Συνεχόμενη απόρριψη μετεγγραφής κατ' εξαίρεση

Kat2002

Νεοφερμένος

Η Kat2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα , εγω σημερα μολις ελαβα με mail την απορριπτικη αποφαση για την κατ εξαιρεση μετεγγραφη μου. Γνωριζει καποιος αν θα μπορεσω να καταθεσω καποια ενσταση?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,552 μηνύματα.

Kat2002

Νεοφερμένος

Η Kat2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θα ανοιξει η πλατφορμα και παλι ή θα πρεπει να απευθυνθω σε καποιο mail ?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,552 μηνύματα.
Θα ανοιξει η πλατφορμα και παλι ή θα πρεπει να απευθυνθω σε καποιο mail ?
A οχι δεν θα ανοιξει
Η ενσταση θα πρεπει να γινει με την κλασικη μεθοδο της καταθεσης της προσωπικα στο υπουργειο.
Αν εχεις ισχυρους λογους για ενσταση πιστευω οτι θα πρεπει να πας σε δικηγορο οπου αυτος να συνταξει την επιστολη με το αναλογο λεκτικο και μετα ξερουν αυτοι τον επισημο τροπο να την στειλουν

ΥΓ. Αν δεν ανοικεις στις 4 περιπτωσεις του νομου μην περιμενεις πολλα
και αν ανοικεις κρατα μικρο καλαθι
 

Kat2002

Νεοφερμένος

Η Kat2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
A οχι δεν θα ανοιξει
Η ενσταση θα πρεπει να γινει με την κλασικη μεθοδο της καταθεσης της προσωπικα στο υπουργειο.
Αν εχεις ισχυρους λογους για ενσταση πιστευω οτι θα πρεπει να πας σε δικηγορο οπου αυτος να συνταξει την επιστολη με το αναλογο λεκτικο και μετα ξερουν αυτοι τον επισημο τροπο να την στειλουν

ΥΓ. Αν δεν ανοικεις στις 4 περιπτωσεις του νομου μην περιμενεις πολλα
και αν ανοικεις κρατα μικρο καλαθι
Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου. Θα το παω ετσι ...εχω σοβαρους λογους και θα το προσπαθησω οσο μπορω.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,552 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου. Θα το παω ετσι ...εχω σοβαρους λογους και θα το προσπαθησω οσο μπορω.
Ωραια... να πας και να τους την παρεις ευχομαι
Εμενα με εχουν θυμωσει.
 

Kat2002

Νεοφερμένος

Η Kat2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ωραια... να πας και να τους την παρεις ευχομαι
Εμενα με εχουν θυμωσει.
Να σαι καλα...εμενα δεν μου προσμετρησαν βασικα χαρτια αλλα αυτη τη φορα θα απευθυνθω και σε δικηγορο! Τα καλυτερα σε ολους ευχομαι απλα φοβαμαι πως αν δεν παιζει δοντι δεν πρεπει να περιμενουμε και πολλα δυστυχως...
 

Νικολης2004

Νεοφερμένος

Ο Νικολης2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
A οχι δεν θα ανοιξει
Η ενσταση θα πρεπει να γινει με την κλασικη μεθοδο της καταθεσης της προσωπικα στο υπουργειο.
Αν εχεις ισχυρους λογους για ενσταση πιστευω οτι θα πρεπει να πας σε δικηγορο οπου αυτος να συνταξει την επιστολη με το αναλογο λεκτικο και μετα ξερουν αυτοι τον επισημο τροπο να την στειλουν

ΥΓ. Αν δεν ανοικεις στις 4 περιπτωσεις του νομου μην περιμενεις πολλα
και αν ανοικεις κρατα μικρο καλαθι
Γεια, μήπως γνωρίζεις αν η πιστοποίηση ΚΕΠΑ είναι καθοριστικός παράγοντας για την λήψη κατ εξαίρεση μετεγγραφής? Ρωτάω διότι ανήκω στην 1η περίπτωση με πατέρα που έχει σοβαρή πάθηση και έχουμε στην κατοχή μας μόνο μια βεβαίωση ιατρου. Λόγω του περιορισμένου χρονικού πλαισίου για την μετεγγραφή δεν προλαβαίνουμε να βγάλουμε την πιστοποίηση.Επισης ως οικογένεια λαμβάνουμε χαμηλό εισόδημα πιστεύεις ότι αυτά αρκούν?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

A οχι δεν θα ανοιξει
Η ενσταση θα πρεπει να γινει με την κλασικη μεθοδο της καταθεσης της προσωπικα στο υπουργειο.
Αν εχεις ισχυρους λογους για ενσταση πιστευω οτι θα πρεπει να πας σε δικηγορο οπου αυτος να συνταξει την επιστολη με το αναλογο λεκτικο και μετα ξερουν αυτοι τον επισημο τροπο να την στειλουν

ΥΓ. Αν δεν ανοικεις στις 4 περιπτωσεις του νομου μην περιμενεις πολλα
και αν ανοικεις κρατα μικρο καλαθι
Ή είναι σίγουρη η απόρριψη και καλύτερα να επικοινωνήσουμε με τον δικηγόρο μας για ένσταση?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,552 μηνύματα.
καλη ερωτηση, ας το δουμε αναλυτικα

ενσταση
για να κανεις ενσταση θα πρεπει να αποδειξεις οτι το υπουργειο εκανε φαουλ στην περιπτωση σου ...πραμα δυσκολο οποτε δεν εχει ελπιδες αυτη...Εκτος και θελεις να μπεις σε δικαστικο αγωνα να αποδειξεις οτι ο νομος ειναι αντισυνταγματικος ...που ειναι ...αλλα δεν θα τα καταφερεις.

κατ εξαιρεση.
Η βασικη αρχη για κατ εξαιρεση ειναι οτι αυτη δεν ερχεται να δικαιωσει αυτον που δεν τα καταφερε με τις κανονικες.
Αυτο σημαινει οτι αν ειχες χαρτι κεπα 67% θα επαιρνες το ενα μοριο και αν δεν τα καταφερνες ...τοτε η κατ εξαιρεση δεν ειχε νοημα.
Τωρα δεν εχεις χαρτι κεπα οποτε εχοντας την παθηση ο γονεας εμπιπτεις στις περιπτωσεις του νομου περι των κατ εξαιρεση.

α) σοβαρές παθήσεις φοιτητών ή μελών της οικογένειας του φοιτητή, οι οποίες δεν περιλαμβάνονται στο παράρτημα της υπό στοιχεία Φ.151/17897/Β6/2014 (Β ́ 358) κοινής υπουργικής απόφασης παθήσεις, όπως αυτή εκάστοτε τροποποιείται ή αντικαθίσταται, και οι οποίες διαπιστώνονται από τα όργανα και μέσω διαδικασίας η οποία αναφέρεται στη ως άνω κοινή υπουργική απόφαση,

Οποτε ναι μπορεις να κανεις αιτηση κατ εξαιρεση αρκει να εχεις βεβαιωση για την ασθενεια απο συντονιστη διευθυντή κλινικής δημοσιου νοσοκομειου και φυσικα ενα εκκαθαριστικο εφοριας.

ε τωρα τα ποσοστα επιτυχιας με τις παρουσες επιτροπες ειναι πολυ μικρα.

καλη τυχη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Νικολης2004

Νεοφερμένος

Ο Νικολης2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
καλη ερωτηση, ας το δουμε αναλυτικα

ενσταση
για να κανεις ενσταση θα πρεπει να αποδειξεις οτι το υπουργειο εκανε φαουλ στην περιπτωση σου ...πραμα δυσκολο οποτε δεν εχει ελπιδες αυτη...Εκτος και θελεις να μπεις σε δικαστικο αγωνα να αποδειξεις οτι ο νομος ειναι αντισυνταγματικος ...που ειναι ...αλλα δεν θα τα καταφερεις.

κατ εξαιρεση.
Η βασικη αρχη για κατ εξαιρεση ειναι οτι αυτη δεν ερχεται να δικαιωσει αυτον που δεν τα καταφερε με τις κανονικες.
Αυτο σημαινει οτι αν ειχες χαρτι κεπα 67% θα επαιρνες το ενα μοριο και αν δεν τα καταφερνες ...τοτε η κατ εξαιρεση δεν ειχε νοημα.
Τωρα δεν εχεις χαρτι κεπα οποτε εχοντας την παθηση ο γονεας εμπιπτεις στις περιπτωσεις του νομου περι των κατ εξαιρεση.

α) σοβαρές παθήσεις φοιτητών ή μελών της οικογένειας του φοιτητή, οι οποίες δεν περιλαμβάνονται στο παράρτημα της υπό στοιχεία Φ.151/17897/Β6/2014 (Β ́ 358) κοινής υπουργικής απόφασης παθήσεις, όπως αυτή εκάστοτε τροποποιείται ή αντικαθίσταται, και οι οποίες διαπιστώνονται από τα όργανα και μέσω διαδικασίας η οποία αναφέρεται στη ως άνω κοινή υπουργική απόφαση,

Οποτε ναι μπορεις να κανεις αιτηση κατ εξαιρεση αρκει να εχεις βεβαιωση για την ασθενεια απο συντονιστη διευθυντή κλινικής δημοσιου νοσοκομειου και φυσικα ενα εκκαθαριστικο εφοριας.

ε τωρα τα ποσοστα επιτυχιας με τις παρουσες επιτροπες ειναι πολυ μικρα.

καλη τυχη
Οκ σας ευχαριστώ
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
καλη ερωτηση, ας το δουμε αναλυτικα

ενσταση
για να κανεις ενσταση θα πρεπει να αποδειξεις οτι το υπουργειο εκανε φαουλ στην περιπτωση σου ...πραμα δυσκολο οποτε δεν εχει ελπιδες αυτη...Εκτος και θελεις να μπεις σε δικαστικο αγωνα να αποδειξεις οτι ο νομος ειναι αντισυνταγματικος ...που ειναι ...αλλα δεν θα τα καταφερεις.

κατ εξαιρεση.
Η βασικη αρχη για κατ εξαιρεση ειναι οτι αυτη δεν ερχεται να δικαιωσει αυτον που δεν τα καταφερε με τις κανονικες.
Αυτο σημαινει οτι αν ειχες χαρτι κεπα 67% θα επαιρνες το ενα μοριο και αν δεν τα καταφερνες ...τοτε η κατ εξαιρεση δεν ειχε νοημα.
Τωρα δεν εχεις χαρτι κεπα οποτε εχοντας την παθηση ο γονεας εμπιπτεις στις περιπτωσεις του νομου περι των κατ εξαιρεση.

α) σοβαρές παθήσεις φοιτητών ή μελών της οικογένειας του φοιτητή, οι οποίες δεν περιλαμβάνονται στο παράρτημα της υπό στοιχεία Φ.151/17897/Β6/2014 (Β ́ 358) κοινής υπουργικής απόφασης παθήσεις, όπως αυτή εκάστοτε τροποποιείται ή αντικαθίσταται, και οι οποίες διαπιστώνονται από τα όργανα και μέσω διαδικασίας η οποία αναφέρεται στη ως άνω κοινή υπουργική απόφαση,

Οποτε ναι μπορεις να κανεις αιτηση κατ εξαιρεση αρκει να εχεις βεβαιωση για την ασθενεια απο συντονιστη διευθυντή κλινικής δημοσιου νοσοκομειου και φυσικα ενα εκκαθαριστικο εφοριας.

ε τωρα τα ποσοστα επιτυχιας με τις παρουσες επιτροπες ειναι πολυ μικρα.

καλη τυχη
Γενικά θεωρώ αδιανόητο κάποιος να έχει σοβαρή αναπηρία και να μην έχει τουλάχιστον χαρτί ΚΕΠΑ. Για όλες τις αναπηρικές συντάξεις το ζητάνε, για όλα τα επιδόματα το ζητάνε. Μου φαίνεται τρελό.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,552 μηνύματα.
''Ολοι'' μπορουν να εχουν ενα χαρτι κεπα εστω με 5-10 % αναπηρια αλλα αυτο δεν φτανει γιατι πρεπει να εχεις 67% και πανω.
Βασικα το κεπα εξεταζει την ικανοτητα εργασιας σε σχεση με την παθηση σου και επειδη αυτο συνδεεται και με καποια επιδόματα ειναι δυσκολο να το επιτυχεις.
Ας δουμε ανα παραδειγμα.
Ο πατερας εχει επιληψια... σαφως δεν μπορει να ειναι οδηγος νταλικας ή οικοδομος σκαλωσιας αλλα μια χαρα μπορει ως υπαλληλος γραφειου. Σε περιπτωση κρισης στο γραφειο τον φροντιζουν οι συναδελφοι και στο σπιτι το παιδι..
Το κεπα δινει μια αναπηρια 60% χωρις κανενα δικαιωμα επιδοματων ή διευκολύνσεων η οποια δεν ειναι ικανη να επειρασει μετεγγραφη (η 67% δινει 1 μοριο) .
Η κατ εξαιρεση ομως με βαση την γνωματευση μπορει να δει αυτο το προβλημα και να φερει το παιδι κοντα στον πατερα και να απαλύνει το προβλημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lia lia

Νεοφερμένος

Η lia lia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους. Έκανα αίτηση για κατ εξαίρεση μεταγραφή και απορρίφθηκε . Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να κάνω ένσταση ή κάποιο δικηγόρο που ασχολείται με τέτοια θέματα ή γενικά πως πρέπει να κινηθώ τώρα; Σας παρακαλώ οποίος γνωρίζει οτιδήποτε σε μου απαντήσει έχω πελαγωσει...
 

katerinavld

Νεοφερμένος

Η katerinavld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους. Έκανα αίτηση για κατ εξαίρεση μεταγραφή και απορρίφθηκε . Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να κάνω ένσταση ή κάποιο δικηγόρο που ασχολείται με τέτοια θέματα ή γενικά πως πρέπει να κινηθώ τώρα; Σας παρακαλώ οποίος γνωρίζει οτιδήποτε σε μου απαντήσει έχω πελαγωσει...
Πότε σου ηρθε απάντηση για την κατ εξαιρεση μετεγγραφη; Χτες;
 

lia lia

Νεοφερμένος

Η lia lia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ήρθε την προηγούμενη Τετάρτη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πότε σου ηρθε απάντηση για την κατ εξαιρεση μετεγγραφη; Χτες;
Ήρθε την προηγούμενη Τετάρτη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πότε σου ηρθε απάντηση για την κατ εξαιρεση μετεγγραφη; Χτες;
Παίρνω τηλέφωνο κάθε μέρα στο υπουργείο και δεν το σηκώνει κανένας... Χθές το σήκωσε μια κυρία και μου είπε να ξαναπάρω από Τετάρτη γιατί είναι σε άδεια...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jonathan A

Νεοφερμένος

Ο Jonathan A αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ξέρει κάποιος να μου πει.. έκανα αίτηση για κατ εξαίρεση μεταγραφή από επαρχία στην Αθήνα με 68% αναπηρία της μητέρας μου κ οικονομικούς λόγους σοβαρούς κ απορρίφθηκε.Θα κάνω κ ένσταση θεραπείας , επίσης έχω την αδελφή μου εδώ στην Αθήνα κ σπουδάζει ,τι γίνεται;;
 

Νικολης2004

Νεοφερμένος

Ο Νικολης2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
A οχι δεν θα ανοιξει
Η ενσταση θα πρεπει να γινει με την κλασικη μεθοδο της καταθεσης της προσωπικα στο υπουργειο.
Αν εχεις ισχυρους λογους για ενσταση πιστευω οτι θα πρεπει να πας σε δικηγορο οπου αυτος να συνταξει την επιστολη με το αναλογο λεκτικο και μετα ξερουν αυτοι τον επισημο τροπο να την στειλουν

ΥΓ. Αν δεν ανοικεις στις 4 περιπτωσεις του νομου μην περιμενεις πολλα
και αν ανοικεις κρατα μικρο καλαθι

A οχι δεν θα ανοιξει
Η ενσταση θα πρεπει να γινει με την κλασικη μεθοδο της καταθεσης της προσωπικα στο υπουργειο.
Αν εχεις ισχυρους λογους για ενσταση πιστευω οτι θα πρεπει να πας σε δικηγορο οπου αυτος να συνταξει την επιστολη με το αναλογο λεκτικο και μετα ξερουν αυτοι τον επισημο τροπο να την στειλουν

ΥΓ. Αν δεν ανοικεις στις 4 περιπτωσεις του νομου μην περιμενεις πολλα
και αν ανοικεις κρατα μικρο καλαθι
επειδή η αίτηση για κατ εξαιρεση μετεγγραφη μου ήρθε πίσω αρνητική, μια κυρία μου υπέδειξε πως να κάνω ενσταση ηλεκτρονικά. όχι από την πλατφόρμα μετεγγραφων (καθώς είναι κλειστή) αλλά από το site του υπουργείου παιδείας mydocs.minedu
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

A οχι δεν θα ανοιξει
Η ενσταση θα πρεπει να γινει με την κλασικη μεθοδο της καταθεσης της προσωπικα στο υπουργειο.
Αν εχεις ισχυρους λογους για ενσταση πιστευω οτι θα πρεπει να πας σε δικηγορο οπου αυτος να συνταξει την επιστολη με το αναλογο λεκτικο και μετα ξερουν αυτοι τον επισημο τροπο να την στειλουν

ΥΓ. Αν δεν ανοικεις στις 4 περιπτωσεις του νομου μην περιμενεις πολλα
και αν ανοικεις κρατα μικρο καλαθι
οπότε υπάρχει και αυτή η δίοδος
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20230217_190453_Chrome.jpg
    Screenshot_20230217_190453_Chrome.jpg
    392 KB · Εμφανίσεις: 105

kap

Νεοφερμένος

Η kap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

Elsargi

Νεοφερμένος

Η Elsargi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα μία ερώτηση επί της διαδικασίας καθώς άνοιξε σήμερα η εφαρμογή για τις κατ' εξαίρεση αιτήσεις. Εφόσον πρόκειται για αίτηση που σχετίζεται με ψυχιατρικό πρόβλημα που δεν εμπίπτει

Κοινή Υπουργική Απόφαση Φ151/17897/Β6/2014, χρειάζεται να περάσεις από την 7μελή επιτροπή για πιστοποιητικό ή απλά υποβάλεις την γνωμάτευση από Δημόσιο Νοσοκομείο?​

Θα παρακαλούσα για μια γρήγορη απάντηση μια και το σύστημα κλείνει την Πέμπτη 27/4/23
 

Jonathan A

Νεοφερμένος

Ο Jonathan A αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Φίλη μου από ότι φαίνεται δεν λαμβάνουν υπόψη τους τίποτα,εγώ είχα τα κριτήρια και μου απέρριψαν και την ένσταση της κατ εξαίρεσης!!! Δρουν κατά βούληση!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top