Συναισθησία

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
αλλα δεν ξερει τι σχημα εχει ενα στρογγυλο αντικειμενο. Πως μπορεις να του το περιγραψεις; Μου ακουγεται τοσο απιστευτο.
κι ομως πολλοι τυφλοι "ξερουν" τα σχηματα καλυτερα απο μας

μεσω της αφης! (εχουν και ολο το χρονο να αφιερωθουν σε ενα μονο αντικειμενο)


υπαρχει παραδειγμα ανθρωπου -γνωστος στα ιατρικα χρονικα- που σε μεγαλη ηλικια βρηκε το φως του (με ιατρικη παρεμβαση) και αναγνωρισε τα περισσοτερα αντικειμενα μολις τα πρωτοειδε! μαλιστα δεν του εκαναν και τοση εντυπωση :)

το μονο που τον συγκλονισε ηταν το φεγγαρι!

οταν ηταν τυφλος ειχε μαθει να αναγνωριζει αναγλυφα κεφαλαια γραμματα. Οταν βρηκε το φως του τα αναγνωρισε ευκολα [με την οραση]
προσπαθησε να μαθει και τα μικρα γραμματα αλλα δεν τα καταφερε καλα (μυστηριο ο εγκεφαλος)

δυσαρεστηθηκε με ολη την "ατελεια" που ειδε στην οψη των πραγματων (νομιζω τον νιωθω)

πιο πριν ηταν ενας δραστηριος και ζωντανος ανθρωπος (και ονειρευοταν πώς θα ναι η οραση)

επαθε καταθλιψη ,αποσυρθηκε απο τη ζωη και πεθανε.

(τραγικο ε?)

(απο το βιβλιο Eye and Brain του Gregory - ενα εξαιρετικο εισαγωγικο βιβλιο για την οραση!!)



(σχετικα με το τιποτα που λες, δεν ειναι κανενα χρωμα!! [πχ την απολυτη σιωπη μπορεις να τη φανταστεις? [εγω νομιζω καπως μπορω]. τι ηχος ειναι? [κανενας ηχος])
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Παραθέτω το εξής απόσπασμα από το ''παραψυχολογία & ανεξήγητα φαινόμενα'' που μας κατατοπίζει νομίζω σχετικά με τον ορισμό της συναισθησίας :


Ο S ανακαλούσε κάθε απόθεμα εντυπώσεων που είχε, με αποτέλεσμα μια κατάσταση που ονομάζεται ''συναισθησία'', όταν δηλαδή η μνήμη αναμειγνύεται με την αφή,την όραση, την ακοή,την οσμή, τη γεύση. Ορισμένοι σύγχρονοι επιστήμονες υποστηρίζουν οτι το μεταιχμιακό σύστημα του εγκεφάλου, όπου εδρεύουν οι αισθήσεις, πρέπει να ήταν τόσο δραστήριο στον S, ώστε αυτή η πανίσχυρη εγκεφαλική ικανότητα να μην έκανε διακρίσεις μεταξύ των αισθήσεων. Για τον S αυτό σήμαινε ότι μια φωνή ακουγόταν ''ευθραυστη και κίτρινη'', μια άλλη ως φλόγα...


Επιπλέον, απο τον Daniel Tammet(ασθενή/χαρισματικό όπως θέλει ο καθένας) : ''Το 9 είναι μεγάλο και βαθύ μπλε'','' το 5 είναι σαν αστραπή και το 87 σαν χιονόπτωση''.
Κατά τη διάρκεια της διδικασίας υπολογισμού,του εμφανίζεται μια πανδαισία φωτός και χρωμάτων, συνθέτοντας εικόνες που διαγράφουν κύκλους.......διαμορφώνοντας το ζητούμενο αριθμητικό αποτέλεσμα,το οποίο συνήθως συνοδεύεται από ένα αίσθημα ηλεκτρικής εκκένωσης(!)

Από το περιοδικό Strange (τεύχος 102 σελίδα 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Χμμ, ένα ενδιαφέρον θέμα. :xixi:

Εγώ έχω συνδέσει τις μέρες της εβδομάδας με κοπέλες ντυμένες με φορέματα διαφορετικών χρωμάτων. Είναι για την ακρίβεια η ισχυρότερη ανάμνηση που έχω από το νηπιαγωγείο. Αλλά ας εξηγήσω καλύτερα.

Μπαίνοντας στην τάξη, στον τοίχο απέναντι είχαμε φτιάξει ως ομάδα μια χάρτινη κατασκευή. Ήταν 7 κοπέλες που αντιπροσώπευαν τις μέρες της εβδομάδας ντυμένες με τα ίδια φορέματα, πιασμένες χέρι-χέρι. Είχαμε βάψει το κάθε φόρεμα με διαφορετικό χρώμα. Έτσι πλέον μου έχει μείνει ως εικόνα και οι μέρες ''παίρνουν'' χρώματα. Συγκεκριμένα η Δευτέρα είναι πορτοκαλί, η Τρίτη σκούρο μπλε, η Τετάρτη στην απόχρωση της ώχρας, η Πέμπτη κόκκινη, η Παρασκευή κίτρινη, το Σάββατο γαλάζιο και η Κυριακή κόκκινη, πιο σκουρόχρωμη από την Πέμπτη βέβαια. :P

Ακούγεται κουτό ξέρω όμως γίνεται ασυναίσθητα. :xixi:
Αυτό με τις μέρες της εβδομάδας το έχω και εγώ :D
Νομίζω πως η Δευτέρα φορά κόκκινα , η Τρίτη κίτρινα ,η τετάρτη πράσινα ,η πέμπτη μωβ κ.ο.κ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soul of Sin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Soul of Sin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Παιδια αυτο δεν ειναι ακριβως Συναισθησια....Αυτα που λετε το κανουν σχεδον ολοι οι ανθρωποι...Βαση μελετων και πειραματων εχει αποδειχθει οτι ο ανθρωπινος εγκεφαλος συνδεει λεξεις κ.α. με χρωματα,αλλες λεξεις κτλ. διοτι ειναι πιο ευκολο να τις επαναφερει στη μνημη...Απο την αλλη οι συναισθητικοι συνδεουν τις 5 αισθησεις...Π.χ[ειχα δει μερικα ντοκυμαντερ] οταν ακουν εναν ηχο τοτε βλεπουν και ενα αντιστοιχο χρωμα ή οταν γευονται...Ας πουμε ο αλλος ηταν τυφλος και ζωγραφιζε 3D..Τα διαφορα τμηματα του ανθρωπου συνδεονται με καποιους δεσμους μεταξυ τους...Εχει αποδειχθει οτι σε αυτους οι συνδεσεις ειναι 100.000 φορες περισσοτερες απο τους υπολοιπους
....Στην ουσια συμφωνω με τον toknil....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Γενικότερα, μου αρέσει να συνδέω πρόσωπα και καταστάσεις. Για παράδειγμα, έχω συνδυάσει κάθε καθηγητή και κάθε φίλο μου με ένα τραγούδι. Αυτό που γίνεται με τους αριθμούς είναι παράλογο... Δηλαδή, χωρίς καμμία λογική συνδέω το 13 με την τύχη κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makisr91

Νεοφερμένος

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Ρε παιδιά αυτά στα οποία αναφέρεστε δεν έχουν σχέση με την συναισθησία, το παρεξηγήσατε λίγο...Ένα πολύ μικρό ποσοστό ατόμων έχει το σύμπτωμα. Δεν είναι συναισθησία το να συνδέεις ένα πρόσωπο ή μια περίοδο με ένα τραγούδι ή μια γεύση με ένα πρόσωπο...Πχ με το που βάζεις στο στόμα σου τα κουλουράκια σου έρχεται στο μυαλό ή μητέρα σου! Ακούς ένα τραγούδι και σου θυμίζει το φίλο σου! Αυτό δεν είναι συναισθησία... Είναι κάτι απόλυτα φυσιλογικό... Αν θέλετε να το αναλύσουμε πιο κάτω είμαι πρόθυμος. Απάντησα επειδή οι περισσότεροι από 'δω δεν κατάλαβαν καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ε εξήγησε ντε τι είναι να καταλάβουμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Για τους νέους που τα θέλουν όλα έτοιμα πια σε αυτή τη ζωή. :P

https://el.wikipedia.org/wiki/Συναισθησία

Και το αντίστοιχο αγγλικό άρθρο, σαφώς πιο εμπλουτισμένο.

https://en.wikipedia.org/wiki/Synesthesia

Ένα απλό και ωραίο παράδειγμα που αναφέρεται μέσα:

Για παράδειγμα ένας συναισθητικός είναι πιθανό να "δει" ένα περισσότερο έντονο κόκκινο χρώμα καθώς ανεβαίνει η συχνότητα ενός ήχου ή μία απαλή επιφάνεια μπορεί να έχει "γλυκιά" γεύση.

Πρόκειται λοιπόν, εν ολίγοις, για ''μπέρδεμα'' των αισθήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
μερικες φορες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makisr91

Νεοφερμένος

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Λοιπόν, συναισθησία είναι μια πάθηση που συνήθως την έχουν οι ζωγράφοι και οι μουσικοί. Είναι περίπου ένας συνδυασμός των αισθήσεων του ανθρώπου. Ένας συναισθησιακός έχει την τάση να ''βλέπει'' π.χ το κελάηδισμα των πουλιών και να ''ακούει'' τη μυρωδιά του φαγητού. Επίσης ένα άλλο χαρακτηριστικό είναι ταύτιση των χρωμάτων και γραμμάτων. Ένας συναισθησιακός παραδείγματος χάριν, όταν ακούσει τη λέξη ischool, θα τη φέρει στο μυαλό ως ischool. Κάποιες φορές ίσως είναι κι ένα σύμπτωμα αυτισμού. Σύμφωνα με μερικούς η συναισθησία αφορά κυρίως μικρής ηλικίας ανθρώπους κι ελαττώνεται με την πάροδο του χρόνου και όταν το άτομο ενηλικιωθεί κατά κάποιο τρόπο μειώνεται αυτή η ''τάση''. Τώρα πιστεύω
πως έγινα λίγο περισσότερο κατανοητός:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Τις αισθήσεις τις συνγχέω κι εγώ αρκετά συχνά. Αλλά δεν μου φαίνεται παράξενο. Ειδικά με την αφή και την όσφρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boubou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλονή (Λέσβος). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
εγω συνδεω τα τραγουδια με διαφορες φασεις τις ζωης μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Όλοι μας συνδέουμε πράγματα ή φάσεις τις ζωής με μουσική, χρώματα, ή οσμές. Η συναισθησία είναι κάτι άλλο σύμφωνα με αυτά που διάβασα παραπάνω και είχα δει σε ένα δοκιμαντέρ. Οι άνθρωποι οι οποίοι έχουν τέτοιες δυνατότητες έχουν συνήθως προβλήματα καθώς αυτές οι δυνατότητες προέρχονται από βλάβες του εγκεφάλου, όπως είπαν οι προηγούμενοι είναι ένα σύμπτωμα αυτισμού.

Από οτι θυμάμαι εκείνο το δοκιμαντερ εκείνο το παιδί έβλεπε ανάγλυφους αριθμούς και κάποια πράγματα αδιάστατα με διαστάσεις...δεν θυμάμαι ακριβώς όμως τώρα..... Αυτό που είναι αξιοσημείωτο είναι οτι ακόμα και να πάθει ζημιά ο ανθρώπινος εγκέφαλος δημιουργεί θαύματα...:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Πάρος = Μπλε .
Ρόδος = Κόκκινο .
Σίφνος= Κόκκινο .
Νάξος = Κίτρινο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Η συναισθησία είναι ο λόγος που κάποιοι συνηθίζουν να βλέπουν "αύρες" στους ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Ωραίο θέμα :xixi:
Έχω συσχετίσει τον ανανά με την κολλητή μου. Όποτε ακούω ένα συγκεκριμένο τραγούδι θυμάμαι τις περσινές μου διακοπές και μου έρχετε μια γευση αλμύρας και όταν σκέφτομαι την αδελφή μου την έχω στο μυαλό μου ντυμένη στα ροζ σε ροζ φόντο και τη μητέρα μου σε πράσινο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βικτωρία39112

Νεοφερμένος

Η Βικτωρία39112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
γεια σε ολουσ!!:bye:
βασικα επειδη προσφατωσ παρακολουθησα ενα ντοκυμαντερ στο (σκαι) συναισθητικο ατομο ειναι αυτο που ασυνειδητωσ τυχαινει να συσχετιζει χρωματα με γευσεισ ,ή ηχουσ με γευσεισ, ή ηχουσ με χρώματα,και τα συμπτωματα συνεχιζονται αφου δεν εχει ανακαληφθει ακομη καποια καινουργια συσχετηση.επισησ ενασ συναισθητικοσ δεν το παθαινει μεμονομενεσ φορεσ ,οπωσ π.χ. με την αναμνηση του αρωματοσ τησ μητερασ του αλλα συμβαινει συνεχωσ.μην ξεχνατε επισησ οτι η μνημη δεν περιοριζεται μονο στην οπτικη,μιασ και ειναι η κυριαρχη αισθηση για τουσ ανθρωπουσ,αλλα εχουμε και ακουστικη και οσφρητικη μνημη.ετσι μπορουμε να ανακαλουμε μυρωδιεσ και ηχουσ που εχουμε συνδεσει με γεγονοτα αλλα σε μικροτερο βαθμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Χμμ, ένα ενδιαφέρον θέμα. :xixi:

Εγώ έχω συνδέσει τις μέρες της εβδομάδας με κοπέλες ντυμένες με φορέματα διαφορετικών χρωμάτων. Είναι για την ακρίβεια η ισχυρότερη ανάμνηση που έχω από το νηπιαγωγείο. Αλλά ας εξηγήσω καλύτερα.

Μπαίνοντας στην τάξη, στον τοίχο απέναντι είχαμε φτιάξει ως ομάδα μια χάρτινη κατασκευή. Ήταν 7 κοπέλες που αντιπροσώπευαν τις μέρες της εβδομάδας ντυμένες με τα ίδια φορέματα, πιασμένες χέρι-χέρι. Είχαμε βάψει το κάθε φόρεμα με διαφορετικό χρώμα. Έτσι πλέον μου έχει μείνει ως εικόνα και οι μέρες ''παίρνουν'' χρώματα. Συγκεκριμένα η Δευτέρα είναι πορτοκαλί, η Τρίτη σκούρο μπλε, η Τετάρτη στην απόχρωση της ώχρας, η Πέμπτη κόκκινη, η Παρασκευή κίτρινη, το Σάββατο γαλάζιο και η Κυριακή κόκκινη, πιο σκουρόχρωμη από την Πέμπτη βέβαια. :P

Ακούγεται κουτό ξέρω όμως γίνεται ασυναίσθητα. :xixi:

Χααααα κατι παρομοιο συμβαινει και με μενα!
Εμεις ειχαμε στον τοιχο τις εποχες, το φθινοπωρο ειναι κιτρινο, ο χειμωνας γαλαζιος, η ανοιξη πρασινη και το καλοκαιρι μπλε.
Επισης εχω συνδεσει πολλα αρωματα με ενα συγκεκριμενο προσωπο. Ακομα και κατι σουβλακια μυριζω πχ και μου ρχεται στο μυαλο. ΜΗΝ ΡΩΤΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΛΕΩ ΔΕ ΛΕΩ ΔΕ ΛΕΩ :P
Επισης εχω δωσει ''φυλα'' στους αριθμους απο το 1-9. Κοροιδεψτε με.
Τα 1,4,7,9 ειναι θηλυκα, τα 2,3,5,6,8 αρσενικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Χειμώνας μπλε, άνοιξη πράσινη, καλοκαίρι κιτρινωπό και φθινόπωρο σε αυτό το καφετί - κίτρινο χρώμα που παίρνουν τα φύλλα των πλάτανων αυτή την εποχή. :D

Αν και ξεκαθαρίσαμε πως αυτά δεν είναι συναισθησία, είναι ωραία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikola Tesla

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
τον ηχο του βιολιου με αγαπημενα προσωπα και χαρουμενες στιγμες απο το παρελθον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top