Συμβουλές για την Κτηνιατρική

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Οντως είναι πανέξυπνα. Περνάμε χίλια μαγαζιά με ανοιχτές πόρτες και θέλει να μπει μέσα και όταν φτάνουμε μπροστά από το κτηνιατρείο με τραβάει να φύγουμε. Οταν πηγαίνουμε με το αυτοκίνητο και σταματάμε μπροστά για να κατέβουμε ξαπλώνει στο πίσω κάθισμα και δε κουνιέται 😂

Τον παίρνω αγκαλιά σα μωρό και τον πάω. Βάζει τα μπροστινά του ποδαράκια στους ώμους μου και τα πίσω στη μέση και πάμε αγκαλίτσα 😂
ειναι και αναλογα τον γιατρο
εγω οταν ειμαι στο ιατρειο του ξαδελφου τα σκυλακια μπουκαρουν μεσα.
και δεν φευγουν αμα δεν παρουν την καραμελιτσα τους
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,429 μηνύματα.
ειναι και αναλογα τον γιατρο
εγω οταν ειμαι στο ιατρειο του ξαδελφου τα σκυλακια μπουκαρουν μεσα.
και δεν φευγουν αμα δεν παρουν την καραμελιτσα τους
Ο γιατρός του είναι πάρα πολύ καλός στη δουλειά του και νοιάζεται πραγματικά για το κάθε ζώο, είναι αρκετά εμφανές στα δικά μου μάτια. Πριν τον δηλητηριάσουν πήγαινε με χαρά και ήθελε να μπει μέσα και ας μην τον κέρναγε κάτι. Εκείνο το βράδυ που τον πήγαμε πέρασε πολύ δύσκολα, καθήσαμε από τις 10 το βράδυ έως τις 3 το πρωί μην ξέροντας αν θα τα καταφέρει, μιας και απ'οτι μας είπε ο κτηνίατρος του είχαν δώσει διπλή δόση για να είναι σίγουροι ότι δε θα επιβιώσει.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Eπειδή η Κτηνιατρική έχει καταλήξει να ονομάζεται Σκυλιατρική ή Γατιατρική επειδή οι περισσότεροι έχουν κίνητρο μόνο αυτά τα ζώα, ή θεωρούν ότι ο κτηνίατρος είναι μόνο γι' αυτά τα ζώα, τι συναισθήματα έχετε για τα ζώα όπως σμέρνα, βατραχόψαρο, κροκόδειλος ή κροταλίας; Θα ρίχνατε ένα αγκαλίδι σε αυτά ή αυτά τα ζώα δεν έχουν ψυχή; Θα προσφέρατε ιατρική φροντίδα για παράδειγμα σε μια έγκυο μαμά ιπποπόταμο με δόντι 50 εκατοστά μήκος; :bye2:
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Eπειδή η Κτηνιατρική έχει καταλήξει να ονομάζεται Σκυλιατρική ή Γατιατρική επειδή οι περισσότεροι έχουν κίνητρο μόνο αυτά τα ζώα, ή θεωρούν ότι ο κτηνίατρος είναι μόνο γι' αυτά τα ζώα, τι συναισθήματα έχετε για τα ζώα όπως σμέρνα, βατραχόψαρο, κροκόδειλος ή κροταλίας; Θα ρίχνατε ένα αγκαλίδι σε αυτά ή αυτά τα ζώα δεν έχουν ψυχή; Θα προσφέρατε ιατρική φροντίδα για παράδειγμα σε μια έγκυο μαμά ιπποπόταμο με δόντι 50 εκατοστά μήκος; :bye2:
Αν δεν κάνω λαθος, για να ασχοληθεί ένας κτηνίατρος με τέτοια ζώα πρέπει να έχει και αντίστοιχο μεταπτυχιακό. Στις χωρες όπου υπάρχουν τα ζωα αυτά, υπάρχουν ειδικοί κτηνίατροι που ασχολούνται με wildlife. Το ότι έχουμε στο μυαλό μας ότι ο κτηνίατρος είναι ο γιατρός των σκυλιών και των γατιών εδώ στην Ελλάδα είναι επειδή στην χώρα μας είναι σχεδόν η κατά πλειοψηφία επαγγελματική πορεία των αποφοίτων (και κάποιοι ελάχιστοι που ασχολούνται με βοοειδη).

Τα θηλαστικά έχουν διαφορετική συναισθηματική ανάπτυξη και πολύ κοντινότερες σχέσεις με το ανθρώπινο είδος σε σχέση με τα ζώα της άγριας φύσης.

Ας ασχοληθεί ο καθένας με όποιο ζώο θέλει, όπως και σε άλλα επαγγέλματα δεν θελουν όλοι την ίδια πορεία! 😁
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Από όσο ξέρω έχει και η Ελλάδα άγρια φύση και μάλιστα χωρίς τόσο ενδιαφέρον για την πολιτεία σε επίπεδο κτηνιατρικής μέριμνας. Τις προάλλες ξεβράστηκαν νεκρά δελφίνια και δεν έγινε τίποτα, την άλλη φορά ένας είδος φάλαινας, ο ζιφιός πέθαινε και εμείς του ρίχναμε μια μπαλάντα για παρηγοριά στον νηστικό κήτος. :no: Η επαρχία είναι γεμάτη από σκατζόχοιρους, φίδια, χελώνες κτλ και γενικά είναι παρατημένα στη φύση...του ανθρώπου! Θα έπρεπε να υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον από τους νέους φοιτητές κτηνιατρικής και για ζώα, έξω από την συστημική βιομηχανία της σκυλογατοτροφής και των δισεκατομμυρίων σε διαφημίσεις πολυεθνικών μόνο για τα εσώκλειστα σπιτίσια ζώα. Τις προάλλες στην παραλία του Ρίου μέσα στους λουόμενους ήταν μια ...αποκεφαλισμένη θαλάσσια χελώνα παρατημένη πάνω στις πέτρες της παραλίας. Σαφώς και την μάζεψαν την επόμενη μέρα, αλλά δεν έχω δει να υπάρχει το ίδιο ενδιαφέρον όσο για μια γατούλα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Από όσο ξέρω έχει και η Ελλάδα άγρια φύση και μάλιστα χωρίς τόσο ενδιαφέρον για την πολιτεία σε επίπεδο κτηνιατρικής μέριμνας. Τις προάλλες ξεβράστηκαν νεκρά δελφίνια και δεν έγινε τίποτα, την άλλη φορά ένας είδος φάλαινας, ο ζιφιός πέθαινε και εμείς του ρίχναμε μια μπαλάντα για παρηγοριά στον νηστικό κήτος. :no: Η επαρχία είναι γεμάτη από σκατζόχοιρους, φίδια, χελώνες κτλ και γενικά είναι παρατημένα στη φύση...του ανθρώπου! Θα έπρεπε να υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον από τους νέους φοιτητές κτηνιατρικής και για ζώα, έξω από την συστημική βιομηχανία της σκυλογατοτροφής και των δισεκατομμυρίων σε διαφημίσεις πολυεθνικών μόνο για τα εσώκλειστα σπιτίσια ζώα. Τις προάλλες στην παραλία του Ρίου μέσα στους λουόμενους ήταν μια ...αποκεφαλισμένη θαλάσσια χελώνα παρατημένη πάνω στις πέτρες της παραλίας. Σαφώς και την μάζεψαν την επόμενη μέρα, αλλά δεν έχω δει να υπάρχει το ίδιο ενδιαφέρον όσο για μια γατούλα.
Συμφωνώ και εγώ με το γεγονός ότι θα έπρεπε να δίνεται έμφαση να έχουμε κτηνιάτρους για θαλάσσια ζώα. Δυστυχώς δεν είναι διαδεδομένο στην Ελλάδα, και ούτε πιστεύω υπάρχει και κάποια ειδική εκπαίδευση από τις 2 σχολές. Μόνο εξωτερικό. Μάλιστα πολλοί είναι και βιολόγοι (marine biologists) που έχουν ασχοληθεί με ζωολογία. Είναι κριμα, μιας και ήμαστε μια χώρα με πλούσια θαλάσσια βιοποικιλότητα.

Όσο για τα φίδια υποθέτω θέλει ενασχόληση με τα ερπετά σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Χελωνιτσες και σκατζόχοιροι, θεωρώ θα μπορούσε και γενικός κτηνίατρος, αν έχει ασχοληθεί. Είναι όντως κρίμα, αλλά χωρίς μια κρατική ενίσχυση (πχ χρηματοδότηση των μεταπτυχιακών των ενδιαφερομένων στο εξωτερικό με την προϋπόθεση ότι θα γυρίσουν Ελλάδα και θα εργαστούν σε οργανώσεις που προστατεύουν αυτά τα ζώα) δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανείς.
Άλλη μια φορά υστερούμε σαν χώρα ...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Συμφωνώ και εγώ με το γεγονός ότι θα έπρεπε να δίνεται έμφαση να έχουμε κτηνιάτρους για θαλάσσια ζώα. Δυστυχώς δεν είναι διαδεδομένο στην Ελλάδα, και ούτε πιστεύω υπάρχει και κάποια ειδική εκπαίδευση από τις 2 σχολές. Μόνο εξωτερικό. Μάλιστα πολλοί είναι και βιολόγοι (marine biologists) που έχουν ασχοληθεί με ζωολογία. Είναι κριμα, μιας και ήμαστε μια χώρα με πλούσια θαλάσσια βιοποικιλότητα.

Όσο για τα φίδια υποθέτω θέλει ενασχόληση με τα ερπετά σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Χελωνιτσες και σκατζόχοιροι, θεωρώ θα μπορούσε και γενικός κτηνίατρος, αν έχει ασχοληθεί. Είναι όντως κρίμα, αλλά χωρίς μια κρατική ενίσχυση (πχ χρηματοδότηση των μεταπτυχιακών των ενδιαφερομένων στο εξωτερικό με την προϋπόθεση ότι θα γυρίσουν Ελλάδα και θα εργαστούν σε οργανώσεις που προστατεύουν αυτά τα ζώα) δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανείς.
Άλλη μια φορά υστερούμε σαν χώρα ...

Eίναι όντως λυπηρό. Έχουμε θάλασσα αλλά και άγρια φύση στον ορεινό όγκο και θα έπρεπε να είναι η πρώτη επαγγελματική διέξοδος για τους κτηνιάτρους. Η ζωολογία νομίζω πιάνει όλο τον κόσμο των ζώων. Θα έπρεπε να υπάρχει περισσότερο η ιατρική περίθαλψη άγριων ζώων και πως αυτά θα μπορούσαν να εναρμονιστούν στον ανθρώπινο περιβάλλον. Τις προάλλες διάβαζα στον τύπο, ότι αγριογούρουνα κατεβαίνουν σε αγέλες και ψάχνουν για φαγητό και αντιμετωπίζονται από τις κρατικές δομές λες και είναι σακιά με αλεύρι, δηλαδή, τα μαζεύουν σε ειδικά κλουβιά. Πόσες φορές άγρια ελάφια ή σκιουράκια έχουν διασχίσει το δρόμο μέσα σε ημιδασική περιοχή και έχουν βρει φριχτό θάνατο; Δεν έχω δει κάποια μέριμνα. Περισσότερο μας νοιάζει μην χτυπηθεί κάποιο σκυλάκι από αυτοκίνητο παρά το οποιοδήποτε σκιουράκι. Την άλλη φορά λόγω των πυρκαγιών στην Αθήνα, είχαν βρει φριχτό θάνατο λόγω αερίων από τις αναζοπυρώσεις, πελεκάνοι και βρίσκονταν πεταμένοι στο πεζοδρόμιο και ο κόσμος να μην ξέρει τι και πως. Ζούμε μέσα σε ένα οικοσύστημα με πολύ όμορφα ζώα και τις περισσότερες φορές κάνουμε ότι δεν τα βλέπουμε.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Δεν είναι δύσκολο όμως να υπάρχει ένας εκπαιδευμένος κτηνίατρος για κάθε είδος ζώου ;
Φαντάζομαι οτι το πράγμα δεν λειτουργεί σε στυλ "έχω χειρουργήσει αυτό το είδος, και αυτό το είδος μοιάζει λίγο οπότε κάπως θα βγάλω άκρη". Πρακτικά χρειάζεσαι μεταπτυχιακό για το κάθε είδος για να λες οτι μπορείς να το φροντίσεις όσο πιο υπεύθυνα γίνεται. Αλλά ακόμα και εαν γινόταν, ρεαλιστικά τι επαγγελματικές προοπτικές θα είχε κάποιος που φροντίζει κυρίως ένα απο τα τόσα είδη που υπάρχουν ;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Δεν είναι δύσκολο όμως να υπάρχει ένας εκπαιδευμένος κτηνίατρος για κάθε είδος ζώου ;
Φαντάζομαι οτι το πράγμα δεν λειτουργεί σε στυλ "έχω χειρουργήσει αυτό το είδος, και αυτό το είδος μοιάζει λίγο οπότε κάπως θα βγάλω άκρη". Πρακτικά χρειάζεσαι μεταπτυχιακό για το κάθε είδος για να λες οτι μπορείς να το φροντίσεις όσο πιο υπεύθυνα γίνεται. Αλλά ακόμα και εαν γινόταν, ρεαλιστικά τι επαγγελματικές προοπτικές θα είχε κάποιος που φροντίζει κυρίως ένα απο τα τόσα είδη που υπάρχουν ;
Χωρίς να είμαι σίγουρη, στο εξωτερικό υπάρχει σίγουρα μεταπτυχιακό με wildlife animals όπου εκεί πάνω κάτω εκπαιδεύονται σε ζώα των δασών / άγριας φύσης.
Για όσους θέλουν να δώσουν έμφαση σε συγκεκριμένο ζώο πχ. Ελέφαντα, κάνουν ένα είδος μαθητείας σε ανάλογες ομάδες ή σε κρατικά μέρη όπου γίνεται η αποκατάσταση του πληθυσμού του είδους (όπως το sanctuary για τα panda στην Κίνα)

Όντως ισχύει αυτό που λες, ότι οι περισσότεροι απόφοιτοι πάνε με το σκεπτικό σε ποια ζωα θα έχουν πιο σίγουρη δουλειά. Δεν πρέπει όμως οι σχολές και το ίδιο το κράτος να σταματήσουν να προωθούν μια καριέρα στην υγεία άλλων ζώων. Πολλά θα έπρεπε να γίνονται αλλά λίγα γίνονται.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι σίγουρη, στο εξωτερικό υπάρχει σίγουρα μεταπτυχιακό με wildlife animals όπου εκεί πάνω κάτω εκπαιδεύονται σε ζώα των δασών / άγριας φύσης.
Για όσους θέλουν να δώσουν έμφαση σε συγκεκριμένο ζώο πχ. Ελέφαντα, κάνουν ένα είδος μαθητείας σε ανάλογες ομάδες ή σε κρατικά μέρη όπου γίνεται η αποκατάσταση του πληθυσμού του είδους (όπως το sanctuary για τα panda στην Κίνα)

Όντως ισχύει αυτό που λες, ότι οι περισσότεροι απόφοιτοι πάνε με το σκεπτικό σε ποια ζωα θα έχουν πιο σίγουρη δουλειά. Δεν πρέπει όμως οι σχολές και το ίδιο το κράτος να σταματήσουν να προωθούν μια καριέρα στην υγεία άλλων ζώων. Πολλά θα έπρεπε να γίνονται αλλά λίγα γίνονται.
Το πρόβλημα δεν είναι μόνο διαφημιστικό πιστεύω.
Ακόμα και να υπήρχε προώθηση για το wildlife, ρεαλιστικά πόσοι θα σου ερχόντουσαν με έναν ελέφαντα ας πούμε στο ιατρείο, σε σχέση με έναν σκύλο ή μια γάτα ;

Ωστόσο στο πλαίσιο της σχολής εννοείται πως οι ίδιοι οι καθηγητές πρέπει να δείξουν στα παιδιά οτι υπάρχουν και άλλα ζώα, ενώ οι σκύλοι και οι γάτες είναι μόνο το 1% εαν όχι λιγότερο. Είτε γνωρίζεις μια επιστήμη στο πλήρες φάσμα της μελετώντας όλα τα πεδία της έστω και σε ένα εισαγωγικό επίπεδο, είτε απλά τελείωσες ένα τμήμα και προσπαθείς να βγάλεις μεροκάματο με ότι κατάφερες να μέθεις. Ιδανικά πρέπει να τα συνδυάσει κανείς αυτά τα δύο. Αλλά επειδή το πρώτο απαιτεί παραπάνω προσωπικό κόπο, ο οποίος δεν συνιστά απαραίτητα μισθό, οι περισσότεροι γενικώς αρκούνται στο δεύτερο.

Εαν και αμφιβάλλω οτι θα υπήρχαν πολλοί φοιτητές που θα συγκινούνταν ακόμα και να υπήρχε καλύτερη ενημέρωση. Ένα μεγάλο ποσοστό κατευθύνεται στις ιατρικές σχολές απλά επειδή έβγαλε τα μόρια ή επειδή υπάρχει καλή αποκατάσταση για τα δεδομένα της χώρας. Το να επέλεγαν κάτι τόσο exotic όπως ελέφαντες, κροκόδειλους και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο προσωπικά θεωρώ οτι θα ήταν δύσκολο ακόμα και για έναν ρομαντικό, πόσο μάλλον για κάποιον ο οποίος πάει με μοναδικό στόχο το κέρδος.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ζώα είναι και οι ...κατσαρίδες! Θα σώζατε τη σύντομη ζωή σε μια μικρή κατσαρίδα;

1658348336645.png


Το πρόβλημα με τους ανθρώπους είναι ότι μεταφέρουν το συναίσθημά τους στον μικρόκοσμο του ζώου χωρίς αυτό να δίνει κάτι στο ζώο γιατί το ζώο δεν ομιλεί την ανθρώπινη γλώσσα και δεν έχει την ίδια νοημοσύνη. Δηλαδή, οι άνθρωποι δένονται συνήθως με ζώα που έχουν ένα είδος υποταγής ή αδιαφορίας απέναντι στον άνθρωπο ερμηνεύοντας αυτή την πειθήνια συμπεριφορά ως αγάπη χωρίς να ξέρουμε τι θα έλεγε το ζώο αν μιλούσε. Ποτέ δεν κατάλαβα για ποιο λόγο μια γάτα θα μας βλέπει διαφορετικά από ότι ένα σαλάχι.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Ζώα είναι και οι ...κατσαρίδες! Θα σώζατε τη σύντομη ζωή σε μια μικρή κατσαρίδα;

View attachment 105398

Το πρόβλημα με τους ανθρώπους είναι ότι μεταφέρουν το συναίσθημά τους στον μικρόκοσμο του ζώου χωρίς αυτό να δίνει κάτι στο ζώο γιατί το ζώο δεν ομιλεί την ανθρώπινη γλώσσα και δεν έχει την ίδια νοημοσύνη. Δηλαδή, οι άνθρωποι δένονται συνήθως με ζώα που έχουν ένα είδος υποταγής ή αδιαφορίας απέναντι στον άνθρωπο ερμηνεύοντας αυτή την πειθήνια συμπεριφορά ως αγάπη χωρίς να ξέρουμε τι θα έλεγε το ζώο αν μιλούσε. Ποτέ δεν κατάλαβα για ποιο λόγο μια γάτα θα μας βλέπει διαφορετικά από ότι ένα σαλάχι.
Πιστεύω οτι ο άνθρωπος εκτιμά συγκεκριμένα ζώα όπως ο σκύλος και η γάτα περισσότερο, διότι και αυτά φαίνεται να τρέφουν συναισθήματα για εκείνον, συγκεκριμένα για τον ιδιοκτήτη τους. Γίνονται μέλος της οικογένειας. Αντίθετα μια κατσαρίδα ναι μεν έχει ζωή, αλλά δεν έχει λογική ή συναίσθημα όπως ο σκύλος ή η γάτα. Όχι κάτι που μπορούμε τουλάχιστον να αντιληφθούμε τέλος πάντων. Εκτός αυτού οι κατσαρίδες είναι φορείς πολλών ασθενειών. Οπότε προσωπικά ακόμα και να μην τις αντιπαθήσω, διότι και αυτές είναι μια μορφή ζωής, δεν μπορώ να πω οτι τις συμπαθήσω κιόλας :bleh: .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top