Σφαγή δελφινιών στην Ιαπωνία- Ντροπή!

alkmini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλκμήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
ρε παιδια χαλαρώστε!! δε περίμενα να γίνει και τέτοιος καβγάς μεταξύ σας για τα δελφίνια!!
και αγαπητέ mmpf, πρώτον, στην ιαπωνία αυτό το είδος ψαρέματος είναι νόμιμο (το λέω απλα και μόνο προς ενημέρωση σου), δεύτερον, καταλαβαίνω (και συμμερίζομαι) την δυσπιστία σου για την αίτηση αλλά τουλάχιστον δεν τίθεται οικονομικό θέμα και η αίτηση η ίδια απευθύνεται στον πρωθυπουργό της χώρας, τρίτον, όσο γνωρίζω το βίντεο δεν είναι μούφα αλλα γνήσιο... Όσο για τα petitions που αναφέρονται σε μαλάκες, οκ φίλε, ελπίζω μόνο να μην με συμπεριλαμβάνεις σε αυτούς τους μαλάκες γιατί δε νομίζω ότι σου έχω δώσει δικαίωμα να με προσβάλλεις ( και τεσπα, το θέμα το έκανα για να δείξω τη βαρβαρότητα των ανθρώπων σε αυτό το τομέα. Νομίζω όμως ότι θα πρεπε να επικεντρωθούμε στις εικόνες του βίντεο κι όχι σε οποιαδηποτε αίτηση...)

υγ: απλά για να μη παρεξηγιόμαστε. ΔΕΝ είμαι κάποια παρανοική φιλόζωη, απλά τυχαίνει να μην είμαι αναίσθητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
ρε παιδια χαλαρώστε!! δε περίμενα να γίνει και τέτοιος καβγάς μεταξύ σας για τα δελφίνια!!
και αγαπητέ mmpf, πρώτον, στην ιαπωνία αυτό το είδος ψαρέματος είναι νόμιμο (το λέω απλα και μόνο προς ενημέρωση σου), δεύτερον, καταλαβαίνω (και συμμερίζομαι) την δυσπιστία σου για την αίτηση αλλά τουλάχιστον δεν τίθεται οικονομικό θέμα και η αίτηση η ίδια απευθύνεται στον πρωθυπουργό της χώρας, τρίτον, όσο γνωρίζω το βίντεο δεν είναι μούφα αλλα γνήσιο... Όσο για τα petitions που αναφέρονται σε μαλάκες, οκ φίλε, ελπίζω μόνο να μην με συμπεριλαμβάνεις σε αυτούς τους μαλάκες γιατί δε νομίζω ότι σου έχω δώσει δικαίωμα να με προσβάλλεις ( και τεσπα, το θέμα το έκανα για να δείξω τη βαρβαρότητα των ανθρώπων σε αυτό το τομέα. Νομίζω όμως ότι θα πρεπε να επικεντρωθούμε στις εικόνες του βίντεο κι όχι σε οποιαδηποτε αίτηση...)

υγ: απλά για να μη παρεξηγιόμαστε. ΔΕΝ είμαι κάποια παρανοική φιλόζωη, απλά τυχαίνει να μην είμαι αναίσθητη.

:no1::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Κατ αρχάς. Το βίντεο που είδα όντως με πείραξε/ενόχλησε/αηδίασε...

Από εκεί και πέρα όμως σκέφτομαι:

Δεν θα αηδιάζατε να βλέπατε να σφάζουν μία αγελαδίτσα ή μία κοτούλα για να γίνει μετά η πεντανόστιμη πριζολιτσα /φιλέτο κοτοπουλου σας?

Δεν γνωρίζω αν αυτός ο τρόπος ψαρέματος είναι παράνομος ή νόμιμος. Και δεν με ενδιαφέρει κι όλας.
Ξέρω ότι αν υπήρχε έστω και μία πιθανότητα να δοκιμάσω δελφίνι κάποια στιγμή στην ζωή μου τώρα ΔΕΝ υπάρχει καμία...

Από εκεί και πέρα όταν εμείς εδώ σφάζουμε τις αγελαδίτσες στην Ινδία π.χ. ούτε που το διαννοούνται.. Που θέλω να καταλήξω:

Το βίντεο προβάλλει εικόνες ψαρέματος για κάτι που τρώνε οι ιάπωνες
Εμείς εδώ δεν τρώμε δελφίνια οπότε το θεωρούμε "σφαγή/απάνθρωπο κτλ"
Όταν σφάζουμε όμως εδώ αγελάδες ή δεν ξέρω και γω τι, μας φαίνεται φυσιολογικό ενώ π.χ. στην ινδία θα ήταν αδιανόητο.

Διαφορά κουλτούρας κύριοι... Από εκεί και πέρα καλό θα ήταν ο άνθρωπος να σκοτώνει μόνο όσα ζωάκια του είναι απαραίτητα (είτε ειναι κοτες, γαλοπούλες, αγελάδες, φαλαινες, δελφίνια ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο), και να αφήσει το οικοσύστημα λιγάκι στην ησυχία του... Να μην γ@μα3ι την φύση για να πλουτίσουν ορισμένη εις βάρος της.

djohn
over and out
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Η διαφορά είναι οτι αυτά που τρώμε εμείς τα εκτρέφουμε (στο μεγαλύτερο ποσοστό τουλάχιστον), δεν επηρεάζουμε τις ισορροπίες στην άγρια φύση. Αυτό δεν έχει σχέση με κουλτούρα, είναι καθαρά αντικειμενικό κριτήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ακριβώς.

(Αν και οι ισορροπίες της μαμάς διαταράσσονται πολύ απ' την υπερεκτροφή. Φαντάζομαι όμως ότι μια εικόνα συγκεντρωμένων αγελάδων δεν θα ήταν και τόσο σοκαριστική eh :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Η διαφορά είναι οτι αυτά που τρώμε εμείς τα εκτρέφουμε (στο μεγαλύτερο ποσοστό τουλάχιστον), δεν επηρεάζουμε τις ισορροπίες στην άγρια φύση. Αυτό δεν έχει σχέση με κουλτούρα, είναι καθαρά αντικειμενικό κριτήριο.

Απο το στόμα μου (πληκτρολόγιο) το πήρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkmini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλκμήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Η διαφορά είναι οτι αυτά που τρώμε εμείς τα εκτρέφουμε (στο μεγαλύτερο ποσοστό τουλάχιστον), δεν επηρεάζουμε τις ισορροπίες στην άγρια φύση. Αυτό δεν έχει σχέση με κουλτούρα, είναι καθαρά αντικειμενικό κριτήριο.

Σωστή παρατήρηση!! :no1::no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εμένα μου ήρθε και ένα άλλο mail, για σφαγές στη Δανία.
Όλη η θάλασσα κόκκινη.

Και οι ******* οι δολοφόνοι να κάθονται και να πετάνε και νερά να καθαρίσουν τα ξεκοιλιασμένα ζώα, λες και δεν έγινε τίποτα.

Εύχομαι να πεθάνουν όπως σκότωσαν.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Απαράδεκτο....Τι είμαστε τελικά....(?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Είμαστε το λάθος της φύσης.

Συμφωνώ.
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι επιμένουν ότι είμαστε ανώτερα όντα από τα ζώα.
Αυτά ξέρουν τι κάνουν, ζούνε σοφά, όπως πρέπει να ζούνε. Η ζωή είναι ο αυτοσκοπός τους, στη φύση τους, εμείς κλαιγόμαστε για το τι είναι η ζωή και τι είναι ο άνθρωπος, κόβουμε δέντρα και τελευταία στιγμή πάμε και ανάβουμε και κεράκι για να μας φυλάει ο θεός να ξεπεράσουμε την αρρώστια και να ζήσουμε τη ζωή που μέχρι τώρα υποτιμούσαμε.
Η ανωμαλία αν το καλοσκεφτεί κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
και τελευταία στιγμή πάμε και ανάβουμε και κεράκι για να μας φυλάει ο θεός να ξεπεράσουμε την αρρώστια και να ζήσουμε τη ζωή που μέχρι τώρα υποτιμούσαμε.

Δεν το κάνουμε όλοι, κυρίως στους χριστιανούς απευθείνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Συμφωνώ.
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι επιμένουν ότι είμαστε ανώτερα όντα από τα ζώα.
Αυτά ξέρουν τι κάνουν, ζούνε σοφά, όπως πρέπει να ζούνε. Η ζωή είναι ο αυτοσκοπός τους, στη φύση τους, εμείς κλαιγόμαστε για το τι είναι η ζωή και τι είναι ο άνθρωπος, κόβουμε δέντρα και τελευταία στιγμή πάμε και ανάβουμε και κεράκι για να μας φυλάει ο θεός να ξεπεράσουμε την αρρώστια και να ζήσουμε τη ζωή που μέχρι τώρα υποτιμούσαμε.
Η ανωμαλία αν το καλοσκεφτεί κανείς.


Συμφωνώ!
Είμαστε όντα που έχουμε τιε μεγαλύτερες ανέσεις...αλλά και πάλι με τίποτα δεν είμαστε ευχαριστημένοι...Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Hey Joy.
Ας εκτιμάμε αυτά που έχουμε και να μην ξεσπάμε στα ζώα αλλά και γενικά στο πειριβάλλον...Έτσι τον εαυτό μας καταστρέφουμε και τίποτα άλλο.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O_G

Νεοφερμένος

Ο O_G αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Αν είναι δυνατόν! Τέτοιες σκηνές σε κάνουν να αισθάνεσαι ντροπή που είσαι άνθρωπος! Τα καημένα..:-(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Κρίμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karxarini

Νεοφερμένος

Η Κλαιρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
το μέγεθος του πολιτισμού μας φαίνεται στον τρόπο που αντιμετωπίζουμε αυτούς που βρίσκονται στο έλεος μας....
μόνο αυτό έχω να πω.......
-----------------------------------------
Ευτυχώς που έχουμε και εσάς να γελάμε και λίγο :lol::lol::lol:



Πλακίτσα :P
-------------------------------

Δεν θα στεναχωρηθώ για κάτι δελφίνια που βασανίζονται όταν τα ίδια και χειρότερα συμβαίνουν σε ανθρώπους, δεν λέω οκ φιλόζωοι αλλά μερικοί αδιαφορούν πλήρως για τους ανθρώπους και θα έσωζαν ζώο παρά άνθρωπο αν είχαν να επιλέξουν. Φυσικά αυτό το λέω για τους φανατισμένους...:)


οι άνθρωποι ευθύνονται ως ένα βαθμό για όσα τους συμβαίνουν, ενώ τα ζώα όχι...ποιος αξίζει περισσότερο να σωθεί??? τέσπα, απόψεις είναι αυτές και διαφέρουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top