Συνέχιση προπτυχιακών σπουδών στο εξωτερικό

Leica

Νεοφερμένος

Η Ιο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι η σωστή κατηγορία για να ποστάρω αυτό το θέμα αλλά μου φάνηκε το πιο σχετικό. Λοιπόν, η κατάσταση-ερώτηση έχει ως εξής:
Είμαι φοιτήτρια της αρχιτεκτονικής κ μόλις τελείωσα τη σχολή φωτογραφίας, όμως το όνειρο μου από μικρή ήταν (και συνεχίζει να είναι ακάθεκτα) να σπουδάσω για να γίνω σεφ. Η πρώτη ιδέα ήταν μια ιδιωτική σχολή μαγειρικής στην Ελλάδα, όπου θα πλήρωνα 7.000 για 2 χρόνια και δεν θα μάθαινα ουσιαστικά τίποτα. Οπότε, έπειτα από συζήτηση με την μητέρα μου μου πρότεινε να μεταγραφώ σε μια σχολή του εξωτερικού (κατά προτίμηση της Ισπανίας ή της Ιταλίας) για να συνεχίσω τις σπουδές μου στην αρχιτεκτονική(το να την παρατήσω δεν αποτελεί επιλογή) και παράλληλα να μπορέσω να σπουδάσω την μαγειρική τέχνη σε μια σχολή της προκοπής. Εδώ έρχεται η ερώτηση. Ξέρει κανείς αν είναι δυνατό να πάρω μεταγραφή? και αν ναι, τι απαιτεί?

Ξέχασα να αναφέρω πως φέτος τελείωσα το 2ο έτος (της αρχιτεκτονικής) και χρωστάω από μαθήματα τα κέρατά μου, καθώς δουλεύω σαν βοηθός μάγειρα κ δεν τρέφω και ιδιαίτερη αγάπη για τη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SustaineD

Νεοφερμένος

Ο SustaineD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Νομιζω οτι δεν γίνεται να πάρεις μεταγραφη στο εξωτερικό (τουλαχιστον οταν σπουδαζα ,αυτό ίσχυε) και ο λόγος είναι ότι οι μεταγραφές αφορούν τις μετακινήσεις των σπουδαστών των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ιδρυμάτων.
Τώρα άμα έχει υπάρξει καμία νομοθετική ρύθμιση που να αλλάζει το καθεστώς.....τι να σε πω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι η σωστή κατηγορία για να ποστάρω αυτό το θέμα αλλά μου φάνηκε το πιο σχετικό. Λοιπόν, η κατάσταση-ερώτηση έχει ως εξής:
Είμαι φοιτήτρια της αρχιτεκτονικής κ μόλις τελείωσα τη σχολή φωτογραφίας, όμως το όνειρο μου από μικρή ήταν (και συνεχίζει να είναι ακάθεκτα) να σπουδάσω για να γίνω σεφ. Η πρώτη ιδέα ήταν μια ιδιωτική σχολή μαγειρικής στην Ελλάδα, όπου θα πλήρωνα 7.000 για 2 χρόνια και δεν θα μάθαινα ουσιαστικά τίποτα. Οπότε, έπειτα από συζήτηση με την μητέρα μου μου πρότεινε να μεταγραφώ σε μια σχολή του εξωτερικού (κατά προτίμηση της Ισπανίας ή της Ιταλίας) για να συνεχίσω τις σπουδές μου στην αρχιτεκτονική(το να την παρατήσω δεν αποτελεί επιλογή) και παράλληλα να μπορέσω να σπουδάσω την μαγειρική τέχνη σε μια σχολή της προκοπής. Εδώ έρχεται η ερώτηση. Ξέρει κανείς αν είναι δυνατό να πάρω μεταγραφή? και αν ναι, τι απαιτεί?

Να πω?Να πω?Για τις μεταγραφές στο εξωτερικό δεν ξέρω, κάποιες μικρές ενστασούλες έχω σε ό,τι αφορά τις σχολές μαγειρικής.
Επειδή σχολές μαγειρικής στην Ελλαδα δλδ εργαστήρι ελευθέρων σπουδών ουσιαστικά του τύπου ξένο παν/μιο υπάρχει μόνο ένα και δυο τρία ΙΕΚ αν κρίνω απο τα χρήματα μάλλον απευθύνθηκες στο πρώτο.Το δεν θα μάθαινες τίποτα είναι σχετικό.Έχει να κάνει καθαρά με τους καθηγητές σου και το ταλέντο σου.Το συγκεκριμένο επάγγελμα είναι θέμα πρακτικής, το εστιατόριο που θα δουλέψεις, οι διαγωνισμοί που θα συμμετάσχεις, πόσο η ίδια θα το κυνηγήσεις.
Αν ήμουν στην θέση σου θα απέφευγα να πάρω μεταγραφή στο εξωτερικό, πρώτον αν ήδη στην σχολή που είσαι δεν τα πηγαίνεις καλά νομίζω θα δυσκολευτείς ακόμη περισσότερο σπουδάζοντας στην μη μητρική σου γλώσσα, παράλληλα το να σπουδάσεις θα είναι διπλό κόστος τόσο διαβίωσης όσο και διδάκτρων στην σχολή μαγειρικής, βέβαια αυτό δεν ξέρω κατα πόσο η οικογένεια σου είναι σε θέση να το καλύψει.
Στην θέση σου θα προσπαθούσα να γίνω δεκτή σε κάποιο απο τα δημόσια ΙΕΚ που προσφέρουν αυτή την ειδικότητα ή στην ΑΣΤΕ που θεωρείται κορυφαία στην Ελλάδα στα επισιτιστικά επαγγέλματα.Σε καμμία περίπτωση όμως δεν θα ξεκίναγα με το σκεπτικό ότι τα εγχώρια προγράμματα σπουδών είναι κατώτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σε καμμία περίπτωση όμως δεν θα ξεκίναγα με το σκεπτικό ότι τα εγχώρια προγράμματα σπουδών είναι κατώτερα.
Μα στον τομέα αυτόν, και σε κάποιους άλλους, έτσι δεν είναι; Δεν βρίσκω το λόγο κάποιος να μην ξεκινήσει με γνώση το τι θα συναντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Θέλεις να μεινεις στο εξωτερικό μετά ; Γιατί δεν σπουδάζεις στο εξωτερικό και να συνεχίσεις εδώ (όλα αυτά μόνο αν δε θέλεις να μείνεις εκεί μετά);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leica

Νεοφερμένος

Η Ιο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Να γραφτώ σε δημόσια σχολή μαγειρικής δεν μπορώ γιατι είμαι ήδη γραμμένη σε μία.
Όσο για τα ισπανικά είναι η δεύτερη μητρική μου γλώσσα. Και όπως και να το κάνουμε θα έχω ένα κίνητρο για να τελειώσω τη σχολή(το γεγονός οτι δεν με παίρνει άλλο).

Όσο για το αν θέλω να μείνω στο εξωτερικό άυτή είναι μια καλή ερώτηση. Σίγουρα θέλω αυτή τη στιγμή αλλά είναι κατι πόλύ σοβαρό για να το λέω τώρα για την υπόλοιπή μου ζωή.

Όσο για τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα για τους δικούς μου, αρκεί να δουλεύω κ εγώ part time.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Αν κάποιος περάσει σε μια σχολή στην Ελλάδα μπορεί να μετεγγραφεί στην αντίστοιχη στην Ευρώπη γνωρίζοντας βέβαια άριστα τη γλώσσα της χωρας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν κάποιος περάσει σε μια σχολή στην Ελλάδα μπορεί να μετεγγραφεί στην αντίστοιχη στην Ευρώπη γνωρίζοντας βέβαια άριστα τη γλώσσα της χωρας?
Με τόσες περιπτώσεις μεταγραφών που ισχύουν στην Ελλάδα, απορώ πώς δεν σκέφτηκε ακόμα η κ. Διαμαντοπούλου να γίνονται και μεταγραφές στο εξωτερικό.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilis GG

Νεοφερμένος

Ο G αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδια κ εγω θελω ν ασχοληθω με τν μαγειρικη κ αρχισα ν ψαχνω σχολες....αν μπορει καποιος ν μ στειλει link με σχολες (δημοσιες κ μη) θα το εκτιμουσα πολυ....ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
παιδια κ εγω θελω ν ασχοληθω με τν μαγειρικη κ αρχισα ν ψαχνω σχολες....αν μπορει καποιος ν μ στειλει link με σχολες (δημοσιες κ μη) θα το εκτιμουσα πολυ....ευχαριστω!

δες την lemonde
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^EctiMel^

Νεοφερμένος

Ο ^EctiMel^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γεια σας..! Γνωρίζει κανείς αν κάποιος φοιτητής που σπουδάζει πάνω σε ένα αντικείμενο στην ελλάδα μπορεί να συνεχίσει τις σπουδές του στο εξωτερικό αλλά όχι ως μεταπτυχιακός. Απλά να πάρει το δίπλωμα του απο το δεύτερο πανεπιστήμιο. Σπουδάζω στο Τ.ΧημΜηχ στην πάτρα και θα ήθελα να μάθω αν γίνεται αυτό. Βασικά αυτό που είχα σκεφτεί είναι ( εφοσον ο 5ετης κυκλος προπτυχ σπουδων στις πολυτεχνικές σχολές σου δίνει πτυχίο ισοδύναμο με master (έτσι τουλάχιστον ξέρω)) να κάνω 3-4 χρόνια χρόνια εδώ που είμαι κ μετά κάπου αλλού για 1-2 χρόνια. Επίσης το erasmus έχει καμιά σχέση με αυτό που λέω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Γεια σας..! Γνωρίζει κανείς αν κάποιος φοιτητής που σπουδάζει πάνω σε ένα αντικείμενο στην ελλάδα μπορεί να συνεχίσει τις σπουδές του στο εξωτερικό αλλά όχι ως μεταπτυχιακός. Απλά να πάρει το δίπλωμα του απο το δεύτερο πανεπιστήμιο. Σπουδάζω στο Τ.ΧημΜηχ στην πάτρα και θα ήθελα να μάθω αν γίνεται αυτό. Βασικά αυτό που είχα σκεφτεί είναι ( εφοσον ο 5ετης κυκλος προπτυχ σπουδων στις πολυτεχνικές σχολές σου δίνει πτυχίο ισοδύναμο με master (έτσι τουλάχιστον ξέρω)) να κάνω 3-4 χρόνια χρόνια εδώ που είμαι κ μετά κάπου αλλού για 1-2 χρόνια. Επίσης το erasmus έχει καμιά σχέση με αυτό που λέω?
αυτο ειχε προταθει αλλα τελικα δεν ψηφιστικε...για το ερασμους ξερω απλα οτι πηγαινεις σε καποια πανεπιστημιο του εξωτερικου με παραπλησιο αντικειμενο σπουδων φυσικα για ενα 6μηνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Γεια σας..! Γνωρίζει κανείς αν κάποιος φοιτητής που σπουδάζει πάνω σε ένα αντικείμενο στην ελλάδα μπορεί να συνεχίσει τις σπουδές του στο εξωτερικό αλλά όχι ως μεταπτυχιακός. Απλά να πάρει το δίπλωμα του απο το δεύτερο πανεπιστήμιο. Σπουδάζω στο Τ.ΧημΜηχ στην πάτρα και θα ήθελα να μάθω αν γίνεται αυτό. Βασικά αυτό που είχα σκεφτεί είναι να κάνω 3-4 χρόνια χρόνια εδώ που είμαι κ μετά κάπου αλλού για 1-2 χρόνια. Επίσης το erasmus έχει καμιά σχέση με αυτό που λέω?
Γεια σου συνάδελφε! Μάλλον ψάχνεις κάποιο πρόγραμμα τύπου T.I.M.E., αλλά πρέπει το Πανεπιστήμιό σου να είναι στη λίστα για να έχεις τη δυνατότητα να συμμετάσχεις. Δεν γνωρίζω κάποιο άλλο παρόμοιο πρόγραμμα.
Με το Erasmus πηγαίνεις, εφόσον επιλεγείς, για 3-6 (συνήθως) μήνες σε αντίστοιχο Τμήμα του εξωτερικού στο πλαίσιο ανταλλαγής φοιτητών και καθηγητών.

εφοσον ο 5ετης κυκλος προπτυχ σπουδων στις πολυτεχνικές σχολές σου δίνει πτυχίο ισοδύναμο με master (έτσι τουλάχιστον ξέρω)
Δεν ισχύει αυτό στην Ελλάδα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Γεια σας..! Γνωρίζει κανείς αν κάποιος φοιτητής που σπουδάζει πάνω σε ένα αντικείμενο στην ελλάδα μπορεί να συνεχίσει τις σπουδές του στο εξωτερικό αλλά όχι ως μεταπτυχιακός. Απλά να πάρει το δίπλωμα του απο το δεύτερο πανεπιστήμιο. Σπουδάζω στο Τ.ΧημΜηχ στην πάτρα και θα ήθελα να μάθω αν γίνεται αυτό. Βασικά αυτό που είχα σκεφτεί είναι ( εφοσον ο 5ετης κυκλος προπτυχ σπουδων στις πολυτεχνικές σχολές σου δίνει πτυχίο ισοδύναμο με master (έτσι τουλάχιστον ξέρω)) να κάνω 3-4 χρόνια χρόνια εδώ που είμαι κ μετά κάπου αλλού για 1-2 χρόνια. Επίσης το erasmus έχει καμιά σχέση με αυτό που λέω?

Αυτό που θέλεις να κάνεις λέγεται transfer και είναι ουσιαστικά μετεγγραφή στο εξωτερικό. Δεν έχει καμία σχέση το Erasmus. Πρέπει να επικοινωνήσεις με τα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν και να ρωτήσεις τι προυποθέσεις πρέπει να έχει για να μπεις. Το έκανε ένας φίλος μου και ξέρω λίγο πολύ τη διαδικασία. Όσο για το Master δεν γνωρίζω τι παίζει με την ισοδυναμία, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^EctiMel^

Νεοφερμένος

Ο ^EctiMel^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντησεις :D Θα το ψάξω και εγώ το θέμα ρωτώντας ισως και καποιον καθηγητή στη σχολη και θα ενημερωσω αν μαθω κατι.
Φίλε Catalyst έχεις δίκιο αυτό ψάχνω ωστόσο τον πανεπιστήμιο πατρών δεν είναι στη λίστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top