Γενικό -  Συμβουλές για πεδίο Ανθρωπιστικών σπουδών

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
CHE* Billio άρχισες διάβασμα?πώς σου φαίνονται τα αρχαία?
Η ΕΛ ΠΙ ΔΑ θα σου στείλει Αρχαία ΓΠ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CHE* Billio

Νεοφερμένος

Ο CHE* Billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Δεν ξεκίνησα ακμ λογω μερικων προβληματων...δεν ξερω και απο που να αρχίσω, βλεπεις εχω πολλά και μεγάλα κενα....Εσυ από τι μου προτεινεις να αρχίσω? Γραμματικη ή συντακτικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
απο γραμματική...είναι πιο ευκολη...διαβασμα θέλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρούλα!!!

Νεοφερμένος

Η Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
και εγώ θεωρητική θα πάω,αλλά πάντα μου άρεζαν και ήμουν καλή στα αρχαία.ποτέ όμως δεν είναι αργά για το οτιδήποτε!!!!καλό θα ήταν δυο βδομάδες πριν αρχίσουν τα σχολεία να πάρεις κάποιον καθηγητή για ιδιαίτερα.εξήγησε του το πρόβλημα σου και ζήτα του με τη βοήθεια του συντακτικού και της γραμματικής να σου εξηγήσει τα πάντα από την αρχή.αν δώσεις βάση σε αυτά που λέει, σίγουρα μετά από λίγο καιρό θα είσαι ξεφτέρι, γιατί αν έχεις καλές βάσεις, όλα τα υπόλοιπα που θα μαθαίνεις,θα σου φαίνονται πανεύκολα!!!!διότι η γραμματική των αρχαίων είναι ένας κρίκος!!!!!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρούλα!!!

Νεοφερμένος

Η Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ειναι ανάλογα σε ποιο φροντιστήριο θα πας!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω φετος θα κανω λατινικα,αγνωστο κι εκθεση ιδιαιτερο,αλλα οχι γνωστο στα αρχαια.ειμαι οκ?δηλαδη χρειαζεται,οπως πχ στην α λυκειου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
σου αρεζαν?:lol::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
O Kαθένας με τα γούστα του:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yo_kzn

Νεοφερμένος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
θα σου πω μονο οτι εγω μισουσα τα αρχαια ειχα πολλα κενα-ηξερα ελαχιστα πραγματα-κ φετος (β λυκειου) στο φροντιστηριο τα καλυψα ολα κ εμαθα κ πολλα καινουρια πραγματα..επισης αλλαξα γνωμη οσον αφορα το αν ειναι βαρετα..αυτα που θα κανεις φετος θα σ αρεσουν πιστευω..δες το κ λιγο θετικα..προσπαθησε να τα συμπαθησεις κ θα σ ανταμειψουν..αν δεν αφησεις κενα θα γραψεις πολυ καλα..εγω πχ φετος εγραψα 94%..οταν το ειδα τρελαθηκα..!!!
εξαρταται βεβαια κ τι επαγγελμα θελεις να κανεις..με βαση ΑΥΤΟ να διαλεξεις κατευθυνση..γιατι κ μενα πιο ενδιαφεροντα μου φαινοντουσαν η φυσικη κ η βιολογια αλλα αυτο που θελω ειναι απο Θεωρητικη..
Ελπιζω να βοηθησα φιλε..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Petunia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Το Α και το Ω στα αρχαια ειναι η γραμματικη,οποτε μαθε τελεια αυτη και ολα τα αλλα θα γινουν πιο ευκολα.;)Και τα αρχαια δεν ειναι καθολου βαρετα αρκει να βρεις το κουμπι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Γειά σε όλους!!!Φέτος θα παω θεωρητική και θα ήθελα να μου δώσετε καμιά συμβουλή ως πιο έμπειροι...Τι να προσέξω,πού να δώσω βάρος και ό,τι άλλο νομίζετε εσεις...Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους:thanks:

Πρωτα λατινικα!!Δωσε μεγαλη βαση στη γραμματικη και στα λιγα συντακτικα φαινομενα γιατι ολα αυτα χρειαζονται στη γ λυκειου και εξεταζονται στις πανελληνιες.Μετα αρχαια!!Να μαθαινεις καλα τα σχολια του γνωστου για να εξασκηθεις γιατι το γνωστο στην γ ειναι πολυ πιο δυσκολο.Επισης κανε πολλα αγνωστα κειμενα για να εξασκηθεις στο συντακτικο και τη μεταφραση.Μαλιστα ξεκινα επαναληψεις στη γραμματικη και καινουρια κεφαλαια οπως τα ρηματα σε -μι και κατι αλλα ανωμαλα ρηματα στο τελος του βιβλιου.Ακομα κρατα καλες σημειωσεις απο τους καθηγητες στα αρχαια και τα λατινικα.ΜΗΝ ξεχνας να μαθαινεις αρχικους χρονους στα ρηματα στα αρχαια και τα λατινικα !!Τωρα αν ενδιαφερεσαι να δωσεις μαθηματικα γενικης στην γ πρεπει να δωσεις βαση και στην αλγεβρα.Αυτα τα λιγα λοιπον και στην γ θα σκιζεις καθως θα εχεις να μαθεις και αλλα πραγματα!!(μαλακιες δλδ)Αν εχεις γερες βασεις για την γ θα εισαι πολυ ΟΚ!!:D:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flo0ra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φλωρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
παντως μου φαινεται πως τα επομενα δυο χρονια δεν θα ειμαστε ιδιαιτερα πολλοι στη θεωρητικη του ischool:P(λιγο ασχετο σορρυ)
ευχαριστουμε πολυ για τις συμβουλες παντως(πιστευω πως μιλω εκ μερους ολων οσων ενδιαφερονται για το θεμα)θα μας ειναι σιγουρα πολυ χρησιμες :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

armonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
κ εγώ θεωρητική θα πάω κ τα αρχαία είναι το μόνο μάθημα που με προβληματίζει.
για να σας δώσω ν καταλάβετε έγραψα κείμενα 19,έκθεση 19,8 κ αρχαία 16,4:mad:
πιστεύω ότι φέτος με τα φροντηστήρια κ συστηματικό διάβασμα θα καλύψω τα κενά.
υπομονή κ επιμονή θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
κ εγώ θεωρητική θα πάω κ τα αρχαία είναι το μόνο μάθημα που με προβληματίζει.
για να σας δώσω ν καταλάβετε έγραψα κείμενα 19,έκθεση 19,8 κ αρχαία 16,4:mad:
πιστεύω ότι φέτος με τα φροντηστήρια κ συστηματικό διάβασμα θα καλύψω τα κενά.
υπομονή κ επιμονή θέλει.

Εντάξει, δεν είναι και τόσο κακός ο βαθμός των Αρχαίων σου!
Εγώ θα πάω Θεωρητική, και έγραψα Γλώσσα 18,4, Κείμενα 15,4, Αρχαία 13 και Ιστορία 10,4 (στην Ιστορία ο μεγαλύτερος βαθμός σε όλη την Α' Λυκείου ήταν 13,κάτι!). (Εντάξει, στις εξετάσεις ποτέ δεν γράφω καλά! Ευτυχώς με έσωσαν τα τετράμηνα!) Και αυτό που με προβλημάτιζε πάντα ήταν ότι δεν είμαι αρκετά καλή στα Αρχαία και στην Ιστορία. Στα Αρχαία έχω μερικά κενά (τα οποία ελπίζω να καλύψω φέτος στο φροντιστήριο) και στην Ιστορία δεν μπορώ να θυμάμαι τα πάντα! Ξεχνάω πολύ εύκολα! (πράγμα το οποίο είναι κακό για την Θεωρητική, αφού χρειάζεται πολύ αποστήθιση...) Αλλά θα βάλω τα δυνατά μου φέτος και του χρόνου, έτσι ώστε να βελτιωθώ σε όλα και να περάσω εκεί που θέλω! (Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπείδευσης).:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

armonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από {~*1rèNe*~};565237:
Εντάξει, δεν είναι και τόσο κακός ο βαθμός των Αρχαίων σου!
Εγώ θα πάω Θεωρητική, και έγραψα Γλώσσα 18,4, Κείμενα 15,4, Αρχαία 13 και Ιστορία 10,4 (στην Ιστορία ο μεγαλύτερος βαθμός σε όλη την Α' Λυκείου ήταν 13,κάτι!). (Εντάξει, στις εξετάσεις ποτέ δεν γράφω καλά! Ευτυχώς με έσωσαν τα τετράμηνα!) Και αυτό που με προβλημάτιζε πάντα ήταν ότι δεν είμαι αρκετά καλή στα Αρχαία και στην Ιστορία. Στα Αρχαία έχω μερικά κενά (τα οποία ελπίζω να καλύψω φέτος στο φροντιστήριο) και στην Ιστορία δεν μπορώ να θυμάμαι τα πάντα! Ξεχνάω πολύ εύκολα! (πράγμα το οποίο είναι κακό για την Θεωρητική, αφού χρειάζεται πολύ αποστήθιση...) Αλλά θα βάλω τα δυνατά μου φέτος και του χρόνου, έτσι ώστε να βελτιωθώ σε όλα και να περάσω εκεί που θέλω! (Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπείδευσης).:xixi:

κι εγώ εκει στοχεύω όμως δεν το βλέπω με εκεί που έχουν πάει οι βάσεις:(
ξέχασα να πω ότι ιστορία έγραψα 13,4.
πάντα έγραφα στις εξετάσεις 20 ιστορία όμως φέτος τα θέματα ήταν κάπως και σχεδόν κανείς δεν έγραψε καλά.
γενικά όμως με την αποστήθιση καλά τα πάω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
κι εγώ εκει στοχεύω όμως δεν το βλέπω με εκεί που έχουν πάει οι βάσεις:(
ξέχασα να πω ότι ιστορία έγραψα 13,4.
πάντα έγραφα στις εξετάσεις 20 ιστορία όμως φέτος τα θέματα ήταν κάπως και σχεδόν κανείς δεν έγραψε καλά.
γενικά όμως με την αποστήθιση καλά τα πάω..
Οπότε έχεις ισχυρό πλεονέκτημα!
Δεν πρέπει να σκεφτόμαστε αρνητικά! Αν θέσουμε στόχους, όλα μπορούμε να τα καταφέρουμε! (ακόμα και το 18.856 για Παιδαγωγικό!;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
κι εγώ εκει στοχεύω όμως δεν το βλέπω με εκεί που έχουν πάει οι βάσεις:(
ξέχασα να πω ότι ιστορία έγραψα 13,4.
πάντα έγραφα στις εξετάσεις 20 ιστορία όμως φέτος τα θέματα ήταν κάπως και σχεδόν κανείς δεν έγραψε καλά.
γενικά όμως με την αποστήθιση καλά τα πάω..
Μην τη βλέπεις την Ιστορία αρνητικά.
Είναι εύκολη και τα μισά εκτός ύλης οπότε διάβασε κανονικά από την αρχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Μην τη βλέπεις την Ιστορία αρνητικά.
Είναι εύκολη και τα μισά εκτός ύλης οπότε διάβασε κανονικά από την αρχή

ναι αυτό είναι αλήθεια! μην είσαι απιασιόδοξη εξ αρχής:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

uploaded_idea

Νεοφερμένος

Η uploaded_idea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
πάνω στο θέμα ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κατι... αμα αποφασισεισ να πασ θερωριτικη τωρα φλεβαρη μηνα αλλα εχεις καλες βασεις αρχαια ΚΑΙ ξες να διαβαζεις και ιστορια και απο πηγες ξερεις καλα και λογοτεχνια προλαβαινεις με πλ διαβασμα να βγαλεις την υλη αρχαια και λατινικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpakmak

Νεοφερμένος

Ο mpakmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γεία σας, θα πάω Β λυκείου και έχω επιλεξει τη Θεωριτική ως κατεύθυνση...
Είμαι μέτριος μαθητής και από εσας θελω να μου πειτε τροπους για να γινω καλυτερος διοτι θέλω να περασω Νομική......
Εγώ θα αρχίσω τα μαθήματα στις 18 Αυγουστου...αν αρχίσω απο τώρα το κάλο διαβασμα πιστευω πως θα περασω νομική!!
Περιμένω απαντησεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top