεις εξασφαλισμένη δουλειά ενώ στις ΣΣΑΣ βρίσκεις άμεσα δουλειά με την αποφοίτηση.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Οχι οι ελληνες αξιωματικοι του εμπορικου ναυτικου αποφοιτοι ΑΕΝ εχουν ελπιδοφορα απασχοληση ,ειδικα οι νεοι.
Φυσικα οι μισθοι εκκίνησης ΑΕΝ και ΣΣΑΣ ειναι πολυ διαφορετικοι. 35Κ το χρονο οι ΑΕΝ 12-14Κ οι ΣΣΑΣ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Οχι οι ελληνες αξιωματικοι του εμπορικου ναυτικου αποφοιτοι ΑΕΝ εχουν ελπιδοφορα απασχοληση ,ειδικα οι νεοι.

Αλλο να έχεις ελπιδοφόρα απασχόληση και άλλο να έχεις 1000 % εξασφαλισμένη απασχόληση.Εχει διαφορά.

Δεν ξέρω οι βάσεις τώρα ποιές είναι αλλά στο 2003 έμπαινες με 2000 μόρια Πλοιάρχων και Μηχανικών και με πάνω από 18000 μόρια ΣΣΑΣ

Αν οι ΑΕΝ είχαν σίγουρη απασχόληση θα πήγαινα και εγώ να σπουδάσω εκεί.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οχι οι ελληνες αξιωματικοι του εμπορικου ναυτικου αποφοιτοι ΑΕΝ εχουν ελπιδοφορα απασχοληση ,ειδικα οι νεοι.
Φυσικα οι μισθοι εκκίνησης ΑΕΝ και ΣΣΑΣ ειναι πολυ διαφορετικοι. 35Κ το χρονο οι ΑΕΝ 12-14Κ οι ΣΣΑΣ

Ετσι και αλλιώς όλοι που σπουδάζουν ΑΕΝ είναι νέοι.

Δεν επιτρέπεται να σπουδάζει κάποιος ΑΕΝ σε κάθε ηλικία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kwstas03

Νεοφερμένος

Ο kwstas03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ξέρει κανείς που θα κυμανθούν οι βάσεις φέτος;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Ξέρει κανείς που θα κυμανθούν οι βάσεις φέτος;
Περι τα 7500-8000 οι πλοιαρχοι και 7500 πλην, οι μηχανικοι και κενες θεσεις. Με την προυποθεση παντα οτι ξεπερνας την ΕΒΕ υπολογισμενη με ΜΟ 4ου πεδιου
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top