Σχετικά με τη λέξη ''φυτό''

Συμφωνείτε με το να χαρακτηρίζονται οι αριστούχοι μαθητές ως "φυτά";

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
  • Ναι, συμφωνώ, γιατί αυτό είναι!

    Ψήφοι: 13 20.3%
  • Όχι, είμαι κατά!

    Ψήφοι: 49 76.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 3.1%

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Οι γνωσεις που προσφερει το σχολειο ειναι μετρημενα κουκια και για αυτο το λογο δεν απαιτουν πολυ διαβασμα, οταν με το καλο οσοι ειστε στο Λυκειο ερθετε στο Πανεπιστημιο και κανετε Μαθηματικα και Φυσικη θα καταλαβετε ποσο διαφορα εχει, την υλη που σας φαινεται βουνο στην τριτη λυκειου (και με το δικιο σας), ενας καθηγητης πανεπιστημιου την διδασκει μεσα σε 1 το πολυ 2 μαθηματα. Στο λυκειο ψαχνετε την εξαιρεση της εξαιρεσης ω εξαιρεση που μπορει να πεσει στις εξετασεις, μερικες τεχνικες για το καθε κομματι της υλης, εναν τυφλοσουρτη κατα καποιο τροπο. Δεν εμβαθυνετε στην εκαστοτε επιστημη, για αυτο δεν μπορειτε να καταλαβετε αυτο που σας λεει ο φιλος ΣΕΜΦΕτζης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,829 μηνύματα.
Όταν κάποιος διαβάζει 5 ώρες την ημέρα πριν την 3η λυκείου, βγάζει 20 Μ.Ο και αν προσπαθήσεις να συζητήσεις μαζι του για κάτι εξωσχολικο θα σου φανει πιο ηλίθιος και απο τον μηχανοκαγκουρα-ταραξια με το μαλλι φράχτη που βγαζει 11, τοτε η λέξη φυτο ειναι απόλυτα εύστοχη. Τωρα αν κάποιος έχει άριστες βαθμολογίες χωρις να παρουσιάζει αυτα τα χαρακτηριστικα, τοτε η λέξη ειναι άστοχη και μπορει όντως να κρύβεται καποιο κόμπλεξ στο άτομο που θα το πει.

Kαι η λύση είναι..ακόμη και ο συνεπής μαθητής να έχει εμφάνιση και περιεχόμενο μηχανοκάγουρα-ταραξία με μαλλί φράχτη; :P Να υποθέσω ότι ο μηχανοκάγουρας-ταραξίας με μαλλί φράχτη, όλη μέρα αλωνίζει στο δρόμο; Ενδιαφέρεται μόνο για το πως θα γαμήσει και θα παίξει μπάλα; Καλώς ή κακώς, ένα παιδί με καλές σχολικές επιδόσεις έχει και μια Α παιδεία, αρχές..προέρχεται συνήθως από ένα οικογενειακό περιβάλλον που έχουν καλή επαφή με τα γράμματα (αν όχι σε επίπεδο Πανεπιστημίου πάντα). Κάποια πράγματα πρέπει να τονίζονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Kαι η λύση είναι..ακόμη και ο συνεπής μαθητής να έχει εμφάνιση και περιεχόμενο μηχανοκάγουρα-ταραξία με μαλλί φράχτη; :P Να υποθέσω ότι ο μηχανοκάγουρας-ταραξίας με μαλλί φράχτη, όλη μέρα αλωνίζει στο δρόμο; Ενδιαφέρεται μόνο για το πως θα γαμήσει και θα παίξει μπάλα; Καλώς ή κακώς, ένα παιδί με καλές σχολικές επιδόσεις έχει και μια Α παιδεία, αρχές..προέρχεται συνήθως από ένα οικογενειακό περιβάλλον που έχουν καλή επαφή με τα γράμματα (αν όχι σε επίπεδο Πανεπιστημίου πάντα). Κάποια πράγματα πρέπει να τονίζονται..

Διαφωνώ. Η μόρφωση της οικογένεια συχνα συνεπάγεται στην καλη επίδοση των παιδιών στο σχολείο αλλα το αντίθετο δεν ισχύει ! Και επισης ναι σε μια ηλικία των 16-7 καλύτερα να ενδιαφέρεσαι κυριως για το πως θα γαμησεις παρα για το πόσες ασκήσεις θα λύσεις . Στο Λύκειο τι μαθαίνεις ; 1-2 πολυ βασικές έννοιες και απο εκει και πέρα τεχνικές που σε ενα χρονο θα εχει ξεχάσει . Νόημα ; Κανένα ! Τουλαχιστον αν βρεις κάτι καλο να γαμησεις μαζεύεις και χρήσιμες γνώσεις για το μέλλον .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ρε παιδιά κακά τα ψέματα , τουλάχιστον μέχρι την Α λυκείου που τελείωσα φέτος εγώ ( όπως και στις επόμενες τάξεις φαντάζομαι ) κάποιος μπορεί και καλό βαθμό να βγάζει και να βγαίνει και να είναι και μέσα σε όλα . Ξέρω άτομα , πχ η διπλανή μου που ενώ έχει ευκαιρίες δε θέλει να βγαίνει έξω , να κοινωνικοποιειθει . Αποτέλεσμα ;;; Συνεχώς να παράπονιεται ότι δεν έχει φίλους και ότι αισθάνεται παρά παρά πολύ άσχημα ενώ στην πραγματικότητα η ίδια δε κάνει τίποτα για να το βελτιώσει αυτό .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ρε παιδιά κακά τα ψέματα , τουλάχιστον μέχρι την Α λυκείου που τελείωσα φέτος εγώ ( όπως και στις επόμενες τάξεις φαντάζομαι ) κάποιος μπορεί και καλό βαθμό να βγάζει και να βγαίνει και να είναι και μέσα σε όλα . Ξέρω άτομα , πχ η διπλανή μου που ενώ έχει ευκαιρίες δε θέλει να βγαίνει έξω , να κοινωνικοποιειθει . Αποτέλεσμα ;;; Συνεχώς να παράπονιεται ότι δεν έχει φίλους και ότι αισθάνεται παρά παρά πολύ άσχημα ενώ στην πραγματικότητα η ίδια δε κάνει τίποτα για να το βελτιώσει αυτό .

Και ένα παιδί της τάξης μου τα κάνει αυτά. Είναι το μακράν πιο αντικοινωνικό άτομο που έχω γνωρίσει!
Είναι η δική μου εκδοχή του φυτού: αντικοινωνικός,μίζερος,εχθρικός,παραπονιάρης και με το μυαλό του συνεχώς πως θα μειώνει τους άλλους για να βγει καλύτερος! Και δεν είναι καν καλός μαθητής! Ενώ οι απουσιολόγοι μας, και οι δυο είναι μια χαρά κοινωνικά κορίτσια που και διαβάζουν,και βγαίνουν βόλτες,και αθλήματα κάνουν και ενδιαφέροντα έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Το θέμα κοινωνικότητα έχει πολύ βαθύτερα αίτια κάποιες φορές.Δεν φταίει κανείς,έτσι έχουμε συνηθίσει σαν κοινωνία,άλλα δε θα 'πρεπε να κρίνουμε εκ πρώτης όψεως το χαρακτήρα κάποιου και να βγάζουμε συμπεράσματα.Εννοώ ότι μπορεί να συντρέχει κάποιος λόγος,κάτι που δε βλέπουμε ή καταλαβαίνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Το θέμα κοινωνικότητα έχει πολύ βαθύτερα αίτια κάποιες φορές.Δεν φταίει κανείς,έτσι έχουμε συνηθίσει σαν κοινωνία,άλλα δε θα 'πρεπε να κρίνουμε εκ πρώτης όψεως το χαρακτήρα κάποιου και να βγάζουμε συμπεράσματα.Εννοώ ότι μπορεί να συντρέχει κάποιος λόγος,κάτι που δε βλέπουμε ή καταλαβαίνουμε.

Κοιτα , εχεις δικιο απλα Το συγκεκριμένο άτομο το γνωρίζω απο τα νήπια . Η ίδια μου τα έχει εμπιστευτεί αυτά : το γεγονός ότι έπρεπε να βγαίνει απο το σπίτι αφού μάθει τέλεια το μάθημα και αφού μελετήσει και το μάθημα της επόμενης μέρας( καταπιεστικοι κατα τη γνωμη μου οι γονείς ) καθώς και το ότι οι συμμαθητές της την κοροϊδεύαν γι αυτόν ακριβώς το λόγο συνετρεξαν στο να γίνει αντικοινωνική ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,829 μηνύματα.
Κοιτα , εχεις δικιο απλα Το συγκεκριμένο άτομο το γνωρίζω απο τα νήπια . Η ίδια μου τα έχει εμπιστευτεί αυτά : το γεγονός ότι έπρεπε να βγαίνει απο το σπίτι αφού μάθει τέλεια το μάθημα και αφού μελετήσει και το μάθημα της επόμενης μέρας( καταπιεστικοι κατα τη γνωμη μου οι γονείς ) καθώς και το ότι οι συμμαθητές της την κοροϊδεύαν γι αυτόν ακριβώς το λόγο συνετρεξαν στο να γίνει αντικοινωνική ....

Δεν φταίνε πάντα οι γονείς. Όπως λέει και η Κβαντομηχανική (o Dr Quantum από πάνω) τα αίτια μπορεί να είναι βαθύτερα. Η κοπέλα αυτή μπορεί να βιώνει εσωτερικά καταστάσεις από τις οποίες νιώθει αδύναμη να απεμπλακεί. Αντί να την "στήνεις" στον τοίχο, θα μπορούσες να δεθείς περισσότερο μαζί της. Μίλα της ευθέως..πες της τι αισθάνεσαι, τι θέλεις, τι σημαίνει για σένα η φιλία, να σε ακούσει. Δυστυχώς στα χρόνια του διαδικτύου, επειδή τρώμε άσκοπα χρόνο εκεί, δεν ακούμε τους ανθρώπους πλέον διότι δεν υπάρχει χρόνος και διάθεση να τους ακούσουμε..

Υ.Γ. Dr Quantum είπα να αστειευτώ φίλε μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δεν φταίνε πάντα οι γονείς. Όπως λέει και η Κβαντομηχανική (o Dr Quantum από πάνω) τα αίτια μπορεί να είναι βαθύτερα. Η κοπέλα αυτή μπορεί να βιώνει εσωτερικά καταστάσεις από τις οποίες νιώθει αδύναμη να απεμπλακεί. Αντί να την "στήνεις" στον τοίχο, θα μπορούσες να δεθείς περισσότερο μαζί της. Μίλα της ευθέως..πες της τι αισθάνεσαι, τι θέλεις, τι σημαίνει για σένα η φιλία, να σε ακούσει. Δυστυχώς στα χρόνια του διαδικτύου, επειδή τρώμε άσκοπα χρόνο εκεί, δεν ακούμε τους ανθρώπους πλέον διότι δεν υπάρχει χρόνος και διάθεση να τους ακούσουμε..

Υ.Γ. Dr Quantum είπα να αστειευτώ φίλε μου..
Ρε ΝΙκο , δεν είπα ότι φταίνε μόνο οι γονείς της αλλά , πιστεύω ότι έχουν ένα μερίδιο ευθύνης . Και αν θέλεις να ξέρεις έχω προσπαθήσει άπειρες φορές να την ένταξω σε διάφορες παρέες τις οποίες η ίδια πολλές φορές απορρίπτει . Επίσης έχω κάνει μαζί της άπειρες συζητήσεις για το συγκεκριμένο θέμα για αυτό σε παρακαλώ πολύ μη με κρίνεις ενώ δε γνωρίζεις κάποια πράγματα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,829 μηνύματα.
Ρε ΝΙκο , δεν είπα ότι φταίνε μόνο οι γονείς της αλλά , πιστεύω ότι έχουν ένα μερίδιο ευθύνης . Και αν θέλεις να ξέρεις έχω προσπαθήσει άπειρες φορές να την ένταξω σε διάφορες παρέες τις οποίες η ίδια πολλές φορές απορρίπτει . Επίσης έχω κάνει μαζί της άπειρες συζητήσεις για το συγκεκριμένο θέμα για αυτό σε παρακαλώ πολύ μη με κρίνεις ενώ δε γνωρίζεις κάποια πράγματα .

Πές της να σου μιλήσει πιο ανοιχτά, για τα πράγματα αυτά..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Ρε παιδιά κακά τα ψέματα , τουλάχιστον μέχρι την Α λυκείου που τελείωσα φέτος εγώ ( όπως και στις επόμενες τάξεις φαντάζομαι ) κάποιος μπορεί και καλό βαθμό να βγάζει και να βγαίνει και να είναι και μέσα σε όλα . Ξέρω άτομα , πχ η διπλανή μου που ενώ έχει ευκαιρίες δε θέλει να βγαίνει έξω , να κοινωνικοποιειθει . Αποτέλεσμα ;;; Συνεχώς να παράπονιεται ότι δεν έχει φίλους και ότι αισθάνεται παρά παρά πολύ άσχημα ενώ στην πραγματικότητα η ίδια δε κάνει τίποτα για να το βελτιώσει αυτό .
Εγω πιστευω,στην συγκεκριμενη περιπτωση της διπλανης σου, δεν ευθυνεται αποκλειστικα το διαβασμα-και εμεις διαβαζαμε,αλιμονο αν δεν ειχαμε φιλους και δεν βγαιναμε εξω-
Περισσοτερο φταιει το γεγονος οτι ο χαρακτηρας της ειναι ετσι,ισως ετσι γεννηθηκε,αντικοινωνικη,με φοβιες απεναντι στο εξω.Και το λεω αυτο γιατι και στην δικη μου ταξη υπηρχε ατομο που δεν ηταν καλος μαθητης και δεν ειχε επαφες με κανεναν μας,ουτε ηθελε να εχει αλλα και σε εμας εδινε την εντυπωση οτι δεν μας θελει. Πολλες φορες τετοια ατομα ''διωχνουν'' απο κοντα τους τους ανθρωπους χωρις να καταλαβαινουν οτι οι ιδιοι ευθυνονται τελικα.
Κι εγω σαν ατομο δεν ειχα ποτε πολλους φιλους,αλλα -οσο διαβασμα κ αν ειχα- παντα εβρισκα ευκαιρια να ασχοληθω και με αλλα πραγματα.
Οσο για τη λεξη ''φυτο'' πιστευω πως δεν θα πρεπει να την αποδιδουμε σε καποιον κρινοντας μονο το ποσο διαβαζει. ''Φυτο'' ειναι αυτος που στην ουσια δεν κανει τιποτα,δεν εχει επαφες με τον κοσμο,δεν ασχολειται με διαφορες δραστηριοτητες οπως οι υπολοιποι ειτε αυτες ειναι μια απλη βολτα στη θαλασσα,ειτε πιο οργανωμενες οπως ενα αθλημα κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,829 μηνύματα.
Αλλά για ποιο λόγο να θέλει να ..απέχει από το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Αλλά για ποιο λόγο να θέλει να ..απέχει από το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο; :hmm:

Γιατι θεωρει τον εαυτο του ανωτερο, γιατι απαξιει το υπολοιπο συνολο εως και τους λυπαται για την ''καταντια'' τους (καταλαβες τι εννοω, κλασικο φυτο πιστευει οτι μονο αυτο που κανει αυτος ειναι το σωστο και ολοι οι αλλοι που δεν ασχολουνται με το διαβασμα ειναι κοροιδα), η γιατι απλα δεν βρισκει ενδιαφερον σε ολα αυτα που κανουν (εξοδους, χομπι, εξωσχολικες ασχολιες, φιλιες, κοινωνικοτητα, διασκεδαση), η γιατι ειναι πολύ εσωστρεφης και προτιμαει να μενει μονος του (οπως ειμαι κι εγω αλλα σε πολύ μκρο βαθμο, απλα προτιμω τις μικρες παρεες εως 1-2 ατομα), υπαρχουν πολλοί λογοι που καποιος θελει να αποστασιοποιηθει απο το υπολοιπο συνολο... Παρα πολλοί. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
καλα τωρα σοβαρα νομιζω οτι αυτο ειναι φουλ παρατραβιγμενο
ειδικα στην ελλαδα νομιζω οτι ειναι σπανιες περιπτωσεις ενα παιδι να σκεφτεται ετσι αφου αν ειναι εξυπνος θα καταλαβει γτ ολοι εχουν απομακρινθει απο αυτον και θα καταλαβει το λαθος του σε σχεση με τους αλλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
καλα τωρα σοβαρα νομιζω οτι αυτο ειναι φουλ παρατραβιγμενο
ειδικα στην ελλαδα νομιζω οτι ειναι σπανιες περιπτωσεις ενα παιδι να σκεφτεται ετσι αφου αν ειναι εξυπνος θα καταλαβει γτ ολοι εχουν απομακρινθει απο αυτον και θα καταλαβει το λαθος του σε σχεση με τους αλλους

Το οποιο ειναι? Το οτι θεωρει τους αλλους κατωτεροτυς? Μα αυτο δεν μπορει να καταλαβει οτι ειναι λαθος, πως θα το καταλαβει? Πιστευει οτι αυτο που κανει ειναι το σωστο κι οτι ολοι οι αλλοι κοιμουνται και δεν ενδιαφερονται για τιποτα, κι οτι μονο αυτος θα προκοψει. Μαλλον αυτος ειναι και ο ορισμος του φυτου, τωρα που το σκεφτομαι... Δεν μπορει να καταλαβει οτι ο τροπος που σκεφτεται ειναι λαθος.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Το οποιο ειναι? Το οτι θεωρει τους αλλους κατωτεροτυς? Μα αυτο δεν μπορει να καταλαβει οτι ειναι λαθος, πως θα το καταλαβει? Πιστευει οτι αυτο που κανει ειναι το σωστο κι οτι ολοι οι αλλοι κοιμουνται και δεν ενδιαφερονται για τιποτα, κι οτι μονο αυτος θα προκοψει. Μαλλον αυτος ειναι και ο ορισμος του φυτου, τωρα που το σκεφτομαι... Δεν μπορει να καταλαβει οτι ο τροπος που σκεφτεται ειναι λαθος.. :/:

και εγω δεν καταλαβαινω αν το κανει καποιος για ποιο λογο το κανει αλλα να δουνε με το νιονιο τους τι λαθος κανουν δεν ειναι δυσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,829 μηνύματα.
Tότε οι άλλοι πρέπει να τον/την βοηθήσουν να βγει από αυτό το "λούκι"..

Γιάννη το κάνει ασυναίσθητα. Ξεκινάει με τον τρόπο που λέει η italian και με τον καιρό η άποψη αυτή γίνεται τρόπος ζωής. Είναι η αρχή της κατάθλιψης. Μετά από αυτό υπάρχουν πολλοί αρνητικοί διέξοδοι..το θέμα είναι βοηθάμε και όχι να συμβάλλουμε στην απομάκρυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Tότε οι άλλοι πρέπει να τον/την βοηθήσουν να βγει από αυτό το "λούκι"..

Γιάννη το κάνει ασυναίσθητα. Ξεκινάει με τον τρόπο που λέει η italian και με τον καιρό η άποψη αυτή γίνεται τρόπος ζωής. Είναι η αρχή της κατάθλιψης. Μετά από αυτό υπάρχουν πολλοί αρνητικοί διέξοδοι..το θέμα είναι βοηθάμε και όχι να συμβάλλουμε στην απομάκρυνση.

Ποιοι ειναι οι αρνητικοι διεξοδοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,829 μηνύματα.
Ποιοι ειναι οι αρνητικοι διεξοδοι?

Μια απόρριψη (έστω και αν τα αίτια είναι του "υπαίτιου" που απομονώθηκε) μπορεί να έχει αρνητικές ψυχολογικές συνέπειες οι οποίες με τα χρόνια να επιδράσουν σε "ξεσπάσματα" κρίσης π.χ. ναρκωτικά, ψυχολογική κατάπτωση με εμμονές, αυτοκτονικές τάσεις, ... Το θέμα είναι να μην μένουμε θεατές στο έργο που επέλεξε ο ίδιος να παίξει και να έχει άσχημο τέλος για τον ίδιο. :) Είναι σκληρό να αφήνουμε ανθρώπους να διαλύονται επειδή κάνουν λάθη. Εξάλλου ποιοι είναι οι αλάνθαστοι; :hmm: Τα αληθινά ανθρώπινα αισθήματα δεν εκδηλώνονται με likes και σούρτα-φέρτα σε σπίτια και μπιλιαρδάδικα, αλλά με ανιδιοτελή εκδήλωση αγάπης μέσω βοήθειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top