Σχετικά με πιστοποίηση γνώσης της Γερμανικής γλώσσας επιπέδου Β2

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Ποιο απο τα παρακατω πιστοποιητικα γνωσης Γερμανικων επιπεδου Β2 θεωρειτε οτι ειναι το πιο ευκολο;
"1.Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας επιπέδου Β2 του ν.2740/1999, όπως αντικαταστάθηκε με την παρ.19 του
άρθρου 13 του ν.3149/2003.
2. GOETHE - ZERTIFIKAT B2 του Ινστιτούτου Goethe.
3. ZERTIFIKAT DEUTSCH FUR DEN BERUF (ZDfB) του Ινστιτούτου Goethe.
4. ÖSTERREICHISCHES SPRACHDIPLOM (ÖSD) B2 MITTELSTUFE DEUTSCH (μέχρι 31/12/2014). Από 1/1/2015
ÖSTERREICHISCHES SPRACHDIPLOM (ÖSD) ZERTIFIKAT Β2. Από 1/1/2018 ÖSTERREICHISCHES SPRACHDIPLOM
(ÖSD) ZERTIFIKAT B2 (ΕΝΟΤΗΤΑ 1:LESEN, HOREN, SCHREIBEN, ΕΝΟΤΗΤΑ 2: SPRECHEN)
5. ZERTIFIKAT V.B.L.T. SOZIALES LEBEN του Πανεπιστημίου Γενεύης"
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ποιο απο τα παρακατω πιστοποιητικα γνωσης Γερμανικων επιπεδου Β2 θεωρειτε οτι ειναι το πιο ευκολο;
"1.Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας επιπέδου Β2 του ν.2740/1999, όπως αντικαταστάθηκε με την παρ.19 του
άρθρου 13 του ν.3149/2003.
2. GOETHE - ZERTIFIKAT B2 του Ινστιτούτου Goethe.
3. ZERTIFIKAT DEUTSCH FUR DEN BERUF (ZDfB) του Ινστιτούτου Goethe.
4. ÖSTERREICHISCHES SPRACHDIPLOM (ÖSD) B2 MITTELSTUFE DEUTSCH (μέχρι 31/12/2014). Από 1/1/2015
ÖSTERREICHISCHES SPRACHDIPLOM (ÖSD) ZERTIFIKAT Β2. Από 1/1/2018 ÖSTERREICHISCHES SPRACHDIPLOM
(ÖSD) ZERTIFIKAT B2 (ΕΝΟΤΗΤΑ 1:LESEN, HOREN, SCHREIBEN, ΕΝΟΤΗΤΑ 2: SPRECHEN)
5. ZERTIFIKAT V.B.L.T. SOZIALES LEBEN του Πανεπιστημίου Γενεύης"

Για εύκολο δεν ξέρω ....
Αλλά κατά τη γνώμη μου το Goethe είναι top.
 

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για εύκολο δεν ξέρω ....
Αλλά κατά τη γνώμη μου το Goethe είναι top.
Αφου ειναι top το Goethe γιατι εκλεισαν ολα σχεδον τα εξεταστικα τους κεντρα και μου ειπαν οταν ρωτησα γιατι εκλεισαν,οτι δεν υπαρχει απολυτως κανενα ενδιαφερον????Πριν λιγες μερες εγινε αυτο...Ακομη και εδω μεσα δεν βλεπω κανεναν να θελει να μαθει γερμανικα,ελαχιστα ατομα πλεον ενδιαφεροντε.
 

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί έχουν κλεισει τα εξεταστικα κεντρα.Αλλα γνωρίζω ότι είναι το πιο δύσκολο πτυχίο γερμανικών.Οι περισσότεροι κόβονται την πρώτη φορά που το δίνουν και αναγκάζονται να ξανά δώσουν δεύτερη και τρίτη ή μετά επιλέγουν το ελληνικό πιστοποιητικό που θεωρείται ευκολότερο.Ομως στο εξωτερικό είναι πιο ανσγνωρισμενο σε σχέση με τα άλλα δύο.
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Αφου ειναι top το Goethe γιατι εκλεισαν ολα σχεδον τα εξεταστικα τους κεντρα και μου ειπαν οταν ρωτησα γιατι εκλεισαν,οτι δεν υπαρχει απολυτως κανενα ενδιαφερον????Πριν λιγες μερες εγινε αυτο...Ακομη και εδω μεσα δεν βλεπω κανεναν να θελει να μαθει γερμανικα,ελαχιστα ατομα πλεον ενδιαφεροντε.
Θέλεις να μάθεις γερμανικά;
Άσε τι λένε οι άλλοι , πολλά ακούγονται για κάθε τι , ανταγωνισμός υπάρχει ... Es ist ein unumstrittene Tatsache dass Goethe top ist.
 

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για εύκολο δεν ξέρω ....
Αλλά κατά τη γνώμη μου το Goethe είναι top.
Οσους εχω ακουσει δινουν το osd
Θέλεις να μάθεις γερμανικά;
Άσε τι λένε οι άλλοι , πολλά ακούγονται για κάθε τι , ανταγωνισμός υπάρχει ... Es ist ein unumstrittene Tatsache dass Goethe top ist.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οσους εχω ακουσει δινουν το osd
ξερω ηδη να γραφω 10 000 λεξεις και φρασεις και το παλευω καθημερινα,ακουω βιντεο,το ψαχνω πολυ,προσπαθω να μιλω εστω μονος,εχω αγαπησει τα γερμανικα,εδω και 3 χρονια το παλευω και νιωθω οτι χρειαζομαι δασκαλα τωρα να δει που χρειαζομαι βελτιωση,και να συνδεσω το παζλ
Θέλεις να μάθεις γερμανικά;
Άσε τι λένε οι άλλοι , πολλά ακούγονται για κάθε τι , ανταγωνισμός υπάρχει ... Es ist ein unumstrittene Tatsache dass Goethe top ist.
Ξερω να γραφω χιλιαδες λεξεις και φρασεις,3 χρονια εχω παρει πακους κολεςα4 και το παλευω μονος,ακουω βιντεο,καταλαβαινω αρκετα καλα κειμενα,βλεπω παλιες εξετασεις osd kai goethe στο youtube...μετα τοσο καιρο εχω αγαπησει τα γερμανικα ομως δεν βρισκω καποια/ον να τα μιλαμε για προφορικη ασκηση να βελτιωθω και εκει.Εχω ανεβει επιπεδα,το νιωθω οτι καθημερινα μαθαινω κατι νεο,νεες φρασεις,νεα γραμματικη,οικονομικα ζοριζομαι αλλιως θα ειχα τωρα δασκαλα να δωσω και για C2 ΔΕΝ ΚΟΛΑΩ,ΕΧΩ ΤΡΕΛΑ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ 50 ΩΡΕΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ,ΝΑ ΓΡΑΨΩ 1000 ΦΟΡΕΣ ΜΙΑ ΛΕΞΗ....Ετσι λοιπον επειδη ζοριζομαι οικονομικα και επειδη ειδα να περνουν καποιοι πολυ ευκολα το Β1 OSD,ετσι σκεφτηκα αφου αυτοι που δεν διαβαζαν πηραν αυτο,εγω που εχω ορεξη και το παλευω να δωσω για το Β2 OSD....Τωρα οι εξετασεις OSD θα γινουν του χρονου διπλα στο σπιτι μου,οι εξετασεις Goethe θα γινουν Αθηνα και θελω 500 ευρω εξοδα και για εκει να δινω δεν λεει!!!Ας ειχαν εξεταστικα κεντρα στην περιοχη μου να εδινα Goethe...Eπισης αν δεν βρω δασκαλα θα προετοιμαστω μονος και θα παω!ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΚΑΤΙ...Θα κανω πολλα τεστ και ασκησεις και οτι μπορεσω.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
@DRAMA το Goethe είναι μακράν το δυσκολότερο - γενικά, το Β2 στα γερμανικά με δυσκόλεψε αρκετά πιο πολύ από το C1 γιατί είναι η μετάβαση πολύ απότομη από το B1. Ωστόσο, από όσα γράφεις, το OSD στέκεται καλύτερα υπό την έννοια ότι είναι αρκετά πιο βατό αλλά δεν είναι και της πλάκας η εξέταση - θα αναγκαστείς κατά την προετοιμασία να «ανέβεις ταχύτητα» στα γερμανικά σου. Πάντως, αμφότερα, σε ό,τι αφορά το δημόσιο, αναγνωρίζονται.
 

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@DRAMA το Goethe είναι μακράν το δυσκολότερο - γενικά, το Β2 στα γερμανικά με δυσκόλεψε αρκετά πιο πολύ από το C1 γιατί είναι η μετάβαση πολύ απότομη από το B1. Ωστόσο, από όσα γράφεις, το OSD στέκεται καλύτερα υπό την έννοια ότι είναι αρκετά πιο βατό αλλά δεν είναι και της πλάκας η εξέταση - θα αναγκαστείς κατά την προετοιμασία να «ανέβεις ταχύτητα» στα γερμανικά σου. Πάντως, αμφότερα, σε ό,τι αφορά το δημόσιο, αναγνωρίζονται.
Ενδιαφερομαι να φυγω Ελβετια,ευχαριστω για την γνωμη σου,εχω δει καποιον να περνει πολυ ευκολα το Β1 ενω δεν ειχε τις γνωσεις που εχω εγω ουτε στο μισο,αρα σκεφτηκα να δωσω για Β2 παρα πολυ λογικα.Ναι γνωριζω που υστερω και βλεπω απο το πρωι ως το βραδυ οτι βιντεο γερμανικο υπαρχει στο youtube για να αρχισω να μιλω καλυτερα,ψαχνω και για καμια δασκαλα καποιον εστω να μιλω θα με βοηθησει πολυ,δεν μπορω να βγαλω ακρη εδω που μενω με καταστρεφει αυτο το μερος,ποσο τυχεροι ειστε καποιοι που εχετε κοντα σας φροντηστηρια γερμανικων και δασκαλες πολλες,εδω που μενω δεν υπαρχει τιποτα και η συγκοινωνια δεν βολευει ομως εξακολουθω το παλευω....
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ενδιαφερομαι να φυγω Ελβετια,ευχαριστω για την γνωμη σου,εχω δει καποιον να περνει πολυ ευκολα το Β1 ενω δεν ειχε τις γνωσεις που εχω εγω ουτε στο μισο,αρα σκεφτηκα να δωσω για Β2 παρα πολυ λογικα.Ναι γνωριζω που υστερω και βλεπω απο το πρωι ως το βραδυ οτι βιντεο γερμανικο υπαρχει στο youtube για να αρχισω να μιλω καλυτερα,ψαχνω και για καμια δασκαλα καποιον εστω να μιλω θα με βοηθησει πολυ,δεν μπορω να βγαλω ακρη εδω που μενω με καταστρεφει αυτο το μερος,ποσο τυχεροι ειστε καποιοι που εχετε κοντα σας φροντηστηρια γερμανικων και δασκαλες πολλες,εδω που μενω δεν υπαρχει τιποτα και η συγκοινωνια δεν βολευει ομως εξακολουθω το παλευω....

Τώρα με τον κορωνοϊό φαντάζομαι θα είναι αρκετά μεγαλύτερη η προσφορά για εξ αποστάσεως ιδιαίτερα. Έχεις δει πώς είναι η αγορά;
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Αφου ειναι top το Goethe γιατι εκλεισαν ολα σχεδον τα εξεταστικα τους κεντρα και μου ειπαν οταν ρωτησα γιατι εκλεισαν,οτι δεν υπαρχει απολυτως κανενα ενδιαφερον????Πριν λιγες μερες εγινε αυτο...Ακομη και εδω μεσα δεν βλεπω κανεναν να θελει να μαθει γερμανικα,ελαχιστα ατομα πλεον ενδιαφεροντε.
δεν σου ειπε κανεις να μαθεις γερμανικα!!
και μια ερωτηση μιας και ειμαι εδω ..ξερουμε τι παιζει με τα φροντηστηρια ξενων γλωσσων με αυτη τη κατασταση?
θα λειτουργησουν κανονικα?
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
δεν σου ειπε κανεις να μαθεις γερμανικα!!
και μια ερωτηση μιας και ειμαι εδω ..ξερουμε τι παιζει με τα φροντηστηρια ξενων γλωσσων με αυτη τη κατασταση?
θα λειτουργησουν κανονικα?

Από γνωστή μου που εργάζεται σε ΚΞΓ μου έχει πει ότι θα ξεκινήσουν δια ζώσης, αλλά έχουν και έτοιμες πλατφόρμες για εξ αποστάσεως μάθηση.
 

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν σου ειπε κανεις να μαθεις γερμανικα!!
και μια ερωτηση μιας και ειμαι εδω ..ξερουμε τι παιζει με τα φροντηστηρια ξενων γλωσσων με αυτη τη κατασταση?
θα λειτουργησουν κανονικα?
Εχω ηδη μαθει γερμανικα,δες την συζητηση τι γραφω προσεκτικα,συζηταμε για το Goethe,η εξυπηρετηση τους και δεν ειναι καλη και ειναι ακριβα και δεν βοηθουν πουθενα με αυτην την τακτικη τους.Επειδη το Goethe το εκλεισε το μαγαζι δεν σημαινει οτι εγω δεν θα μαθω γερμανικα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τώρα με τον κορωνοϊό φαντάζομαι θα είναι αρκετά μεγαλύτερη η προσφορά για εξ αποστάσεως ιδιαίτερα. Έχεις δει πώς είναι η αγορά;
φιλε δεν το εχω ψαξει ακομη,θελω να τελειωσω ενα βιβλιο που εχω γερμανικων με 5000 φρασεις και γραμματικη,σημερα απο της 8 το πρωι και καθε πρωι ως το βραδυ ασχολουμαι με εκμαθηση γερμανικων,εκανα επισης τεστ απο το ιντερνετ μεσα ,το βραδυ θα δω καμια ταινια γερμανικη...και ετσι εχω βρει εναν ρυθμο πολυ καλο,καθε μερα κοιταζω επισης να μαθαινω 20-50 νεες λεξεις δυσκολες.Γραφω συνεχεια στο χαρτι και τα βλεπω στο pons/ακουω και εγινα το καταλαβαινω ηδη αρκετα δυνατος,διαβαζω ανετα κειμενα καταλαβαινω τι λενε.Εχω καταλαβει οτι θελει να τα αγαπας τα γερμανικα και θελει πολυ προσπαθεια,θελω πρωτα να μαθω οσο πιο πολλα μπορω μονος οχι μονο για θεμα χρηματων,τα γερμανικα που εμαθα δεν προκειται ποτε να τα ξεχασω τωρα γιατι τα εμαθα καρμπον,μονος,εγραφα 1 λεξη χιλιες φορες,οτι μαθαινω το μαθαινω για μια ζωη και το κανω επαναληψεις.Βρηκα καποια τεστ στο ιντερνετ Β1 και Β2 που επρεπε να ακουσω και να απαντησω,θα κανω ετσι ολα τα τεστ απο το Α1,Α2,Β1,Β2,C1..εχει και γραπτες ερωτησεις,ειναι πολυ καλη εξασκηση για το πτυχιο αφου μπαινεις απο μονος στο νοημα χωρις καθηγητη.Ετσι μετα μολις βρω και δασκαλα να εχω σιγουρο το B2.Εχω εγγραφει σε 100 καναλια γερμανικων στο youtube και βλεπω συνεχεια βιντεακια εκμαθησης και ας μην εχει ελληνικους υποτιτλους ψαχνω οτι λεξη δεν ξερω.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Ξέρει κάποιος να μου πει αν αυτό αντιστοιχεί σε Β2 ή Β1;
4DBE5392-DD79-4230-9873-CA09D4C7A17D.jpeg
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Όντως δε γράφει κάτι... Εντύπωση μου κάνει.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Ξέρει κάποιος να μου πει αν αυτό αντιστοιχεί σε Β2 ή Β1;
View attachment 71355

Θα μπορούσε να είναι ένα τέτοιο; Άρα β1;
Δεν ξέρω αν το διακριτικό σημείο είναι οι βαθμολογίες (225+75).
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Osd ειναι παντως, δηλαδη το αυστριακο. Το δικο μου b1 δεν μοιαζει καθολου παντως με αυτο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

IMG_20200927_133802.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.

Θα μπορούσε να είναι ένα τέτοιο; Άρα β1;
Δεν ξέρω αν το διακριτικό σημείο είναι οι βαθμολογίες (225+75).

Μάλλο ναι, B1.

Osd ειναι παντως, δηλαδη το αυστριακο. Το δικο μου b1 δεν μοιαζει καθολου παντως με αυτο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι παμπάλαιο αυτό που ανέβασα, γι' αυτό λογικά.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top