Γενικό -  Συμβουλές για πεδίο Ανθρωπιστικών σπουδών

CHE* Billio

Νεοφερμένος

Ο CHE* Billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γειά!!!!!
Είμαι μαθητής α λυκείου και κατα πάσα πιθανότητα θα πάω θεωρητική.
Όμως έχω ένα πρόβλημα με τα αρχαία....δεν τα πάω σχεδόν καθόλου, όχι γιατι΄δν μ αρέσουν, αλλά μάλλον γτ έχω αφήσει πάρα πολλά κενά και απ'το γυμνάσιο και μου φαίνονται ακαταλαβήστικα...
Στις εξετάσεις έγραψα 12.6, ενω κείμενα, έκθεση και ιστορία έγραψα 16, 18 και 17 αντίστοιχα....

Τί να κάνω????Μήπως θα πρέπει να στρωθώ τώρα το καλοκαίρι να τα μάθω???
Παίζει τόσο πού ρόλο αν το φόρτε σου ΄δεν είναι τα αρχαία????.......
:hmm:
ΧΕΛΠ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Να αρχίσεις να διαβάζεις τη γραμματική και το συντακτικό,γιατί ειδικά σ'ευτό ο μάθημα δεν πρέπει να έχεις καθόλου κενά,αλλιώς θα συναντήσεις πολλά εμπόδια! Τα αρχαία μην ξεχνάς ότι έχουν και συντελεστή 1,4! Στρώσου λοιπόν τώρα για να μην έχεις πρόβλημα του χρόνου!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Το καλοκαίρι απλά γέμισε τα κενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaliorova

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Είμαι στην ακριβώς ίδια μοίρα με εσένα! Ακριβώς όμως μόνο που θα πάω σίγουρα θεωρητική! Θα σου δώσω μια συμβουλή: το καλοκαίρι κάτσε και ξεκουράσου, μην κάνεις τίποτα, κοίτα το ταβάνι! Και απο του χρόνου με το καλό απο αρχές Σεπτεμβρίου άρχισε να διαβάζεις και προσπάθησε όλη αυτήν την χρονιά να βγάλεις όλη την γραμματική και το συντακτικό, τέλεια! Θα ήταν καλό να αρχίσεις κάποιο φροντιστήριο ή ιδιαίτερα (ό ,τι σε βολεύει ), εάν δεν το έχεις ήδη κάνει, για να σου οργανώνουν το διάβασμα, να σου λύνουν απορίες, να σου βάζουν ασκήσεις και τα σχετικά.
Θέλει αρκετό διάβασμα δεν είναι αστεία τα πράγματα, πρέπει να στρωθούμε και να καλύψουμε τα πάντα! Απλά ξεκουράσου αυτό το καλοκαίρι γιατί μας περιμένουν δύο δύσκολες χρονιές! Και σίγουρα δεν υπάρχει κανένας λόγος ανυσηχίας θα προλάβεις !!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
ως αποφοιτος θεωρητικης ενα εχω να σου πω...τα αρχαια και τα ματια σου!ο συντελεστης ειναι 1,4!θα σε ανεβασουν τρομερα!κοιτα τωρα το καλοκαιρι κανε μια χαλαρη δουλιτσα σε συντακτικο και γραμματικη αλλα απο του χρονου παρε ενα καλο ιδιαιτερο και στρωσου για τα καλα!επισης ο νου σου στην εκθεση,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
*1.3:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Να αρχίσεις να διαβάζεις τη γραμματική και το συντακτικό,γιατί ειδικά σ'ευτό ο μάθημα δεν πρέπει να έχεις καθόλου κενά,αλλιώς θα συναντήσεις πολλά εμπόδια! Τα αρχαία μην ξεχνάς ότι έχουν και συντελεστή 1,4! Στρώσου λοιπόν τώρα για να μην έχεις πρόβλημα του χρόνου!:no1:

..1,3 ο συντελεστης!
:P
οπότε είναι το μάθημα βαρύτητας, με έναν καλό βαθμό αρχαία ακομα κι αν εχεις μια μικρή ατυχία σ'αλλο μάθημα τα καταφερνεις..
εκτώς κι άμα τελικά πας θετικοτεχνολογική:)! εκεί άμα σου γίνει καμιά στραβή και βγάλεις...13.000 πχ. βρίσκεις σχολή, στη θεωρητική όχι και τόσο..
ο λόγος είναι ότι οι 'καλές' θεωρητικές σχολές είναι ψηλά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Εγώ μισούσα απίστευτα τα αρχαία και ήμουν σκράπας μέχρι το δεύτερο εξάμηνο της Β' λυκείου. Το ότι έγραψα 17 αρχαία κατεύθυνσης στις ενδοσχολικές της Β' και το ότι έγραφα μετάφραση γνωστού χωρίς να έχω διαβάσει κοντά 16 κάτι πρέπει να λέει σχετικά με το πόσο άλλαξαν οι προτιμήσεις μου από κει και πέρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
κοίτα εγώ θεωρώ πως αν προσπαθήσεις πολύ στη β' λυκείου και πας και σε ένα καλό φροντ. ή σε ενισχυτική ή ιδιαίτερα, μπορείς να κάνεις θαύματα!!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Γειά!!!!!
Είμαι μαθητής α λυκείου και κατα πάσα πιθανότητα θα πάω θεωρητική.
Όμως έχω ένα πρόβλημα με τα αρχαία....δεν τα πάω σχεδόν καθόλου, όχι γιατι΄δν μ αρέσουν, αλλά μάλλον γτ έχω αφήσει πάρα πολλά κενά και απ'το γυμνάσιο και μου φαίνονται ακαταλαβήστικα...
Στις εξετάσεις έγραψα 12.6, ενω κείμενα, έκθεση και ιστορία έγραψα 16, 18 και 17 αντίστοιχα....

Τί να κάνω????Μήπως θα πρέπει να στρωθώ τώρα το καλοκαίρι να τα μάθω???
Παίζει τόσο πού ρόλο αν το φόρτε σου ΄δεν είναι τα αρχαία????.......
:hmm:
ΧΕΛΠ!!!



μπορείς να πας και τεχνολογική βέβαια.......:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Γειά σε όλους!!!Φέτος θα παω θεωρητική και θα ήθελα να μου δώσετε καμιά συμβουλή ως πιο έμπειροι...Τι να προσέξω,πού να δώσω βάρος και ό,τι άλλο νομίζετε εσεις...Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Ε τι που να δώσει βάρος..Στα μαθήματα της κατεύθυνσης φυσικά.Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να παρατήσεις τα άλλα.Τώρα αν στην 'Γ σε ενδιαφέρει το 5ο επιστημονικό πεδίο ( Οικονομικά ) να προσέξεις λίγο την Άλγεβρα.Αλλιώς δώσε περισσότερο βάρος σε Αρχαία και Λατινικά.Η Φιλοσοφία είναι ένα εύκολο και ωραίο μαθηματάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ναι σωστά,ίσως δεν ήμουν αρκετά σαφής.Ενοούσα τι να προσέξω στα μαθήματα κατεύθυνσης κυρίως Αρχαία και Λατινικά.Ευχαριστώ πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Απλά διάβαζε συστηματικά αυτά τα δύο μαθήματα για να μην αφήνεις κενά.Συστηματικό διάβασμα θέλει και όλα θα πάνε καλά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Να διαβαζεις συνεχεια τη γραμματικη, απο τις πολλες επαναληψεις κατα τη διαρκεια της χρονιας σου μενουν πολλα πραγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CHE* Billio

Νεοφερμένος

Ο CHE* Billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
μπορείς να πας και τεχνολογική βέβαια.......:D

Μπαα.. στα 3/4 των θετικών μαθημάτων έγραψα ΠΟΛΥ χαμηλά.....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Μπαα.. στα 3/4 των θετικών μαθημάτων έγραψα ΠΟΛΥ χαμηλά.....:(

Δεν έχει σημασία πόσο γράφεις.Μην αφήσεις έναν κακό βαθμό να καθορίσει το μέλλον σου.Θα προσπαθήσεις και θα τα καταφέρεις.Διάλεξε κατεύθυνση με μόνο κριτήριο το τι θέλεις ΕΣΥ να γίνεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CHE* Billio

Νεοφερμένος

Ο CHE* Billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία πόσο γράφεις.Μην αφήσεις έναν κακό βαθμό να καθορίσει το μέλλον σου.Θα προσπαθήσεις και θα τα καταφέρεις.Διάλεξε κατεύθυνση με μόνο κριτήριο το τι θέλεις ΕΣΥ να γίνεις. :)

Συμφωνώ μ'αυτή τη λογική αλλα στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι "ένας" κακός βαθμός...απο τη β γυμνασίου εχω να γράψω πάνω από 15 στα μαθηματικα...στα υπόλοιπα θετικά μπορώ να πώ πως η κατάσταση είναι κάπως καλύτερη...(ΛΙΓΟ καλυτερη...).
Γενικά τα θετικά μαθήματα μου φαινόταν δύσκολα και δεν έγραφα καλά ποτέ μα ποτέ, αν και δεν τα έβρισκα και τόσο ανιαρά.
Στα θεωρ. μαθήματα μπορώ να πώ με σιγουρια οτι γραφω καλυτερα.Το θεμα ομως ειναι οτι πάντα τα έβρισκα βαρετά (και εδώ ίσως να έχω επηρεαστει και από τους φίλους μου, που είναι όλοι άριστοι στα θετικά) και τα 2 τελευταια χρονια (3η γυμν.- 1η λυκ.) αρχισα να παρατάω σιγά σιγά τα αρχαία με αποτέλεσμα να υπάρχει μια κατάσταση του τύπου:
Απο 'δώ, αρχαία(μπλιάχ....) - τα υπόλοιπα μαθήματα μ'ενδιαφέρουν όμως...
Απο 'κει, μαθηματικά(ακόμα πιο μπλιάχ) - ομως μεγαλύτερο εύρος επιλογών σε σχολές

Δεν με έχω για άνθρωπο που θα κάθεται να διαβάζει απ'το πρωι μέχρι το βράδι και έχω ακούσει πως για θεωρητική αυτό πρέπει να εφαρμοστεί..
Συγνώμη αν σας κουράζω αλλα πιστεύω πως κατεύθυνση θα αποφασίσω το βράδυ της προηγούμενης του ανοίγματος των σχολείων γιατι πρίν...δεν το βλέπω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flo0ra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φλωρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
παιδια το διαβασμα μεσα στη χρονια θα φτασει ή να κανουμε και κανενα ιδιαιτερο πριν ξεκινησει η β λυκειου?(μεσα στο καλοκαιρι εννοω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top