Σχετικά με τη δυσκολία των θεμάτων στις Πανελλήνιες

dinora

Νεοφερμένος

Η dinora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
τι θεματα πιστευετε οτι μπορει να βαλουν φετος στις πανελληνιες???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
"βατά" :P

χωρίς πλάκα, ελπίζω να είναι "τσιμπημένα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efiskyros16

Νεοφερμένος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
τι εννοεις τσιμπημενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Εννοώ να έχουν έναν σχετικά υψηλό βαθμό δυσκολίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Γιατί έτσι ;
Για να περάσουν μόνο αυτοί που πραγματικά διάβασαν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Για να πέσουν οι βάσεις.

ΥΓ: είμαι κατά του όλου εκπαιδευτικού συστήματος που ισχύει, αλλά απ'τη στιγμή που δεν αλλάζει/έχει αλλάξει μέχρι τώρα που δίνω εγώ, έχω αυτή τη σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Θα πέσουν οι βάσεις.
Αλλά αν εσύ δεν γράψεις καλά , κλατι που το απεύχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Θα πέσουν οι βάσεις.
Αλλά αν εσύ δεν γράψεις καλά , κλατι που το απεύχομαι.
Πώς το ξέρεις Αντώνη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το 2007 τα θέματα ήταν για γέλια και οι βάσεις από τις υψηλότερες. Στατιστικά φέτος τα θέματα θα είναι δυσκολότερα και οι βάσεις θα πέσουν. Στο όριο πάντα του στατιστικού λάθους. Φυσικά μην περιμένετε και θέματα επιπέδου 2006 που ήταν η μόνη χρονιά με πραγματική δυσκολία ως τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Εγώ απλά ελπίζω να μην γίνει καμιά βλακεία (όπως έχει γίνει) και δώσουν θέματα που δε λύνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piper_h

Νεοφερμένος

Η piper_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εγω παντως δεν εχω δει τις βασεις ποτε να πεφτουν...ουτε με δυσκολα ουτε με ευκολα θεματα οποτε δεν εχω ελπιδα πως θα πεσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Ρε παιδιά ας μην λέμε ανακρίβειες...Οι βάσεις καθορίζονται απο την γραπτή απόδοση των εξεταζομένων...Και γελοία να είναι τα θέματα αν οι υποψήφιοι δεν γράψουν καλά οι βάσεις πέφτουν...Ισχύει και το αντίστροφο φυσικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στατιστικά και λογικά όταν τα θέματα είναι σχετικά εύκολα και σαφή αυξάνεται η απόδοση. Δεν θέλει και πολλή φιλοσοφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Το οτι θα μπούν εύκολα θέματα δεν συνεπάγεται οτι θα γράψουν και καλά...Πως να στο πώ μπορεί αυτή η φουρνιά να είναι βλάκες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν γίνεται αυτό το πράγμα. Οι μαθητές είναι κάθε χρόνο περίπου στο ίδιο προφίλ όταν μιλάμε για διαφορά έτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Κοίτα λίγο τα στατιστικά στοιχεία του 2005 συγκριτικά με το 2007 και πες μου σε παρακαλώ τι συμπεράσματα έβγαλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το 2007 τα θέματα ήταν για κλάματα. Δεν μπορώ να συγκρίνω το έτος αυτό με προγενέστερα. Δεν υπάρχουν φουρνιές. Οι μαθητές του 2006, του 2007 και του 2008 είναι ακριβώς του ίδιου προφίλ, δεδομένου οτι δεν άλλαξε τίποτα στο σύστημα. Τι μπορεί να μεσολάβησε? Έτσι στο άσχετο δε μεταβάλλεται τίποτα. Χαζές και έξυπνες φουρνιές σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα δεν υπάρχουν. Το παιχνίδι παίζεται στα θέματα και στην οργάνωση των εξετάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
τα στατιστικά στα οποιά σε παρέπεμψα τα είδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σου είπα για ποιο λόγο δεν συγκρίνω σε καμία περίπτωση το 2007. Όπως δε συγκρίνω το 2006 για τον αντίστροφο λόγο. Τα στατιστικά όμως αν θέλεις επισύναψέ τα. Δεν ξέρω σε τι ακριβώς αναφέρεσαι. Το ισχύον σύστημα παρ'ολα αυτά δεν προσφέρεται για εξαγωγή συμπερασμάτων γιατί είναι πολύ νέο και κάθε χρονιά είχε μια συγκεκριμένη ιδιαιτερότητα ως τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Όπως είπε κι ο Μιχαλάκης, στατιστικά πάντα θα πέσουν δυσκολότερα από πέρσι. Εγώ είμαι υπερήφανο μέλος της φουρνιάς του 2006, και αν και υψηλού επιπέδου, δεν υπήρχε τίποτα "εξωγήινο". Ελπίζω στο να έχουμε φέτος, 2008, υψηλού επιπέδου για πολλούς λόγους.



Αρχικά για να καταπολεμήσουν την νοοτροπία των φροντηστηρίων, την οποία προσωπικά απεχθάνομαι. Ποια είναι η νοοτροπία αυτή; Με μία λέξη: μεθοδολογία.

Πχ, μεθολογία υπ' αριθμόν 47: (*παίρνω στυλ καθηγητή) όταν βλέπουμε απόλυτο υψώνουμε στο τετράγωνο.
Μαθηματικά Κατεύθυνησης, θέμα 2ο, 2005. Σου έβγαινε η πίστη αν το έκανες.


Έπειτα, γιατί με δύσκολα θέματα, θα πάρει τα περισσότερα μόρια αυτός που έχει στρατηγική. Τι εννοώ... βλέπεις ότι στα μαθηματικά κατεύθυνσης παίνουν παλούκια.
Γράφεις όλη τη θεωρία, προσέχεις στο 2ο θέμα, κάπως παλεύεις το 3ο. Το 4ο ό,τι να 'ναι, αλλά γράφεις όλα τα ερώτηματα, έστω και βλακείες.

Παίρνεις στο τέλος ένα ξεγυρισμένο 15αράκι.





Περνάς όμως στο Πολυτεχνείο. Γιατί η υπόλοιπη Ελλάδα έκλ@σε μέντες μόλις είδε τα θέματα και δεν είχε την ψυχραιμία να κάνει το εξής: πιάνουμε το max δυνατόν των μορίων που μπορούμε και απαντάμε σε όλα τα ερωτήματα. Που σημαίνει... κλάφτα Χαράλαμπε.


Και όταν τα θέματα είναι εύκολα πρέπει να μην κάνεις απολύτως κανένα λάθος, καθώς όλοι τα πιάνουν.




Ερώτηση: πώς ορίζετε τα "βατά" θέματα; Εγώ προσωπικά τις ασκήσεις τις κατηγοριοποιώ σε 2: αυτές που μου κάθονται κι αυτές που δεν μου κάθονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top