Γενικό -  Συμβουλές για πεδίο Ανθρωπιστικών σπουδών

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Αν και δεν είμαι θεωρητική έχω πολλούς φίλους που είναι οπότε θα προσπαθήσω να βοηθήσω. Λοιπόν, καταρχάς σιγουρέψου ότι δεν έχεις κενά στα αρχαία και κυρίως στο άγνωστο. Επίσης καλό θα ήταν να κοιτάξεις τα λατινικά της β'λυκείου για να καλύψεις και εκεί τυχόν κενά αλλά να κάνεις και μια επανάληψη. Τα υπόλοιπα ( ιστορία,λογοτεχνία) αν δεν κάνω λάθος δεν χρειάζονται κάτι από προηγούμενες τάξεις.Ακόμα, αν έχεις επιλέξει βιολογία γενικής για μάθημα επιλογής ίσως ήταν καλό να ξεκινήσεις να την διαβάζεις για να καταφέρεις να την κάνεις πολλές φορές επανάληψη μέσα στην χρονιά. Αυτά από εμένα. Ελπίζω να βοήθησα αν και νομίζω ότι καλύτερα να πει και ένας θεωρητικός την γνώμη του. Καλή επιτυχία όπως και να έχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Καλέ αφού τώρα θα πάει Β' λυκείου.
Γνώμη μου είναι να κάνεις ένα φρεσκάρισμα στα αρχαία πριν αρχίσεις φροντηστίριο.
Από εκεί και πέρα φρόντισε να μην αφήσεις κενά σε αρχαία,λατινικά και μαθηματικά (αν τα επιλέξεις στη Γ')
Αν δεν αφήσεις κενά, με ένα συστηματικό διάβασμα δε θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αρχικά, μην αγχώνεσαι από τώρα. Β' Λυκείου θα πας.
Το μόνο που θα χρειαστείς να κάνεις είναι να διαβάζεις συστηματικά για να μην έχεις κενά, γιατί μετά χάνεις τη μπάλα. (:P)
Δώσε μεγαλύτερη βάση στα Αρχαία, γραμματική/συντακτικό και με το πώς θα βγάζεις τη μετάφραση του γνωστού χωρίς παπαγαλία, και να κάνεις όσο το δυνατόν πιο πολλά άγνωστα κείμενα, γιατί οι περισσότεροι εκεί τα βλέπουν τα δύσκολα, αλλά αν το κυνηγήσεις, πιστεύω θα σου αρέσει.:)
Λατινικά, είναι εύκολα, αρκεί να διαβάζεις από την αρχή σωστά, και έχοντας καλές βάσεις απο την Β' στη Γ' δε θα σου φανούν τέρατα.
Και δε χρειάζεται να λιώνεις στο διάβασμα. Με πρόγραμμα θα τα καταφέρεις μια χαρά.
Εχμ..αυτά. Να προσέξεις και έκθεση βεβαίως, γιατί είναι και αυτή σημαντική. Αυτά. Δε ξέρω τι άλλο να σου πω.

Καλή τύχη.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Γεια σου φίλε mpakmak! :happy:
Χαίρομαι που είσαι αποφασισμένος για το τι θέλεις και μάλιστα οργανώνεσαι εγκαίρως για να το πετύχεις!

Εγώ ήμουν θεωρητική πριν λίγα χρόνια.. Θα συμφωνήσω με το Γιωργάκη ότι πρέπει να δώσεις έμφαση στα αρχαία κυρίως, αλλά και στα λατινικά που τώρα θα αρχίσεις. Να καλύψεις ότι κενό έχεις σε γραμματική και συντακτικό στα αρχαία.. Θα σε βοηθήσει πολύ στο άγνωστο. Φέτος που θα είσαι πιο χαλαρός να προσπαθήσεις να κάνεις πολλά άγνωστα για να εξασκηθείς. Στα Λατινικά περισσότερο έμφαση να δώσεις στη γραμματική που θα είναι πάνω κάτω η ίδια και στη Γ λυκείου (δεν είναι δύσκολη κατά τη γνώμη μου). Το συντακτικό των Λατινικών στη Γ είναι πιο δύσκολο.

Όσο για την ιστορία, μην επενδύσεις τόσο πολύ χρόνο φέτος αφού του χρόνου θα εξεταστείς σε τελείως διαφορετική ύλη, απλά προσπάθησε να βρεις τρόπους να την κατανοείς και τη μαθαίνεις. Πχ. Κράτα σημείωση σε κάθε παράγραφο τα πιο σημαντικά ή υπογράμμιζε τα. Γράψε τα σημαντικότερα με δικά σου λόγια για να τα θυμάσαι. Σημασία έχεις να πιάσεις το νόημα και όχι να παπαγαλίσεις. Αν παπαγαλίζεις την επόμενη μέρα έχεις ξεχάσει τι διάβαζες.

Στη λογοτεχνία να κρατάς σημειώσεις από αυτά που λέτε στο μάθημα και κάποιες δικές σου σκέψεις. Λίγα πράγματα είναι που πρέπει να μάθεις, όπως κάποια βιογραφικά στοιχεία του συγγραφέα, τα βασικά λογοτεχνικά του χαρακτηριστικά και κάποιες τεχνικές αφήγησης. Κατά τα άλλα δε θέλει πολύ διάβασμα, αλλά κατανόηση του κειμένου. Επίσης σημαντικό είναι το πως θα αναπτύσσεις τις σκέψεις σου. Επειδή στη λογοτεχνία υπάρχει και το προσωπικό- υποκειμενικό στοιχείο - δηλαδή το πως βλέπει ο καθένας μας ένα κείμενο ή ποίημα είναι απαραίτητο να αιτιολογείς την άποψη σου έτσι ώστε ο εξεταστής να καταλάβει που τη βασίζεις. Εφόσον σου αρέσει η Νομική είμαι σίγουρη πως στην επιχειρηματολογία δε θα έχεις κανένα πρόβλημα! ;)

Στην έκθεση είναι και πάλι απαραίτητη η επιχειρηματολογία γιατί εδώ πλέον ό,τι γράφεις είναι αποτέλεσμα αποκλειστικά της δικής σου οπτικής.
Και πολύ σημαντικό είναι να υπάρχει παραγραφοποίηση, δηλαδή να κάνεις σωστές παραγράφους. Η κάθε παράγραφος να έχει ένα συγκεκριμένο θέμα και να μην επαναλαμβάνεις το ίδιο σε επόμενη. Επίσης το καλό λεξιλόγιο μετράει- προσπάθησε να μάθεις καινούργιες λέξεις. Για να συνηθίσεις το γράψιμο ξεκίνα να γράφεις τις απόψεις σου πάνω σε θέματα που σε ενδιαφέρουν έτσι ώστε να εξασκηθείς. Και να προσέχεις πάντα τον πρόλογο και τον επίλογο.. Ο πρόλογος κινεί το ενδιαφέρον του αναγνώστη- εξεταστή κι ο επίλογος είναι η τελευταία γεύση- αν είναι κακός μπορεί να χαλάσει τη συνολική εικόνα του γραπτού. Να βρεις πρωτότυπους τρόπους να κλείνεις την έκθεση σου και προσπάθησε να αποφύγεις τα κλισέ γενικότερα σε όλο το κείμενο σου! :)

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.. Καλή δύναμη λοιπόν και σου εύχομαι ολόψυχα να καταφέρεις το στόχο σου!!!!!

:thumbup: :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpakmak

Νεοφερμένος

Ο mpakmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γεια σου φίλε mpakmak! :happy:
Χαίρομαι που είσαι αποφασισμένος για το τι θέλεις και μάλιστα οργανώνεσαι εγκαίρως για να το πετύχεις!

Εγώ ήμουν θεωρητική πριν λίγα χρόνια.. Θα συμφωνήσω με το Γιωργάκη ότι πρέπει να δώσεις έμφαση στα αρχαία κυρίως, αλλά και στα λατινικά που τώρα θα αρχίσεις. Να καλύψεις ότι κενό έχεις σε γραμματική και συντακτικό στα αρχαία.. Θα σε βοηθήσει πολύ στο άγνωστο. Φέτος που θα είσαι πιο χαλαρός να προσπαθήσεις να κάνεις πολλά άγνωστα για να εξασκηθείς. Στα Λατινικά περισσότερο έμφαση να δώσεις στη γραμματική που θα είναι πάνω κάτω η ίδια και στη Γ λυκείου (δεν είναι δύσκολη κατά τη γνώμη μου). Το συντακτικό των Λατινικών στη Γ είναι πιο δύσκολο.

Όσο για την ιστορία, μην επενδύσεις τόσο πολύ χρόνο φέτος αφού του χρόνου θα εξεταστείς σε τελείως διαφορετική ύλη, απλά προσπάθησε να βρεις τρόπους να την κατανοείς και τη μαθαίνεις. Πχ. Κράτα σημείωση σε κάθε παράγραφο τα πιο σημαντικά ή υπογράμμιζε τα. Γράψε τα σημαντικότερα με δικά σου λόγια για να τα θυμάσαι. Σημασία έχεις να πιάσεις το νόημα και όχι να παπαγαλίσεις. Αν παπαγαλίζεις την επόμενη μέρα έχεις ξεχάσει τι διάβαζες.

Στη λογοτεχνία να κρατάς σημειώσεις από αυτά που λέτε στο μάθημα και κάποιες δικές σου σκέψεις. Λίγα πράγματα είναι που πρέπει να μάθεις, όπως κάποια βιογραφικά στοιχεία του συγγραφέα, τα βασικά λογοτεχνικά του χαρακτηριστικά και κάποιες τεχνικές αφήγησης. Κατά τα άλλα δε θέλει πολύ διάβασμα, αλλά κατανόηση του κειμένου. Επίσης σημαντικό είναι το πως θα αναπτύσσεις τις σκέψεις σου. Επειδή στη λογοτεχνία υπάρχει και το προσωπικό- υποκειμενικό στοιχείο - δηλαδή το πως βλέπει ο καθένας μας ένα κείμενο ή ποίημα είναι απαραίτητο να αιτιολογείς την άποψη σου έτσι ώστε ο εξεταστής να καταλάβει που τη βασίζεις. Εφόσον σου αρέσει η Νομική είμαι σίγουρη πως στην επιχειρηματολογία δε θα έχεις κανένα πρόβλημα! ;)

Στην έκθεση είναι και πάλι απαραίτητη η επιχειρηματολογία γιατί εδώ πλέον ό,τι γράφεις είναι αποτέλεσμα αποκλειστικά της δικής σου οπτικής.
Και πολύ σημαντικό είναι να υπάρχει παραγραφοποίηση, δηλαδή να κάνεις σωστές παραγράφους. Η κάθε παράγραφος να έχει ένα συγκεκριμένο θέμα και να μην επαναλαμβάνεις το ίδιο σε επόμενη. Επίσης το καλό λεξιλόγιο μετράει- προσπάθησε να μάθεις καινούργιες λέξεις. Για να συνηθίσεις το γράψιμο ξεκίνα να γράφεις τις απόψεις σου πάνω σε θέματα που σε ενδιαφέρουν έτσι ώστε να εξασκηθείς. Και να προσέχεις πάντα τον πρόλογο και τον επίλογο.. Ο πρόλογος κινεί το ενδιαφέρον του αναγνώστη- εξεταστή κι ο επίλογος είναι η τελευταία γεύση- αν είναι κακός μπορεί να χαλάσει τη συνολική εικόνα του γραπτού. Να βρεις πρωτότυπους τρόπους να κλείνεις την έκθεση σου και προσπάθησε να αποφύγεις τα κλισέ γενικότερα σε όλο το κείμενο σου! :)

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.. Καλή δύναμη λοιπόν και σου εύχομαι ολόψυχα να καταφέρεις το στόχο σου!!!!!

:thumbup: :thumbsup:

Σε ευχαριστώ παρα πολυ , με βοήθησες αρκετα..
Αν δεν γινομαι αδιάκριτος ποσο εσυ σε ποια σχολή εχεισ περασει?

Σας ευχαριστω όλους παρα πολυ και θα ακολουθησω τις οδηγιες σας που ειμαι σιγουρος πως θα με βοηθησουν

Σας ευχαριστω,
mpakmak
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

s@pph

Νεοφερμένος

Η s@pph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας!!!τον σεπτεμβρη θα μπω στη β λυκειου (θεωρητικη)και εχω αγχωθει σχετικα με τις πανελληνιες..ποτε δεν ημουν διαβαστερη αλλα παντα καταφερνα κ ειχα σχετικα καλους βαθμους...τωρα συνειδητοποιω οτι τα ορια στενεψαν και πρεπει να στρωθω στο διαβασμα αφου θελω να περασω και μαλιστα σε νομικη.....καλες βασεις σε αρχαια δεν εχω καθολου αλλα εχω ξεκινησει καμποσο καιρο διαβασμα και οπου να ναι βγαζω τη γραμματικη και θελω να συνεχισω με συντακτικο...αυτο που θελω να μαθω ειναι αν εχω ελπιδες να τα καταφερω και ειμαι διατεθειμενη να λιωσω στ διαβασμα - με εφοδια το πολυ βοηθηματα-....ακομη κι αν ειναι καπως αργα μιας και ξερω πως ειναι δυσκολο να ανταγωνιστω παιδια επιμελως διαβαστερα.....ευτυχως τα βλεπω τωρα πριν ξεκινησει η β....need your help!!!!ελπιζω να με διαφωτισετε εσεις ως πιο εμπειροι......(α!!!ξεχασα να σας πω οτι λεφτα για φροντιστηρια δεν υπαρχουν...με το ζορι κανα ιδιαιτερο σε αγνωστο κ εκθεση)Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορείς να δεις και εδώ.
Πρόσεξε να μην αφήσεις κενά και κοίταξε το θέμα της ενισχυτικής αν σε ενδιαφέρει. Αλλιώς μπορείς να ρωτήσεις τους καθηγητές σου για κάποια επιπλέον βιβλία με τα οποία θα ασχολήσε μόνη σου. Αν υπάρχει θέληση θα τα πας περίφημα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
νομίζω το μυστικό είναι να αποθηκεύεις ότι μαθαίνεις πάνω στο συντακτικό. ότι συναντάς είτε μονη,είτε με την καθηγήτρια να το θυμάσαι,έτσι ώστε να είσαι σε θέση να το εφαρμόσεις όταν το συναντάς δεύτερη φορα,αυτό νομίζω είναι το δυσκολότερο .η γραμματική μαθαίνεται εύκολα,το συντακτικό θέλει εξάσκηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

s@pph

Νεοφερμένος

Η s@pph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
θεοδωρα τελειο το link..οτι πρεπει!ναι θα το ψαξω αυτο με την ενισχυτικη.δεν ξερω ομως αν θα τα παω περιφημα...ξερω οτι γινεται σκοτωμος για τη νονικη και αππο παιδια που λιωνουν απο μικρα και με το plus οτι ξημεροβραδιαζονται στα φροντιστηρια...
banis,το ξερω αυτο με το συντακτικο και με αγχωνει...δεν ειναι κατι χειροπιαστο και αυτο σε συνδιασμο με την ελλειψη πειρας που το ειχα απο την πρωτη ειναι που με αγχωνουν ιδιαιτερα...
σας ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το φροντηστίριο από μόνο του δε σου κατοχυρώνει την επιτυχία. ;)
Όποιες δυσκολίες έχεις μπορείς να ρωτάς και τους καθηγητές σου. Άσε που οι περισσότεροι τους έχουν γραμμένους, οπότε χαίρονται όταν κάποιος τους δίνει σημασία και είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν.

Μην γράφεις με greeklish αν γίνεται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Γεια σας!!!τον σεπτεμβρη θα μπω στη β λυκειου (θεωρητικη)και εχω αγχωθει σχετικα με τις πανελληνιες..ποτε δεν ημουν διαβαστερη αλλα παντα καταφερνα κ ειχα σχετικα καλους βαθμους...τωρα συνειδητοποιω οτι τα ορια στενεψαν και πρεπει να στρωθω στο διαβασμα αφου θελω να περασω και μαλιστα σε νομικη.....καλες βασεις σε αρχαια δεν εχω καθολου αλλα εχω ξεκινησει καμποσο καιρο διαβασμα και οπου να ναι βγαζω τη γραμματικη και θελω να συνεχισω με συντακτικο...αυτο που θελω να μαθω ειναι αν εχω ελπιδες να τα καταφερω και ειμαι διατεθειμενη να λιωσω στ διαβασμα - με εφοδια το πολυ βοηθηματα-....ακομη κι αν ειναι καπως αργα μιας και ξερω πως ειναι δυσκολο να ανταγωνιστω παιδια επιμελως διαβαστερα.....ευτυχως τα βλεπω τωρα πριν ξεκινησει η β....need your help!!!!ελπιζω να με διαφωτισετε εσεις ως πιο εμπειροι......(α!!!ξεχασα να σας πω οτι λεφτα για φροντιστηρια δεν υπαρχουν...με το ζορι κανα ιδιαιτερο σε αγνωστο κ εκθεση)Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!
Γεια σου!! Πριν δύο χρόνια ήμουν στην ίδια θέση με εσένα και νομίζω πως μπορώ να σε βοηθήσω.. Φέτος έδωσα πανελλήνιες επίσης. Λοιπόν, όταν πήγαινα πρώτη λυκείου ήμουν ένας καλός, χρησιμοθηρικός μαθητής που διάβαζε μόνο τα μαθήματα της θετικής. Αυτό μέχρι τη στιγμή που με κέρδισε η νομική κι έτσι δήλωσα θεωρητική.. Είχα πανικοβληθεί γιατί τα όρια ήταν στενά.. Με πολύ αλλά όχι υπερβολικό διάβασμα στη β λυκείου κάλυψα τα κενά στα αρχαία(μέχρι το Νοέμβριο της Β' δεν ήξερα τι ήταν το κατηγορούμενο να φανταστείς:D) και έμαθα ΤΕΛΕΙΑ τα λατινικά. ΜΟΝΟ αυτά τα δύο μαθήματα και έκθεση διάβαζα κάνοντας παράλληλα φροντιστήριο. Στην τρίτη λυκείου, δηλαδή τη χρονιά που μας πέρασε, διάβασα πάαααρα πολύ και παρά το γεγονός ότι συνέβησαν κάποια λίγο άσχημα προσωπικά γεγονότα κατάφερα να βγάλω 18610 κι έτσι μάλλον περνώ νομική!!!!!!!!!!!:);):clapup:

(α!!!ξεχασα να σας πω οτι λεφτα για φροντιστηρια δεν υπαρχουν...με το ζορι κανα ιδιαιτερο σε αγνωστο κ εκθεση)Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!
Αν είναι να πας φροντιστήριο και δεν μπορείς σε όλα τα μαθήματα θα σου πρότεινα αρχαία, λατινικά και του χρόνου και ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
πάντως παράξενο να μην υπάρχουν λεφτά για φροντιστήριο και να υπάρχουν για ιδιαίτερο :S...καλύτερα στη β' φροντιστήριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Γειά σου και από εμένα! Λοιπόν, καλόν θα ήταν να μην είχες αφήσει κενά, τουλάχιστον στα θεωρητικά μαθήματα, τα προηγούμενα χρόνια, ούτως ώστε να είναι πιο εύκολη η προσαρμογή σου στα μαθήματα κατεύθυνσης. Αν, όμως, έχεις αφήσει κενά (πολλοί μαθητές το παθαίνουν αυτό), το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι, κατά τη γνώμη μου, να τα αναπληρώσεις. Διάβασε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τη γραμματική και το συντακτικό της αρχαίας ελληνικής που έχεις διδαχθεί μέχρι τώρα. Για τα λατινικά, απλώς περίμενε το πρώτο μάθημα. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι από πριν. Για τη φιλοσοφία, επίσης. Απλώς πρόσεξε πολύ τα κομμάτια για Πλάτωνα και Αριστοτέλη γιατί θα σου χρειαστούν του χρόνου. Μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν, μόνο το διάβασμα θα σε βοηθήσει πραγματικά. Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να δεις τα κενά σου και να ξεκινήσεις το διάβασμα για να τα καλύψεις!!! Καλή επιτυχία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konnamiari

Νεοφερμένος

Η konnamiari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ΓΕΙΑ ΣΑΣ :)
Είμαι η Κωνσταντίνα και μόλις έγινα μέλος οπότε είναι αρκετά ενθουσιασμένη.

Θα ήθελα να σας μιλήσω για κάθε ένα από τα μαθήματα της θεωρητικής, τι πιστεύω γι αυτά, που δυσκολεύομαι και να μου πείτε και εσείς τι γνώμη σας.

Καταρχήν να ενημερώσω πως θέλω να περάσω αγγλική φιλολογία.


ΕΚΘΕΣΗ:
Στην έκθεση δεν θα έλεγα ότι έχω ιδιαίτερο πρόβλημα. Μου αρέσει σαν μάθημα και το βρίσκω ενδιαφέρον. Πολλές φορές, βέβαια, αν δεν μου αρέσει μια έννοια τότε καταλήγω να πηγαίνω την έκθεση μου στο φροντιστήριο μια εβδομάδα αργότερα,όμως αυτό είναι άλλο θέμα ???? Ένα θεματάκι που έχω είναι με τα συνώνυμα και τα αντωνυμα. Κάποιες φορές που παίρνει λίγο χρόνο να μου έρθει μια ωραία λέξη, επομένως στο τέλος χρησιμοποιώ μια πολύ απλή, όμως δεν αφήνω κενά. Απλά δεν είναι το ίδιο εντυπωσιακή.
Στην έκθεση θα ήθελα να γράψω ένα 16,5-17.
Επειδή ποτε δεν το τηρώ, μπορείτε να μου πείτε πως κάνουμε σχεδιάγραμμα; Το έχω προσπαθήσει αλλά δεν με βοηθάει ποτε και σκέφτομαι μήπως κάνω κάτι λάθος.


ΙΣΤΟΡΙΑ:
Ιστορία είναι τυχερή που ο καθηγητής μου στο φροντιστήριο είναι πολύ μεταδοτικός και ακόμη και εγώ που ανέκαθεν τη μισούσα, μου φαίνεται πλέον εντάξει. Παρ' όλα αυτά δεν το έχω Κ Α Θ Ο Λ Ο Υ με την παπαγαλία. Ως τώρα έχω βγάλει τα δύο πρώτα μαθήματα απ' εξω( στις 23 του μήνα γράφουμε διαγώνισμα στα 13 πρωτα) και μου έχει βγει ήδη η πίστη. Ειδικά όταν βλέπω πως ένα μάθημα έχει μεγάλη εκταση τότε απογοητεύομαι και τα παρατάω κατευθείαν.
Πείτε μου οποιαδήποτε μέθοδο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να τη μάθω.

ΛΑΤΙΝΙΚΑ:
Ως τώρα δεν μπορώ να πω ότι έχω και κάποιο πρόβλημα αν και αυτό θα ήταν αδύνατον αφου δεν τα μελετάω τόσο πολύ. Δεν δυσκολεύομαι κάπου απλά τώρα που έχουμε 2 βδομάδες διακοπές από το φροντιστήριο εστιάζω στο γνωστό και την ιστορία οπότε τα έχω παραμελήσει. Έχουμε κάνει τα δύο πρώτα κείμενα, 3 πρώτες κλίσεις ουσιαστικών, την οριστική και όλους τους χρόνους και απλά νιώθω ότι χρειάζεται να κάνω ένα καλό ξεκαθάρισμα. Αν γίνει αυτό θα είναι μια χαρά.


ΓΝΩΣΤΟ:
Εδώ γελάμε. Στην αρχή είχα τρομοκρατηθει αλλά τώρα έχω ηρεμήσει λίγο. Κάποια είναι πιο εύκολα να τα μάθω απ' εξω, κάποια πιο δύσκολα αλλά τουλάχιστον τα βρίσκω ενδιαφέροντα. Το θέμα με την αποστηθιση εξακολουθεί αν υπάρχει. Οσον αφορά την μετάφραση, απλά βαριέμαι τόσο πολύ να την μάθω και τα σχόλια είναι τόσα πολλά και θέλω να βάλω τα κλάματα ???? Τα σχόλια δεν χρειάζεται να τα μάθουμε απ' εξω, ετσι;


ΑΓΝΩΣΤΟ:
Εδώ βασικά κλαίμε γιατί δεν ξέρω την τύφλα μου. Μέχρι τώρα μέχρι και στο ρήμα τα σκατωνω έχω κάνει τουλάχιστον μια πρόοδο στην ενεργητική φωνή???????? Ξέρω είναι για κλάματα η κατάσταση απλά δεν έχω καλή μνήμη και δεν τα εξασκω συχνά για να μου μείνουν. Τα ουσιαστικά για κάποιο λόγο τα κάνω χάλια, τις αντωνυμιες τις ξέρω, τα επίθετα οκ, αλλά αυτό το ρήμα το έχω καταστρέψει????
Διαγώνισμα άγνωστο δεν έχω γράψει ακόμα αλλά ένα θεματάκι με την μετάφραση νομίζω θα το έχω.


Εκτός από αυτά θέλω λίγες γενικές συμβουλές τυπου: πως να μπω σε ένα πρόγραμμα, να ξυπνάω νωρίς κλπ, πως να βρω όρεξη για διάβασμα που πλέον νομίζω πως απλά δεν υπάρχει και τέτοια πράγματα.

Αλλά οκ, όλοι το έκαναν θα το κάνουμε και εμείς ????

(Άμα κάποιο άτομο στην ηλικία μου δίνει και θέλει να μιλήσουμε ας στείλει μήνυμα ^_^)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ήμουν θεωρητική αλλά πλέον είμαι κοντά στο πτυχίο και απέχω χρόνια από αυτά τα μαθήματα για να κάτσω να σου αναλύσω το οτιδήποτε.

Ωστόσο βλέπω πως έχεις αυτογνωσία και ξέρεις που είναι τα κενά σου , επομένως δούλεψε πάνω σε αυτά.

Η κινητήριος δύναμη σου για να διαβάζεις πρέπει να είναι η τελική επιτυχία σου και αφορά εσένα ξεκάθαρα.

Για ποιες σχολές ενδιαφέρεσαι? Έχεις υψηλούς στόχους?
Είσαι διατεθειμένη να μην βγαίνεις ας πούμε κάθε ΣΚ? Η και να διαβάζεις ακόμα και μετά το φροντιστήριο?

Η Γ Λυκείου είναι μια τάξη η οποία απαιτεί θυσίες και προσωπικό αγώνα.
Εσύ είσαι αυτή που θα κρατάει τον εαυτό της σε ένα πρόγραμμα καθώς η σχολή εισαγωγής καθορίζει ως ένα βαθμό το μετέπειτα μέλλον σου και είναι ιδιαιτέρως σημαντική ειδικά στα χρόνια οικονομικής κρίσης που περνάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Εγώ δίνω φέτος πανελλήνιες στις ανθρωπιστικές σπουδές!!!
Το επίπεδο σου στην έκθεση καταλαβαίνω ότι είναι υψηλό και αυτό είναι πολύ θετικό!!!
Στα αρχαία το κλειδί είναι η εξάσκηση! Θα μάθεις απέξω γραμματικούς κανόνες μόνο αν κάνεις αρκετές ασκήσεις πάνω σε αυτούς! Το study4exams έχει αρκετές για κάθε γραμματικό φαινόμενο ασκήσεις!!!!
Το άγνωστο είναι αντικειμενικά απαιτητικό και θέλει εξάσκηση επίσης!!! Με τη σταδιακή τριβή θα αποκτήσεις εμπειρία και άνεση! Ειδικά για τα ρήματα βοηθά να βρίσκεις ομοιότητες με τα νέα ελληνικά και να υπογραμμίζεις δυσκολίες (π.χ. τονισμός αορίστων β'). Βοηθά σαν μέθοδος να τα λες απέξω στον εαυτό σου!
Το γνωστό θέλει δουλίτσα! Πάνω από όλα απαιτεί κατανόηση! Τα σχόλια δεν χρειάζεται να τα ξέρεις απλεξω ΑΛΛΑ να μπορεί να τα γράφεις ΟΛΑ με δικά σου λόγια! Η εισαγωγή θέλει όμως παπαγαλία!!! Η μετάφραση αρκεί να βγαίνει σωστά και με δική σου απόδοση-είναι κρίμα να χάσεις αυτά τα 10 μόρια-
Τα λατινικά απαιτούν συχνές επαναλήψεις, αλλά είναι η εύκολη υπόθεση. Εδώ δεν πρέπει να αφήσεις κενά! Για όποια άλλη απορία στείλε!

-----------------------------------------------------------------------

Στην Ιστορία απαιτείται κατανόηση πρώτα! Για να μάθεις απέξω μπορείς να τα λες στον εαυτό σου μία-μία παράγραφο ή αν έχεις χρόνο να τα γράφεις! Η τελευταία μάλλον δεν θα σε βοηθήσει χρονικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top