Συμβουλές προς νέο καθηγητή/καθηγήτρια γερμανικών

novize

Νεοφερμένος

Ο novize αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας,

ονομάζομαι Ανδρέας και είμαι καινούργιος καθηγητής γερμανικών. Ζούσα 27 χρόνια στην Γερμανία και μετά από άλλα 4 χρόνια αποφάσισα να δώσω το GDS, το οποία τελικά και πήρα.
Επειδή πρόκειται να ξεκινήσω σύντομα να δίνω κάποια ιδιαίτερα μαθήματα, θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μου προτείνετε κάποια βιβλία... βιβλία για κάθε τάξη, δηλαδή από το Α1 έως και το C2.
Ζω στις Σέρρες, γύρισα σε όλα τα βιβλιοπωλεία, αλλά δυστυχώς δεν είχαν ούτε μια σειρά ολοκληρωμένη και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη ποια βιβλία είναι τα καλύτερα.
Αν έχει κάποιος πείρα πάνω σε αυτό που ζητάω, ας με βοηθήσει παρακαλώ.

Φιλικά
Ανδρέας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Γεια σας.:)
Εγώ την πρώτη χρονιά έκανα μάθημα με το Wir-Deutsch fur junge Lerner το νούμερο 1,την δεύτερη χρονιά την ίδια σειρά με το νούμερο 2 και την τρίτη χρονιά το Hueber-Themen aktuell και τώρα κάνω προετοιμασία για το Β1.
Ελπίζω να βοήθησα.
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.


Για μενα τα καλύτερα ΣΤΟ ΚΠγ,μπορείτε να τα τσεκάρετε.Συνοδευόμενα απο τα εξής:
(ελληνογερμανικο-γερμανοελληνικό λεξικο) είναι οτι πρεπει.Για Goethe :



(επίπεδο zertifikat)

Tσέκαρε Νικόλα Βλάχο,τον έχω δει απο κοντά,πολύ καλός.(Πανω που εχει ενα γαλαζιο βιβλιο ες την εικονα,σερνοντας το βελακι κατω κατω προς την αλλη μερια,μερικα βιβλια δε φαινονται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
Εγώ έκανα σε φροντιστήριο όλα τα χρονια το PLANET 1(κόκκινο),2(μπλε),3(πράσινο)(ανάλογα με τη χρονια)με γραμματική το ""GRAMMATIKLAND"" 1,2 και πέρυσι για το πτυχίο έκανα το""ZERTIFIKAT"" DEUTSCH (ενα μπλε και ""GLOSSAR"" απο την ιδια σειρα...Εκδοσεις ΚΑΡΑΜΠΑΤΟΣ) και από γραμματική της Κουναλακη (ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΟΥΝΑΛΑΚΗ) ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ και ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗΣ..προσωπικά πιστεύω πως όλα αυτά είναι από τα καλύτερα βιβλία...(τα planet έχουν αρκετή ύλη αλλα σε προετοιμάζουν κατάλληλα για το ""zertifikat"" έτσι ώστε να μην τρέχεις την τελευταία χρονια και το ""ZERTIFIKAT"" DEUTSCH σε προετοίμαζε αποκλειστικά για τις εξετάσεις του εν λόγω πτυχίου..αφού ήταν γεμάτο με test τύπου ""zertifikat"" και η γραμματική της Κουναλάκη πολύ καλή...με όλα τα γραμματικά φαινόμενα και το βιβλίο ασκήσεων για εξάσκηση...α ξέχασα να πω πως για λίγο καιρό κάναμε και το SCHREIBTRAINING το οποιο με βοηθησε παρα πολύ στις εκθέσεις επειδή είχε ποικιλία εκφράσεων για την εισαγωγή τη μέση και τον επίλογο του γράμματος (της έκθεσης)....αυτά..ελπίζω να σε βοήθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
το Deutschmobil αρχικα για το β1 που μπορεις να το συνοδεψεις με μια καλη γραμματικη, οπως π.χ. το Grammatikland. Στη συνεχεια το Mit Erfolg zum Zertifikat Deutsch. Υστερα το Mittelpunkt b2 (+ τη γραμματικη) για το β2 αλλα και το mit Erfolg zum Goethe-Zertifikat b2, που το αντιστοιχο υπαρχει και για το γ1 (η γραμματικη του Mittelpunkt ειναι πολυ χρησιμη και για το γ1). Εγω φετος για να παρω το KDS χρησιμοποιησα το Ausdrucksfähigkeit C2. Kleines Deutsches Sprachdiplom του Καραμπατου , το Texterklärung του Καραμπατου και το Sprechen-Schreiben-Mitreden και παλι του Καραμπατου.

κατι οφ-τοπικ τωρα... εφοσον πηρα φετος το KDS σκεφτομουν να δωσω και για το GDS ... ειναι δυσκολο σαν εξεταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

novize

Νεοφερμένος

Ο novize αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις μέχρι στιγμής απαντήσεις σας! Φυσικά και μου είναι σημαντικό να ακούω απόψεις και μαθητών ή πρώην μαθητών μιας και εκείνοι ξέρουν τι τους βοήθησε και πώς. Και πάλι ευχαριστώ! :)

@NikoTexXx: Φίλε μου, δεν ξέρω τι να σου πω. Δεν έδωσα ποτέ το KDS και έτσι δεν έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης. Όπως έγραψα και στο πρώτο μήνυμά μου, γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Γερμανία. Ζούσα 27 χρόνια εκεί και πήγα μόνο σε γερμανικά σχολεία. Για μένα η γερμανική γλώσσα ήταν κάτι το "φυσικό", αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Σπούδασα επίσης συγγραφέας/δημοσιογράφος και ήμουν από μικρός πολύ προσκολλημένος σε γερμανικά βιβλία λογοτεχνίας κ.λπ.
Άρα, αν με ρωτάς πώς μου φάνηκε εμένα το GDS θα μπορέσω να σου απαντήσω μόνο από την θέση κάποιου, ο οποίος είχε ως μητρική του γλώσσα τα γερμανικά. Και πάλι όμως, δεν μπορώ να πω ότι ήταν και παιχνιδάκι. Είναι πολύ απαιτητικές εξετάσεις και θέλει πάρα πολύ καλή προετοιμασία από κάποιον που δεν έχει ως μητρική του γλώσσα τα γερμανικά. Εφόσον όμως έχεις πάρει το KDS, πιστεύω πως με μια ανάλογη προετοιμασία θα τα καταφέρεις κι εσύ. Αλλά μη το παίρνεις στο φλου. Από ότι μου είπαν, δεν συγκρίνονται οι απαιτήσεις των δύο αυτών πτυχίων.
Εκτός όλων των άλλων, εξασκήσου συγκεκριμένα πάνω στις ασκήσεις. Μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν παλιές εξετάσεις από το Goethe. Κοίτα την ώρα, και προσπάθησε να τελειώνεις τις ασκήσεις στην ώρα σου. Πρέπει επίσης να μάθεις να υπολογίζεις στο περίπου πόσες λέξεις γράφεις... Μερικά πράγματα δηλαδή, που στην πρώτη ματιά δεν φαίνονται και πολύ δύσκολα, κι όμως είναι σημαντικά.
Σου συνιστώ στο "Texterklärung" να ξεκινάς με συνώνυμα κλπ. και μετά να ασχολείσαι με τις ερωτήσεις σχετικά με το κείμενο. Αυτό το κομμάτι, που νόμιζα ότι θα ήταν το πιο εύκολο από όλα, για μένα τελικά αποδείχτηκε το πιο δύσκολο. Πρέπει να σημειώσω φυσικά, ότι εγώ πήγα και έδωσα χωρίς καμία προετοιμασία (μόνο τα βιβλία διάβασα που έπρεπε να αναλύσω στο Goethe), αλλά στο "Texterklärung" ξεκίνησα με τις ερωτήσεις πάνω στο κείμενο και απαντούσα εντατικά. Χωρίς να το καταλάβω όμως η ώρα περνούσε και ξεγελάστηκα. Κοίταξα σε κάποια φάση το ρολόι μου και είδα ότι μου μένουν μόνο δέκα λεπτά για να απαντήσω σε άλλες τέσσερις ερωτήσεις και να κάνω το δεύτερο μέρος της εξετάσεως. Τα κατάφερα, αλλά το χέρι μου πετούσε. Θέλω να πω, ότι πρέπει οπωσδήποτε να προσέχεις την ώρα σου και καλύτερα να μην γράφεις τεράστια κείμενα, αλλά αυτά που γράφεις να είναι ουσιαστικά και σωστά. Μπορεί να σου τύχει και σχετικά εύκολο κείμενο, αλλά μπορεί και όχι. Εμένα μου είπε η υπεύθυνη εκεί, ότι ήταν το πιο δύσκολο κείμενο που είδε η ίδια της να μπαίνει σε εξετάσεις του GDS... δηλαδή ήμουν και γκαντέμης. :D
Όπως και να έχει, εκτός από τις άλλες γενικές εξασκήσεις που θα κάνεις, να εξασκείσαι οπωσδήποτε και συγκεκριμένα πάνω στις ασκήσεις του GDS και να προσέχεις πολύ την ώρα σου.

Λοιπόν πρέπει να φύγω... τα λέμε... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ξερω για το Texterklärung ακριβως το ιδιο ειναι και στο KDS :P αρχικαδεν μπορουσα να συγκεντρωθω και εχασα τζαμπα 1 τεταρτο ... ναι και οντως δεν χρειαζεται να απαντας με τεραστια κειμενα... θενξ παντος για τις συμβουλες (και γω γεννηθηκα Γερμανια αλλα ηρθα μικρος Ελλαδα οταν ημουν 9-10)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

talkinghead

Νεοφερμένος

Η talkinghead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Συνάδελφε μην τρελαίνεσαι, όλοι τα έχουμε περάσει στην αρχή αυτά. Για αρζή, άσε τα βιβλιοπωλεία στην ησυχία τους και πιάσε το ποντίκι. Πολλοί εκδοτικοί οίκοι σού στέλνουν δείγματα δωρεάν ή με πολύ μικρό αντίτιμο (π.χ. Κουναλάκη, Καραμπάτος/Hueber και Langenscheidt, εν μέρει και ο Klett) και άλλοι σού κάνουν μια μικρή έκπτωση (π.χ. Βλάχος- δε μ' αρέσουν που δεν μ' αρέσουν τα βιβλία του, θέλει και πολλά λεφτά, ε από εμένα μην περιμένει ή DAF-Extra). Πολλοί από αυτούς τους εκδοτικούς οίκους έχουν στο σάιτ τους δοκιμαστικές σελίδες και προτάσεις, οπότε κάτσε με την ησυχία σου και δες ποιο σού πάει.

Προσωπικά προτιμώ για Α1-Β1 την σειρά Planet (Hueber-Καραμπάτος) ή το Magnet (Klett). Αν πρόκειται για ενήλικες, τότε δαγκωτό το Berliner Platz (Langenscheidt). Για Β2-Γ1 το Ziel toy Hueber μ΄αρεσει πολύ. Προσωπικά δεν τους βάζω να αγοράσουν ξεχωριστό βιβλίο γραμματικής, αν χρειαστεί κάτι επιπλέον βγάζω φωτοτυπίες, κυρίως από την Κουναλάκη. Γενικά πάντως, έχω αρκετά δείγματα από διάφορα βιβλία που πάντα έχουν κάτι να σού προσφέρουν, οπότε αν κάτι δεν μ'αρέσει στο βιβλίο που κάνω βγάζω φωτοτυπία. Επίσης υπάρχουν αρκετά βιβλία δεξιοτήτων (π.χ. Schreibtrainig από τον Καραμπάτο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις επικουρικά)

Γενικότερα πάντως επιμένω ότι πρέπει να δεις ποιό ταιριάζει σ' εσένα. Έχω ακούσει πολλούς συναδέλφους να κάνουν κάποια βιβλία που δεν μπορώ ούτε να τα βλέπω, αλλά για να τα κάνουν αυτοί κάτι τους βρίσκουν.

Καλή αρχή και υπομονή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
εγω τωρα κανω Mittepunkt B2 ειναι τεσσερα βιλια νομιζω
και θα παω και για C1
παλιοτερα ειχα χρησιμοποιησει το Grammatikland(1 k 2) πολυ καλα βιβλια
και απο οτι θυμαμαι για πρωτη χρονια λεγοταν το βιβλιο Der Die Das και εχω κανει και τα Deutschmobil
α και για προετοιμασια για B1 εκανα και απο το Schreibtraining
χρησιμοποιησε το ιντερνετ
καλη τυχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina_deu

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γιατί συμφωνώ απόλυτα με talkinghead? Και με την εισαγωγή του μνμ. της κι όσον αφορά τα βιβλία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
εγώ δεν χρησιμοποιούσα βιβλίο, μόνο στο τέλος πήρα αυτό εδώ για προετοιμασία:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina_deu

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
εγώ δεν χρησιμοποιούσα βιβλίο, μόνο στο τέλος πήρα αυτό εδώ για προετοιμασία:

Καλό μου παιδί, πριν φτάσεις στο τέλος και πριν χρησιμοποιήσεις αυτό,είχες βιβλία.Αυτό σημαίνει πως έχτισες, επένδυσες στις δεξιότητές σου, πριν φτάσεις να κρίνεις τον εαυτό σου ή να κριθείς στο ύστατο πια Zertifikat neu B1. Ο πηγαιμός είναι το ταξίδι κι όχι η όποια εξέταση ή πιστοποίηση...
Πολύ φιλικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Οι δικές μου προτάσεις:
Luftballons kounalakis
Planet 1 hueber
Planet 2 hueber
Planet 3 hueber - Μαζι με τα 3 Planet Αν θες χρησιμοποιησε και μια φορα τη βδομαδα το wortteufel karabatos
Projekt Zertifikat B1 karabatos
Projekt Zertifikat B2 karabatos
EM neu 2008 Abschlusskurs hueber / Projekt Zertifikat C1 karabatos ΜΑΖΙ διδάσκονται.
Texterklärung KDS karabatos
Sprechen - Schreiben - Mitreden karabatos

Αυτά ανά επίπεδο - από το χαμηλότερο στο υψηλότερο... Γενικά για μένα ο καραμπάτος είναι κορυφή! Ελπίζω να βοήθησα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑΡΙΑ Ε.

Νεοφερμένος

Η ΜΑΡΙΑ Ε. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε μένα την πρώτη χρονιά μου δόθηκαν τα βιβλία DER,DIE,DAS ( εκδόσεις Χρήστος Καραμπάτος).
Αργότερα μου δόθηκαν τα Hueber -Τhemen ,Ping pong 1,2,3
Οι γραμματικές Schritt f"ur( συγγνώμη αλλά τα umlaut δεν μπαίνουν σωστά από τον υπολογιστή μου)schtitt ins Grammatikland 1,2 θα ήταν ιδιαίτερα βοηθητικές παράλληλα.
Πέρσι όταν θα έδινα Β1 είχα τα PING PONG 3 (εκδόσεις Hueber) και για προετοιμασία το Projekt Zertifikat B1(εκδόσεις Χρήστος Καραμπάτος)και το Schreibtraining Schriftlicher Ausdruck f"ur die Grundstuffe(εκδόσεις Xρήστος Καραμπάτος)
Φέτος όπου έδινα Β2 είχα Ausblick 2 Deutsch f"ur Jugendliche und junge Erwachsene και γι προετοιμασία το Projekt B2 ( Xρήστος Καραμπάτος)
Ελπίζω να βοήθησα ,αλλά καλύτερα να ρωτήστε κάποιο ξενόγλωσσο κέντρο ή κάποιο βιβλιοπωλείο για σειρές βιβλίωω ανάλογα με την τάξη. Προφανώς δεν θα υπάρχει μια σειρά βιβλίων για όλες τις τάξεις αλλά σας εύχομαι να βρείται αυτό που θέλετε .
Με φιλικούς χεραιτισμούς
Μαρία Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Ερώτηση/δημοσκόπηση προς μαθητές - αλλά και διδάσκοντες:

Ποιά γραμματική της Γερμανικής είναι/ήταν η καλύτερη για σας?

a) Klipp und Klar - Klett
b) Meine Grammatik - Karabatos
c) Γραμματική της Γερμανικης - Μαίρη Κουναλάκη και κυριως το Grammatik macht Spass 1,2,3

Αμφιταλαντεύομαι μεταξύ b και c.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Έβγαλα το ''Γραμματική της Γερμανικης Γλώσσας (2)'' της Μαίρης Κουναλάκη μέσα σε ένα καλοκαίρι και με βοήθησε αρκετά στην κατανόηση της γραμματικής.:)
Τα άλλα δύο δεν τα γνωρίζω, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.

kon77

Νεοφερμένος

Η kon77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας είμαι καινούργια και στο Forum και ως καθηγήτρια γερμανικών. Το site σας με έχει βοηθήσει πάρα πολύ σ’ αυτά τα πρώτα βήματα μου!!!
Από πέρυσι έχω ξεκινήσει να κάνω ιδιαίτερα γερμανικά, αρχικά σε παιδιά του δημοτικού και φέτος πρώτη χρονιά σε ενήλικες.
Έχω κάποιες απορίες και θα σας ήμουν ευγνώμων αν με βοηθούσατε λίγο.
Συγκεκριμένα έχω ένα μαθητή στα 19 που είχε κάνει στο λύκειο γερμανικά έδωσε το Β1 και δεν το πήρε. Αυτά περίπου πριν 4 χρόνια.
Ξεκινήσαμε τον Σεπτέμβρη 1 φορά την εβδομάδα και τώρα 2 φορές την εβδομάδα από ένα 2ώρο.Θυμώταν κάποια λίγα πράγματα αλλά τελικά τον ξεκίνησα από το Delfin 1 γιατί είχε πολλές ελλείψεις.
Τώρα η ερώτηση μου είναι η εξής. Θέλει να δώσει οπωσδήποτε τον Ιούνιο 2012 (ενώ θα λείπει και ένα 2 μήνο από Μάρτιο) στο εξωτερικό.
Από ότι βλέπω δεν προλαβαίνω να του βγάλω και το 1 και τον 2ο τόμο του Delfin. Εννοείτε ότι του είπα ότι δεν το θεωρώ εφικτό να προλάβουμε αλλά αυτός επιμένει για Ιούνιο.
Τι θα μου συνιστούσατε να κάνω? Να τελειώσω το Delfin1 και να του κάνω απευθείας κάποιο από τα βιβλία προετοιμασίας (Projekt B1 ή Zertifikat neu B1)? Ή κάτι άλλο?
Δεν έχω καθόλου εμπειρία από τις εξετάσεις είναι η πρώτη φορά που προετοιμάζω κάποιον και έχω πελαγώσει.
Sorry Για το μακρύ μήνυμα!!!
Ευχαριστώ εκ’ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top