Συμβουλές για να ξεπεράσω μια κοπέλα

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Mε το ''έπαιξε-δεν έπαιξε'' τι έχεις να πεις; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αυτό που λέω ΚΑΘΑΡΑ πιο πάνω είναι το εξής: εάν κάποιος ΔΕΝ είναι φίλος σου, τότε ΔΕΝ παίζει να κάνεις κάτι. Δεν είπα ότι ισχύει το αντίστροφο, αλλά το αντιθετοαντίστροφο.

Εάν πάλι κάποιος είναι φίλος σου, απλά πληροί μια προϋπόθεση για να γίνει κάτι άλλο. Αλλά ΔΕΝ αρκεί.
Ντάξει το έσωσες.:P
Αλλά πάλι δεν πιάνω το νόημά σου, και το πώς κολλάει με την ατάκα.:P (μη πεις τίποτα πάλι για την Θεωρητική μου.:pfff:)

Απαιτώ να ζητήσεις συγγνώμη. :pfff:
Άμα ζητήσω συγγνώμη θα χάσεις τα τέλεια μελομακάρονα που έφτιαξα.:(
Και ξαναλέω:

Μα τι ανώριμοι που είστε.:pfff:
:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El Capitano

Νεοφερμένος

Ο El Capitano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Στην αγκαλιά της κολλητής της...αν είσαι τυχερός,θα την κάνεις και κουρέλι μ'αυτό ;)

Χαχα... Καλό...!!! Αλλά ρε συ, η κολλητή της είναι gtp...

Σας ευχαριστώ όλους σας... Δεν περίμενα να έχει τόσο μεγάλη ανταπόκριση η συζήτηση... Anyway, αυτήν την κοπέλα φέτος την γνώρισα, επείδη μου άρεζε πολύ... Ποιος ήξερε όμως τι μου επιφύλασσε ο χρόνος...
Τα περισσότερα που μου είπατε, τα λέω και εγώ στον εαυτό μου. Αλλά στην πράξη δεν μπορώ γιατί η καρδιά μου άλλα προστάζει... Κατέληξα στο συμπέρασμα πως μόνο αν γνωρίσω κάποια άλλη κοπέλα θα μπορέσω να την ξεχάσω εντελώς, αλλά το θέμα είναι ότι οι υπόλοιπες κοπέλες δεν μου κάνουν πλέον αίσθηση...
Όταν μου είπε πως με βλέπει σα φίλο, εγώ της απάντησα "ΟΚ, τότε ας σε αφήσω και σένα στην ησυχία σου γιατί τον τελευταίο καιρό ίσως έχω αρχίσει να γίνομαι κουραστικός..." Αυτή με ρώτησε "Δηλαδή τώρα ούτε καν θα μιλάμε;" και της απάντησα "Αν βρεθούμε ένα γεια θα το πούμε αλλά θα σταματήσω τα πολλά μυνήματα την ημέρα και να έρχομαι όποτε μπορώ να σου μιλάω, λογικό δεν είναι;" Αυτή συμφώνησε μαζί μου... Και μου είπε πως τώρα μόνο σα φίλο με βλέπει, αλλά στο μέλλον ποιος ξέρει; Αυτό που είπε στο τέλος πολύ με μπέρδεψε. Σα να μου έλεγε περίμενε, μην τα παρατήσεις. Αλλά εγώ είπα "Καπετάνιε ΞΕΚΟΛΛΑ!!! Και αυτό γιατί δεν μου είχε φερθεί καθόλου εντάξει χωρίς να έχει δώσει ποτέ κάποια εξήγηση ή να ζητήσει για κάτι συγγνώμη. Το ξέρω πως δεν μπορούσα να έχω απαιτήσεις αλλά κατά τη γνώμη μου γαιδουριά είναι αυτό... Δε θέλω όμως να μπω σε λεπτομέριες...
Οι φίλοι μου, μου λέγαν αυτή τη βδομάδα πως με κοιτούσε στο σχολείο... Με έκανε να σκεφτώ. Και πάντα όταν σκέφτομαι καταλήγω στο συμπέρασμα πως καλά έκανα αλλά η καρδιά μου δεν το θέλει αυτό που γίνεται... Εσείς τι πιστεύετε, καλά έκανα που ξέκοψα την επικοινωνία μου μαζί της;
Τέλος τα σχολεία, Χριστούγεννα τώρα. Ισώς αυτές τις 15 μέρες που δε θα τη βλέπω να μπορέσω να ξεκολλήσω και να βρω ξανά τον παλιό μου εαυτό... :(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ο χρόνος είναι το καλύτερο ιατρικό.
Ίσως να ήθελε να το παίξει δύσκολη, ίσως και όχι. Εικασίες κάνουμε.
Καλό κουράγιο πάντως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El Capitano

Νεοφερμένος

Ο El Capitano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Μυστήρια πλάσματα εσείς οι γυναίκες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το ίδιο λέμε και εμείς για εσάς.
Μην το ψάχνεις. :)
Απλά κάνε ότι κάνει το ρολόι, προχώρα. (κλεμένο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Οι γνωστές μαλακίες που κάνετε κάποιοι και σας καρφώνουν τη ταμπέλα του "μαλ*κα" -.-
Γιατί αγόρια να το κάνει αυτό; Τι φταίει η "κολλητή" να τη πληρώσει; Αν εσύ ήσουν στη θέση της κολλητής και ήσουν ο κολλητός θα αποκαλούσες την άλλη τσ*λα, άμα είσαι αγόρι θεωρείσαι μάγκας;

Θα στο χαλάσω,αλλά δε θα την αποκαλούσα τσούλα.Γενικότερα,my moral code is pretty different απ'τις κλασσικές κοινωνικές συμβάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Το αντίθετο μπορεί να μην ισχύει, αλλά ισχύει το αντιθετοαντίστροφο: δηλαδή "αν δεν σε βλέπω σαν φίλη/ο μου, δεν μπορώ να σε δω ούτε σαν κορίτσι/αγόρι μου".

Με λίγα λόγια, μπορεί να μην είναι ικανή συνθήκη, είναι όμως αναγκαία. Οπότε δεν "στέκει" σαν επιχειρήμα το "σε βλέπω σαν φίλο", γιατί απλά αν δεν τον έβλεπες σαν φίλο, δεν θα έκανες καν κάτι μαζί του.

Γι' αυτό καταδικάζω την "ατάκα" αυτή ως υποκριτική και φυγόπονη.

μπορεις να μας το λυσεις και με το θεωρημα Rolle?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εσείς τι πιστεύετε, καλά έκανα που ξέκοψα την επικοινωνία μου μαζί της;
Ναι, ναι, εξαιρετικός. Εάν από του χρόνου αρχίζει να σε προσεγγίζει, να παραμείνεις στο ύψος σου και να είσαι τυπικός. Δεν χρειάζεται να είσαι αγενής, απλά τυπικός, όπως και με τις άλλες. Δηλαδή να μην της δείξεις ότι είναι "ξεχωριστή για σένα".

Άσε πρώτα να στο δείξει εκείνη.

Όπως θα διαπιστώσεις φίλε μου, το φλερτ είναι κι αυτό ένας μικρός πόλεμος κι από μόνος του. Το "έμπαινε και γοήτευε" δεν λειτουργεί πλέον στις μέρες μας. Αντίθετα, θέλει πλάνο και στρατηγική, σαν να παίζεις Age of Empires III. Εφόσον η μικρή ζήτησε πόλεμο, θα τον έχει.

Και ναι, παίζει μαζί σου. Κατάλαβέ το. Θες και απόδειξη; Όπως είπες εδώ:
Όταν μου είπε πως με βλέπει σα φίλο, εγώ της απάντησα "ΟΚ, τότε ας σε αφήσω και σένα στην ησυχία σου γιατί τον τελευταίο καιρό ίσως έχω αρχίσει να γίνομαι κουραστικός..." Αυτή με ρώτησε "Δηλαδή τώρα ούτε καν θα μιλάμε;" και της απάντησα "Αν βρεθούμε ένα γεια θα το πούμε αλλά θα σταματήσω τα πολλά μυνήματα την ημέρα και να έρχομαι όποτε μπορώ να σου μιλάω, λογικό δεν είναι;" Αυτή συμφώνησε μαζί μου... Και μου είπε πως τώρα μόνο σα φίλο με βλέπει, αλλά στο μέλλον ποιος ξέρει; Αυτό που είπε στο τέλος πολύ με μπέρδεψε. Σα να μου έλεγε περίμενε, μην τα παρατήσεις
Δεν σου λέει "περίμενε, μην τα παρατήσεις". Απλά ήθελε να σου πει "συνέχισε να μου στέλνεις μηνύματα και να μου μιλάς για να έχω την ευχαρίστηση να σου ρίξω κι άλλη χυλόπιτα, ενώ παράλληλα θα τονώνεις τον εγωισμό και την αυτοπεποίθησή μου".

Θες να στο δείξω και με εις άτοπο απαγωγή;

  • Εάν ήταν έντιμη, θα σου έλεγε "όχι" και θα έληγε εκεί.
  • Αντίθετα, είπε ένα "σε βλέπω σαν φίλο", χωρίς καν να είστε φίλοι! Απλά γνωστοί είστε. Δεν μπορείς να βλέπεις κάποιον σαν φίλο άμα δεν τον ξέρεις καλά.
  • Χώρια που είδες την αντίδρασή της όταν είδε ότι δεν θα της ξαναμιλούσες. Φοβήθηκε μην χάσει το ... σκυλάκι της. Είχε καλομάθει η δεσποινίς που την κυνηγούσες και όταν είδε ότι θα πήγαινες με άλλη φοβήθηκε.
  • Από τα παραπάνω συνεπάγεται το ότι δεν είναι πλήρως ειλικρινής με σένα.

Σόρρυ που επιμένω τόσο και λέω ξανά τα ίδια και τα ίδια, αλλά αυτό το σκηνικό είναι γνωστό. Στο τέλος περνάει το δικό της, εσύ συνεχίζεις να την κυνηγάς, αυτή συνεχίζει να σε φτύνει δίνοντάς σου λίγες ελπίδες για να συνεχίσεις να την κυνηγάς και στο τέλος την κοπανάει με το παιδί από την μεγαλύτερη τάξη που δεν της έδινε σημασία.

Κρίμα είναι να αφήσεις τον εαυτό σου να ταλαιπωρείται χρονιάρες μέρες. Get over it και πέρνα στην αντεπίθεση αγνοώντας την. Εάν το συνδιάσεις με λίγη ... παραπάνω παρέα με την καλύτερή της φίλη θα έχεις εξαιρετικά αποτελέσματα.


μπορεις να μας το λυσεις και με το θεωρημα Rolle?:D
Όχι, γιατί το θεώρημα Rolle απαιτεί "συνέχεια" συνάρτησης. Δεν έχουμε κάποια ένδειξη ότι ο εγκέφαλος της κοπέλας είναι συνεχής. :P


Mε το ''έπαιξε-δεν έπαιξε'' τι έχεις να πεις; :hmm:
Μόλις απάντησα και απέδειξα ότι παίζει. Όταν δίνεις μεν χυλόπιτα, αλλά αφήνεις έτσι πλαγίως και "ελπίδες" για να συνεχίσει ο άλλος να σε κυνηγά ... τότε ναι, παίζεις με τον άλλον.

Γι' αυτό φίλτατε el capitano μη δείξεις έλεος. Σκέψου μόνο τι τράβηξες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Γιώργο γράψε καμία διατριβή πάνω στο θέμα. Τα λές πολύ καλά, όπως είναι στην πραγματικότητα, άλλο αν η πραγματικότητα πονάει και "θέλουμε" να την αποφεύγουμε...

Συνέχισε να γράφεις να μας διαφωτίσεις με τις ενδιαφέρουσες απόψεις σου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Lol. :P

Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται.
Χωρίς να ξέρετε τα άτομα βγάζετε συμπεράσματα.
Οκ, ίσως είναι έτσι αλλά παίζει και το ενδεχόμενο να παρερμηνεύτηκαν κάποια λόγια. Τι εννοώ;
Μπορεί η κοπέλα να ήθελε να συνεχίσουν να μιλάνε δεδομένου ότι κανείς δε φέρθηκε σκάρτα. Μπορείς να είσαι φίλος με κάποιον, να σου αρέσει η παρέα του κτλ αλλά μέχρι εκεί.

Τα άλλα που λες, Γιώργο, είναι αυθαίρετα συμπεράσματα και γενικολογίες.
Εντάξει, και εγώ όταν νευριάσω με κάποιον αρχίζω τις γενικολογίες αλλά σε συμβουλές επειδή μπορώ να κάνω μόνο εικασίες δε βγάζω απευθείας συμπεράσματα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μπορεί η κοπέλα να ήθελε να συνεχίσουν να μιλάνε δεδομένου ότι κανείς δε φέρθηκε σκάρτα. Μπορείς να είσαι φίλος με κάποιον, να σου αρέσει η παρέα του κτλ αλλά μέχρι εκεί.
Μα τι να "συνεχίσουν να μιλάνε"; Αφού ποτέ δεν ήταν φίλοι, το είπε και το παιδί πιο πάνω. Φέτος την γνώρισε και αυτός την είχε πάρει μονότερομα. Ποτέ δεν μιλάγανε μαζί σε ... φιλικό επίπεδο. Το ότι η κοπέλα είπε πως "τον βλέπει σαν φίλο" το είπε μόνο και μόνο για να ξεφύγει των ευθυνών της. Αφού ποτέ δεν ήταν φίλοι εκείνοι οι δύο.

Αυτό το σενάριο που αναφέρεις είναι εντελώς άσχετο με την περίσταση αυτή.

Τα άλλα που λες, Γιώργο, είναι αυθαίρετα συμπεράσματα και γενικολογίες.
Δεν δέχομαι ότι βγάζω αυθαίρετα συμπεράσματα. Όπως είδες και πιο πάνω απέδειξα βάση των γεγονότων τα λεγόμενά μου. Η ασταθής συμπεριφορά της (στην αρχή πάγος, αλλά όταν δει ότι τον χάνει λυγίζει) δείχνει ότι τον θέλει για να της κάνει κολακίες, αλλά όχι για κάτι παραπάνω.

Όσον αφορά την πιθανή εξέλιξη της ιστορίας (να συνεχίσει να την κυνηγάει και να συνεχίσει αυτή να του ρίχνει χυλόπιτες) πράγματι, δεν είναι κάπου βασισμένο, είναι ένα πιθανοτικό σενάριο. Στο οποίο και αποδίδω μεγάλη πιθανότητα. Βρες μου ένα παράδειγμα όπου το σενάριο αυτό δεν οδήγησε σε αυτήν την κατάληξη. Εγώ σου έχω πολλαπλάσια παραδείγματα που στηρίζουν την υψηλή πιθανότητα που δίνω σε μια τέτοια έκβαση, δηλαδή στο ότι αν συνεχίσει να επιμένει θα συνεχίσει να τρώει μαύρο, άσχετα αν η άλλη του δίνει ελπίδες.


Απορώ γιατί επιμένετε ορισμένες να την στηρίζετε ενώ έχουμε αποδείξει ότι η κοπέλα παίζει με το παιδί. Συναδελφική αλληλεγγύη, I guess. :confused:


Γι' αυτό Καπετάνιε να το σκέφτεσαι δύο φορές πριν ακούσεις τις συμβουλές μιας κοπέλας για το πώς θα ρίξεις μια άλλη κοπέλα γιατί:

  1. Δεν ξέρει, εκτός αν τα έχει ρίξει σε κοπέλα. :P
  2. Δεν θα σου πει γιατί κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει. :look:
Αλλά για να μην με πείτε και σεξιστή, ορίστε ένα post από κοπέλα το οποίο και σου προτείνω να διαβάσεις. Από τις ελάχιστες κοπέλες που δεν θα σου πουν για ροζ συννεφάκια και αρκουδάκια της αγάπης, αλλά θα σου περιγράψει τα πράγματα ΑΚΡΙΒΩΣ όπως είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Καλό μου, δεν την στηρίζω. Ούτε την ξέρω αλλά ούτε και μια κοπέλα αντιπροσωπεύει το σύνολο του γυναικείου πληθυσμού για να έκανα κάτι τέτοιο.
Όπως έκανες μια εικασία έτσι έκανα και εγώ.

Δεν το βλέπω ότι παίζει, μου έχει τύχει να μου αρέσει σε φιλικό επίπεδο κάποιος, η παρέα του κτλ αλλά να μην ενδιαφέρομαι για σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El Capitano

Νεοφερμένος

Ο El Capitano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Τελικά έχω καταλάβει πως τα καλά παιδιά είναι αυτά που πονάνε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Τελικά έχω καταλάβει πως τα καλά παιδιά είναι αυτά που πονάνε...

Να το πατεντάρεις αυτό,να το κάνεις τραγούδι για μπουζούκια.Προβλέπω μεγάλη επιτυχία,σε στυλ:
"Τα καλά παιδιά είναι αυτά που πονάνε,
γιατί μονάχα αυτά ξέρουνε να αγαπάνε"
και ντίρινίνι-ντίρινίνι το μπουζούκι από πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τελικά έχω καταλάβει πως τα καλά παιδιά είναι αυτά που πονάνε...
Γι' αυτό σταμάτα την γκρίνια και άλλαξε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Τελικά έχω καταλάβει πως τα καλά παιδιά είναι αυτά που πονάνε...

πλέον το επίθετο "καλός" δέχεται και άλλες ερμηνείες από τον γυναικείο πληθυσμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
πλέον το επίθετο "καλός" δέχεται και άλλες ερμηνείες από τον γυναικείο πληθυσμό...
Δηλαδή;

Εγώ πάλι νομίζω ότι πονάνε αυτοί που τα αισθήματά τους δεν είχαν αντίκρυσμα ή δεν εκτιμήθηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Δηλαδή η πολλή καλοσύνη βλάπτει σε πολλά θέματα και πόσο μάλλον στον έρωτα. Το πρότυπο του πολύ καλού ανθρώπου δηλαδή του αγαθού, καλοσυνάτου, αγνού, ηθικού, τίμιου,...κτλ σε μια κοινωνία ανταγωνιστικής λογικής και καταναλωτικών συμπεριφορών δεν στέκεται. Μπορείς να το βρεις μόνο σε κανένα σινερομάντζο του '80. Ο χαρακτήρας ενός ανθρώπου και πόσο μάλλον ενός άντρα (ο οποίος υποτίθεται ότι είναι και ο «κυνηγός») για να "επιβιώσει" σήμερα πρέπει να προσαρμόζεται στις υπάρχουσες αρχικές συνθήκες. Οι Ελληνίδες κοπέλες στην πλειοψηφία τους (γιατί γι' αυτές μιλάμε) ακολουθούν ένα συγκεκριμένο σύνολο προτύπων. Θέλουν άντρες συνάμα γλυκούς και σκληρούς, ευαίσθητους και πρόστυχους,...κτλ δηλαδή ένα αμφιλεγόμενο και αντιφατικό προφίλ άντρα.

Το μόνο "καλός", "υπερβολικά καλός", "τίμιος",...και άλλα επίθετα της Ελληνοχριστιανικής ηθικής απλά είναι για τα γράφουμε σε κανένα σχολιασμό ήρωα σε κείμενα Ελληνικής Λογοτεχνείας μπας και πάρουμε τον βαθμό και όχι για έρωτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
αρκετα απλουστατο , αν δν τηνα αγαπας γτ να την αναζητας??? στη διαφορη περιπτωση την αγαπας αρα απλα κατι λαθος εγινε και πρεπει να διορθωθει...αν και δε μου αρεσει να χρησιμοποιω την λεξη αγαπη συχνα, εχει τοσο αχανες νοημα που φοβαμαι δν το πληρω και ειναι απλα ενα σμηνος γραμματων ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top