Σχέσεις εξ' αποστάσεως

Πιστεύετε ότι μια σχέση από απόσταση μπορεί να κρατήσει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 200)
  • ναι

    Ψήφοι: 44 22.0%
  • όχι

    Ψήφοι: 63 31.5%
  • εξαρτάται

    Ψήφοι: 93 46.5%

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Γειά σας,
Σπουδάζω εδώ και 2 χρόνια στην Αλεξανδρούπολη και αυτό το καλοκαίρι έκανα σχέση με μια κοπέλα που σπουδάζει στην πάτρα. Θέλουμε και οι 2 να κρατηθεί η σχέση.
Μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες σχετικά με το πόσες ώρες είναι το ταξίδι, το κόστος της διαδρομής αλλά και τους τρόπους που μπορείς να πας?
Γεια σου κι εσένα!
Στα ερωτήματά σου δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω, καθώς δε μένω στην Ελλάδα. Θα ήθελα, όμως, να σε ενθαρρύνω λέγοντάς σου τη δική μου ιστορία.

Κι εγώ, λοιπόν, έκανα σχέση με ένα παιδί τον Ιούνιο του 2010. Σπούδαζε σε άλλη πόλη, αλλά είχε έρθει στο Ελσίνκι το καλοκαίρι λόγω δουλειάς, όπου και γνωριστήκαμε. Καθώς ήξερα εξ αρχής, ότι σύντομα θα μέναμε πάλι σε διαφορετικές πόλεις, έθιξα το θέμα και καταλήξαμε στο ότι δε θέλαμε απλά να 'περάσουμε καλά' το καλοκαίρι κι έτσι θα το προσπαθούσαμε. Ύστερα από 2 μήνες σχέσης έφυγε. Εκείνος είχε ακόμα 3 χρόνια, για να τελειώσει τη σχολή του, εγώ 2. Αυτόν τον 1,5 χρόνο, που μέναμε χώρια, βλεπόμασταν στην καλύτερη κάθε βδομάδα και στη χειρότερη πέρασε και μήνας χωρίς να ειδωθούμε - ευτυχώς μόνο 1-2 φορές αυτό. Τα καλοκαίρια φρόντιζε να βρίσκει δουλειά στο Ελσίνκι, για είμαστε μαζί. Εκείνος δούλεψε σκληρά, για να τελειώνει με τα μαθήματα, που χρειάζονταν (έστω και προαιρετικές) παρακολουθήσεις στη σχολή. Όταν είχε πλέον μόνο την πτυχιακή του (τουτέστιν τον περασμένο Μάρτιο), ήρθε να μείνει μαζί μου στη γκαρσονιέρα, που νοίκιαζα τότε. Και από το Μάιο μένουμε μαζί σε ένα γλυκούλι δυάρι. :)

Ναι, ώρες ώρες ήταν ψυχοφθόρο και κουραστικό όλο αυτό, ναι, οι μετακινήσεις κόστισαν αρκετά, ούτε τα καλοκαίρια μας ήταν τέλεια λόγω διαφορετικών ωραρίων εργασίας, πολύωρων μετακινήσεων καθημερινά κλπ. Αλλά είναι στην κρίση σας το αν αξίζει ή όχι τον κόπο και το χρήμα. Αν καταλήξετε στο ότι αξίζει, there are plenty of ways to make it work. Και από τις επιλογές, που θα αναγκαστείτε να κάνετε (θα υπάρξουν και σωστές και λάθος), θα μάθετε τι οφελεί και τι ταιριάζει στη σχέση σας καλύτερα. And for the record, εμείς έχουμε κάνει αρκετές λάθος επιλογές (άλλοτε βέβαια δεν είχαμε και εναλλακτικές), που κατέληξαν να 'τρων' και τους εαυτούς μας και τη σχέση μας. Αρκεί να μάθετε από αυτές και αν είναι δυνατόν (γιατί πάντα δεν είναι), την επόμενη φορά να πάρετε ανάλογα τις αποφάσεις σας. Και αλίμονο, αν μια σχέση δεν μπορεί να αντέξει και στις δύσκολες στιγμές. Τέτοιες υπάρχουν τόσο σε μια 'κανονική' όσο και σε μια σχέση εξ αποστάσεως. Καλή τύχη σας εύχομαι κι ό,τι καλύτερο. :)

Edit:
Προσωπικά βλέπω τα πράγματα κάπως έτσι (παρόμοια προσπαθούσα να σκέφτομαι και όταν μέναμε σε διαφορετικές πόλεις): αυτή τη στιγμή είμαστε ακόμα φοιτητές και οι δύο (άσχετα, που εγώ θα έπρεπε ήδη να έχω τελειώσει τη σχολή μου :P) κι ως εκ τούτου, δεν έχουμε πολλές επιλογές όσον αφορά την part-time εργασία. Χρειαζόμαστε δουλειά και θα κάνουμε ό,τι μπορούμε να βρούμε. Ωραία θα ήταν να δουλεύαμε 2 μέρες τη βδομάδα 8-16, αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχουμε την πολυτέλεια να περιμένουμε μέχρι να βρεθεί η τέλεια θέση εργασίας. Οπότε στην ανάγκη θα δουλέψουμε και απογεύματα και Σαββατοκύριακα, ακόμα κι αν ο άλλος δουλεύει τις καθημερινές ή τα πρωινά. Αυτό δε σημαίνει βέβαια, ότι θα σταματήσουμε να προσπαθούμε να βρούμε κάποια λύση, που να μας προσφέρει περισσότερο κοινό ελεύθερο χρόνο, αλλά εάν δεν, no can do. (Αυτό που λέγαμε να μαθαίνεις απ΄τα λάθη σου κι αν είναι δυνατόν, να προσπαθείς να αποφύγεις παρόμοιες καταστάσεις στο μέλλον. :P) Είναι κι αυτή μια φάση της ζωής, όμως. You can't just skip it. Τι καλά που θα ήταν, αν είχαμε και οι δύο μια δουλειά με καλό μισθό, να μπορούσαμε να αγοράσουμε δικό μας διαμέρισμα, να φτιάξουμε το σπίτι μας όπως το θέλουμε κ.ο.κ. Σπάνια αυτά τα πράγματα έρχονται έτοιμα στη ζωή. Η πραγματοποιήση των ονείρων θέλει και κόπο και χρόνο και θυσίες. Αλλά μέσα απ΄αυτή τη διαδικασία ωριμάζει πολύ η σχέση (όπως κι εσύ ο ίδιος σαν άνθρωπος, άλλωστε) και αρχίζεις να βλέπεις πολλά πράγματα διαφορετικά απ΄όταν ήσουν 18, έμενες με τους γονείς σου, είχες το χαρτζιλίκι σου και η έννοια σου ήταν πότε θα τηλεφωνήσει, πότε θα βγείτε και τι θα κάνετε. :) Αυτό ως παράδειγμα για τις δυσκολίες μιας σχέσης, κι ας ζει μαζί/στην ίδια πόλη το ζευγάρι. Από εμπειρία, δεν είναι απίθανο κάποιες φορές να περνάς πιο εύκολα (εννοώντας ανέμελα) σε μια σχέση εξ αποστάσεως απ΄ό,τι σε μια 'κανονική' σχέση. Για τις δυσκολίες δεν ευθύνεται η απόσταση αυτή καθ΄αυτή, ούτε παύουν να υπάρχουν, μόλις το ζευγάρι καταφέρει να μείνει μαζί. Οι άνθρωποι ωριμάζουν, οι καταστάσεις αλλάζουν, οπότε η βάση της σχέσης βρίσκεται σε κάτι εντελώς διαφορετικό από την απόσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
Χμμ... εξαρτάται πάντα απο τα άτομα και τα συναισθήματά τους!
Απο προσωπική εμπειρία (ντεμέκ ;p) θα έλεγα καλύτερα να αποφεύγονται τέτοιες σχέσεις.Τουλάχιστον εγώ δεν νομίζω να το ξαναεπιχειρούσα στο μέλλον.Είναι πολύ καλύτερο να έχεις τον άλλο δίπλα σου ανά πάσα στιγμή.Νιώθεις άλλο δέσιμο και άλλη ασφάλεια!
Παρόλα αυτά σίγουρα θα υπάρχουν περιπτώσεις βλ.
Ωραία, άρα πες ότι έχουμε ένα ζευγάρι που μετρά ας πούμε 5 χρόνια σχέσης. Ένας από τους δύο πχ θέλει να κάνει μεταπτυχιακό στην... Γερμανία ας πούμε.
Θα πρέπει ντε και καλά να χωρίσουν;
Που όντως να αξίζουν τέτοιες σχέσεις!Δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι !!Κάθε περίπτωση και κάθε ζευγάρι είναι διαφορετικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Οι σχέσεις εξ αποστάσεως είναι κάτι σαν το ελεύθερη σχέση...πηδάς στο χωριό σου, πηδάς και στην πόλη και όλα μέλι γάλα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν βλέπω πολύ φως στις σχέσεις από απόσταση. Φίλος σπουδάζει στις ΗΠΑ και η κοπέλα του εδώ. Ήταν ένα ευχάριστο κορίτσι και τώρα την έχει φάει η μελαγχολία. Σχεδόν με το ζόρι την παίρνουμε κάποιες φορές με την παρέα να πάμε κάπου. Με το φίλο μίλησα στο skype και νοιώθει απογοητευμένος και ξενερωμένος. Είναι ακόμα η πρώτη χρονιά και πριν το καλοκαίρι δεν υπάρχει ελπίδα να συναντηθούν. Και οι δύο μου είπαν ότι ενώ μιλάνε καθημερινά στο skype έχουν φτάσει στο σημείο να μην έχουν τι να πουν. Μήπως θα ήταν καλύτερα να χωρίσουν και να ξαναρχίσει ο καθένας τη ζωή του?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όχι και με τον ΑΤΛΑΝΤΙΚΟ ανάμεσα ρε ψυχοπαθείς, όχι και με τον Ατλαντικό.

Περαστικά. Και στους δύο να πεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LOYKANIKOS

Νεοφερμένος

Ο LOYKANIKOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ας ειμαστε Realistic φιλτατοι....Εγω προσωπικα δε θα εμπαινα στο λουκι της σχεσης εξ αποστασεως.Γιατι ειμαι ειλικρινης και δε παιζει να μπορουσα να μεινω μακρια απο αλλα θηλυκα,οταν το δικο μου(η σχεση) μου δεν ειναι κοντα μου..Οποτε δε μπαινω καν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δεν βλέπω πολύ φως στις σχέσεις από απόσταση. Φίλος σπουδάζει στις ΗΠΑ και η κοπέλα του εδώ. Ήταν ένα ευχάριστο κορίτσι και τώρα την έχει φάει η μελαγχολία. Σχεδόν με το ζόρι την παίρνουμε κάποιες φορές με την παρέα να πάμε κάπου. Με το φίλο μίλησα στο skype και νοιώθει απογοητευμένος και ξενερωμένος. Είναι ακόμα η πρώτη χρονιά και πριν το καλοκαίρι δεν υπάρχει ελπίδα να συναντηθούν. Και οι δύο μου είπαν ότι ενώ μιλάνε καθημερινά στο skype έχουν φτάσει στο σημείο να μην έχουν τι να πουν. Μήπως θα ήταν καλύτερα να χωρίσουν και να ξαναρχίσει ο καθένας τη ζωή του?

Όταν μια σχέση αρχίσει να "βαλτώνει" τότε λίγο πολύ είναι σημάδι πως ο καθένας πρέπει να ακολουθήσει το δρόμο του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
να έλεγα ότι στον τόπο μας..εξαφανίστηκαν τα θηλυκά..:P να πω εντάξει..
εφόσον υπάρχουν δίπλα μας, γιατί να ψάξουμε σε άλλους νομούς ή σε άλλες χώρες ή υπερατλαντικά;
βλακεία δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
ξερω ατομα που παντρευτηκαν μετα απο μια τετοια σχεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και οι δύο μου είπαν ότι ενώ μιλάνε καθημερινά στο skype έχουν φτάσει στο σημείο να μην έχουν τι να πουν.
Δεν έχει να κάνει η απόσταση. Με την ex-girlfriend με την οποία είχα έως τώρα το best-match χαρακτήρων, μιλούσαμε ίσως και πάνω από 6 μήνες ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ επί ΩΡΕΣ στο skype και ΠΟΤΕ δεν στερεύαμε από περιεχόμενο. Πάντα είχαμε κάτι να πούμε. Απίστευτο άτομο, γεμάτος χαρακτήρας, πολλά όνειρα και ιδέες. Διαφορετικά ενδιαφέροντα απ' τα δικά μου, αλλά είχε ενδιαφέροντα.

Με μία άλλη ίσως και στον μισό μήνα να μην είχαμε τι να συζητήσουμε, γιατί απλά δεν είχε ΚΑΝ ενδιαφέροντα. Μόνο πότε θα κάνουμε σεξ.

Είναι στο άτομο, λοιπόν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
να έλεγα ότι στον τόπο μας..εξαφανίστηκαν τα θηλυκά..:P να πω εντάξει..
εφόσον υπάρχουν δίπλα μας, γιατί να ψάξουμε σε άλλους νομούς ή σε άλλες χώρες ή υπερατλαντικά;
βλακεία δεν είναι;

Δεν κατάλαβα...
θα βάλεις και γεωγραφικό περιορισμό στο πού θα βρεις το σωστό άτομο? "Α, αυτός/αυτή βρίσκεται σε ακτίνα μεγαλύτερη των 50 χλμ. άρα τον/την ξεχνάμε"?

Και το ξέρεις ότι δεν είσαι το κατάλληλο άτομο για να μιλήσει για επιτυχημένες αναζητήσεις στον τόπο του, έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
wild rose μιλάς χωρίς να γνωρίζεις. :) Μιλάω με βάση την κοινή λογική. Νομίζω ότι είναι κουραστικό να αναπτύξεις μια σχέση με κάποιο άτομο και για να πιεις μόνο έναν καφέ, θα χρειάζεσαι ένα σωρό μεταφορικά μέσα..και πόσες ώρες ταξίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Νομίζω ότι είναι κουραστικό να αναπτύξεις μια σχέση με κάποιο άτομο και για να πιεις μόνο έναν καφέ, θα χρειάζεσαι ένα σωρό μεταφορικά μέσα..και πόσες ώρες ταξίδι.

Νομίζεις. Που εγώ το μεταφράζω ότι δεν έχεις εμπειρίες επί του θέματος "σχέση από απόσταση" και απλά το βλέπεις θεωρητικά το πόσο απαγορευτικό είναι, και βγάζεις γενικά συμπεράσματα. Δεν είναι κακό, απλά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι βγαίνουν και σωστά συμπεράσματα.
Εγώ δεν μιλάω θεωρητικά όμως. :)

Αυτά δεν έρχονται κατά παραγγελία. Είναι που είναι ζόρικο να βρεις σοβαρό ταίρι που δεν θα έχει άχυρο στο κεφάλι του (μιλώντας τουλάχιστον για τις δικές μου ηλικίες), αν βάλεις σαν προυπόθεση ΚΑΙ τον τόπο διαμονής, δυσκολεύεις τον εαυτό σου.

Αυτά και καλημέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Δηλαδή, μπορείς να μου πεις ότι μια σχέση που να αφορά 2 άτομα από Κρήτη - Θεσσαλονίκη, μπορεί να σταθεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δηλαδή, μπορείς να μου πεις ότι μια σχέση που να αφορά 2 άτομα από Κρήτη - Θεσσαλονίκη, μπορεί να σταθεί;

Αν το θέλουν και οι 2, γιατί όχι? 2 συμμαθητές μου από το Λύκειο διατηρούν εδώ και 1,5 χρόνο σχέση Βόλος-New York.
Με τον ατλαντικό ανάμεσά τους, που είπε και ο Shadow πιο πάνω. :P Οπότε ναι, για μένα μπορεί να σταθεί. Το αν θα κρατήσει τόσο όσο μία σχέση χωρίς την απόσταση είναι άλλη συζήτηση και κάθε περίπτωση θαρρώ είναι διαφορετική.
Και δεν το παίζω ειδήμων αυτή τη στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
φαντάζομαι στην πλατωνική μορφή της..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Σχέση εξ αποστάσεως και μπούρδες τελικά...
Αντί να τον έχεις μπροστά σου, να κοιτάς τον άλλο, να καταλαβαίνεις τι νιώθει, πως είναι, θα γίνουμε:

- Τι κάνεις;
- Πολύ καλά (ενώ είναι σκατά, αλλά δε θέλει να του το πει).
- Α ωραία. Και μετά πέφτουν διάφορες εικονίτσες, γλωσσίτσα :P φιλάκι :* και χαμόγελα :)

Αν εσείς αυτό το θεωρείτε σχέση, τότε κάνετε μεγάλο λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
ας είναι καλά το..οπτικοακουστικό και τηλεφωνικό σεξ! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Με έχει υπερκαλύψει η Sozi εδώ.

Καθίστε εσείς να ψάχνετε το τέλειο/ιδανικό/ωραίο βάζοντας και γεωγραφικό περιορισμό.
Δικαίωμά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
μα γιατί κάνετε τη ζωή σας δύσκολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top