Συμπτώματα έρωτα

Mikaki04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ξεχασμένες παραλίες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
Πριν μάθει ότι όντως ενδιαφέρομαι γι' αυτήν μου είπε ότι ήθελε να μιλάμε κλπ ΑΛΛΑ, μέχρι εκεί, τόνισε, μόνο που συνέχισε τη συζήτηση μέχρι που της είπα ότι ήταν να πω. Ε....μετά νομίζω πως άλλαξε γνώμη γιατί άλλα έδειχνε η στάση και οι ενέργειες της. Όσο για το χαλαρά, αυτό πράττω διότι δε θέλω να το πάρει στραβά και μετά να μην ανταλλάσουμε ούτε καλημέρα.

Ούτως ή άλλως δε με νοιάζει για τις φίλες της, επειδή μ΄ έχουν πάρει με κακό μάτι, όπως κι η υπόλοιπη παρέα της. Αυτή δεν έχει πρόβλημα πάντως.....άρα οκ.

Υ.Γ Απορώ γιατί τα γράφω όλα....:P

Κώστα όλα καλά φαίνονται σ' εμένα! Δλδ δεν την νοιάζει τόσο τι λένε οι φίλες της, ακολουθεί το συναίσθημά της ! όλα καλά! αν είναι κάτι να γίνει θα γίνει !!;) όσο για το γιατί τα γράφεις όλα αυτά... εσύ μπορείς να το απαντήσεις και μόνο!! ε, ίσως είναι κι αυτό ένα από τα πολλά συμπτώματα που ανέφερες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ranxa (Costas)

Νεοφερμένος

Ο Κωσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Κώστα όλα καλά φαίνονται σ' εμένα! Δλδ δεν την νοιάζει τόσο τι λένε οι φίλες της, ακολουθεί το συναίσθημά της ! όλα καλά! αν είναι κάτι να γίνει θα γίνει !!;) όσο για το γιατί τα γράφεις όλα αυτά... εσύ μπορείς να το απαντήσεις και μόνο!! ε, ίσως είναι κι αυτό ένα από τα πολλά συμπτώματα που ανέφερες !

Ναι, ίσως να είναι ένα από τα πολλά συμπτώματα που ανέφερα (εντάξει όχι μόνο εγώ, άλλες 18 σελίδες με συμπτώματα που τις βάζεις; )
Αν είναι κάτι να γίνει, θα γίνει στη γιορτή που θα κάνουμε για τα Χριστούγεννα (όπως κάθε χρόνο) και μετά από 'κει θα κριθεί η κατάσταση. Πάντως κι εμένα θετικά μου φαίνονται παρόλο που βλέπω το θέμα με υποκειμενικότητα και όχι αντικειμενικά.

Ty Δήμητρα και πάλι για το ενδιαφέρον...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πριν μάθει ότι όντως ενδιαφέρομαι γι' αυτήν μου είπε ότι ήθελε να μιλάμε κλπ ΑΛΛΑ, μέχρι εκεί, τόνισε, μόνο που συνέχισε τη συζήτηση μέχρι που της είπα ότι ήταν να πω. Ε....μετά νομίζω πως άλλαξε γνώμη γιατί άλλα έδειχνε η στάση και οι ενέργειες της.
Αν και ολίγον εκτός, θα πω τη γνώμη μου γιατί έχω χρέος, φίλτατε Κώστα, να σε προστατέψω από τα χέρια των κοριτσιών που παίζουν με τα συναισθήματά σου. Δεν μπορώ να βλέπω αγόρια να άγονται και να φέρονται από κοπέλες που τους έχουν ως "σιγουράκια", επειδή πολύ απλά τα πρώτα είχαν ένα κακό: ήταν ειλικρινείς και είπαν αυτό που νιώθουν. Δεν το αξίζεις, πρέπει να ανασυγκροτηθείς και να μάθεις να φέρεσαι.


  • Βήμα 1
Δεν παίρνουμε συμβουλές από κοπέλες. Χωρίς παρεξήγηση, δεσποινίδες, αλλά δεν γνωρίζετε πώς να ρίχνετε κοπέλες. Γιατί θα σου πουν αυτό:

Αρχικά Κώστα εγώ θεωρώ πολύ καλό ότι έμαθε τι νιώθεις απο σένα!
Και η κατάληξη θα είναι αυτή:
Ε....μετά νομίζω πως άλλαξε γνώμη γιατί άλλα έδειχνε η στάση και οι ενέργειες της.

Οι συμβουλές που θα παίρνεις γενικά θα είναι τύπου "δείξε της τι νιώθεις". Γιατί στο λένε αυτό; Από συναδελφική αλληλεγγύη. Όλες θα ήθελαν σε παρόμοια θέση:

  • Να ξέρουν ότι ο άλλος τη γουστάρει
  • Να μην μάθει εκείνος όμως η κοπέλα τον γουστάρει, ώστε η κοπέλα να μπορεί να τον έχει ως μια ωραία καβάτζα, ένα "σιγουράκι" και να πάει να κυνηγήσει άλλα άτομα.
Δεν πρόκειται να σου πει μία κοπέλα πώς να ρίξεις μία συναδέλφισσά της. Χαζή είναι να την "καρφώσει"; Το μοναδικό post από κοπέλα που σου λέω να δεις και να το μελετήσεις καλά είναι αυτό εδώ. Είναι η μοναδική κοπέλα που λέει την αλήθεια όπως είναι, χωρίς ροζ κλισέ τύπου "να είσαι ο εαυτός σου", "θα βρεθεί η κατάλληλη", "λειτουργούμε συναισθηματικά". Τρίχες γκρίζας αρκούδας. :P Εάν ίσχυαν όλα αυτά δεν θα σε "έψηνε". Θα σου έλεγε στα ίσα "όχι, δεν ενδιαφέρομαι" και θα τελείωνε εκεί το θέμα.


  • Βήμα 2
Έκανες ένα λάθος, αλλά διορθώνεται: κάνεις στροφή 180 μοιρών. Δεν δίνεις σημασία, δεν της μιλάς, δεν την χαιρετάς, δεν κάνεις γενικά τίποτα εάν η άλλη δεν κάνει πρώτη μία κίνηση. Ενδιαφερόσουν πριν; Ναι. Έδειξε ανταπόκριση; Όχι. Σταματάς, δεν συνεχίζεις, πας για άλλα.

Σπάει και σου λέει αυτή πρώτη "καλησπέρα"; Ναι, να είσαι ευγενικός, να πεις μια "καλησπέρα" με τη σειρά σου, αλλά χωρίς πολλά-πολλά. Γίνε ψυχρός, άσε την να αναρωτιέται γιατί άλλαξες και πώς μπορεί να σε κερδίσει πίσω.

Η άλλη θα δει πλέον ότι έχασε το "σιγουράκι" της και αν πράγματι σε θέλει θα σε κυνηγήσει. Πίστεψέ με, αυτό το σκοτσέζικο ντους που θα της προσφέρεις θα είναι υπεραρκετό για να αλλάξει η συμπεριφορά της. Η αδιαφορία γενικά αλλάζει τον χαρακτήρα της κοπέλας - ναι, ο γνωστός κανόνας του "γραμματοσήμου", το "όσο πιο πολύ την φτύνεις, τόσο πολύ κολλάει" ισχύει μέχρι αηδίας.

Άκουσέ με, και δεν θα χάσεις. Καιρός να βγεις εσύ από πάνω σε αυτόν τον άτυπο πόλεμο που έχετε.


Και προς Θεού, μην κάνεις τίποτα τέτοιο:
Ναι ! συνέχισε! Ακολούθησε αυτό που νιώθεις !
Γιατί ενδέχεται να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Ναι, αυτό πράγματι θα θέλει και η κοπέλα που ποθείς: να συνεχίσεις να την κυνηγάς σαν ένα καλό και υπάκουο σκυλάκι, ώστε αυτή να συνεχίσει να σε χυλοπιτώνει.

Αλλά αυτή είναι η κίνηση που θα εξυπηρετήσει τους σκοπούς της κοπέλας, όχι τους δικούς σου. Αν θέλει παιχνίδια, θα τα έχει ... αλλά με τους δικούς σου όρους. Δε λέω, μπορεί να πέσεις και στην εξαίρεση και να το εκτιμήσει - πάσο! - αλλά η εμπειρία έχει δείξει το αντίθετο.


Διάβασε το ποστ για το οποίο σου έδωσα λινκ (αυτό) και καλή τύχη. Ο επιμένων δεν νικά, αντίθετα γίνεται "μαλάκας". Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου. Συνέχισε με άλλη. Άλλαξε το παιχνίδι. Γίνε ΕΣΥ το τρόπαιο και όχι αυτή. :)

Και πού ξέρεις, μπορεί να την τσούξει την πρώτη και ν' αρχίσει να σε κυνηγάει εκείνη και να πάρεις μία μικρή άτυπη ρεβάνς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ranxa (Costas)

Νεοφερμένος

Ο Κωσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Αν και ολίγον εκτός, θα πω τη γνώμη μου γιατί έχω χρέος, φίλτατε Κώστα, να σε προστατέψω από τα χέρια των κοριτσιών που παίζουν με τα συναισθήματά σου. Δεν μπορώ να βλέπω αγόρια να άγονται και να φέρονται από κοπέλες που τους έχουν ως "σιγουράκια", επειδή πολύ απλά τα πρώτα είχαν ένα κακό: ήταν ειλικρινείς και είπαν αυτό που νιώθουν. Δεν το αξίζεις, πρέπει να ανασυγκροτηθείς και να μάθεις να φέρεσαι.


  • Βήμα 1
Δεν παίρνουμε συμβουλές από κοπέλες. Χωρίς παρεξήγηση, δεσποινίδες, αλλά δεν γνωρίζετε πώς να ρίχνετε κοπέλες. Γιατί θα σου πουν αυτό:


Και η κατάληξη θα είναι αυτή:


Οι συμβουλές που θα παίρνεις γενικά θα είναι τύπου "δείξε της τι νιώθεις". Γιατί στο λένε αυτό; Από συναδελφική αλληλεγγύη. Όλες θα ήθελαν σε παρόμοια θέση:

  • Να ξέρουν ότι ο άλλος τη γουστάρει
  • Να μην μάθει εκείνος όμως η κοπέλα τον γουστάρει, ώστε η κοπέλα να μπορεί να τον έχει ως μια ωραία καβάτζα, ένα "σιγουράκι" και να πάει να κυνηγήσει άλλα άτομα.
Δεν πρόκειται να σου πει μία κοπέλα πώς να ρίξεις μία συναδέλφισσά της. Χαζή είναι να την "καρφώσει"; Το μοναδικό post από κοπέλα που σου λέω να δεις και να το μελετήσεις καλά είναι αυτό εδώ. Είναι η μοναδική κοπέλα που λέει την αλήθεια όπως είναι, χωρίς ροζ κλισέ τύπου "να είσαι ο εαυτός σου", "θα βρεθεί η κατάλληλη", "λειτουργούμε συναισθηματικά". Τρίχες γκρίζας αρκούδας. :P Εάν ίσχυαν όλα αυτά δεν θα σε "έψηνε". Θα σου έλεγε στα ίσα "όχι, δεν ενδιαφέρομαι" και θα τελείωνε εκεί το θέμα.


  • Βήμα 2
Έκανες ένα λάθος, αλλά διορθώνεται: κάνεις στροφή 180 μοιρών. Δεν δίνεις σημασία, δεν της μιλάς, δεν την χαιρετάς, δεν κάνεις γενικά τίποτα εάν η άλλη δεν κάνει πρώτη μία κίνηση. Ενδιαφερόσουν πριν; Ναι. Έδειξε ανταπόκριση; Όχι. Σταματάς, δεν συνεχίζεις, πας για άλλα.

Σπάει και σου λέει αυτή πρώτη "καλησπέρα"; Ναι, να είσαι ευγενικός, να πεις μια "καλησπέρα" με τη σειρά σου, αλλά χωρίς πολλά-πολλά. Γίνε ψυχρός, άσε την να αναρωτιέται γιατί άλλαξες και πώς μπορεί να σε κερδίσει πίσω.

Η άλλη θα δει πλέον ότι έχασε το "σιγουράκι" της και αν πράγματι σε θέλει θα σε κυνηγήσει. Πίστεψέ με, αυτό το σκοτσέζικο ντους που θα της προσφέρεις θα είναι υπεραρκετό για να αλλάξει η συμπεριφορά της. Η αδιαφορία γενικά αλλάζει τον χαρακτήρα της κοπέλας - ναι, ο γνωστός κανόνας του "γραμματοσήμου", το "όσο πιο πολύ την φτύνεις, τόσο πολύ κολλάει" ισχύει μέχρι αηδίας.

Άκουσέ με, και δεν θα χάσεις. Καιρός να βγεις εσύ από πάνω σε αυτόν τον άτυπο πόλεμο που έχετε.


Και προς Θεού, μην κάνεις τίποτα τέτοιο:

Γιατί ενδέχεται να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Ναι, αυτό πράγματι θα θέλει και η κοπέλα που ποθείς: να συνεχίσεις να την κυνηγάς σαν ένα καλό και υπάκουο σκυλάκι, ώστε αυτή να συνεχίσει να σε χυλοπιτώνει.

Αλλά αυτή είναι η κίνηση που θα εξυπηρετήσει τους σκοπούς της κοπέλας, όχι τους δικούς σου. Αν θέλει παιχνίδια, θα τα έχει ... αλλά με τους δικούς σου όρους. Δε λέω, μπορεί να πέσεις και στην εξαίρεση και να το εκτιμήσει - πάσο! - αλλά η εμπειρία έχει δείξει το αντίθετο.


Διάβασε το ποστ για το οποίο σου έδωσα λινκ (αυτό) και καλή τύχη. Ο επιμένων δεν νικά, αντίθετα γίνεται "μαλάκας". Μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου. Συνέχισε με άλλη. Άλλαξε το παιχνίδι. Γίνε ΕΣΥ το τρόπαιο και όχι αυτή. :)

Και πού ξέρεις, μπορεί να την τσούξει την πρώτη και ν' αρχίσει να σε κυνηγάει εκείνη και να πάρεις μία μικρή άτυπη ρεβάνς.
[*]Βήμα 1

Εδώ έχεις δίκιο, διότι όντως θα θέλουν να ξέρουν τα πάντα απ' το αγόρι αλλά να μην δείξουν οι ίδιες τίποτα, ώστε να έχουν το "σιγουράκι" τους.

[*]Βήμα 2

Εδώ τώρα, της πρόσφερα αυτό το σκοτσέζικο ντους για δύο μέρες μόνο, και αυτή δεν άντεξε την τρίτη μέρα, παρόλο που έκανα ότι δεν την είδα σηκώθηκε στις μύτες των ποδιών της για να με χαιρετίσει. Όπως και παλιότερα, πριν απ' αυτό, μιλούσα με μια φίλη της συνέχεια, αλλά σ' αυτήν δεν έδωσα σημασία και αντέδρασε, θύμωσε και προσπαθούσε να ανοίξει συζήτηση.
Γιαυτό συνέχισα.
Όσο για τον επιμένων, σίγουρα δε πρόκειται να νικήσω με το να επιμένω, ειδικά σ' αυτό το θέμα. Σίγουρα θα είναι ωραίο να γίνω το τρόπαιο αντί γι' αυτήν, αλλά πρέπει να δω πως θα εξελιχτεί τώρα. Αν εξελιχτεί η υπόθεση αρνητικά, την αφήνω στην ησυχία της και μπορεί αργότερα αυτή να κάνει κίνηση, αν και δε το νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
[*]Βήμα 2

Εδώ τώρα, της πρόσφερα αυτό το σκοτσέζικο ντους για δύο μέρες μόνο, και αυτή δεν άντεξε την τρίτη μέρα, παρόλο που έκανα ότι δεν την είδα σηκώθηκε στις μύτες των ποδιών της για να με χαιρετίσει. Όπως και παλιότερα, πριν απ' αυτό, μιλούσα με μια φίλη της συνέχεια, αλλά σ' αυτήν δεν έδωσα σημασία και αντέδρασε, θύμωσε και προσπαθούσε να ανοίξει συζήτηση.
Γιαυτό συνέχισα.
Όσο για τον επιμένων, σίγουρα δε πρόκειται να νικήσω με το να επιμένω, ειδικά σ' αυτό το θέμα. Σίγουρα θα είναι ωραίο να γίνω το τρόπαιο αντί γι' αυτήν, αλλά πρέπει να δω πως θα εξελιχτεί τώρα. Αν εξελιχτεί η υπόθεση αρνητικά, την αφήνω στην ησυχία της και μπορεί αργότερα αυτή να κάνει κίνηση, αν και δε το νομίζω...
Αυτές τις δύο λεπτομέρειες δεν τις ήξερα. Άρα κοίτα, υπάρχει μία πιθανότητα να σε γουστάρει και εκείνη. Then again, maybe not, αλλά τουλάχιστον της τσαλάκωσες τον διαμαντένιο της εγωισμό, κάτι που μπορεί να αποβεί στο να κάνει εκείνη κάποιες κινήσεις, ακόμα κι αν δεν σε γουστάρει, μόνο και μόνο για το γαμώτο.

Γνώμη μου είναι να συνεχίσεις, ναι, αλλά όχι με τον τρόπο που πρότειναν πιο πάνω, αλλά με τον τρόπο που σου προτείνω εγώ: να συνεχίσεις αδιαφορώντας για εκείνη και βάζοντας στο στόχαστρο άλλες. Εάν η πρώτη θυμηθεί ότι κάαααααποτε τη γούσταρες και θέλει να σε κερδίσει πίσω, ας κάνει την κίνησή της και βλέπουμε. Αλλιώς, θα ρίξεις κάποια άλλα.

It's a win-win situation.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
μιλούσα με μια φίλη της συνέχεια, αλλά σ' αυτήν δεν έδωσα σημασία και αντέδρασε, θύμωσε και προσπαθούσε να ανοίξει συζήτηση.

κι εμένα μου το έχουν κάνει και όντως πιάνει.... πφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpi-da

Νεοφερμένος

Η Eλπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Δυστηχως δεν μπορουμε να ξερουμε πως ειναι ο ''ερωτας'' ... Νομιζετε πως ειναιτυχαιο που δεν υπαρχει ορισμος του ερωτα...??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ranxa (Costas)

Νεοφερμένος

Ο Κωσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Αυτές τις δύο λεπτομέρειες δεν τις ήξερα. Άρα κοίτα, υπάρχει μία πιθανότητα να σε γουστάρει και εκείνη. Then again, maybe not, αλλά τουλάχιστον της τσαλάκωσες τον διαμαντένιο της εγωισμό, κάτι που μπορεί να αποβεί στο να κάνει εκείνη κάποιες κινήσεις, ακόμα κι αν δεν σε γουστάρει, μόνο και μόνο για το γαμώτο.

Γνώμη μου είναι να συνεχίσεις, ναι, αλλά όχι με τον τρόπο που πρότειναν πιο πάνω, αλλά με τον τρόπο που σου προτείνω εγώ: να συνεχίσεις αδιαφορώντας για εκείνη και βάζοντας στο στόχαστρο άλλες. Εάν η πρώτη θυμηθεί ότι κάαααααποτε τη γούσταρες και θέλει να σε κερδίσει πίσω, ας κάνει την κίνησή της και βλέπουμε. Αλλιώς, θα ρίξεις κάποια άλλα.

It's a win-win situation.

Είναι πολύ καλή στρατηγική διότι τότε θα φανεί πια αν όντως ενδιαφερόταν ή όχι. Θα προσπαθήσω να κάνω κάτι τέτοιο αν και σίγουρα θέλει χρόνο, κάτι που θα έχω μετά τις γιορτές πάλι (αφού έμειναν τρεις σχολικές μέρες πριν τα Χριστούγεννα).
Γιατί με το να την ακολουθώ σαν καλό σκυλάκι, θα καταφέρω να χάσω την αξιοπρέπεια μου.

Δυστηχως δεν μπορουμε να ξερουμε πως ειναι ο ''ερωτας'' ... Νομιζετε πως ειναιτυχαιο που δεν υπαρχει ορισμος του ερωτα...??

Νομίζω πως δεν υπάρχει ορισμός γιατί αφορά τον εσωτερικό κόσμο του κάθε ατόμου, τα συναισθήματα του και αφού τα συναισθήματα είναι κάτι άυλο, άρα και γενικό, πως μπορεί να υπάρξει ένας συγκεκριμένος ορισμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Elpi-da

Νεοφερμένος

Η Eλπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ranxa (Costas) εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι δεν μπορουμε να καταλαβει τον ερωτα ο καθενας τον νιωθει αλλιως ... Ειναι κατι απροσδιοριστο... καταλαβες τι θαλω να πω...??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Δυστηχως δεν μπορουμε να ξερουμε πως ειναι ο ''ερωτας'' ... Νομιζετε πως ειναιτυχαιο που δεν υπαρχει ορισμος του ερωτα...??

Σε τι θα βοηθούσε να υπήρχει ορισμός; Θα το καταλαβαίναμε καλύτερα; Αμφιβάλλω...
Ο καθένας του δίνει τον ορισμό που τον καλύπτει με βάση την δική του αντίληψη. Όπως θα δεις και παρακάτω.

~Έρωτα αποκαλούν την ισχυρή επιθυμία - Σωκράτης

`Έρωτας είναι ανταλλαγή ανόμοιων και διαφορετικών αγαθών - Τσαρούχης Γιάννης

~Έρωτας είναι η ανιδιοτελής προσπάθεια να δημιουργήσεις χώρο στον άλλο για να είναι όπως θέλει να είναι - Χόρχε Μπουκάι

~Έρωτας είναι ο θρίαμβος της φαντασίας επί της νοημοσύνης - Μένκεν Χ.

~Έρωτας, είναι το " σύνολο" των ενστίκτων, των καταστάσεων και των λειτουργιών, που συντηρούν τη ζωή, και την κάνουν ολοένα και πιο όμορφη - Ράϊχ Β.

(πηγή wikiquote)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpi-da

Νεοφερμένος

Η Eλπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Διαφωνω με ολους του ορισμους απ'αυτους που προβαλες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Διαφωνω με ολους του ορισμους απ'αυτους που προβαλες :D

Ο καθένας από τις εμπειρίες του, από τον τρόπο που αντιλαμβάνεται τις καταστάσεις,μπορεί να πλησιάσει τον δικό του ορισμό πάνω στο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpi-da

Νεοφερμένος

Η Eλπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Mερικοι απ'αυτους δεν νομιζω να χουν εμπειριες στον ερωτα οπως ο Σωκρατης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Mερικοι απ'αυτους δεν νομιζω να χουν εμπειριες στον ερωτα οπως ο Σωκρατης.

Εμπειρία σε αυτόν τον τομέα, δεν ονομάζω το να είσαι μαζί με κάποιον μόνο.-
Εμπειρία δεν είναι αποκλειστικά ένα φιλί, το σεξ κτλ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpi-da

Νεοφερμένος

Η Eλπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Νομίζω πως δεν υπάρχει ορισμός γιατί αφορά τον εσωτερικό κόσμο του κάθε ατόμου, τα συναισθήματα του και αφού τα συναισθήματα είναι κάτι άυλο, άρα και γενικό, πως μπορεί να υπάρξει ένας συγκεκριμένος ορισμός;

Σε τι θα βοηθούσε να υπήρχει ορισμός; Θα το καταλαβαίναμε καλύτερα; Αμφιβάλλω...
Ο καθένας του δίνει τον ορισμό που τον καλύπτει με βάση την δική του αντίληψη. Όπως θα δεις και παρακάτω.

~Έρωτα αποκαλούν την ισχυρή επιθυμία - Σωκράτης

`Έρωτας είναι ανταλλαγή ανόμοιων και διαφορετικών αγαθών - Τσαρούχης Γιάννης

~Έρωτας είναι η ανιδιοτελής προσπάθεια να δημιουργήσεις χώρο στον άλλο για να είναι όπως θέλει να είναι - Χόρχε Μπουκάι

~Έρωτας είναι ο θρίαμβος της φαντασίας επί της νοημοσύνης - Μένκεν Χ.

~Έρωτας, είναι το " σύνολο" των ενστίκτων, των καταστάσεων και των λειτουργιών, που συντηρούν τη ζωή, και την κάνουν ολοένα και πιο όμορφη - Ράϊχ Β.

(πηγή wikiquote)

Εμπειρία σε αυτόν τον τομέα, δεν ονομάζω το να είσαι μαζί με κάποιον μόνο.-
Εμπειρία δεν είναι αποκλειστικά ένα φιλί, το σεξ κτλ κτλ.
Δεν εννοουσα αυτο...:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Διαφωνω με ολους του ορισμους απ'αυτους που προβαλες :D
Άρα έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου. Θα μας (αντι)προτείνεις κάτι, ή το κρατάς μυστικό; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpi-da

Νεοφερμένος

Η Eλπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Άρα έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου. Θα μας (αντι)προτείνεις κάτι, ή το κρατάς μυστικό; :P
Μυστικο...Δεν θελω να το μαθουν κι αλλοι τοσο κοπο εκανα για να το σκεφτω ... !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άλλο Φρούτο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σήψη,κατάντια,παρακμή. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
η λάμψη των ματιών σου το σουσάμι απ' το κουλούρι

στις σχισμούλες των δοντιών σου


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,816 μηνύματα.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top