Συνθήκες φοίτησης στη Χαλκίδα

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Με παγωσε λιγο ο Κουτρουμπελης.Αλλα εδω βλεπω αλλα για την Χαλκιδα.Δεν εχω ιδεα πραγματικα.Εχω σταματησει να ασχολουμε.

Χαλκίδα έβαλες ρε; Πωπω.
Εντάξει. Θα δεις τα σ***ά με τα ίδια σου τα μάτια.
Εγώ σου είχα πει -εξ οικογενειακής πείρας- να αποφύγεις τα Ψαχνά, όπως ο διάολος το λιβάνι...

:/:Καλύτερα να πήγαινες σε κανένα Μεσολόγγι. Αν σε νοιάζει η φοιτητική ζωή, στο Μεσολόγγι έχουν περισσότερη. Το ΤΕΙ Χαλκίδας είναι σε χουριού έξω από την Χαλκίδα.:/:

Τεσπά. Επιτυχία εύχομαι, όπως και νά' χει.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Το ΤΕΙ Χαλκίδας είναι σε χουριού έξω από την Χαλκίδα.:/:

Έχει λεωφορείο για το Τ.Ε.Ι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
είχες γνωστό που έδινε ή απλά σκεφτόσουν οτι πλησιάζει η σειρά σου?
Μεγάλη κουβέντα αυτό... Με δεδομένη την έμφυτη τάση μου για κοινωνική προσφορά (μικρή έλεγα ότι θα γίνω γιατρός χωρίς σύνορα:P) και την αγάπη μου για τη χημεία μάλλον ιατρική ή χημεία ή εναλλακτικά φυσιοθεραπεία-διαιτολογία.
Εσύ? :)

Σκεφτόμουν ότι πλησιάζει η σειρά μου. Ωστόσο, κάθε χρονιά είχα κι από 2-3 γνωστούς που έδιναν, και ενδιαφερόμουν.
Άντε, με το καλό για Ιατρική.:D
Εγώ Νομική.

Έχει λεωφορείο για το Τ.Ε.Ι..
Έχω πάει...:whistle:
Έχει λεωφορείο που, λόγω της βλαχοκουλτούρας των οδηγών, σε αφήνει μέσα στο χωριό των Ψαχνών, αν οι επιβάτες-φοιτητές δεν είναι πολλοί, και αναγκάζεσαι να πάρεις ταξί -ή να πας με τα πόδια, αν δεν έχεις πολλά πράγματα-, για να σε μεταφέρει στην είσοδο του υπέρτατου αυτού ΤΕΙ, που βρίσκεται κάπως έξω από του χουριού και συνορεύει με χωραφάκια που βόσκουν πρόβατα, τα οποία περικυκλώνουν οι υπέροχες ψαχνόμυγες, οι οποίες περνούν βόλτες κι από το ΤΕΙ να αφήσουν τη βρώμα τους.:P
Το μόνο που ευχαριστήθηκα ήταν ότι το είχα παίξει φοιτητής, και τους πλήρωνα φοιτητικά εισιτήρια.8)
Το ίδιο έκανα και για να φάω τα σοδοφαγητά στο εστιατόριο.:P
Το καλύτερο, όμως, όλων είναι η «ψαχνίλα» που βρωμάει.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Έχω πάει...:whistle:
Έχει λεωφορείο που, λόγω της βλαχοκουλτούρας των οδηγών, σε αφήνει μέσα στο χωριό των Ψαχνών, αν οι επιβάτες-φοιτητές δεν είναι πολλοί, και αναγκάζεσαι να πάρεις ταξί -ή να πας με τα πόδια, αν δεν έχεις πολλά πράγματα-, για να σε μεταφέρει στην είσοδο του υπέρτατου αυτού ΤΕΙ.:P
Το μόνο που ευχαριστήθηκα ήταν ότι το είχα παίξει φοιτητής, και τους πλήρωνα φοιτητικά εισιτήρια.8)
Το ίδιο έκανα και για να φάω τα σοδοφαγητά στο εστιατόριο.:P
Το καλύτερο, όμως, όλων είναι η «ψαχνίλα» που βρωμάει.:P

Έχεις καταδικάσει σε κατάθλιψη όσα παιδιά πιστεύουν πως περνάνε εκεί.:/:
Πάντως η κολλητή μου που έχει περάσει εκεί έχει κάνει παράπονα μόνο για την οργάνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Έχεις καταδικάσει σε κατάθλιψη όσα παιδιά πιστεύουν πως περνάνε εκεί.:/:
Πάντως η κολλητή μου που έχει περάσει εκεί έχει κάνει παράπονα μόνο για την οργάνωση.

Τώρα με το edit το έκανα χειρότερο.:P
Τι να σου πω; Είναι το χειρότερο ΤΕΙ εν Ελλάδι -από κάθε άποψη.
Είχα πει και πριν την κατάθεση των μηχανογραφικών να μην το δηλώσει κανείς.:P


( Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου, θα πέσει και θα σε πλακώσει, λένε. )

Edit: Πέρα από την πλάκα, ντροπή τους που στα μηχανογραφικά γράφουν «ΤΕΙ ΧΑΛΚΙΔΑΣ». Καμία σχέση. Το δηλώνει ο καψερός ο μαθητής, και νομίζει ότι θα πάει στην ωραιότατη Χαλκίδα, και, ξαφνικά, μαθαίνει ότι θα πάει στα Ψαχνά.
Ας έγραφαν «ΤΕΙ ΨΑΧΝΩΝ», ή, έστω, «ΤΕΙ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (ΨΑΧΝΑ)», να γνωρίζει και ο υποψήφιος περί τίνος πρόκειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Τώρα με το edit το έκανα χειρότερο.:P
Τι να σου πω; Είναι το χειρότερο ΤΕΙ εν Ελλάδι από κάθε άποψη.
Είχα πει και πριν την κατάθεση των μηχανογραφικών να μην το δηλώσει κανείς.:P


( Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου, θα πέσει και θα σε πλακώσει, λένε. )

Α μπα.Αυτή τα λέει χύμα.Θα έλεγε κι άλλα αν ήταν.
Είναι μια εναλλακτική καλή για Αθηναίους πάντως γιατί είναι κοντά και μπορούν να πηγαινοέρχονται χωρίς να χρειάζεται να νοικιάσουν σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eskl1nd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ۞_۞ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Έχω πάει...:whistle:
Έχει λεωφορείο που, λόγω της βλαχοκουλτούρας των οδηγών, σε αφήνει μέσα στο χωριό των Ψαχνών, αν οι επιβάτες-φοιτητές δεν είναι πολλοί, και αναγκάζεσαι να πάρεις ταξί -ή να πας με τα πόδια, αν δεν έχεις πολλά πράγματα-, για να σε μεταφέρει στην είσοδο του υπέρτατου αυτού ΤΕΙ, που βρίσκεται κάπως έξω από του χουριού και συνορεύει με χωραφάκια που βόσκουν πρόβατα, τα οποία περικυκλώνουν οι υπέροχες ψαχνόμυγες, οι οποίες περνούν βόλτες κι από το ΤΕΙ να αφήσουν τη βρώμα τους.:P
Το μόνο που ευχαριστήθηκα ήταν ότι το είχα παίξει φοιτητής, και τους πλήρωνα φοιτητικά εισιτήρια.8)
Το ίδιο έκανα και για να φάω τα σοδοφαγητά στο εστιατόριο.:P
Το καλύτερο, όμως, όλων είναι η «ψαχνίλα» που βρωμάει.:P

Περσυ που περασα εκει....αρχικα νομιζα οτι ηταν μες την Χαλκιδα..μετα εμαθα οτι ειναι στο χωριουδακι.....εφαγα 1:30 ωρα με το Κτελ να παω....τωρα να πω την αληθεια το κτιριο δεν το πολυθυμαμαι.....θυμαμαι οτι με το ενα χερι εδιωχνα τις αλογομυγες και με το αλλο εκανα τα χαρτια μου......την ανυποφορη βρωμα απο κατσικοκουραδα(?).Επισης κατι ιστοριες που μου 'λεγε μια φοιτητρια εκει , οτι μεχρι και ποντικι πηγαινοερχοταν στο αμφιθεατρο...το τελευταιο βεβαια δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.......:whistle:

Απο φιλους που σπουδαζουν εκει αυτα που ξερω (απο το φετινο 1ο εξαμηνο) ειναι οτι εβρεχε και βρεχοντουσαν μες στην αιθουσα και οτι απο τα 8 μαθηματα που δινανε , δωσανε τα 4 γιατι δεν πληρωνανε τους καθηγητες και κανεις δεν τους διδαξε τα υπολοιπα 4.....Αυτα!:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Περσυ που περασα εκει....αρχικα νομιζα οτι ηταν μες την Χαλκιδα..μετα εμαθα οτι ειναι στο χωριουδακι.....εφαγα 1:30 ωρα με το Κτελ να παω....τωρα να πω την αληθεια το κτιριο δεν το πολυθυμαμαι.....θυμαμαι οτι με το ενα χερι εδιωχνα τις αλογομυγες και με το αλλο εκανα τα χαρτια μου......την ανυποφορη βρωμα απο κατσικοκουραδα(?).Επισης κατι ιστοριες που μου 'λεγε μια φοιτητρια εκει , οτι μεχρι και ποντικι πηγαινοερχοταν στο αμφιθεατρο...το τελευταιο βεβαια δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.......:whistle:

Απο φιλους που σπουδαζουν εκει αυτα που ξερω (απο το φετινο 1ο εξαμηνο) ειναι οτι εβρεχε και βρεχοντουσαν μες στην αιθουσα και οτι απο τα 8 μαθηματα που δινανε , δωσανε τα 4 γιατι δεν πληρωνανε τους καθηγητες και κανεις δεν τους διδαξε τα υπολοιπα 4.....Αυτα!:eek:

Ισχύουν όλα όσα γράφεις.

Σε ποιο τμήμα πέρασες;
Ξαναέδωσες φέτος-με ποιον στόχο; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
την ανυποφορη βρωμα απο κατσικοκουραδα(?).Επισης κατι ιστοριες που μου 'λεγε μια φοιτητρια εκει , οτι μεχρι και ποντικι πηγαινοερχοταν στο αμφιθεατρο...

Πρόβατα ή χοίροι.
Σιγά μην έχετε την αποκλειστικότητα. Σας πρόλαβαν άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eskl1nd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ۞_۞ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ισχύουν όλα όσα γράφεις.

Σε ποιο τμήμα πέρασες;
Ξαναέδωσες φέτος-με ποιον στόχο; :)

Περσυ εδωσα διχως να 'χω ανοιξει βιβλιο και με ενα 12χιλιαρο περασα λογιστικη εκει.....
Ε θελεις λιγο ο εγωισμος , λιγο το πεισμα (λιγο η αποσταση που δεν παλευεται για 4 χρονια + τη φρικη απο αυτα που περιεγραψα) εδωσα φετος με στοχο καποιο οικονομικο ΑΕΙ...τρ περιμενω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Altair92

Νεοφερμένος

Ο Altair92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Για την ακριβεια επειδη ο αδερφος μου περασε στο τμημα λογιστικης του συγκερκιμενου ΑΤΕΙ πριν τρια χρονια το 90% απο αυτα που γραφεται ειναι ψεμματα. Το ΤΕΙ εχει τα προβληματα του (διοικησης-οργανωσης μονο) αλλα εχει μια χαρα καθηγητες που εχουν γνωσεις και οι περισσοτεροι κανουν μαθημα και στα ΑΕΙ-ΑΤΕΙ της Αθηνας σε παρομοια η ιδια τμημαμα. Δεν υπαρχουν ουτε ποντικια ουτε δεν ξερω και εγω τι. Το ΤΕΙ ειναι 1,30 απο την ΑΘηνα ακριβως αλλα διοτι μενουμε λιγο εξω απο την ΑΘηνα ο αδερφος μου εκανε 55 λεπτα. Δηλαδη πιο 30 λεπτα πιο γρηγορα απο το αν πηγαινε στο Πειραια.
Υπαρχει μεγαλη παραπληροφορηση σχετικα με αυτο το ΤΕΙ απο φοιτητες οι οποιοι το δηλωσαν για να πουν οτι κατι σπουδαζουν και να συνεχισουν να τρωνε τα λεφτα των γονιων τους και βεβαια δεν εχουν περασει κανενα μαθημα ενω εκεινοι νομιζουν οτι διαβαζουν και οι κακοι καθηγητες τους κοβουν οποτε φτιαχνουν φημες ωστε να νιωθουν οτι τους αδικουν και οχι οτι δεν αξιζουν να παρουν πτυχιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Για την ακριβεια επειδη ο αδερφος μου περασε στο τμημα λογιστικης του συγκερκιμενου ΑΤΕΙ πριν τρια χρονια το 90% απο αυτα που γραφεται ειναι ψεμματα. Το ΤΕΙ εχει τα προβληματα του (διοικησης-οργανωσης μονο) αλλα εχει μια χαρα καθηγητες που εχουν γνωσεις και οι περισσοτεροι κανουν μαθημα και στα ΑΕΙ-ΑΤΕΙ της Αθηνας σε παρομοια η ιδια τμημαμα. Δεν υπαρχουν ουτε ποντικια ουτε δεν ξερω και εγω τι. Το ΤΕΙ ειναι 1,30 απο την ΑΘηνα ακριβως αλλα διοτι μενουμε λιγο εξω απο την ΑΘηνα ο αδερφος μου εκανε 55 λεπτα. Δηλαδη πιο 30 λεπτα πιο γρηγορα απο το αν πηγαινε στο Πειραια.
Υπαρχει μεγαλη παραπληροφορηση σχετικα με αυτο το ΤΕΙ απο φοιτητες οι οποιοι το δηλωσαν για να πουν οτι κατι σπουδαζουν και να συνεχισουν να τρωνε τα λεφτα των γονιων τους και βεβαια δεν εχουν περασει κανενα μαθημα ενω εκεινοι νομιζουν οτι διαβαζουν και οι κακοι καθηγητες τους κοβουν οποτε φτιαχνουν φημες ωστε να νιωθουν οτι τους αδικουν και οχι οτι δεν αξιζουν να παρουν πτυχιο.

Μα δεν αναφέρθηκε κανείς από εμάς στα μαθήματα των τμημάτων του ΤΕΙ Χαλκίδας.:confused:

Τα ποντίκια ειπώθηκαν στα πλαίσια του χιούμορ, προφανώς. Αν και δεν αποκλείεται να υπάρχουν...(όπως υπάρχουν παντού).

Κατά τ' άλλα, τι ακριβώς είναι ψέμα από όσα γράφτηκαν;

Υγ. Μεταξύ μας, δε νομίζω να είχε κανείς όνειρο να σπουδάσει στο ΤΕΙ Χαλκίδας, για να γίνει, π.χ., λογιστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eskl1nd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ۞_۞ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Για την ακριβεια επειδη ο αδερφος μου περασε στο τμημα λογιστικης του συγκερκιμενου ΑΤΕΙ πριν τρια χρονια το 90% απο αυτα που γραφεται ειναι ψεμματα. Το ΤΕΙ εχει τα προβληματα του (διοικησης-οργανωσης μονο) αλλα εχει μια χαρα καθηγητες που εχουν γνωσεις και οι περισσοτεροι κανουν μαθημα και στα ΑΕΙ-ΑΤΕΙ της Αθηνας σε παρομοια η ιδια τμημαμα. Δεν υπαρχουν ουτε ποντικια ουτε δεν ξερω και εγω τι. Το ΤΕΙ ειναι 1,30 απο την ΑΘηνα ακριβως αλλα διοτι μενουμε λιγο εξω απο την ΑΘηνα ο αδερφος μου εκανε 55 λεπτα. Δηλαδη πιο 30 λεπτα πιο γρηγορα απο το αν πηγαινε στο Πειραια.
Υπαρχει μεγαλη παραπληροφορηση σχετικα με αυτο το ΤΕΙ απο φοιτητες οι οποιοι το δηλωσαν για να πουν οτι κατι σπουδαζουν και να συνεχισουν να τρωνε τα λεφτα των γονιων τους και βεβαια δεν εχουν περασει κανενα μαθημα ενω εκεινοι νομιζουν οτι διαβαζουν και οι κακοι καθηγητες τους κοβουν οποτε φτιαχνουν φημες ωστε να νιωθουν οτι τους αδικουν και οχι οτι δεν αξιζουν να παρουν πτυχιο.

Σρυ , αλλα η περιπτωση του αδερφου σου δεν αφορα αυτους που μενουν αθηνα......τους αθηναιους πιστευω τους βολευει περισσοτερο το ΤΕΙ πειραια(και εχει και καλυτερα μερη να πας για καφε κτλ. :whistle: ).......αλλωστε και για το ΤΕΙ Πειραια δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα...συγκεκριμενα ενα παιδι φετος που εδινε μαζι μου πανελληνιες , εχοντας παρακολουθησει 2 εξαμηνα εκει (σχετικα με πληροφορικη κατι , δν θυμαμαι) μου ειπε οτι δεν ηταν πολυ ευχαριστημενος και για αυτο ξαναδινε ...συγκεκριμενα μου'πε οτι μονο η λογιστικη αξιζει εκει , καθως της δινουν περισσοτερη προσοχη......κατι τετοιο εχω ακουσει και για το ΤΕΙ χαλκιδας.

Btw , σχετικα με τα ψεματα , εγω π.χ. δεν εγραψα πουθενα οτι δν ειναι καλοι καθηγητες.....μιλησα για απληρωτους καθηγητες που δεν διδασκανε.....that simple...τα αλλα τα οποια ανεφερα τα ειδα με τα ματια μου και ειναι αυτα που εγραψε και ο nafass.

PS:Για το ποντικι , ειπα οτι δεν ηταν δικα μου λογια....δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο και δεν παιρνω και την ευθυνη! :mad:
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evoula1

Νεοφερμένος

Η evoula1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δεν θέλω να σε απο γοητεύσω αλλά το ΤΕΙ Χαλκίδας (ψαχνων) είναι το χειρότερο..Τυχαίνει να είμαι από αυτά τα μέρη Χαλκίδα μεριά και πραγματικά είχα διαβάσει σε εφημερίδα ότι ζητείται μηχανικός εκτός των ΤΕΙ Χαλκίδας...Οπότε καταλαβαίνεις..Εχω φίλους που σπουδάζουν εκεί ένα θα σου πω η κατάσταση είναι απογοητευτική για φοιτητές και καθηγητές.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Έφαγα το ΤΕΙ αυτό στην μάπα αρκετό καιρό. Καταρχήν σταματήστε να κρίνεται το ίδρυμα και το οποιοδήποτε ίδρυμα με το μέρος που βρίσκεται αυτό. Εσύ αν πηγαίνεις για να σπουδάσεις εκεί δεν θα σε εμποδίσουν ούτε η βρώμα ούτε η σαπίλα του χωριού. Αν γινόταν μάθημα θα σπούδαζες μια χαρά.

Το πρόβλημα με το ΤΕΙΧ δεν είναι η οργάνωση. Αυτό είναι παράγωγο. Το ζήτημα είναι η νοοτροπία τους που είναι στην κυριολεξία σάπια. Ένας παράγοντας άλλος είναι ότι βρίσκεται κοντά στην Αθήνα (δεν θα το αναλύσω αυτό κρύβει πολλά από πίσω)
Το συγκεκριμένο τει ήταν ο ναός της κλεψιάς και της ρεμούλας για πολλά χρόνια. Τεράστια ποσά δίνονταν για βιβλία, εργαστήρια, προσωπικό και υλικό και όλα αυτά φαγώθηκαν ανάμεσα σε διοικητικό προσωπικό και κόμματα (ένα συγκεκριμένο κόμμα το έβγαλε και το mega σε εκπομπή το θέμα) Η διοίκηση δεν απαντούσε ποτέ σε καμία επιστολή του υπουργείου παιδείας, δεν σήκωνε ποτέ ένα τηλέφωνο και δεν έδινε λογαριασμό σε κανέναν. Το πρόγραμμα σπουδών, το οποίο τουλάχιστον στα τμήματα ΣΤΕΦ ήταν έτσι και αλλιώς μεγάλο μπάχαλο, καταγγέλλονταν κάθε τρεις και λίγο από το υπουργείο (ήταν το μόνο θέμα που μπορούσαν να ασκήσουν κάποια πίεση) με αποτέλεσμα πολλοί φοιτητές να βγαίνουν έξω με πτυχία ότι νάναι και φυσικά κανείς ποτέ δεν τους ενημέρωνε για τίποτα. Κατά την άποψη μου το ΤΕΙΧ είναι η μεγαλύτερη απάτη στην τριτοβάθμια εκπαίδευση στην Ελλάδα δεν έχει γίνει φασαρία για κανένα άλλο ίδρυμα όσο γιαυτό. Εφόσον οι βάσεις τα τελευταία 2 χρόνια πέφτουν αισθητά κατά την άποψη μου καλύτερα οι Αθηναίοι να διαβάσουν λίγο περισσότερο και να πάνε σε κάποιο Πανεπιστήμιο του λεκανοπεδίου ή ΤΕΙ Αθήνας ή Πειραιά τόσα τμήματα έχει. Αν πάτε ψαχνά τα έξοδα θα είναι πολλά χωρίς λόγο και σίγουρα δεν αξίζει τόσα λεφτά για αυτό το επίπεδο. Σχετικά με τα ψαχνά και την φοιτητική ζωή. Δεν περνάς και άσχημα εκεί αν έχεις παρέα όλα γίνονται και έχει το καλό ότι οι παραλίες είναι δίπλα αλλά αυτά για την καλοπέραση. Για τις σπουδές ψηφίζω όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Altair92

Νεοφερμένος

Ο Altair92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Συμφωνω οτι το επιπεδο των φοιτητων απο οτι εχω ακουσει απο τον αδερφο μου δεν ειναι το καλυτερο πχ ενας δεν ηξερε σχεδον τιποτα απο μαθηματικα λογω θεωρητικης και πως περιμενει να γινει λογιστης. Οσο για τα μαθηματα στα τρια χρονια που σπουδαζει αν θυμαμαι στο δευτερο πρεπει να ηταν που μου ειχε πει οτι δεν πληρωσαν τους εκτακτους μαλιστα μια καθηγητρια εκανε δικαστηριο αλλα τελικα ειχαν χρηματα απλως δεν τα διναν λογω κατι ζητηματων διοικησης-αντιπαραθεση καθηγητων για τον προεδρο. Τα εξοδα δεν ειναι πολλα νοικιαζε για μισο χρονο και εκανε βλακεια. Οσους δεν τους αρεσουν τα Ψαχνα να νοικιασουν στη Χαλκιδα 15-20 λεπτα απο το ΤΕΙ ειναι η Αρτακη 10 λεπτα απο το ΤΕΙ. Δεν ξερω για τα αλλα τμηματα αλλα μονο για το τμημα του αδερφου μου, οποτε δεν μπορω να απαντησω για τα αλλα το μονο που ξερω ειναι οτι οντως υπαρχει κλεψιμο στα εξοδα του ΤΕΙ χαρακτηριστικα μου ειχε πει για μια πορτα η κατι αντιστοιχο οτι στοιχισε 50000 ευρω.

Συγνωμη για αυτο το μηνυμα αλλα ο nafasskataa σιγουρα εχει καποιο προβλημα με αυτο το ΤΕΙ για να γραφει τοσα ψεμματα η αν οχι ψεμματα σιγουρα φουσκωνει τις αληθειες. Αν εχεις παει οπως εγω 3 φορες με τον αδερφο μου θα ηξερες οτι ποτε μα ποτε δεν σε αφηνει το λεωφορειο στα Ψαχνα αλλα μεσα στο ΤΕΙ, επισης και να σε αφηνε χρειαζεσαι ταξι για 5 λεπτα περπατημα; Τελοσπαντων οπως ειπα και στο πρωτο post μου ξερω ατομα που σπουδαζουν εκει φιλοι του αδερφου και γραφουν κατα του ΤΕΙ δε ξερω γιατι αλλα γινεται (το πιθανοτερο επειδη δε περνανε τα μαθηματα). Το τμημα λογιστικης ειναι καλο αλλα εχει προβληματα διοικησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Συγνωμη για αυτο το μηνυμα αλλα ο nafasskataa σιγουρα εχει καποιο προβλημα με αυτο το ΤΕΙ για να γραφει τοσα ψεμματα η αν οχι ψεμματα σιγουρα φουσκωνει τις αληθειες. Αν εχεις παει οπως εγω 3 φορες με τον αδερφο μου θα ηξερες οτι ποτε μα ποτε δεν σε αφηνει το λεωφορειο στα Ψαχνα αλλα μεσα στο ΤΕΙ, επισης και να σε αφηνε χρειαζεσαι ταξι για 5 λεπτα περπατημα; Τελοσπαντων οπως ειπα και στο πρωτο post μου ξερω ατομα που σπουδαζουν εκει φιλοι του αδερφου και γραφουν κατα του ΤΕΙ δε ξερω γιατι αλλα γινεται (το πιθανοτερο επειδη δε περνανε τα μαθηματα). Το τμημα λογιστικης ειναι καλο αλλα εχει προβληματα διοικησης.

1. nafasskataa

2. Λάθος κατάλαβες. Εγώ, προσωπικά, δεν έχω καμία σχέση με το ΤΕΙ, και κανένα πρόβλημα, ώστε να το υποβαθμίσω συνειδητά κλπ. Ίσα-ίσα λόγω του ότι έχει σπουδάσει εκεί δικό μου πρόσωπο, το πιο λογικό θα ήταν να μην αναφέρομαι στις κακοτοπιές του, αλλά να φουσκώνω τα δεδομένα και να το εξυψώνω (πράγμα που κάνεις εσύ). Ωστόσο, προτιμώ να μεταφέρω πιστά τα λόγια μιας παρέας ατόμων (φοιτητές του ΤΕΙ), τα οποία γνωρίζω καλά εδώ και 4 χρόνια, που συζητήσαμε αρκετή ώρα για το συγκεκριμένο τμήμα. Μπορείς να διαβάσεις το μήνυμα του Αλκίμαχου, και θα δεις.
Εγώ γνωρίζω ότι το συγκεκριμένο τμήμα είναι από όλες τις απόψεις το χειρότερο πανελλαδικά.

Αυτό που είπες για τους θεωρητικούς είναι εντελώς άκυρο, γιατί, όσα μαθηματικά ξέρει ένας τεχνολογικός που έγραψε 10k (με ΑΟΔΕ, ΑΕΠΠ, ΑΟΘ, Έκθεση, Μαθημ. Γεν.), άλλα τόσα ξέρει κι ένας θεωρητικός. Αν αυτός που σπουδάζει Λογιστική Χαλκίδας ήξερε μαθηματικά, δε θα πήγαινε στο ΨαχνοΤΕΙ. Θα πήγαινε στο ΟΠΑ.:)

Υγ. Συγχωρέστε με αν φανώ κακοπροαίρετος, αλλά δεν έχω τέτοια πρόθεση.

Τα μαθήματα που διδάσκονται στη Λογιστική και στη Διοίκηση Επιχειρήσεων είναι, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, γελοία.
Χρωστάει όλο το σύμπαν τα μαθηματικά 1, του πρωτου εξαμήνου, τα οποία είναι μαθηματικά γενικής Γ' Λυκείου -άντε και κάποια κατεύθυνσης. Δηλαδή, είναι τραγικό. Ένα πιο «τσιμπημένο» μάθημα σε 8 εξάμηνα, και το χρωστάει η συντριπτική πλειονότητα των φοιτητών.
Το ΤΕΙ Χαλκίδας είναι παντελώς υποβαθμισμένο.

Όσο για το λεωφορείο... Είχα πάει ΣΚ, και επειδή ήταν μόνο 5 φοιτητές μέσα στο ΚΤΕΛ, ο οδηγός αρνήθηκε να μας ανεβάσει πάνω στο ΤΕΙ, και μας άφησε σε μια πλατεία απέναντι από το Δημαρχείο (αν θυμάμαι καλά) στο χωριό.
Έλεος. Δεν έχω λόγο να πω ψέματα.

Αυτά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Altair92

Νεοφερμένος

Ο Altair92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Μα ακομα και τωρα λες ψεμματα κοιτα ακομα δεν εχω παει τριτη λυκειου αλλα σιγουρα ο αδερφος μου δεν θα εχει λογω να μου πει ψεμματα για τα μαθηματικα του πρωτου εξαμηνου οτι ειναι μεγαλυτερου επιπεδου απο μαθηματικα ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ τριτης λυκειου αφου εχουν διπλο ολοκληρωμα επισης το μαθημα το κανει καθηγητης που διδασκει και στο Μαθηματικο Αθηνας. Επισης οποτε εχει παει ο αδερφος και 8 το πρωι το λεωφορειο ειναι γεματο εκτος αυτοι οι πεντε κανουν τοσο φασαρια ωστε δεν μπορω να ακουσω τι λεει στο κινητο. Οσο για το βαθμο οσοι μπαινουν απο Χαλκιδα και τα γυρω μερη εχουν ακομα και βαθμο για εισαγωγη σε ΑΕΙ της Αθηνας αλλα τα εξοδα ειναι πολλα διοτι στην Αθηνα οι τιμες για ενοικιασμο ειναι απλησιαστες αλλα οι υπολοιποι ειναι στο 12-13 χιλιαδες μορια οχι 10 (λεω για λογιστικη που ξερω και μονο). Απο αυτα που λες κατι συμβαινει με εσενα και το τμημα διοτι αν δε το ξερεις γιατι αναπαραγειος προσωπικες αποψεις τριτων που σου λεω τι συμβαινει με καποιους. Εγω γραφω απο δευτερο χερι αποψεις αλλα συγγενη οχι φιλου που θα μπορουσε να πει ψεμματα στο πλαισιο της πλακας και του εντυπωσιασμου. Τελος δεν ηξερα οτι το επαγγελμα του λογιστη ειναι γελοιο ευχαριστω που μου το ειπες για να επιλεξω αλλο οταν φτασω να δωσω πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
Θα πω μερικές αλήθειες:
1) Το επάγγελμα του λογιστή δεν είναι γελοίο είναι πολύ δύσκολο
2) Εσείς που φοιτάτε στο ΟΠΑ και το παίζετε μέγα οικομολόγοι θα κάνετε πιθανότατα τους λογιστές στο μέλλον αλλά δε θα μπορείτε να την ασκήσετε τόσο καλά όσο ένας απόφοιτος του ΤΕΙ διότι άλλα πράγματα έχετε μάθει.
3) Θεωρώ τις οικονομικές σχολές αφάνταστα βαρετές
4) Από τις οικονομικές σχολές αυτές που έχουν μέλλον θεωρώ αυτές που σε κάνουν λογιστή
5) Με το πρόγραμμα Αθηνά θεωρώ πολύ πιθανό αρκετά τμήματα αν όχι όλα του τει χαλκιδας να καταργηθούν και να εσωματωθούν στα αντίστοιχα τμήματα πειραιά και και ασσοε (φυσικά αυτό συμφέρει τους φοιτητές όχι μόνο τους απόφοιτους)
αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Altair92

Νεοφερμένος

Ο Altair92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Φιλε fockos αυτο με τη συγχωνευση του τμηματος μαλλον δεν θα γινει ποτε παιζονται τεραστια χρηματικα ποσα - κερδη. Οταν περασε ο αδερφος μου πριν τρια χρονια ηδη το συζητουσαν 2 χρονια για μεταφορα-συγχωνευση οποτε δε θα γινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top