Συναισθήματα της Γ' Λυκείου που τελειώνει το σχολείο για πάντα

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,688 μηνύματα.
Θα παει ομως? Εμεις ακομα περιμενουμε...
Ενταξει δεν σε αφησαν και μοναχο, ολο και καποιες φατσες βλεπεις στην οθονη σου, ολο και ακους καποιες ανοητες ερωτησεις στο δασκαλο απο τους αλλους.
Κοντευει η ωρα που θα παρεις μυρωδια και απο τα κτηρια, και θα δεις τις καλλίγραμμες συνφοιτητριες αου .Προς το παρον απολαυσε την εικονικη πραγματικοτητα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,868 μηνύματα.
Σε αυτά τα ασύγχρονα περιβάλλοντα, δεν υπάρχει chatroom; Εν ώρα διάλεξης δεν μπορείς να κάνεις προσωπικό καμάκι; :D
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,068 μηνύματα.
Τι λέτε οι φετινοί; :D
 

Neiromai

Νεοφερμένος

Η Αίμι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Τι λέτε οι φετινοί; :D
Νιώθω λες και έχει φύγει ένα τεράστιο βάρος από πάνω μου. Τα σχολικά μου χρόνια ίσως να ήταν και τα χειρότερα μου προσωπικά... Δεν νομίζω ούτε να μου λείψουν ούτε να θέλω να "πάω πίσω". Το μόνο που μου πρόσφερε το σχολείο είναι άγχος και καταπίεση. Σίγουρα και αναμνήσεις, αλλά για προσωπικούς λόγους δεν ήταν όλες ευχάριστες. Κοιτάω μπροστά και προσπαθώ να επαναπροσδιορίσω τον εαυτό μου για να ενταχθώ καλύτερα στη "κάστα" των φοιτητών και της φοιτητικής ζωής :weak:
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,542 μηνύματα.
Σίγουρα θα μου λείψουν οι συμμαθητές μου και οι καθηγητές που είχαμε καλές σχέσεις. Αλλά......στο καλό!!!! Νιώθω μια τεράστια ανακούφιση που επιτέλους θα σταματήσω να ξυπνάω τόσο πρωί και να αγνώνομαι για τεστ, διαγωνίσματα, εξετάσεις κτλ.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,542 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Το ξέρω. Πάντως το λύκειο ήταν μια από τις πιο αγχωτικές περιόδους της ζωής μου και ευελπιστώ ότι το πανεπιστήμιο θα είναι πιο «υποφερτό»
Αν δεν είσαι σε engineering/φυσικές επιστήμες/ιατρική/παραϊατρικα , καλά θα είσαι.
Καλα τα λεω @Samael ?
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,636 μηνύματα.
Δημοτικό και γυμνάσιο ήταν τραυματικά. Ίσως ξανά έβγαζα το λύκειο γιατί νιώθω ότι έχασα πολλά. Αλλά that’s the thing about time. You can’t go back. You only go forward.
 

desperate-ambitious!

Νεοφερμένος

Ο desperate-ambitious! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ωραία ήταν τα σχολικά χρόνια. Από τον νηπιαγωγείο μέχρι και τώρα στο λύκειο. Το καθένα ξεχωριστό για διαφορετικούς λόγους. Το λύκειο μπορώ να πω ήταν η καλύτερη περίοδος από το σύνολο της σχολικής ζωής μου, όχι μόνο γιατί πλησίαζε η ώρα της αποφοίτησης, αλλά και γιατί πέρασα πολύ ωραία με τους συμμαθητές και καθηγητές μου. Πραγματικά δεν ξέρω πότε ήταν η Τέταρτη 14 Μαρτίου του 2020 -που υποτίθεται θα έκλειναν τα σχολεία για δύο εβδομάδες- και πότε τελείωσε το σχολείο οριστικά. Ουσιαστικά έχει τελειώσει εδώ και ενάμιση μήνα για μένα, μιας και δεν πήγαινα στο σχολείο, αφού είχα κρατήσει απουσίες. Γενικά η φετινή χρονιά πέρασε εν ριπή οφθαλμού. Θυμάμαι τότε που άρχισα πρώτη Ιούλη τα θερινά μαθήματα και μεθαύριο γράφω το τελευταίο μάθημα. Είμαι ευγνώμων που το ταξίδι αυτό τελείωσε. Προσωπικά, από τον Απρίλιο είχα ολίγον τι μπουχτισει και κουραστεί, όπως και όλοι οι μαθητές της Γ' Λυκείου. Νομίζω ότι οι περισσότεροι βιώνουν μια χαρμολύπη, γιατί ένα μεγάλο - το πρώτο κατ'ουσίαν- κεφάλαιο της ζωής μας τελείωσε. Από την άλλη ένας νέος δρόμος ανοίγεται μπροστά μας, οπότε ας επικεντρωθούμε και ας ζήσουμε στο έπακρον αυτόν. Καλή επιτυχία στο τελευταίο μάθημα και καλά αποτελέσματα!
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,608 μηνύματα.
Τελείωσα το 19 και μου λείπει πολύ το σχολείο ώρες ώρες :cry_x:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,372 μηνύματα.
Αν δεν είσαι σε engineering/φυσικές επιστήμες/ιατρική/παραϊατρικα , καλά θα είσαι.
Καλα τα λεω @Samael ?
Σε τέτοιες σχολές δυστυχώς το λύκειο και οι πανελλήνιες φαίνονται σαν τίποτα :P . Χωρίς να υποβαθμίζει φυσικά αυτό το άγχος που νιώθουν τα παιδιά λόγω λυκείου και πανελληνίων . Ο άνθρωπος αλλάζει , και το τι είναι αγχωτικό και τι όχι , εξαρτάται απο τον καθένα ξεχωριστά και πως το βιώνει . Οπότε έχοντας βιώσει όλο αυτό , σου είναι πιο εύκολο μετά να ανταπεξέλθεις σε πιο απαιτητικά setting .

Αλλά ναι , αυτά που λένε περί φοιτητικής ζωής σε όσους στοχεύουν engineering/φυσικές επιστήμες( φυσικό συγκεκριμένα αλλά και μαθηματικό ) και ιατρική ( τα παραϊατρικά δεν τα βάζω μέσα , οι περισσότεροι που ξέρω κάνουν κανονικές διακοπές όλο τον χρόνο ) , δεν παίζουν . Είναι σαν να δίνεις πανελλήνιες κάθε μέρα . Ειδικά στο engineering ακόμα και να θες να τεμπελιάσεις δηλαδή σε πάρα πολλές περιπτώσεις είναι αδύνατο λόγω των εργαστηρίων .

My piece of advice εαν στοχεύετε στην παραπάνω τριάδα σχολών :

1) Φροντίστε να ευχαριστηθείτε και να αξιοποιήσετε κάθε μέρα των διακοπών σας μέχρι τον Οκτώβριο που ξεκινάνε οι σχολές γιατί το φαινόμενο που παρατηρείται είναι οτι έρχεστε dead , mentally drained λόγω πανελληνίων και η πρώτη εξεταστική πάει κατά διαόλου . Και μετά πάνε λόγω απογοήτευσης και οι επόμενες εξεταστικές κατά διαόλου .

2) Μην πάτε με τουπέ επειδή γράψατε καλά γιατί σύντομα θα ανακαλύψετε οτι δεν είστε οι μόνοι . Μπορεί στο λύκειο και το φροντιστήριο σας να ήσασταν τοπ ανάμεσα στους υπόλοιπους , αλλά τώρα θα βρεθείτε σε περιβάλλοντα που και οι υπόλοιποι ψάχνονται και είναι όσο έξυπνοι είστε εσείς , ή ακόμα περισσότερο . Οπότε εαν είχατε την συμπάθεια των καθηγητών σας , τώρα δεν θα είστε κάποιος που ξεχωρίζει . Δεν χρειάζεται και κατάθλιψη , αλλά ούτε και τουπέ λοιπόν . Συνεχίστε να προσπαθείτε σκληρά για να παραμένετε competitive αλλά μην απογοητευθείτε εαν υπάρξουν πιο έξυπνα άτομα απο εσάς . Ο κόπος σας δεν πάει χαμένος . Μην διαβάζετε λοιπόν με σκοπό να είστε απλά οι καλύτεροι , εαν αυτό κάνατε στο λύκειο , αλλά για δική σας μόρφωση . Προσπαθείστε να μάθετε και να συνεργασείτε μαζί με τους άλλους εφόσον βλέπετε οτι έχουν φιλικές διαθέσεις και εκείνοι , αλλιώς η σχολή βγαίνει πολυυυύ δύσκολα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Σε τέτοιες σχολές δυστυχώς το λύκειο και οι πανελλήνιες φαίνονται σαν τίποτα :P . Χωρίς να υποβαθμίζει φυσικά αυτό το άγχος που νιώθουν τα παιδιά λόγω λυκείου και πανελληνίων . Ο άνθρωπος αλλάζει , και το τι είναι αγχωτικό και τι όχι , εξαρτάται απο τον καθένα ξεχωριστά και πως το βιώνει . Οπότε έχοντας βιώσει όλο αυτό , σου είναι πιο εύκολο μετά να ανταπεξέλθεις σε πιο απαιτητικά setting .

Αλλά ναι , αυτά που λένε περί φοιτητικής ζωής σε όσους στοχεύουν engineering/φυσικές επιστήμες( φυσικό συγκεκριμένα αλλά και μαθηματικό ) και ιατρική ( τα παραϊατρικά δεν τα βάζω μέσα , οι περισσότεροι που ξέρω κάνουν κανονικές διακοπές όλο τον χρόνο ) , δεν παίζουν . Είναι σαν να δίνεις πανελλήνιες κάθε μέρα . Ειδικά στο engineering ακόμα και να θες να τεμπελιάσεις δηλαδή σε πάρα πολλές περιπτώσεις είναι αδύνατο λόγω των εργαστηρίων .

My piece of advice εαν στοχεύετε στην παραπάνω τριάδα σχολών :

1) Φροντίστε να ευχαριστηθείτε και να αξιοποιήσετε κάθε μέρα των διακοπών σας μέχρι τον Οκτώβριο που ξεκινάνε οι σχολές γιατί το φαινόμενο που παρατηρείται είναι οτι έρχεστε dead , mentally drained λόγω πανελληνίων και η πρώτη εξεταστική πάει κατά διαόλου . Και μετά πάνε λόγω απογοήτευσης και οι επόμενες εξεταστικές κατά διαόλου .

2) Μην πάτε με τουπέ επειδή γράψατε καλά γιατί σύντομα θα ανακαλύψετε οτι δεν είστε οι μόνοι . Μπορεί στο λύκειο και το φροντιστήριο σας να ήσασταν τοπ ανάμεσα στους υπόλοιπους , αλλά τώρα θα βρεθείτε σε περιβάλλοντα που και οι υπόλοιποι ψάχνονται και είναι όσο έξυπνοι είστε εσείς , ή ακόμα περισσότερο . Οπότε εαν είχατε την συμπάθεια των καθηγητών σας , τώρα δεν θα είστε κάποιος που ξεχωρίζει . Δεν χρειάζεται και κατάθλιψη , αλλά ούτε και τουπέ λοιπόν . Συνεχίστε να προσπαθείτε σκληρά για να παραμένετε competitive αλλά μην απογοητευθείτε εαν υπάρξουν πιο έξυπνα άτομα απο εσάς . Ο κόπος σας δεν πάει χαμένος . Μην διαβάζετε λοιπόν με σκοπό να είστε απλά οι καλύτεροι , εαν αυτό κάνατε στο λύκειο , αλλά για δική σας μόρφωση . Προσπαθείστε να μάθετε και να συνεργασείτε μαζί με τους άλλους εφόσον βλέπετε οτι έχουν φιλικές διαθέσεις και εκείνοι , αλλιώς η σχολή βγαίνει πολυυυύ δύσκολα .
Πολύ σωστά τα λες μοναδική μου διαφωνία εκεί που λες για παραϊατρικες σχολές. Δεν ξέρω σε ποιες αναφέρεσαι αλλα θεωρώ πως η φαρμακευτική τουλάχιστον και η οδοντιατρική είναι εξίσου δύσκολες με την ιατρική
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,372 μηνύματα.
Πολύ σωστά τα λες μοναδική μου διαφωνία εκεί που λες για παραϊατρικες σχολές. Δεν ξέρω σε ποιες αναφέρεσαι αλλα θεωρώ πως η φαρμακευτική τουλάχιστον και η οδοντιατρική είναι εξίσου δύσκολες με την ιατρική
Εννοείται . Η λίστα μου ήταν πιο πολύ ενδεικτική , παρά εξαντλητική . Οι σχολές που αναφέρεις είναι απαιτητικές και δεν βγαίνουν με διακοπες . Γενικά οι ιατρικές/παραϊατρικές δεν έχουν δυσκολία σαν αντικείμενα ( ως προς την κατανόηση ) αλλά έχουν πολύ αποστήθιση και χρειάζονται πολύ χρόνο διαβάσματος , οπότε bye bye weekends .
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,608 μηνύματα.
Όταν λέμε παραϊατρικά επαγγέλματα αναφερόμαστε σε εργοθεραπεία,λογοθεραπεία κλπ και όχι σε οδοντιατρική,φαρμακευτική κλπ.
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Τι λέτε οι φετινοί; :D
Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα. Ο θεσμός του σχολείου πιστεύω πως δεν θα μου λείψει και τόσο όμως είμαι σίγουρη ότι θα νοσταλγήσω τις παρέες που έκανα στα σχολικά μου χρόνια.
 

Giannis_19

Νεοφερμένος

Ο Giannis_19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Όταν λέμε παραϊατρικά επαγγέλματα αναφερόμαστε σε εργοθεραπεία,λογοθεραπεία κλπ και όχι σε οδοντιατρική,φαρμακευτική κλπ.
Αυτό!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολύ σωστά τα λες μοναδική μου διαφωνία εκεί που λες για παραϊατρικες σχολές. Δεν ξέρω σε ποιες αναφέρεσαι αλλα θεωρώ πως η φαρμακευτική τουλάχιστον και η οδοντιατρική είναι εξίσου δύσκολες με την ιατρική
Δεν είναι παραϊατρικές σχολές η οδοντιατρική και η φαρμακευτική. Ορισμένα μαθήματα που είναι κοινά με της ιατρικής, δεν έχουν να κάνουν με την ιατρική.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,124 μηνύματα.
Προς τα Χριστούγεννα της Γ' Λυκείου με ήρθε μία φλασιά και σκέφτηκα, μλκ σε λίγους μήνες τελειώνεις, το κεφάλαιο σχολείο κλείνει για πάντα για σένα. Κάτσε να το χαρείς. Και από εκεί που σερνόμουν κάθε πρωί από τα Χριστούγεννα και μετά έγινα άλλος άνθρωπος. Πήγαινα με τρομερή χαρά σχολείο. 8 το πρωί όλοι σέρνονταν και εγώ οριακά δεν χοροπηδούσα στους διαδρόμους. Όλοι έλεγαν που την βρίσκεις ρε την όρεξη; Τελείωσα την Γ' Λυκείου με 10 περίπου απουσίες. Στο τέλος που είχαν απομείνει μόνο όσοι δεν είχαν απουσίες με κοιτούσαν σαν φάντασμα. Όμως πραγματικά όλο αυτό έπαιξε τρομερό ρόλο στην ψυχολογία μου εκείνη τη δύσκολη περίοδο. Η αγάπη μου για κάτι που τελείωνε και η μανία μου να θέλω να απολαύσω το τέλος του με οδήγησε στο να αντέξω όλη την πίεση των πανελληνίων. Τις μέρες που δεν πήγαινα σχολείο έπεφτα ψυχολογικά και την μέρα που πήρα το απολυτήριο μου γύρισα να το κοιτάξω για μία τελευταία φορά... Οριακά κράτησα τα δάκρυα μου. Ένα κεφάλαιο είχε κλείσει για πάντα.

Ευτυχώς που το έκανα αυτό γιατί θα με κοιτούσα στο καθρέφτη σήμερα και θα με έλεγα, δεν χάρηκες ούτε λίγο τη τελευταία φάση της ζωής σου που ήσουν ξέγνοιαστος, κοίτα πως κατάντησες τώρα.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.
Εγώ ψιλοχαρηκα γτ όλοι στο σχολείο μου (ή τουλάχιστον οι περισσότεροι) ήταν πραγματικά ηλίθιοι. Ειδικά τα αγόρια. Ανώριμα βλαμμένα. Από την άλλη, μ λείπει η ανεμελιά του σχολείου.
Περισσοτερο θα στεναχωρηθώ που θα τελειώσω την σχολή. Από τωρα βάζω τα κλάματα κ ας μ μένει ένα έτος ακόμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top