Συμβουλές για βέλτιστο βαθμό στα διαγωνίσματα του Λυκείου

Maynard

Νεοφερμένος

Ο Maynard αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα μερικές συμβουλές για ένα θέμα που με απασχολεί όσον αφορά τα διαγωνίσματα. Συγκεκριμένα, αυτό που με απασχολεί είναι τα αριθμητικά λάθη και πόσο αυτά επηρεάζουν τον βαθμό μου. Άπειρες φορές έχω πέσει από το 19,5-20 στο17,5-18 επειδή μου ξέφυγαν δύο νούμερα από δω και από κει. Έχει αρχίσει να γίνεται αρκετά εκνευριστικό είναι η αλήθεια
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα μερικές συμβουλές για ένα θέμα που με απασχολεί όσον αφορά τα διαγωνίσματα. Συγκεκριμένα, αυτό που με απασχολεί είναι τα αριθμητικά λάθη και πόσο αυτά επηρεάζουν τον βαθμό μου. Άπειρες φορές έχω πέσει από το 19,5-20 στο17,5-18 επειδή μου ξέφυγαν δύο νούμερα από δω και από κει. Έχει αρχίσει να γίνεται αρκετά εκνευριστικό είναι η αλήθεια
Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποια συμβουλή εκτός από το χιλιοειπωμενο "προσπάθησε να διαβάζεις το γραπτό σου δύο και τρεις φορές πριν το παραδώσεις"
Προσπάθησε να ελέγχεις τις πράξεις σου ειδικά ακόμα και αυτές που θεωρείς πολύ απλές
Τώρα αν υπάρχει κάπου συγκεκριμένα πρόβλημα δεν είναι ντροπή να πάρεις χαρτί και να γράφεις τέτοιου είδους πράξεις μέχρι να εξοικειωθείς! Καλή επιτυχία στις ενδοσχολικες!
 

Maynard

Νεοφερμένος

Ο Maynard αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποια συμβουλή εκτός από το χιλιοειπωμενο "προσπάθησε να διαβάζεις το γραπτό σου δύο και τρεις φορές πριν το παραδώσεις"
Προσπάθησε να ελέγχεις τις πράξεις σου ειδικά ακόμα και αυτές που θεωρείς πολύ απλές
Τώρα αν υπάρχει κάπου συγκεκριμένα πρόβλημα δεν είναι ντροπή να πάρεις χαρτί και να γράφεις τέτοιου είδους πράξεις μέχρι να εξοικειωθείς! Καλή επιτυχία στις ενδοσχολικες!
Ναι, έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Απλά το θέμα είναι ότι όταν τελειώνει ένα 3ωρο διαγώνισμα, από την κούραση και μόνο είναι πάρα πολύ εύκολο να σου ξεφύγει κάτι, ένα πλην ένα συν. Ευχαριστώ!
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ναι, έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Απλά το θέμα είναι ότι όταν τελειώνει ένα 3ωρο διαγώνισμα, από την κούραση και μόνο είναι πάρα πολύ εύκολο να σου ξεφύγει κάτι ένα πλην ένα συν. Ευχαριστώ!
Ναι πίστεψε με το καταλαβαίνω απόλυτα όπως καταλαβαίνω και πόσο χάλια συναίσθημα είναι να χάνεις βαθμούς από αριθμητικά λάθη για αυτό καλό θα ήταν πριν φύγεις από το κάθε θέμα να το ελέγχεις καθώς στο τέλος θα έχεις βγει από το κλίμα της κάθε ασκήσης και είναι λίγο πιο εύκολο κάτι να σου ξεφύγει!
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Μην αφήνεις τον έλεγχο του διαγωνισματος για το τέλος, προτιμότερο είναι να το ελέγχεις πολλές φορές ενδιάμεσα. Όχι μία φορά όταν τελειωνεις ένα θέμα, αλλά σειρά σειρά για να σαι σίγουρος για αυτά που γράφεις
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top