Συμβουλές για την Κτηνιατρική

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,445 μηνύματα.
Λοιπόν, πριν από λίγο διάβασα το θρεντ με τίτλο "Συμβουλές για ΗΜΜΥ" όπου ένα μέλος έδωσε λεπτομερείς και αρκετά βοηθητικές θαρρώ να πω οδηγίες και αποφάσισα να ανοίξω ένα και για τη δική μου σχολή.

Το μόνο που ακούω τόσα χρόνια είναι ότι η Κτηνιατρική είναι το παλούκι του 3ου πεδίου και ομολογώ ότι έχω αγχωθεί λίγο, μιας και θέλω τόσο να αφομοιώσω τις πληροφορίες που θα λάβω κατά τη φοίτησή μου στη σχολή όσο και να τελειώσω στην ώρα μου, δηλαδή στα πέντε έτη.

@Ryuzaki απ'όσο ξέρω έχεις σπουδάσει/σπουδάζεις και Ιατρική. Αν υπάρχει κοινό έδαφος μεταξύ των σχολών μας θα ήθελα να ακούσω τι έχεις να πεις (μου άρεσαν αυτά που έγραψες στο άλλο θρεντ :P ).

Κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.
Σας ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Θα επανέλθω πιο αναλυτικά αύριο ή μεθαύριο γιατί έχω ακόμη εξεταστική και θέλω να τσεκάρω μία το πρόγραμμα σπουδών για συνάφεια στα πρώτα εξάμηνα....

Απλά θα πω ότι η κτηνιατρική είναι όντως το παλούκι του 3ου πεδίου.
Φήμες λένε ότι κατέχει την πρωτιά στη δυσκολία των σχολών του ΑΠΘ.
Έπειτα έρχονται οι ηλεκτρολόγοι κι από κάτω οι οδοντίατροι.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,445 μηνύματα.
Θα επανέλθω πιο αναλυτικά αύριο ή μεθαύριο γιατί έχω ακόμη εξεταστική και θέλω να τσεκάρω μία το πρόγραμμα σπουδών για συνάφεια στα πρώτα εξάμηνα....
Ωραία, σ'ευχαριστώ.
Απλά θα πω ότι η κτηνιατρική είναι όντως το παλούκι του 3ου πεδίου.
Φήμες λένε ότι κατέχει την πρωτιά στη δυσκολία των σχολών του ΑΠΘ.
Έπειτα έρχονται οι ηλεκτρολόγοι κι από κάτω οι οδοντίατροι.
*Cries in Κτηνιατρική ΑΠΘ *
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Ναι είναι από τις πιο δύσκολες σχολές, σκέψου ότι αν στην ιατρική μαθαίνεις μία παθολογία, ανατομία κλπ, εκεί άλλες νόσους και ανατομία έχει η γάτα 🐱 άλλα το μοσχάρι αλλά ο σκύλος κλπ
Είναι και η πρακτική δυσκολία στις στάνες και στα εκτροφεία ζώων
Πρέπει να αγαπάς τα ζώα
Λεπτομέρειες δεν ξέρω για μαθήματα και καθηγητές ΑΠΘ για να βοηθήσω
Και εγώ έχω ακόμα εξεταστική Ryuzaki, βιοχημεία που δεν θα τη δώσω και αγγλικά :thumbup:την Παρασκευή και τέλος
Μετά!!!!
Σκιάθος loading :clapup::clapup::clapup:
 

Tirotrelas

Νεοφερμένος

Ο Tirotrelas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Και εγώ δήλωσα κτηνιατρικες μετά τις οδοντιατρικές και έχω μιλήσει με φοιτητές από το ΑΠΘ και από την Καρδίτσα . Μου είπαν και οι δύο ότι είναι πολύ ωραία σχολή αλλά δύσκολη και ότι έχει 76 συνολικά μαθήματα και φαντάζομαι πρέπει να προστεθούν σε αυτά εργαστήρια και εργασίες . Είναι παλούκι χαχαχ😆
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Καταρχάς συγχαρητήρια που θέλεις να σπουδάσεις κάτι τοσο ομορφο. Δύσκολη σχολή όντως, αλλά η πιο όμορφη, για εμένα.
Δύσκολη πρακτική όπου πρέπει να αγαπάς τα ζώα. Αλλά όχι να είσαι υπερευαισθητη, γιατί δυστυχώς θα πρέπει πολλές φορές να κάνεις ευθανασίες, να τα χειρουργεις κτλ.

Το όνειρο μου ως παιδί αλλά δεν θα άντεχα ποτέ να κάνω ευθανασία σε ζώο χωρίς να καταλήξω με ψυχολογικά. Οπότε πήγα φαρμακευτική και θα ήθελα στο μέλλον να ασχοληθώ με κτηνιατρικά φάρμακα.

Θέλει αφοσίωση και πολύ διάβασμα. Εννοείται στην επαγγελματική σου ζωή θα επιλέξεις εσύ σε ποια ζωα θα εξειδικευεσαι (μικρά ζώα συντροφιάς ή αγροτικά ζώα). Στα μικρά ζώα θα μπορείς να ασχοληθείς περισσότερο είτε με σκυλάκια/γατούλες, κουνέλια, και πτηνά. Να ξέρεις στους ειδικούς για πτηνά υπάρχει μεγάλη έλλειψη στην ελληνική αγορά και πολλοί δεν ξέρουν την τύφλα τους. Οπότε να το έχεις υπόψην σου, οι μεγάλοι παπαγάλοι είναι πολύ καλοί ασθενείς (και μακροχρόνιοι).

Καλή σου επιτυχία!!
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Έχει και ωραίο κτίριο η κτηνιατρική του ΑΠΘ. Στα αμφιθέατρα τους κάναμε φαρμακολογία εμείς.. επίσης @Pak με διάφορα οι καλύτεροι άνθρωποι από τις υπόλοιπες σχολές της ΣΕΥ.
 

reezaki

Νεοφερμένος

Η reezaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σου Pak!
Συγγνώμη, αλλά δν κατάλαβα αν είσαι ήδη φοιτήτρια Κτηνιατρικής ή αν θες/πρόκειται να γίνεις!
Εγώ συμβουλές δεν έχω να δώσω πολλές, η σχολή είναι ξεκάθαρα η πιο δύσκολη σχολή στις ιατρικές και ίσως κ γνκ στο ΑΠΘ, δν ξέρω. Δεν έχει κάτι να κάνεις, σε βάζει η σχολή σε τριπάκι να τρέχεις συνεχόμενα όλο το εξαμηνο με ενα σωρό θεωρίες-εργαστήρια κ ύστερα μόνο διάβασμα μπας κ προλάβεις να καλύψεις καποια ύλη. Τρομερά απαιτητική.
Παρόλ’αυτα, δεν υπάρχει κάποια μαγική συνταγή, διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα. Και καλή οργάνωση χρόνου κ ύλης. Και κάποια στιγμή θα τελειώσουμε όπως όλοι! 💪🤟🙏
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,445 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Καταρχάς συγχαρητήρια που θέλεις να σπουδάσεις κάτι τοσο ομορφο. Δύσκολη σχολή όντως, αλλά η πιο όμορφη, για εμένα.
Δύσκολη πρακτική όπου πρέπει να αγαπάς τα ζώα. Αλλά όχι να είσαι υπερευαισθητη, γιατί δυστυχώς θα πρέπει πολλές φορές να κάνεις ευθανασίες, να τα χειρουργεις κτλ.

Το όνειρο μου ως παιδί αλλά δεν θα άντεχα ποτέ να κάνω ευθανασία σε ζώο χωρίς να καταλήξω με ψυχολογικά. Οπότε πήγα φαρμακευτική και θα ήθελα στο μέλλον να ασχοληθώ με κτηνιατρικά φάρμακα.

Θέλει αφοσίωση και πολύ διάβασμα. Εννοείται στην επαγγελματική σου ζωή θα επιλέξεις εσύ σε ποια ζωα θα εξειδικευεσαι (μικρά ζώα συντροφιάς ή αγροτικά ζώα). Στα μικρά ζώα θα μπορείς να ασχοληθείς περισσότερο είτε με σκυλάκια/γατούλες, κουνέλια, και πτηνά. Να ξέρεις στους ειδικούς για πτηνά υπάρχει μεγάλη έλλειψη στην ελληνική αγορά και πολλοί δεν ξέρουν την τύφλα τους. Οπότε να το έχεις υπόψην σου, οι μεγάλοι παπαγάλοι είναι πολύ καλοί ασθενείς (και μακροχρόνιοι).

Καλή σου επιτυχία!!
Οταν ήμουν πιο μικρή, μαθήτρια γυμνάσιου, και σκεφτόμουν ποιο πεδίο και ποια σχολή θέλω να ακολουθήσω ομολογώ ότι η κτηνιατρική με προβλημάτιζε γι'αυτόν τον λόγο που λες και συ ότι δεν πρέπει να είσαι πολύ ευαίσθητος γιατί θα περάσεις ώρες και ώρες στο νεκροτομείο, θα δεις νεκρά ζώα, θα χειρουργήσεις νεκρά ζώα ή τμήματά τους, θα κληθείς να κάνεις ευθανασίες και πολλά πολλά άλλα. Ωστόσο μεγαλώνοντας συνειδητοποίησα ότι μπορώ να το αντέξω όλο αυτό επειδή από μικρή ήρθα σε άμεση επαφή με τον "θάνατο" μιας και έχω χάσει πολλά δικά μου ζώα είτε από δυστυχήματα είτε από δηλητηριάσεις είτε από ανίατες ασθένειες και έχω δει πολύ καλά πως είναι στα χειρότερα τους και πως κάνουν όταν φεύγει η "ψυχή" από το σώμα τους.

Δε λέω ότι θα είναι εύκολο, σίγουρα θα πονέσω πολύ, αλλά θεωρώ ότι θα το αντέξω και είμαι έτοιμη να το υπομείνω.

Σ'ευχαριστώ ❤️

Γεια σου Pak!
Συγγνώμη, αλλά δν κατάλαβα αν είσαι ήδη φοιτήτρια Κτηνιατρικής ή αν θες/πρόκειται να γίνεις!
Εγώ συμβουλές δεν έχω να δώσω πολλές, η σχολή είναι ξεκάθαρα η πιο δύσκολη σχολή στις ιατρικές και ίσως κ γνκ στο ΑΠΘ, δν ξέρω. Δεν έχει κάτι να κάνεις, σε βάζει η σχολή σε τριπάκι να τρέχεις συνεχόμενα όλο το εξαμηνο με ενα σωρό θεωρίες-εργαστήρια κ ύστερα μόνο διάβασμα μπας κ προλάβεις να καλύψεις καποια ύλη. Τρομερά απαιτητική.
Παρόλ’αυτα, δεν υπάρχει κάποια μαγική συνταγή, διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα. Και καλή οργάνωση χρόνου κ ύλης. Και κάποια στιγμή θα τελειώσουμε όπως όλοι! 💪🤟🙏
Δεν είμαι ήδη φοιτήτρια με την πλήρη σημασία της λέξης, γιατί φέτος ξανάδωσα πανελλαδικές αλλά η Κτηνιατρική είναι η πρώτη μου επιλογή και είμαι αρκετά πιο πάνω από την περσινή βάση (οι προβλέψεις με θέλουν να μπαίνω στο ΑΠΘ με άνεση 400-500 μορίων και εφόσον μιλάνε για πτώση ούτε καν για στασιμότητα είναι φύσει αδύνατον να δω καμιά -τεράστια έστω- αύξηση).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,413 μηνύματα.
Στην κτηνιατρική υφίσταται η έννοια της ειδικότητας όπως στις ιατρικές ? Στην Ελλάδα βλέπω υπάρχουν 2 μεταπτυχιακά στην Θεσσαλονίκη σε παθολογία και χειρουργική και στην Καρδίτσα κάτι λέει για ειδικότητα στη δερματολογία.
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Συγχαρητήρια Pak 😊. Και για την υπομονή σου και για την επιτυχία σου.Το να δίνεις 2 φορές πανελλήνιες είναι από μόνο του αξιοθαυμαστο. Πάντα το έλεγα και συνεχίζω να το λέω.

Από 3ο πεδίο μόνο για Οδοντιατρική και Ιατρική μπορώ να σου πω. Εχω όμως, συγγενή κτηνίατρο και κάποιους γνωστούς σε αυτήν την σχολή (πρώην συμμαθητές).
Δεν έχω κάτι πολύ συγκεκριμένο να σου πω, πέρα από το ότι έιναι όντως απαιτητική, αλλά συνάμα και πολύ ενδιαφέρουσα σχολή. Επειδή δεν γνωρίζω ακριβώς τα μαθήματα της σχολής δεν θέλω να σου πω πράγματα που δεν ισχύουν. Γι αυτό θα ήταν καλό αν κάποιο παιδί του φόρουμ σπουδάζει Κτηνιατρική είτε θεσνικη είτε Καρδίτσα να πει την γνώμη του.

Διάβασμα, οργάνωση χρόνου και παρακολούθηση εργαστηρίων και κλινικών είναι το κλειδί στις επιστήμες υγείας, οπότε σίγουρα και στην Κτηνιατρική. Σαν παιδί που έδωσες 2 φορές σίγουρα διακατέχεσαι από υπομονή, οπότε δεν θα δυσκολευτείς στο κομμάτι αυτό. Έχει αρκετές ώρες εργαστηρίων και κλινικών μετα από κάποιο σημείο οπότε σίγουρα η συνεχής επαφή μέσα στο εξάμηνο χρειάζεται. Δεν χάνεις και τον μπούσουλα έτσι.

Όλα με μέτρο και θα απολαύσεις και την φοιτητική διασκέδαση στην πόλη. Καλή εισαγωγή στην σχολή με το καλό και καλή επιτυχία. ☺️
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Μην ξεχνάτε ότι και ο Μπουρλα τής Pfizer ,την κτηνιατρική ΑΠΘ τελείωσε, μεταπτυχιακό σε βιοτεχνολογία μετά
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Μην ξεχνάτε ότι και ο Μπουρλα τής Pfizer ,την κτηνιατρική ΑΠΘ τελείωσε, μεταπτυχιακό σε βιοτεχνολογία μετά
Εχει βγαλει διαφορες προσωπικοτητες αυτη η σχολη

20220719_135529.jpg


:P
 

reezaki

Νεοφερμένος

Η reezaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Συγχαρητήρια γι’αυτό Pak! Είσαι αξιέπαινη! Και που έδωσες δευτερη φορά για να πετύχεις το όνειρό σου και που τα κατάφερες τελικα! Εγώ μπαίνω στο 2ο έτος της σχολής στο ΑΠΘ. Τα πραγματα είναι όπως στα έγραψα παραπανω.
δεν υπάρχει μυστική συνταγη, η σχολή ειναι τρομερά απαιτητική και θέλει πάρα πολύ διάβασμα, καθημερινό. Αλλά είναι μια υπέροχη σχολή! Μαθαίνεις τοοοσα πολλά πράγματα! Ο,τι θες μπορείς αν με ρωτήσεις! Καλή αρχή! 🥰
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,445 μηνύματα.
For the record δεν ήταν δεύτερη χρονιά, όχι ότι αλλάζει δραματικά κάτι.
 

endosporia

Νεοφερμένος

Η endosporia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Στην κτηνιατρική υφίσταται η έννοια της ειδικότητας όπως στις ιατρικές ? Στην Ελλάδα βλέπω υπάρχουν 2 μεταπτυχιακά στην Θεσσαλονίκη σε παθολογία και χειρουργική και στην Καρδίτσα κάτι λέει για ειδικότητα στη δερματολογία.
Δεν υπάρχουν υποχρεωτικές ειδικότητες, ομως κάποιος μπορεί να εξειδικευτεί σε έναν κλάδο της κτηνιατρικής(πχ παθολογία, μικροβιολογία κλπ) και να επιτελεί πιο εξειδικευμένες εξετάσεις ή σε κάποιο είδος(άλογα, βοοειδή κλπ) ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.


Οταν ήμουν πιο μικρή, μαθήτρια γυμνάσιου, και σκεφτόμουν ποιο πεδίο και ποια σχολή θέλω να ακολουθήσω ομολογώ ότι η κτηνιατρική με προβλημάτιζε γι'αυτόν τον λόγο που λες και συ ότι δεν πρέπει να είσαι πολύ ευαίσθητος γιατί θα περάσεις ώρες και ώρες στο νεκροτομείο, θα δεις νεκρά ζώα, θα χειρουργήσεις νεκρά ζώα ή τμήματά τους, θα κληθείς να κάνεις ευθανασίες και πολλά πολλά άλλα. Ωστόσο μεγαλώνοντας συνειδητοποίησα ότι μπορώ να το αντέξω όλο αυτό επειδή από μικρή ήρθα σε άμεση επαφή με τον "θάνατο" μιας και έχω χάσει πολλά δικά μου ζώα είτε από δυστυχήματα είτε από δηλητηριάσεις είτε από ανίατες ασθένειες και έχω δει πολύ καλά πως είναι στα χειρότερα τους και πως κάνουν όταν φεύγει η "ψυχή" από το σώμα τους.

Δε λέω ότι θα είναι εύκολο, σίγουρα θα πονέσω πολύ, αλλά θεωρώ ότι θα το αντέξω και είμαι έτοιμη να το υπομείνω.

Σ'ευχαριστώ ❤️
Μπράβο σου που το βλέπεις έτσι και είσαι διατεθειμένη να αντέξεις.
Μόνο μην χάσεις ποτέ την ευαισθησία σου στα ζώα. Πολλοί κτηνίατροι καταλήγουν δυστυχώς ακαρδοι και αυτό αντανακλά και στην ποιότητα υπηρεσιών τους.
Και εγώ έτσι, όταν έχασα το επι 12 ετών καναρίνι μου. Πέρασε πολλά, και στο τέλος τον χάσαμε από καρκίνο (φαινόντουσαν οι όγκοι πάνω από το μάτι του και στο ράμφος) και από τότε θύμωσα με την έλλειψη φαρμακευτικών σκευασμάτων για πτηνά so here I am.

Να ξέρεις πως όλοι ζητούν μια καλή οργανωμένη κτηνιατρική κλινική και στο εύχομαι ολόψυχα να την ιδρύσεις. Μπορείς όπως λένε και πάνω να κάνεις μεταπτυχιακό στην κτηνιατρική μικροβιολογία και να κάνεις και τις εξετάσεις των ασθενών σου (αυτό μεταφράζεται και σε περισσότερα έσοδα για εσένα).

Σου εύχομαι τα καλύτερα!!

Υ.Γ: Ο σκύλος μου μισεί τον κτηνίατρο γιατί θυμάται όταν τον σώσαμε από δηλητηρίαση (που κάνουν την ένεση για εμετό) και μετά από τα εμβολια (έπρεπε να τον πάρω αγκαλιά να τον βάλω μέσα στο ιατρείο). Να δίνεις πάντα λιχουδιές, όπως δίνουν οι παιδίατροι στα μικρά😂.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,445 μηνύματα.
Ο σκύλος μου μισεί τον κτηνίατρο γιατί θυμάται όταν τον σώσαμε από δηλητηρίαση (που κάνουν την ένεση για εμετό) και μετά από τα εμβολια (έπρεπε να τον πάρω αγκαλιά να τον βάλω μέσα στο ιατρείο). Να δίνεις πάντα λιχουδιές, όπως δίνουν οι παιδίατροι στα μικρά😂.
Αυτό ακριβώς έχει πάθει και ο δικός μου. Από τότε που τον έσωσε από μία δηλητηρίαση δε θέλει να μπει με τίποτα, τον παίρνω αγκαλιά και τον βάζω μέσα και είναι και πάνω από 20 κιλά* 😂

Θα κρατήσω αυτό που μου είπες για τη λιχουδιά!

Υ. Γ * Εγώ είμαι 54-55 😂
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς έχει πάθει και ο δικός μου. Από τότε που τον έσωσε από μία δηλητηρίαση δε θέλει να μπει με τίποτα, τον παίρνω αγκαλιά και τον βάζω μέσα και είναι και πάνω από 20 κιλά* 😂

Θα κρατήσω αυτό που μου είπες για τη λιχουδιά!

Υ. Γ * Εγώ είμαι 54-55 😂
Και έμενα τόσο είναι! Και είμαι 45 κιλά😂😂 μεγάλο ζόρι 😂
Μα και αυτά τόσο έξυπνα καταλαβαίνουν από την πόρτα που βρίσκονται και θυμούνται 😂και τα πάντα!
(Δεν μου κάνει εντύπωση βέβαια ο σκύλος μου έχει μάθει να ανοίγει πόμολα και βρύσες 😂)
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,445 μηνύματα.
Και έμενα τόσο είναι! Και είμαι 45 κιλά😂😂 μεγάλο ζόρι 😂
Μα και αυτά τόσο έξυπνα καταλαβαίνουν από την πόρτα που βρίσκονται και θυμούνται 😂και τα πάντα!
(Δεν μου κάνει εντύπωση βέβαια ο σκύλος μου έχει μάθει να ανοίγει πόμολα και βρύσες 😂)
Οντως είναι πανέξυπνα. Περνάμε χίλια μαγαζιά με ανοιχτές πόρτες και θέλει να μπει μέσα και όταν φτάνουμε μπροστά από το κτηνιατρείο με τραβάει να φύγουμε. Οταν πηγαίνουμε με το αυτοκίνητο και σταματάμε μπροστά για να κατέβουμε ξαπλώνει στο πίσω κάθισμα και δε κουνιέται 😂

Τον παίρνω αγκαλιά σα μωρό και τον πάω. Βάζει τα μπροστινά του ποδαράκια στους ώμους μου και τα πίσω στη μέση και πάμε αγκαλίτσα 😂
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top