Συμπλοκές μεταξύ μεταναστών...οι Έλληνες τι ακριβώς κάνουν;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αν θες να βοηθήσεις πρόσφυγες και μετανάστες να ενταχθούν μπορείς να:
  • παρέχεις υλικό όπως ρούχα και τρόφιμα,
  • να συνδράμεις οικονομικά σε οργανώσεις που ασχολούνται με τη στέγαση, σίτιση και εκπαίδευση προσφύγων/μεταναστών,
  • να παρέχεις έργο σε διάφορες οργανώσεις που υποστηρίζουν πρόσφυγες/μετανάστες,
  • να είσαι ευγενικός μαζί τους στον δρόμο και να τους αντιμετωπίζεις όπως τους αξίζει - ως ανθρώπους, δηλαδή.
Τώρα, για τα άλλα περί αυλής και συνόρων, απλά να πούμε ότι το πρώτο είναι ιδιοκτησία ενώ το δεύτερο δεν είναι. Αν δεν είναι σαφής αυτή η διαφορά, ας μη συνεχίσουμε την κουβέντα.

Βασίλη συμφωνώ σε αυτά που λες αλλά σε μια ιδανική κοινωνία. Οι συγκεκριμένοι Πακιστανοί στο βίντεο δεν νομίζω ότι πάσχουν από ευγένεια. Επίσης δεν αντιμετωπίζουν τους άλλους ως ανθρώπους από όσο μπορώ να δω. Κάτι άλλο φταίει. Εύχομαι ποτέ να μην χρειαστείς να μαζέψεις δόντια από αγέλη Πακιστανών σε κάποια γειτονιά της Αθηναμπάντ. Είμαι αρκετά διαλλακτικός με όλες τις εθνότητες και λόγω παραμονής μου στο εξωτερικό. Δεν καταλαβαίνω γιατί ορισμένοι λαοί του Κορανίου έχουν τόσα νεύρα. Μήπως δεν ξελαμπικάρουν λίγο με την χειροτεχνία;:whatever:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εδω φιλε μου βλεπουμε καποιους αφρικανους στο δρομο που εργαζονται τιμια να βγαλουν το ψωμι τους πουλωντας cd ή ρολογια κτλπ και τους κοροιδευουνε καποιοι ανεγκεφαλοι.πολλοι απο αυτους βεβαια μπορει να ειναι ακομα και φοιτητες και πολλες σκαλες σε μορφωτικο επιπεδο απο αυτους.τετοιος λαος εχουμε καταντησει.θεματα που πρεπε να λυθουν απο το 1960 ακομα να μας ταλαιπωρουν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

για να δειτε τι χωρα ειμαστε γνωριζω περιπτωση μιας κοπελας που ειχε δεσμο με καποιο παληκαρι απο την νιγηρια ή τη γκανα και οι γονεις αυτης της κοπελας την κυνηγησανε και της ειπανε ή χωριζεις ή φευγεις απο το σπιτι.μετα καποιοι προσπαθουν να μας πεισουν οτι ειμαστε χωρα ευρωπαικης ενωσης

Την εργασιακή παρανομία με κυκλώματα προώθησης μαϊμού προϊόντων την λες τίμια δουλειά; Γιατί οι Αφρικανοί σε χώρες της δύσης εργάζονται κανονικά σε δουλειές χαμηλού κόστους (π.χ. οδηγοί ταξί, λεωφορείου, βοηθοί σε αποθήκες καταστημάτων κλπ); Στην περιοχή που διαμένω στη Σουηδία καθημερινά σχεδόν ο οδηγός λεωφορείου που με πάει είναι από Σομαλία ή Κένυα και το επιβατικό κοινό σε ποσοστό άνω του 60% από Σομαλία και εν γένει Αφρική. Πήζει το μάτι μου στην μαύρη κελεμπία, στο άσπρο φεσάκι...και οι Σουηδοί να ζουν στον σοσιαλιστικό κόσμο των ακουστικών τους.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Αν θες να βοηθήσεις πρόσφυγες και μετανάστες να ενταχθούν μπορείς να:
  • παρέχεις υλικό όπως ρούχα και τρόφιμα,
  • να συνδράμεις οικονομικά σε οργανώσεις που ασχολούνται με τη στέγαση, σίτιση και εκπαίδευση προσφύγων/μεταναστών,
  • να παρέχεις έργο σε διάφορες οργανώσεις που υποστηρίζουν πρόσφυγες/μετανάστες,
  • να είσαι ευγενικός μαζί τους στον δρόμο και να τους αντιμετωπίζεις όπως τους αξίζει - ως ανθρώπους, δηλαδή.
Τώρα, για τα άλλα περί αυλής και συνόρων, απλά να πούμε ότι το πρώτο είναι ιδιοκτησία ενώ το δεύτερο δεν είναι. Αν δεν είναι σαφής αυτή η διαφορά, ας μη συνεχίσουμε την κουβέντα.
Η πλατεια Βικτωριας, και η κάθε πλατεία, ψηλέ δεν είναι για να κοιμούνται ουτε Πακιστανοί, ουτε Αφγανοί ούτε Ελληνες. Αν θες να καταργήσεις τα συνορα και να ερχονται οσοι θελουν και να καταληγουν να κοιμουνται στις πλατειες και στα παρκα να καταργησεις τα συνορα της αυλης σου και να τους βαλεις να στηνουν σκηνες εκει. Δεν σε ειδα να το κανεις.

Τωρα αν δεν καταλαβαινεις τη διαφορά δεν μπορω να σε βοηθησω.

Δεν ειμαι κατα των ανθρωπων, οσο συμπεριφερονται ως ανθρωποι, ειτε ειναι Πακιστανοι ειτε Ελληνες. Και προφανως αξιζουν απολυτου σεβασμού ολοι οι μεταναστες οσο συμπεριφερονται οπως πρεπει μεσα σε μια κοινωνια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πόσο μου αρέσει που όταν γίνονται συμπλοκές μεταξύ μεταναστών και προσφύγων αυτό γίνεται θέμα. Λες και οι Έλληνες δεν τσακώνονται μεταξύ τους και δεν στέλνουν ο ένας τον άλλο σε νοσοκομείο για ... :hmm: οπαδικά, ας πούμε! Αλλά ξέχασα, ο Έλληνας όταν τσακώνεται, τσακώνεται στη χώρα του και αυτό έχει πολύ μεγάλη σημασία!!!11!1!ενα!1
Οταν γινονται συμπλοκες Ελληνων δεν τις ακους εσυ? Μηπως ακους επιλεκτικα οσα σε συμφερουν για να μπορεις να βαφτιζεις οσους δεν συμφωνουν με τις αποψεις σου ως φασιστες που οταν τα κανουν οι ελληνες ειναι καλα αλλα οταν τα κανουν οι ξενοι ξεσηκωνονται κλπ?

Με τον Ελληνα που βιασε και σκοτωσε την Τοπαλουδη ειδες τι κατακραυγη επεσε, οπως και με τον πακιστανο που ειχε βιασει κι αφησει αναπηρη τη Μυρτω. Ποια εγκληματα των Ελληνων ειδες να μπαινουν κατω απ το χαλι?

Αλλα ξεχασα, πλεον ειναι της μοδας να το παιζεις υπερμαχος των μεταναστων και των ανοιχτων συνορων
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τι είδους εκπαίδευση μπορείς να προσφέρεις σε Πακιστανούς πρόσφυγες; Προγράμματα επιμόρφωσης Μητσοτάκη;

1590529695770.png
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
με λυπη διαπιστωνω οτι το θεμα παει σε ακραιες αποψεις και οχι σε αποψεις μεσου επιπεδου.δεν λεω οτι πρεπει ολοι να συμφωνουν μαζι μου αλλα ο τροπος απαντησης δεν μου αρεσει
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
με λυπη διαπιστωνω οτι το θεμα παει σε ακραιες αποψεις και οχι σε αποψεις μεσου επιπεδου.δεν λεω οτι πρεπει ολοι να συμφωνουν μαζι μου αλλα ο τροπος απαντησης δεν μου αρεσει

Ποιες είναι ακραίες απόψεις;

Νέα Είδηση: Άγριες συγκρούσεις μεταναστών στην Μυτιλήνη - Τραυματίστηκε νεαρός Αφγανός
(περιέχει σκληρές εικόνες)
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Γίνε αναλυτικός; Εδώ βλέπουμε σκηνές μεσαιωνικού μίσους και είμαστε απαθείς...μιλώντας για ανθρώπινα δικαιώματα.
προσφατα πχ εγραφες σε θεμα αξιολογησης πανεπιστημιου οτι υπηρχε αριστερη μποχα του αλεξη και δεν γινοταν αξιολογηση κτλπ.ε δεν νομιζω οτι ειναι ωραιος τροπος αυτος να γενικευουμε τα παντα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
προσφατα πχ εγραφες σε θεμα αξιολογησης πανεπιστημιου οτι υπηρχε αριστερη μποχα του αλεξη και δεν γινοταν αξιολογηση κτλπ.ε δεν νομιζω οτι ειναι ωραιος τροπος αυτος να γενικευουμε τα παντα.

Άδικο έχω για την αριστερή μπόχα; Αφού μας έχει πνίξει σε μια γενικευμένη παρακμή...10 χρόνων μνημονίων και ιδεοληψίας. Ανεργία, επιδοματολογία και αριστερά με ΝΔ.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Άδικο έχω για την αριστερή μπόχα; Αφού μας έχει πνίξει σε μια γενικευμένη παρακμή...10 χρόνων μνημονίων και ιδεοληψίας. Ανεργία, επιδοματολογία και αριστερά με ΝΔ.
απλα λεω οτι αν κανει ενας δυο λαθος δεν πρεπει να τους παιρνει ολους η μπαλα και να αφοριζονται ολοι.εκει διαφωνω εγω
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
απλα λεω οτι αν κανει ενας δυο λαθος δεν πρεπει να τους παιρνει ολους η μπαλα και να αφοριζονται ολοι.εκει διαφωνω εγω

Συμφωνώ αγάπη. Μη με φτιάχνεις άλλο. :playboy:Απλά στο άλλο θέμα είχα λόγο που μιλούσα έτσι. Η αριστερή πτέρυγα είναι η αιτία για το πρόβλημα που αναφέρθηκα. Πάει εκτός θέματος η συζήτηση.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
1. Η πλατεια Βικτωριας, και η κάθε πλατεία, ψηλέ δεν είναι για να κοιμούνται ουτε Πακιστανοί, ουτε Αφγανοί ούτε Ελληνες. Αν θες να καταργήσεις τα συνορα και να ερχονται οσοι θελουν και να καταληγουν να κοιμουνται στις πλατειες και στα παρκα να καταργησεις τα συνορα της αυλης σου και να τους βαλεις να στηνουν σκηνες εκει. Δεν σε ειδα να το κανεις.

Τωρα αν δεν καταλαβαινεις τη διαφορά δεν μπορω να σε βοηθησω.

2. Δεν ειμαι κατα των ανθρωπων, οσο συμπεριφερονται ως ανθρωποι, ειτε ειναι Πακιστανοι ειτε Ελληνες. Και προφανως αξιζουν απολυτου σεβασμού ολοι οι μεταναστες οσο συμπεριφερονται οπως πρεπει μεσα σε μια κοινωνια.

1. Ας πάρουμε το εξής σενάριο: ανοίγεις τα σύνορα, έχεις ανθρώπινες δομές φιλοξενίας, παρέχεις ταξιδιωτικά έγγραφα κι ό,τι άλλο χρειάζεται σε όσους θέλουν να μεταβούν στο εξωτερικό και προσπαθείς να αφομοιώσεις όσους επιθυμούν να μείνουν μέσω σχολείων, εργασίας (πχ πάντα υπάρχει ανάγκη για εργάτες γης) κλπ. Μπαίνεις σε αυτό?

Και μην μου πεις πως δε γίνεται, μια χαρά γίνεται, απλώς υπάρχουν ορισμένες εδραιωμένες συνθήκες στο σήμερα που δεν το επιτρέπουν. Και όπως αυτές προέκυψαν ως αποτέλεσμα πολιτικών αποφάσεων, έτσι με νέες πολιτικές δράσεις και αποφάσεις μπορούν να αναιρεθούν.

2. Και που ξέρεις γιατί συμπεριφέρονται έτσι? Ας πούμε το ότι παίζει να 'ναι στιβαγμένοι σε κάποια δομή χωρίς τα βασικά ή να ζούνε γκετοποιημένοι πολύ κάτω από το όριο της φτώχειας δεν θα μπορούσε να είναι ένας παράγοντας..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

με λυπη διαπιστωνω οτι το θεμα παει σε ακραιες αποψεις και οχι σε αποψεις μεσου επιπεδου.δεν λεω οτι πρεπει ολοι να συμφωνουν μαζι μου αλλα ο τροπος απαντησης δεν μου αρεσει

Με άβαταρ Αργύρη Πεδουλάκη κανείς δεν πρόκειται να συμφωνήσει μαζί σου.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
1. Ας πάρουμε το εξής σενάριο: ανοίγεις τα σύνορα, έχεις ανθρώπινες δομές φιλοξενίας, παρέχεις ταξιδιωτικά έγγραφα κι ό,τι άλλο χρειάζεται σε όσους θέλουν να μεταβούν στο εξωτερικό και προσπαθείς να αφομοιώσεις όσους επιθυμούν να μείνουν μέσω σχολείων, εργασίας (πχ πάντα υπάρχει ανάγκη για εργάτες γης) κλπ. Μπαίνεις σε αυτό?

Και μην μου πεις πως δε γίνεται, μια χαρά γίνεται, απλώς υπάρχουν ορισμένες εδραιωμένες συνθήκες στο σήμερα που δεν το επιτρέπουν. Και όπως αυτές προέκυψαν ως αποτέλεσμα πολιτικών αποφάσεων, έτσι με νέες πολιτικές δράσεις και αποφάσεις μπορούν να αναιρεθούν.

2. Και που ξέρεις γιατί συμπεριφέρονται έτσι? Ας πούμε το ότι παίζει να 'ναι στιβαγμένοι σε κάποια δομή χωρίς τα βασικά ή να ζούνε γκετοποιημένοι πολύ κάτω από το όριο της φτώχειας δεν θα μπορούσε να είναι ένας παράγοντας..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Με άβαταρ Αργύρη Πεδουλάκη κανείς δεν πρόκειται να συμφωνήσει μαζί σου.
χαχαχα αυτος ο τυπος ειναι τοσο μαγκας για αυτο δεν συμφωνεις.εσυ θες πιτινο και παλτουαλ να σε δουλευουν!!τεσπα ξεφυγαμε απο το θεμα.καλο ειναι να μην γινονται αφορισμοι αυτη ειναι η αποψη μου
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
1. Ας πάρουμε το εξής σενάριο: ανοίγεις τα σύνορα, έχεις ανθρώπινες δομές φιλοξενίας, παρέχεις ταξιδιωτικά έγγραφα κι ό,τι άλλο χρειάζεται σε όσους θέλουν να μεταβούν στο εξωτερικό και προσπαθείς να αφομοιώσεις όσους επιθυμούν να μείνουν μέσω σχολείων, εργασίας (πχ πάντα υπάρχει ανάγκη για εργάτες γης) κλπ. Μπαίνεις σε αυτό?

Και μην μου πεις πως δε γίνεται, μια χαρά γίνεται, απλώς υπάρχουν ορισμένες εδραιωμένες συνθήκες στο σήμερα που δεν το επιτρέπουν. Και όπως αυτές προέκυψαν ως αποτέλεσμα πολιτικών αποφάσεων, έτσι με νέες πολιτικές δράσεις και αποφάσεις μπορούν να αναιρεθούν.

2. Και που ξέρεις γιατί συμπεριφέρονται έτσι? Ας πούμε το ότι παίζει να 'ναι στιβαγμένοι σε κάποια δομή χωρίς τα βασικά ή να ζούνε γκετοποιημένοι πολύ κάτω από το όριο της φτώχειας δεν θα μπορούσε να είναι ένας παράγοντας..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Με άβαταρ Αργύρη Πεδουλάκη κανείς δεν πρόκειται να συμφωνήσει μαζί σου.
Η γνωμη μου ειναι οτι καθε χωρα εχει ενα capacity βασει του οποιου μπορει να δεχτει μεταναστες. Αν η Ελλαδα εχει να δωσει σε αυτους τους ανθρωπους μια αξιοπρεπη ζωη φυσικα και να τους ανοιξει την πορτα να περασουν. Δεν γινεται ομως με το ετσι θελω να μπαινουν μονοι τους.

Δεν καταλαβαινω οσους υποστηριζουν την καταργηση των συνορων. Οταν δεν μπορεις να αντεξεις τοσους μεταναστες οι οποιοι θα αναγκαστουν να κλεψουν και να σκοτωσουν ειναι lose-lose game, κανεις δεν βγαινει κερδισμενος. Αρα, συνορα πρεπει να υπαρχουν, μεταναστες πρεπει να δεχομαστε αναλογα με το ποσους εχουμε τη δυνατοτητα να προσφερουμε αξιοπρεπη διαβιωση.

Και το ιδιο ακριβως πιστευω και για τους Ελληνες του εξωτερικου. Κι εγω απο Σεπτεμβρη εξω θα παω να κανω μια νεα αρχη, αν η Αγγλια δεν εχει να μου δωσει τη ζωη που επιθυμω δεν θα κατσω να κλεψω ουτε να σκοτωσω ενα πατερα για να κλεψω μια καμερα, θα παω αλλου να βρω τη τυχη μου. Τοσο παραλογο ειναι?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η γνωμη μου ειναι οτι καθε χωρα εχει ενα capacity βασει του οποιου μπορει να δεχτει μεταναστες. Αν η Ελλαδα εχει να δωσει σε αυτους τους ανθρωπους μια αξιοπρεπη ζωη φυσικα και να τους ανοιξει την πορτα να περασουν. Δεν γινεται ομως με το ετσι θελω να μπαινουν μονοι τους.

Δεν καταλαβαινω οσους υποστηριζουν την καταργηση των συνορων. Οταν δεν μπορεις να αντεξεις τοσους μεταναστες οι οποιοι θα αναγκαστουν να κλεψουν και να σκοτωσουν ειναι lose-lose game, κανεις δεν βγαινει κερδισμενος. Αρα, συνορα πρεπει να υπαρχουν, μεταναστες πρεπει να δεχομαστε αναλογα με το ποσους εχουμε τη δυνατοτητα να προσφερουμε αξιοπρεπη διαβιωση.

Και το ιδιο ακριβως πιστευω και για τους Ελληνες του εξωτερικου. Κι εγω απο Σεπτεμβρη εξω θα παω να κανω μια νεα αρχη, αν η Αγγλια δεν εχει να μου δωσει τη ζωη που επιθυμω δεν θα κατσω να κλεψω ουτε να σκοτωσω ενα πατερα για να κλεψω μια καμερα, θα παω αλλου να βρω τη τυχη μου. Τοσο παραλογο ειναι?
Και για να προλαβω καποιους που ισως αρχισουν τα τρελα τους περι φασισμου κλπ (τον χαρακτηρισμο αυτον δεν το δεχομαι), θα χαιρομουν πολυ να επινα μπιρες με πακιστανους,αφγανους κοκ και να καναμε exchange εμπειριες, να μαθαινα γι αυτους και τη χωρα τους, τις συνηθειες τους κλπ. Και εξωτερικο που εζησα οι καλυτεροι μου φιλοι Ινδοι/Πακιστανοι ηταν και πραγματικα ηταν απιστευτα παιδια και εμαθα πολλα απο αυτους. Δεν εχω προβλημα με τους ανθρωπους, εχω προβλημα οταν φτανουμε σε σημειο κι εμεις και εκεινοι να ειμαστε worse off απο αυτη την κατασταση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Βασίλη συμφωνώ σε αυτά που λες αλλά σε μια ιδανική κοινωνία. Οι συγκεκριμένοι Πακιστανοί στο βίντεο δεν νομίζω ότι πάσχουν από ευγένεια. Επίσης δεν αντιμετωπίζουν τους άλλους ως ανθρώπους από όσο μπορώ να δω. Κάτι άλλο φταίει. Εύχομαι ποτέ να μην χρειαστείς να μαζέψεις δόντια από αγέλη Πακιστανών σε κάποια γειτονιά της Αθηναμπάντ. Είμαι αρκετά διαλλακτικός με όλες τις εθνότητες και λόγω παραμονής μου στο εξωτερικό. Δεν καταλαβαίνω γιατί ορισμένοι λαοί του Κορανίου έχουν τόσα νεύρα. Μήπως δεν ξελαμπικάρουν λίγο με την χειροτεχνία;:whatever:

Η κύρια ένστασή μου είναι στο ότι στεκόμαστε, όπως και τα περισσότερα μέσα μας, στην «εισαγόμενη» βία και μόνο. Πριν 5-10 μέρες είχαμε ένα ανάλογο επεισόδιο με δύο «παρέες» να πλακώνονται στο Σκοπευτήριο - τα παιδιά τα ξέρουμε, μιας και είναι λίγο χωριό η Καισαριανή, και δεν ήταν «Κορανιστές». Μάλιστα, πήγε να τις φάει κι ένας ντελιβεράς που περνούσε εκείνη την ώρα μέσα από το Σκοπευτήριο για να αφήσει μία παραγγελία σε μία παρέα που καθόταν στο πάρκο. Κινητά είχαν βγει πολλά να τραβάνε βίντεο, αλλά δεν το είδα να κυκλοφορεί κάπου στο ίντερνετ. Αντίστοιχα και με άλλα περιστατικά βίας.

Σκέψου ότι πριν από δύο χρόνια είχαν ξεχυθεί 100+ άτομα (106 καταθέσεις μαζεύτηκαν) στο δρόμο να κυνηγάνε έναν τύπο που παρενοχλούσε παιδιά κατά το σχόλασμα στο Σκοπευτήριο και τους έπαιρνε κινητά κ.λπ. Είδαμε κάτι να τρέχει στο ίντερνετ/στα ΜΜΕ, έστω και σαν απλή αναφορά; Όχι. Επομένως, για εμένα, είναι σαν να αποδίδουμε - ως κοινωνία και όχι απαραίτητα ατομικά - τη βία στα άτομα που έρχονται από άλλες χώρες να μείνουν εδώ απλά επειδή προέρχονται από άλλες χώρες.

Σε σχέση τώρα με την ιδανική κοινωνία, ναι, δε διαφωνώ, αλλά είναι για εμένα θεμιτό να κάνουμε και κινήσεις προς αυτό που θεωρούμε ότι είναι καλό/ιδανικό/whatever. Η εμπλοκή και μόνο με τη βοήθεια προς τον συνάνθρωπο - από όπου κι αν κατάγεται, όπου κι αν στοχεύει κ.λπ. - σου ανοίγει πολύ τα μάτι στο ζήτημα.

Η πλατεια Βικτωριας, και η κάθε πλατεία, ψηλέ δεν είναι για να κοιμούνται ουτε Πακιστανοί, ουτε Αφγανοί ούτε Ελληνες. Αν θες να καταργήσεις τα συνορα και να ερχονται οσοι θελουν και να καταληγουν να κοιμουνται στις πλατειες και στα παρκα να καταργησεις τα συνορα της αυλης σου και να τους βαλεις να στηνουν σκηνες εκει. Δεν σε ειδα να το κανεις.

Τωρα αν δεν καταλαβαινεις τη διαφορά δεν μπορω να σε βοηθησω.

Δεν ειμαι κατα των ανθρωπων, οσο συμπεριφερονται ως ανθρωποι, ειτε ειναι Πακιστανοι ειτε Ελληνες. Και προφανως αξιζουν απολυτου σεβασμού ολοι οι μεταναστες οσο συμπεριφερονται οπως πρεπει μεσα σε μια κοινωνια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Οταν γινονται συμπλοκες Ελληνων δεν τις ακους εσυ? Μηπως ακους επιλεκτικα οσα σε συμφερουν για να μπορεις να βαφτιζεις οσους δεν συμφωνουν με τις αποψεις σου ως φασιστες που οταν τα κανουν οι ελληνες ειναι καλα αλλα οταν τα κανουν οι ξενοι ξεσηκωνονται κλπ?

Με τον Ελληνα που βιασε και σκοτωσε την Τοπαλουδη ειδες τι κατακραυγη επεσε, οπως και με τον πακιστανο που ειχε βιασει κι αφησει αναπηρη τη Μυρτω. Ποια εγκληματα των Ελληνων ειδες να μπαινουν κατω απ το χαλι?

Αλλα ξεχασα, πλεον ειναι της μοδας να το παιζεις υπερμαχος των μεταναστων και των ανοιχτων συνορων

Για το θέμα των συμπλοκών κ.λπ. δες παραπάνω.

Το άλλο με την αυλή, όσο δεν βλέπουμε τη διαφορά μεταξύ ιδιοκτησίας και κράτους νομίζω ότι δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε, θα είναι σαν να κάνουμε παράλληλους μονολόγους.

Για τον υπό συνθήκη σεβασμό όμως έχω να πω ότι διαφωνώ καθέτως. Τον άνθρωπο τον σέβεσαι ως τέτοιον κάθε στιγμή, ακόμα κι αν είναι ένας στυγερός εγκληματίας. Δεν έχουμε το δικαίωμα να άρουμε την ανθρώπινη φύση από κανέναν συνάνθρωπό μας, απλά και μόνο επειδή «δεν φέρεται όπως πρέπει».
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Αν θες να βοηθήσεις πρόσφυγες και μετανάστες να ενταχθούν μπορείς να:
  • παρέχεις υλικό όπως ρούχα και τρόφιμα,
  • να συνδράμεις οικονομικά σε οργανώσεις που ασχολούνται με τη στέγαση, σίτιση και εκπαίδευση προσφύγων/μεταναστών,
  • να παρέχεις έργο σε διάφορες οργανώσεις που υποστηρίζουν πρόσφυγες/μετανάστες,
  • να είσαι ευγενικός μαζί τους στον δρόμο και να τους αντιμετωπίζεις όπως τους αξίζει - ως ανθρώπους, δηλαδή.
Θελω να για ποσο ακομα θα συνεχιστει αυτη η φοβερη ρητορικη οτι αποκλειστικη ευθυνη για τη μη-ενταξη εχει ο ντοπιος πληθυσμος, οτι υπαρχει καποιος φοβερος κρυφος ρατσισμος που δημιουργει αυτα τα προβληματα και αν σταματησει ολα θα ειναι τελεια:whatever:
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Θελω να για ποσο ακομα θα συνεχιστει αυτη η φοβερη ρητορικη οτι αποκλειστικη ευθυνη για τη μη-ενταξη εχει ο ντοπιος πληθυσμος, οτι υπαρχει καποιος φοβερος κρυφος ρατσισμος που δημιουργει αυτα τα προβληματα και αν σταματησει ολα θα ειναι τελεια:whatever:

Δύο όψεις έχει πάντα το νόμισμα...
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Θελω να για ποσο ακομα θα συνεχιστει αυτη η φοβερη ρητορικη οτι αποκλειστικη ευθυνη για τη μη-ενταξη εχει ο ντοπιος πληθυσμος, οτι υπαρχει καποιος φοβερος κρυφος ρατσισμος που δημιουργει αυτα τα προβληματα και αν σταματησει ολα θα ειναι τελεια:whatever:

Δεν είναι ζήτημα αποκλειστικής ευθύνης, αλλά είναι η πλευρά του προβλήματος που μπορεί να διορθωθεί από εμάς. Ανεξάρτητα από το αν εσύ θες να με γνωρίσεις ή όχι σαν άνθρωπο, αν εγώ σου κλείνω τα τηλέφωνα και δε σε αφήνω να επικοινωνήσεις μαζί μου, δεν έχω ευθύνη που δεν επικοινωνούμε;

Αντίστοιχα, δώσαμε εμείς τον καλύτερό μας εαυτό στην υποστήριξη αυτών των ανθρώπων και την ένταξή τους για να ζητάμε και τα ρέστα; Νομίζω πως όχι. Βασικά, ελπίζω πως όχι, γιατί δε θέλω να πιστέψω ότι αυτός είναι ο καλύτερός μας εαυτός.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Δεν είναι ζήτημα αποκλειστικής ευθύνης, αλλά είναι η πλευρά του προβλήματος που μπορεί να διορθωθεί από εμάς. Ανεξάρτητα από το αν εσύ θες να με γνωρίσεις ή όχι σαν άνθρωπο, αν εγώ σου κλείνω τα τηλέφωνα και δε σε αφήνω να επικοινωνήσεις μαζί μου, δεν έχω ευθύνη που δεν επικοινωνούμε;

Αντίστοιχα, δώσαμε εμείς τον καλύτερό μας εαυτό στην υποστήριξη αυτών των ανθρώπων και την ένταξή τους για να ζητάμε και τα ρέστα; Νομίζω πως όχι. Βασικά, ελπίζω πως όχι, γιατί δε θέλω να πιστέψω ότι αυτός είναι ο καλύτερός μας εαυτός.
Αρα αφου δεν με καλεσες για φαι σπιτι σου κι εγω πειναω θα μπουκαρω. Και μιση ευθυνη δικη σου μιση δικη μου σωστα?
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Δεν είναι ζήτημα αποκλειστικής ευθύνης, αλλά είναι η πλευρά του προβλήματος που μπορεί να διορθωθεί από εμάς. Ανεξάρτητα από το αν εσύ θες να με γνωρίσεις ή όχι σαν άνθρωπο, αν εγώ σου κλείνω τα τηλέφωνα και δε σε αφήνω να επικοινωνήσεις μαζί μου, δεν έχω ευθύνη που δεν επικοινωνούμε;

Αντίστοιχα, δώσαμε εμείς τον καλύτερό μας εαυτό στην υποστήριξη αυτών των ανθρώπων και την ένταξή τους για να ζητάμε και τα ρέστα; Νομίζω πως όχι. Βασικά, ελπίζω πως όχι, γιατί δε θέλω να πιστέψω ότι αυτός είναι ο καλύτερός μας εαυτός.
Κατσε τωρα, οταν η λυση που προτεινεις περιεχει ενεργειες μονο πιας πλευρας, οχι μονο εσυ αλλα ως μια στανταρ ρητορικη, πως δεν ειναι θεμα αποκλειστικης ευθυνης? Αν οχι 100%, ενα 80% τουλαχιστον. Δεν γινεται μονο μια πλευρα να εχει ευθυνες.
Πως μετρας το πως φερθηκε σε αυτους του ανθρωπους κολλκτιβιστικα? Το συγκρινες πως φερεται γενικα ο πληθυσμος μεταξυ του? Απο το αποτελεσμα, επειδη ετσι λεει η ιδεολογια σου? Που στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει το "φερθηκαμε", ειναι κατι που υπαρχει μονο σε ατομικο επιπεδο και ετσι θα πρεπει να καταλογιζονται ευθυνες. Επειδη ο αλλος αποφασησε να ερθει, εχει entitlements? Κανενας δεν χρωσταει στον αλλον ουτε σεβασμο, ουτε τιποτα.
Αν εσυ νιωθεις ασχημα, ασχολησου με το θεμα με δικη σου πρωτοβουλια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top