Σχετικά με τις σχολές

kristain

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
..προβληματιζομαι:hmm:.οκει,θα θεσω ως πρωτη επιλογη στο μηχανογραφικο χαροκοπειο, επιστημη διατροφης και διαιτολογιας. Ειναι το μονο πανεπιστημιο στην Ελλαδα που διδασκει αυτο που θελω να ακολουθησω, οι βασεις ομως ειναι σχετικα υψηλες. Ως δευτερη επιλογη, δεν ξερω τι να θεσω.. ΤΕΙ θεσσαλονικης, σπουδαζοντας ετσι διατροφολογια (αυτο που ειναι το ονειρο μου) ή να θεσω καποιο ΑΕΙ οικονομικων στην πολη μου, τα οποια, παρεπιμπτοντως, δεν με τρελαινουν κιολας, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μου αρεσουν. Δεν ειναι το προβλημα μου να φυγω σε αλλη πολη, το προβλημα μου ειναι το ΤΕΙ. Συμφωνω οτι καποια ΤΕΙ προσφερουν καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση απο καποια ΑΕΙ, δεν εχω ομως ιδεα τι γινεται στον κλαδο που θελω να ακολουθησω. Αξιζει το ΤΕΙ, η οχι;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σημασία έχει να σπουδάσεις κάτι που το θέλεις.
Και από ΑΕΙ και από ΤΕΙ όλοι άνεργοι βγαίνουν. :lol:
Mπορείς να δεις και εδώ
εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
..προβληματιζομαι:hmm:.οκει,θα θεσω ως πρωτη επιλογη στο μηχανογραφικο χαροκοπειο, επιστημη διατροφης και διαιτολογιας. Ειναι το μονο πανεπιστημιο στην Ελλαδα που διδασκει αυτο που θελω να ακολουθησω, οι βασεις ομως ειναι σχετικα υψηλες. Ως δευτερη επιλογη, δεν ξερω τι να θεσω.. ΤΕΙ θεσσαλονικης, σπουδαζοντας ετσι διατροφολογια (αυτο που ειναι το ονειρο μου) ή να θεσω καποιο ΑΕΙ οικονομικων στην πολη μου, τα οποια, παρεπιμπτοντως, δεν με τρελαινουν κιολας, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μου αρεσουν. Δεν ειναι το προβλημα μου να φυγω σε αλλη πολη, το προβλημα μου ειναι το ΤΕΙ. Συμφωνω οτι καποια ΤΕΙ προσφερουν καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση απο καποια ΑΕΙ, δεν εχω ομως ιδεα τι γινεται στον κλαδο που θελω να ακολουθησω. Αξιζει το ΤΕΙ, η οχι;:/:

Τμήμα διατροφής & διαιτολογίας [ΑΕΙ] έχει και στην Λήμνο,αν σε ενδιαφέρει,και έχει πολύ πιο χαμηλή βάση από το αντίστοιχο της Αθήνας,λόγω του ότι άνοιξε το 08 [μπορει και νωρίτερα,δεν θυμούμαι :P]
Κάποιες πληροφορίες έχει εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristain

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τμήμα διατροφής & διαιτολογίας [ΑΕΙ] έχει και στην Λήμνο,αν σε ενδιαφέρει,και έχει πολύ πιο χαμηλή βάση από το αντίστοιχο της Αθήνας,λόγω του ότι άνοιξε το 08 [μπορει και νωρίτερα,δεν θυμούμαι :P]
Κάποιες πληροφορίες έχει εδώ.
Το συγκεκριμενο Αει που μου ανεφερες ειναι "επιστημης τροφιμων και διατροφης". To εχω ψαξει και απο εκει δυστυχως μπορω να εργαστω μονο σε επιχειρησεις αναπτυξης τροφιμων, διασφαλισης ποιοτητας τροφων κτλ., αλλα οχι ως διατροφολογος. Σε ευχαριστω πολυ παντως:)

Σημασία έχει να σπουδάσεις κάτι που το θέλεις.
Και από ΑΕΙ και από ΤΕΙ όλοι άνεργοι βγαίνουν. :lol:
Mπορείς να δεις και εδώ
εδώ.
Σ'ευχαριστω. Ηταν πολυ χρησιμο το θεμα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Το συγκεκριμενο Αει που μου ανεφερες ειναι "επιστημης τροφιμων και διατροφης". To εχω ψαξει και απο εκει δυστυχως μπορω να εργαστω μονο σε επιχειρησεις αναπτυξης τροφιμων, διασφαλισης ποιοτητας τροφων κτλ., αλλα οχι ως διατροφολογος. Σε ευχαριστω πολυ παντως:)

Ουπς,λάθος :redface:
Το είχα στο μυαλό μου ως ίδιο τμήμα,συγγνώμη :redface:
Αλλά στον οδηγό σπουδών που έχω,λέει : Οι πτυχιούχοι μπορούν να εργαστούν ως επιστημονικά στελέχη σε νοσοκομεία,κέντρα υγείας,παιδικούς σταθμούς,γηροκομεία,φοιτητικές εστίες,κέντρα πρόνοιας,σε αγροτικούς συνεταιρισμούς,σε προγράμματα και υπηρεσίες του υπουργρίου Γεωργίας,του υπουργείου Ανάπτυξης [τομέας εμπορίου,σε υπηρεσίες καταναλωτών], στην βιομηχανία τροφίμων, σε βιομηχανιες προϊόντων κλινικής διατροφής,σε επιχειρήσεις εμπορίας τροφίμων και ενώσεις καταναλωτών,ως εμπειρογνώμονες σε προγράμματα αγωγής υγείας και προστασίας του καταναλωτή,σε μονάδες αδυνατίσματος,στην εκπαίδευση και στη κατάρτιση,σε επιδημιολογικές και άλλες μελέτες,σε ερευνητικά προγράμματα που έχουν αντικείμενο την διαιτολογία,ως ελεύθεροι επαγγελματίες διαιτολόγοι.
Είναι σίγουρο αυτό που σου είπαν για την επαγγελματική αποκατάσταση? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristain

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μεχρι πριν την απαντηση σου, ημουνα σιγουρη 100%. τωρα ομως ειμαι 99% :P το μονο σιγουρο ειναι οτι θα το ψαξω.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
:lol: Χαχα οκέ..:P
Καλή επιτυχία σε ότι και αν επιλέξεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top