Συμπεριφορά μαθητών στα φροντιστήρια/ιδιαίτερα

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
να χτίζεις σχέση εμπιστοσύνης με τον ιδιοκτήτη.


σωστό, και εγώ προς τα εκεί κινόμουν, εώς ότου ...έσκασε μύτη στο φροντιστήριο η κόρη του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Εδώ θα διαφωνήσω.
Αν και στην πράξη αυτό γίνεται , τα παιδιά οφείλουν να είναι ήσυχα σε οποιοδήποτε καθηγητή.
Απαιτείται σεβασμός των παιδιών προς τους καθηγητές και όχι η επιβολή της τάξης απ' τους καθηγητές εφόσον οι καθηγητές μπαίνουν με όρεξη στο μάθημα , θέλοντας να διδάξουν στους μαθητές 5 πράγματα.

Οποιοσδήποτε καθηγητής που απευθύνεται σε παιδιά και εφήβους (σατανάκια) πρέπει να είναι πρώτα καλός παιδαγωγός. Αν ήταν καθηγητής πανεπιστημίου θα σου έλεγα ok.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ακόμα και πολύ καλός παιδαγωγός να είναι, πρέπει να έχουν κάνει τη δουλειά τους και οι γονείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εδώ θα διαφωνήσω.
Αν και στην πράξη αυτό γίνεται , τα παιδιά οφείλουν να είναι ήσυχα σε οποιοδήποτε καθηγητή.
Απαιτείται σεβασμός των παιδιών προς τους καθηγητές και όχι η επιβολή της τάξης απ' τους καθηγητές εφόσον οι καθηγητές μπαίνουν με όρεξη στο μάθημα , θέλοντας να διδάξουν στους μαθητές 5 πράγματα.

Ώπα ώπα ώπα...
Ο σεβασμός, δεν χαρίζεται... Κερδίζεται...
Η μαθητές οφείλουν να δείξουν ανοχή στον καθηγητή, μέχρι αυτός να αποδείξει αν είναι άξιος ή ανάξιος σεβασμού... Κι αν είναι ανάξιος πρέπει να βρουν τρόπο αντιμετώπισης...
Αν είναι άξιος σεβασμού κι αυτοί δεν τον σέβονται, τότε είναι γαϊδούρια ξεσαμάρωτα, που λέει κι η γιαγιά μου...

Ακόμα και πολύ καλός παιδαγωγός να είναι, πρέπει να έχουν κάνει τη δουλειά τους και οι γονείς!

Βασικά ο καλός παιδαγωγός, μπορεί να επιβληθεί σε οποιοδήποτε κοινό... Βέβαια, κάποιες φορές όντως ξεφεύγουν από τα όρια...

Αυτό φυσικά δεν αναιρεί το χρέος των γονέων, να διαπαιδαγωγήσουν σωστά τα παιδιά τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Βασικά ο καλός παιδαγωγός, μπορεί να επιβληθεί σε οποιοδήποτε κοινό... Βέβαια, κάποιες φορές όντως ξεφεύγουν από τα όρια...

Αυτό φυσικά δεν αναιρεί το χρέος των γονέων, να διαπαιδαγωγήσουν σωστά τα παιδιά τους...

Αν το παιδί φεύγει από το σπίτι και νομίζει ότι όλοι είναι του χεριού του, τότε δεν μπορεί να το μαζέψει κανείς, ακόμα και αν είναι ΠΟΛΥ καλός παιδαγωγός. Απλά ο καλός παιδαγωγός, θα προσπαθήσει πιο πολύ και με σωστότερο τρόπο. Και ίσως να μην εκνευριστεί τόσο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Ώπα ώπα ώπα...
Ο σεβασμός, δεν χαρίζεται... Κερδίζεται...
Η μαθητές οφείλουν να δείξουν ανοχή στον καθηγητή, μέχρι αυτός να αποδείξει αν είναι άξιος ή ανάξιος σεβασμού... Κι αν είναι ανάξιος πρέπει να βρουν τρόπο αντιμετώπισης...
Αν είναι άξιος σεβασμού κι αυτοί δεν τον σέβονται, τότε είναι γαϊδούρια ξεσαμάρωτα, που λέει κι η γιαγιά μου...

Γι' αυτό το λόγο έγραψα "εφόσον ο καθηγητής μπαίνει με όρεξη για να τους διδάξει 5 πράγματα"Τι θέλω να πω?
Επειδή αναφέρθηκε ότι είναι και χρέος του καθηγητή να επιβάλλει την τάξη , λέω ότι τα παιδιά οφείλουν να σεβαστούν τον καθηγητή ο οποίος έχει αποδείξει ότι μπαίνει με όρεξη για μάθημα και όχι να αναγκάζεται ο καημένος να κάνει το ρόλο του αστυνόμου.Στις περιπτώσεις όπου ο καθηγητής μπαίνει σε τάξη για χαβαλέ είναι άλλο θέμα..


Βασικά ο καλός παιδαγωγός, μπορεί να επιβληθεί σε οποιοδήποτε κοινό... Βέβαια, κάποιες φορές όντως ξεφεύγουν από τα όρια...

Έχω γνωρίσει πολύ καλούς εκπαιδευτικούς που είναι αγαθοί , με αποτέλεσμα οι μαθητές να χαλάνε το μάθημα κάνοντας φασαρία.
Μήπως ο καλός παιδαγωγός που αναφέρεις είναι ο μπαμπούλας που προκαλεί φόβο στα παδιά και με αυτό τον τρόπο κάνουν ησυχία?Γιατί έτσι δεν υπάρχει κανένας σεβασμός απ' τους μαθητές στον καθηγητή..μόνο φόβος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Έχω γνωρίσει πολύ καλούς εκπαιδευτικούς που είναι αγαθοί , με αποτέλεσμα οι μαθητές να χαλάνε το μάθημα κάνοντας φασαρία.
Μήπως ο καλός παιδαγωγός που αναφέρεις είναι ο μπαμπούλας που προκαλεί φόβο στα παδιά και με αυτό τον τρόπο κάνουν ησυχία?Γιατί έτσι δεν υπάρχει κανένας σεβασμός απ' τους μαθητές στον καθηγητή..μόνο φόβος..

Αυτο ξαναπες το. Στην Γ γυμνασιου στα μαθηματικα δεν παρακολουθουσα καθολου, γιατι ηταν κατι σχεδον αδυνατο. Στην ταξη γινοταν της πουτ...ας κυριολεκτικα, εγω, αφου δεν ημουν στα μπροστινα θρανια, ακουγα πιο πολυ τα αλλα παδια παρα τον καθηγητη. Ετσι δεν τον θεωρουσα 'καλο' καθηγητη γιατι να παρακολουθησεις το μαθημα του ηταν πραγματικος αθλος :P
Ομως μια φορα που η μιση η ταξη εκανε κοπανα ( κυριως αυτοι που εκαναν την φασαρια) ξαφνικα τα μαθηματικα εγιναν πιο ξεκαθαρα και πιο απλα. Τα καταλαβαινα αυτα που ελεγε και ηταν καλος καθηγητης αλλα δεν μπορουσε να ησυχασει την ταξη. Ουτε απουσιες εβαζε, τοσο καλος ηταν.

Ολα αυτα στο σχολειο φυσικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JiMbOh

Νεοφερμένος

Ο JiMbOh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παιδια, απ'οτι εχω διαπιστωσει 12 χρονια μαθητης, αν ο καθηγητης δεν διδασκει με "σιδηρα πυγμη" δεν βγαζει πουθενα το πραγμα. Μια ζωη, παντα υπαρχουν 2-3 (13,23,33,103 κλπ.) μαλακες σε καθε τμημα, οι οποιοι θα ξεσηκωνουν την ταξη. Δεν υπαρχει περιπτωση να ΜΗΝ υπαρχουν, εκτος αν προκειται για ταξη κωφαλαλων.

Η εμπιστοσυνη, ο σεβασμος και οι λοιπες αηδιες κερδιζονται στην πορεια. Ο καθηγητης οφειλει (εντος ταξεως παντα) να εχει σχεση δικτατορα-υπηκοου με τους μαθητες του.

Οποτε Revekka, μαλλον το προβλημα εντοπιζεται στην φιλη σου, η οποια τρομαζει απο τετοιου ειδους απειλες/παρενοχλησεις. ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να χασει την δουλεια της σε φροντιστηριο αν πεταξει ενα κακομαθημενο σκατο εκτος ταξεως (εφοσον φυσικα εχει την στηριξη των υπολοιπων μαθητων), και ακομη περισσοτερο την δουλεια της σε ΕΠΑΛ, οπου πραγματικα απαιτειται θαρρος και αυτοπεποιθηση για να βαλεις τα πραγματα στην θεση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Παιδια, απ'οτι εχω διαπιστωσει 12 χρονια μαθητης, αν ο καθηγητης δεν διδασκει με "σιδηρα πυγμη" δεν βγαζει πουθενα το πραγμα. Μια ζωη, παντα υπαρχουν 2-3 (13,23,33,103 κλπ.) μαλακες σε καθε τμημα, οι οποιοι θα ξεσηκωνουν την ταξη. Δεν υπαρχει περιπτωση να ΜΗΝ υπαρχουν, εκτος αν προκειται για ταξη κωφαλαλων.

Η εμπιστοσυνη, ο σεβασμος και οι λοιπες αηδιες κερδιζονται στην πορεια. Ο καθηγητης οφειλει (εντος ταξεως παντα) να εχει σχεση δικτατορα-υπηκοου με τους μαθητες του.

Οποτε Revekka, μαλλον το προβλημα εντοπιζεται στην φιλη σου, η οποια τρομαζει απο τετοιου ειδους απειλες/παρενοχλησεις. ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να χασει την δουλεια της σε φροντιστηριο αν πεταξει ενα κακομαθημενο σκατο εκτος ταξεως (εφοσον φυσικα εχει την στηριξη των υπολοιπων μαθητων), και ακομη περισσοτερο την δουλεια της σε ΕΠΑΛ, οπου πραγματικα απαιτειται θαρρος και αυτοπεποιθηση για να βαλεις τα πραγματα στην θεση τους.

Είπα και παραπάνω ότι η φίλη μου είναι η πρώτη χρονιά που αντιμετωπίζει τέτοιο πρόβλημα στα περίπου 10 χρόνια που ασχολείται με αυτό. Δεν τρομάζει φυσικά, είναι και ιδιαιτέρως αυστηρή, αυτά ειπώθηκαν σε κατ'ιδίαν κουβέντα. Απλά, φέτος σαν να ξέφυγε απότομα η κατάσταση, γι΄αυτό και το σχολίασα. Και όσο αυστηρός και να είσαι, δεν γίνεται να είσαι συνέχεια στα άρματα. Πρέπει κάποια στιγμή να κάνεις μάθημα, να μην είσαι ΜΟΝΟ θηριοδαμαστής.

Μια που ανέφερες το ΕΠΑΛ, η φίλη μου είναι ΠΟΛΥ ευχαριστημένη από τα παιδιά αυτά. Καμία σχέση με του ενιαίου, που κάνουν όλο το σαματά. Εγώ έτυχε και παρακολούθησα παράδοσή της σε παιδιά ΕΠΑΛ, και έμεινα έκπληκτη από την προσοχή τους.

Επαναλαμβάνω συνεχώς την εμπειρία της φίλης μου, τα χρόνια που δουλεύει και το στυλ διδασκαλίας της για να δείξω ότι πρόκειται για έμπειρη καθηγήτρια στα φροντιστηριακά μαθήματα. Όχι φυσικά για να την δικαιολογήσω, αλλά για να δείξω ότι αυτό το περιστατικό δεν συμβαίνει σε άπειρους φοιτητές που απλά κάνουν 2-3 ιδιαίτερα. Δεν ξέρω αν συμβαίνει παντού αυτό, αλλά εδώ στην περιοχή οι περισσότεροι καθηγητές στα φροντιστήρια είναι νέοι άνθρωποι, μερικές φορές ΠΟΛΥ νέοι άνθρωποι. Φανταστείτε λοιπόν τι έχουν να αντιμετωπίσουν αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Μια χρονιά στο γυμνάσιο είχαμε μια φιλόλογο που ήταν πολύ αυστηρή.Το μάθημα που έκανε ήταν χάλια.Έλα όμως που κανείς δε έβγαζε κιχ μέσα στην τάξη !Και ο λόγος?Όποιος μιλούσε και ήταν ανήσυχος στην τάξη τον προσέβαλε πολύ άσχημα.Χαρακτηριστικά θυμάμαι σε μια συμμαθήτριά μου που της είχε πει "Α****** έτσι και ξαναμιλήσεις θα σου σπάσω τη μούρη".Εγώ την παρακολουθούσα , παρόλο που δεν έκανε καλό μάθημα όπως σας είπα και όχι επειδή τη σεβόμουν , αλλά δε ήθελα να της δώσω δικαίωμα να με προσβάλλει.
Απ' την άλλη πλευρά θυμάμαι μια καθηγήτρια που μας έκανε Κοινωνική και Πολιτική αγωγή.Ήταν δικηγόρος και γι' αυτό το λόγο είχες πολλές γνώσεις πάνω στο μάθημα.Μας έβαζε να διαβάζουμε λίγα πράγματα και ξέφευγε απ' αυτά τα βιβλίου.Ήταν πρόθυμη να μιλήσουμε για οποιοδήποτε θέμα μας απασχολεί νομικό-κοινωνικό και γενικά με θέματα που έχουν να κάνουν σχέση με το μάθημα.Αυτή τη χαλαρότητα της όμως , την εκμεταλλεύτηκαν όλοι με αποτέλεσμα να γίνεται χαμός και να μην υπάρχει καμία τάξη !Τη λυπόμουν που γινόταν τέτοιο μπάχαλο και σχεδόν κανείς δεν της έδινε σημασία.

Πού θέλω να καταλήξω με όλ' αυτά?Ότι τα παιδιά κάνουν φασαρία στους καθηγητές που τους παίρνει !.Δεν έχει καμία απολύτως σημασία το αν ο καθηγητής κάνει καλά τη δουλειά του ή όχι.Δυστυχώς ή θα είσαι μπαμπούλας και οι μαθητές σούζα , ή χαλαρός και από κάτω το χάος!Δεν έχουμε μάθει να σεβόμαστε τους καθηγητές που αξίζουν.Όταν ένας καθηγητής είναι αυστηρός τον βρίζουμε και όταν είναι πιο χαλαρός τον κατηγορούμε ότι δεν κάνει καλά τη δουλειά του ! Πρέπει επιτέλους να αποφασίσουμε τι καθηγητές θέλουμε και να μην προσάπτουμε ανυπόστατες κατηγορίες !Δυστυχώς όμως , απ' ότι φαίνεται , η νοοτροπία του Έλληνα μαθητή δεν αλλάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Sorry κιόλας,αλλά εάν θεωρείτε ότι το καλύτερο attitude που πρέπει να έχει ένας καθηγητής σε μια τάξη είναι αυτό του μπαμπούλα και του δικτάτορα,τότε μετά don't complain που το εκπαιδευτικό σύστημα βγάζει πολίτες κομπλεξικούς και ηλίθιους.Βγήκα λίγο off,το ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Ας πω και εγω τις εμπειριες οντας πισω απ τα σχολικα θρανια κοντα 10 χρονια.

Μια απ τις σχεσεις που επρηεαζουν καταλυτικα τη σχολικη ζωη ενος μαθητη ειναι εκεινη του μαθητη-καθηγητη (ειτε σε φροντιστηριο ειτε σε σχολειο).
Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις οι οποιες ο μαθητης αποφασιζει να εχει ως ινδαλμα του τον καθηγητη που το διδασχει π.χ αρχαια.Επισης δεν ειναι και λιγες φορες που ο καθηγητης γινεται ο χειροτερος εχθρος του μαθητη.

Για εμενα φταινε και οι δυο ''παραταξεις''.Ο μαθητης πρεπει να εχει ενα στοιχειωδη σεβασμο απ το σπιτι του ,και μην ακουσω τωρα την καραμελα''Ο σεβασμος κερδιζεται..""Ο σεβασμος ΠΡΩΤΑ μαθαινεται και επειτα κερδιζεται ....

Επισης και μαθητης και καθηγητης πρεπει να καταλαβουν πως ο αλλος δεν ειναι ειλωτας και ουτε ειναι κανενας μαλακας που δεν εχει τι να κανει και ειτε παρακολουθει ειτε διδασκει το μαθημα.Και οι 2 πλευρες πρεπει να σεβονται τον αλλο....Αυτα βεβαια στην θεωρια γιατι στην πραξη...........


Ο καθηγητης απαγορευεται δια ροπαλου να ειναι ο μπαμπουλος και ο κακος της παρεας.Πρεπει να εχει μια ακρως φιλικη σχεση με τους μαθητες..Ξερω,θα μου πειτε θα τον εκμεταλευτουν αλλα συγχρονως και μην δινει και πολλα περιθωρια...Δηλαδη να μην κανει σαν κατι φροντιστες οι οποιοι πηγαινουν και λενε τα προσωπικα τους στους μαθητες και ετσι οι μαθητες και ΔΙΚΑΙΩΣ θα ακολουθησουν το<<Δωσε θαρρος στο χωριατη να σου ανεβει στο κρεβατι>>.Επιπροσθετως οι μαθητες πρεπει να πανε εκει και να ακουν περισσοτερο και οχι να πουλανε μαγκια...Δεν ειναι και αυτη η δουλεια τους ΕΚΤΟΣ(!!!)και αν ο καθηγητης τους κανει κατι που τους ενοχλει ιδιαιτερα και πρεπει να το πουν.....

π.χ-->υπαρχουν μερικοι καθηγητες με φοβερο ονομα,πολλα παιδια ,επιτυχιες κλπ οι οποιοι βαζουν τους μαθητες κατω και τους αλλαζουν την πιστη στο ονομα των πολλων μοριων και της καλης θεσης στο πανεπιστημιο...Κατσε ρε φιλε,το παιδι της Α Λυκειου τι φταιει να του βαζεις απο τριτη για πεμπτη φυλλαδια των φυλλαδιων και θεωριες την χαλλιμας?chill.....

Επισης πρεπει να εχουμε παντα υποψην πως σε κατι ταξη θα υπαρχουν και μερικα κ*&^παιδια...

Συνεπως,ή η φιλη σου δεν κανει ''μαθημα'' (μαλλον απιθανο γτ λες οτι ειναι μες στα ''κολπα'' και οτι μετα απο τοσα χρονια της γινεται αυτο)
ή εχει πεσει σε τμημα απο εξυπνους μαλακομαθητες :hmm::hmm::hmm:

Οι αλλοι καθηγητες του φροντιστηριου εχουν τετοια προβληματα με τους μαθητες αυτους?


Τελος ....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Αυτό που νομίζω εγώ, είναι ότι ο καλός καθηγητής έχει το τρόπο του για να επιβληθεί στη τάξη, να ακουστεί χωρίς να γίνεται ο μπαμπούλας, να κερδίσει το σεβασμό και το ενδιαφέρον των παιδιών.Άλλοι καθηγητές χρησιμοποιούν τις φωνές, άλλοι το χιούμορ, άλλοι προσπαθούν να κάνουν το μάθημα τους πιο ενδιαφέρον ώστε να αποσπάσουν την προσοχή των μαθητών.Το παράξενο είναι ότι τόσο οι φωνές όσο και το χιούμορ μπορεί να έχουν τόσο θετικά όσο και αρνητικά αποτελέσματα.In the end, ο καλός καθηγητής ξέρει το τρόπο για να κάνει καλό μάθημα και δε χρειάζεται ποτέ να φτάσει στα άκρα(π.χ να επιπλήξει άσχημα κάποιον, να γελοιοποιήσει το μάθημα του για να είναι αρεστός κτλ.).Δυστυχώς λόγω χαρακτήρα, δε μπορούν όλοι οι καθηγητές να κρατάν τις ισορροπίες στη τάξη τους, είναι και η μερίδα των φασαριόζων που κάνει τη δουλειά της και βγαίνει το όνομα του καθηγητή(είτε δίκαια είτε άδικα, αναλόγως...).

Συνοψίζοντας μη ψάχνετε τρόπους εξιδανίκευσης του μαθήματος, τουλάχιστον στο Greece.Πάντα θα υπάρχουν οι επικοινωνιακοί καθηγητές, πάντα θα υπάρχουν οι όχι και τόσο επικοινωνιακοί καθηγητές.Πάντα θα υπάρχουν ο τάδε μαθητής που θα παρενοχλήσει το μάθημα.Δεν υπάρχει φόρμουλα επιτυχίας.Βέβαια υπάρχουν και εκείνοι οι καθηγητές οι οποίοι αποτελούν διακωμώδηση του όρου "παιδαγωγού", και ειλικρινά δε ξέρω τι γίνεται εκεί.Μήπως πρέπει να υπάρξει επιτέλους λίγος έλεγχος στην 1ο/2ο/3ο βάθμια εκπαίδευση, ώστε να μην αλωνίζουν οι συγκεκριμένοι?Και συνεχίζοντας, υπάρχει και ο μέσος έλληνας μαθητής ο οποίος υποτιμά το σχολείο και αδιαφορεί.Γίνετε παντού αυτό?Δε ξέρω..Μπορεί να γίνει κάτι για να μη πηγαίνουμε στο κωλοχανείο που λέγεται σχολείο, μόνο και μόνο επειδή είναι η daily αγγαρεία μας?Σαφώς.

Όσον αφορά τα ιδιαίτερα και το φροντιστήριο, όπου κάποιοι μαθητές οι οποίοι επειδή πληρώνουν, απαιτούν οι καθηγητές να παραβλέπουν την μ@λακία που κουβαλάν στο κούφιο το κεφάλι τους, ε...νταξ...τι το συζητάτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Και συνεχίζοντας, υπάρχει και ο μέσος έλληνας μαθητής ο οποίος υποτιμά το σχολείο και αδιαφορεί.Γίνετε παντού αυτό?Δε ξέρω..Μπορεί να γίνει κάτι για να μη πηγαίνουμε στο κωλοχανείο που λέγεται σχολείο, μόνο και μόνο επειδή είναι η daily αγγαρεία μας?Σαφώς.

Παντού τα ίδια παιδιά είναι Μάκη. Απλά έξω υπάρχει ένα μέτρο. Οι μαθητές ξέρουν το όριο που έχουν. Είναι συνειδητοποιημένοι. Θα κάνουν την πλάκα και το χαβαλέ αλλά θα είναι και σοβαροί την ώρα που πρέπει. Στην χώρα μας υπάρχει ένας γενικός σταρχιδισμός σε όλα. :worry: Σε αυτό το σημείο διαφέρουμε και σε αυτό δεν φταίει το σχολείο. Γιατί και στο εξωτερικό, έναν κιμωλιοπίνακα έχουν, θρανία έχουν...αλλά μαθητές με όρεξη έχουν, ας μην πάνε για Πανεπιστήμιο όλοι. ;) Κάτι άλλο φταίει στην χώρα μας έξω από το χώρο του σχολείου. Για την βαρεμάρα των Ελλήνων μαθητών δεν φταίει το σχολείο ούτε οι εκπαιδευτικοί! Με αυτόν τον σταρχιδισμό πάνε Πανεπιστήμιο και τελειώνουν. Ακόμη και στο μεταπτυχιακό, με έναν σταρχιδισμό πάνε. Όλες οι ώρες ίδιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Sorry κιόλας,αλλά εάν θεωρείτε ότι το καλύτερο attitude που πρέπει να έχει ένας καθηγητής σε μια τάξη είναι αυτό του μπαμπούλα και του δικτάτορα,τότε μετά don't complain που το εκπαιδευτικό σύστημα βγάζει πολίτες κομπλεξικούς και ηλίθιους.Βγήκα λίγο off,το ξέρω.
Καλύτερα δικτάτορας παρά να μην μπορεί να μεταδόσει γνώσεις στους μαθητές από την απειθαρχία.

Δεν λέω βέβαια ότι αυτό είναι σωστό. Το σωστό είναι να επιβάλλεσαι χωρίς να κάνεις τον μπαμπούλα και ορισμένοι καθηγητές το καταφέρνουν. Το όλο κόλπο είναι να κάνει τον μαθητή να συμμετέχει στο μάθημα ενεργητικά και όχι απλώς να είναι παθητικός δέκτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Καλύτερα δικτάτορας παρά να μην μπορεί να μεταδόσει γνώσεις στους μαθητές από την απειθαρχία.

Ένας τέτοιος καθηγητής δε μεταδίδει τίποτα,μόνο μίζερα ανθρωπάκια δημιουργεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Συνεπως,ή η φιλη σου δεν κανει ''μαθημα'' (μαλλον απιθανο γτ λες οτι ειναι μες στα ''κολπα'' και οτι μετα απο τοσα χρονια της γινεται αυτο)
ή εχει πεσει σε τμημα απο εξυπνους μαλακομαθητες :hmm::hmm::hmm:

Οι αλλοι καθηγητες του φροντιστηριου εχουν τετοια προβληματα με τους μαθητες αυτους?

Αυτό είναι το θέμα, ότι έχουν όλοι πρόβλημα!Και το συζητούν πολύ συχνά μεταξύ τους. Αλλά το σημαντικό είναι ότι δεν έχουν την υποστήριξη της διεύθυνσης.


Παντού τα ίδια παιδιά είναι Μάκη. Απλά έξω υπάρχει ένα μέτρο. Οι μαθητές ξέρουν το όριο που έχουν. Είναι συνειδητοποιημένοι. Θα κάνουν την πλάκα και το χαβαλέ αλλά θα είναι και σοβαροί την ώρα που πρέπει. Στην χώρα μας υπάρχει ένας γενικός σταρχιδισμός σε όλα. :worry: Σε αυτό το σημείο διαφέρουμε και σε αυτό δεν φταίει το σχολείο. Γιατί και στο εξωτερικό, έναν κιμωλιοπίνακα έχουν, θρανία έχουν...αλλά μαθητές με όρεξη έχουν, ας μην πάνε για Πανεπιστήμιο όλοι. ;) Κάτι άλλο φταίει στην χώρα μας έξω από το χώρο του σχολείου. Για την βαρεμάρα των Ελλήνων μαθητών δεν φταίει το σχολείο ούτε οι εκπαιδευτικοί! Με αυτόν τον σταρχιδισμό πάνε Πανεπιστήμιο και τελειώνουν. Ακόμη και στο μεταπτυχιακό, με έναν σταρχιδισμό πάνε. Όλες οι ώρες ίδιες...

Ποιος μαθαίνει αυτό το μέτρο που λες στους μαθητές του εξωτερικού; Είναι όλες οι οικογένειες τόσο τέλειες εκεί έξω; Σόρυ αλλά δεν το πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Και η Αγγλία εξωτερικό είναι αλλά μόνο σεβασμός και πειθαρχία δεν υπάρχει σε επίπεδο σχολείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση, και ίσως με κρίνετε υπερβολική, ότι χρειάζεται ένα κλικ περισσότερης τιμωρίας. 'Η και περισσότερα κλικς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση, και ίσως με κρίνετε υπερβολική, ότι χρειάζεται ένα κλικ περισσότερης τιμωρίας. 'Η και περισσότερα κλικς.

Αναφέρεσαι ειδικά,στο θέμα της φίλης σου,ή γενικότερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top