Συμβιβασμός ή Επανάληψη Αγώνα Πανελληνίων

jorito

Νεοφερμένος

Η jorito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας ! Ως μαθήτρια που έδωσε πανελλήνιες φέτος για πρώτη φορά στο 1ο Επιστημονικό πεδίο και συγκέντρωσε Μ.Ο. 14.900 μόρια βρίσκομαι σε δίλημμα σχετικά με τις επόμενες αποφάσεις μου ( η ψυχολογική μου κατάσταση γίνεται αντιληπτή από την ώρα στην οποία αποφάσισα να διατυπώσω τις ερωτήσεις μου ) . Ο στόχος μου ήταν η κοινωνική εργασία στο ΠΑΔΑ από την οποία έχω απόκλιση 980 μορίων σύμφωνα με τις περσινές βάσεις παραταύτα την τοποθέτησα πρώτη στο μηχανογραφικό μου . Ακολούθησε η κοινωνιολογία Παντείου και ΕΚΠΑ από τις οποίες έχω θετική απόκλιση . Είμαι αρκετά ψυχρή προς τα τμήματα αυτά και αμφιβάλλω για την επαγγελματική τους αποκατάσταση, φυσικά όμως εάν περάσω σε ένα από τα δύο θα παρακολουθήσω τα μαθήματα για να κρίνω εάν μου αρέσουν . Πιστεύετε πώς αξίζει να ξαναπροσπαθήσω για κοινωνική εργασία στις Πανελλήνιες του 2024 ; Χρειάζομαι απόψεις , καθώς χρειάζεται να ενημερώσω καθηγητές για ιδιαίτερα κτλ . Επίσης γνωρίζει κάποιος κατά πόσο είναι εύκολο να κάνω μεταγραφή από τα άλλα δύο τμήματα κοινωνικής εργασίας ( Κομοτηνής και Ηρακλείου) για της Αθήνας χωρίς να πληρώ τα κοινωνικοοικονομικά κριτήρια ; Να σημειωθεί πως οι καθηγητές μου πιστεύουν πως θα καταφέρω να μαζέψω πάνω από 16.000 μόρια την δεύτερη φορά . Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας 💗.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Γιατί σου αρέσει η κοινωνική εργασία; Τι την κάνει ξεχωριστή για εσένα;
 

jorito

Νεοφερμένος

Η jorito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι εδώ και χρόνια για τον τομέα της ψυχολογίας και θεωρώ την κοινωνική εργασία μια πρακτική εφαρμογή της επιστήμης αυτής . Λατρεύω την ιδέα να βοηθάω ανθρώπους , να αναλύω την ψυχοσύνθεση τους και τα μαθήματα μου φαίνονται υπέροχα .
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι εδώ και χρόνια για τον τομέα της ψυχολογίας και θεωρώ την κοινωνική εργασία μια πρακτική εφαρμογή της επιστήμης αυτής . Λατρεύω την ιδέα να βοηθάω ανθρώπους , να αναλύω την ψυχοσύνθεση τους και τα μαθήματα μου φαίνονται υπέροχα .
Ωραία, θα σου πω την γνώμη μου.

Αρχικά, φαίνεσαι συνειδητοποιημένη. Έχεις κοιτάξει πρόγραμμα σπουδών και μπορείς να σε φανταστείς να το ασκείς. Αυτό είναι πολύ σημαντικό διότι δεν είναι λίγες οι φορές που έρχονται άνθρωποι εδώ μέσα λέγοντας «Μου αρέσει το τάδε τμήμα» δίχως να έχουν «ψαχτεί» ιδιαίτερα για το εν λόγω τμήμα.

Όσον αφορά στην κοινωνιολογία, που σε βρίσκει με θετική απόκλιση, τα πράγματα είναι λίγο περίπλοκα. Με μια πρόχειρη αναζήτηση θα δεις πως η αποκατάσταση είναι κάπως αμφίβολη, και πως δεν μπορείς να έχεις εύκολα επαγγελματική ανέλιξη.

Αφού δεν σε «ψήνει» κιόλας, και σε αφήνει μάλλον ψυχρή, εγώ θα έλεγα να την έχεις δηλώσει μεν, για να υπάρχει μαζί με τις άλλες, και σε περίπτωση που περάσεις σε οποιαδήποτε, να πατήσεις αναβολή σπουδών και να ξανά δώσεις.

Κατανοώ πως δεν είναι εύκολο να το ξανά περάσεις όλο αυτό, αλλά σκέψου μόνο πόσο κοντά είσαι στον στόχο σου. Άκου και τους καθηγητές σου, κάτι ξέρουν παραπάνω.

Καλή επιτυχία ότι και αν αποφασίσεις :)
 

jorito

Νεοφερμένος

Η jorito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γνωρίζω τα περί μηδενικής επαγγελματικής αποκατάστασης της κοινωνιολογίας -φυσικά χωρίς μεταπτυχιακό- δηλαδή με τις βασικές σπουδές (που πάνω κάτω σε αρκετά τμήματα συμβαίνει αυτό) απλά ήλπιζα μήπως κάποιος με διαφωτίσει ότι μπορώ μόλις την ολοκληρώσω ,μέσω μεταπτυχιακών πάντα, να έχω ποικίλες επιλογές και ευκαιρίες , αλλά λέμε τώρα ..... Πιθανότατα θα κάνω αυτό που λες με την αναβολή , αφού παρακολουθήσω τουλάχιστον μιας βδομάδας μαθήματα . Οι γονείς μου με συμβουλεύουν να βγουν πρώτα τα αποτελέσματα και να το κοιτάξουμε εκτενέστερα τότε , απλά με έχει φάει η στεναχώρια και η μαυρίλα ... Με θλίβει ιδιαίτερα η ιδέα των φίλων μου να ξεκινάνε ένα καινούργιο και τόσο υπέροχο και διασκεδαστικό κεφάλαιο της ζωής τους και εγώ στην ουσία να αισθάνομαι μια αποτυχία και να μένω κολλημένη στο ίδιο μέρος . Αλλά εάν το αποφασίσω θα σφίξω δόντια και θα βάλω τα δυνατά μου . Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις νιώθω ακόμη καλύτερα 🫂🫂🫂 .
 
Τελευταία επεξεργασία:

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 539 μηνύματα.
Γνωρίζω τα περί μηδενικής επαγγελματικής αποκατάστασης της κοινωνιολογίας φυσικά χωρίς μεταπτυχιακό δηλαδή με τις βασικές σπουδές (που πάνω κάτω σε αρκετά τμήματα συμβαίνει αυτό) απλά ήλπιζα μήπως κάποιος με διαφωτίσει ότι μπορώ μόλις την ολοκληρώσω μέσω μεταπτυχιακών πάντα να έχω ποικίλες επιλογές και ευκαιρίες αλλά λέμε τώρα ..... Πιθανότατα θα κάνω αυτό που λες με την αναβολή αφού παρακολουθήσω τουλάχιστον μιας βδομάδας μαθήματα . Οι γονείς μου με συμβουλεύουν να βγουν πρώτα τα αποτελέσματα και να το κοιτάξουμε εκτενέστερα τότε , απλά με έχει φάει η στεναχώρια και η μαυρίλα ... Με θλίβει ιδιαίτερα η ιδέα των φίλων μου να ξεκινάνε ένα καινούργιο και τόσο υπέροχο και διασκεδαστικό κεφάλαιο της ζωής τους και εγώ στην ουσία να αισθάνομαι μια αποτυχία . Αλλά εάν το αποφασίσω θα σφίξω δόντια και θα βάλω τα δυνατά μου . Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις νιώθω ακόμη καλύτερα 🫂🫂🫂 .
Θα συμφωνήσω με την joji. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει η δυνατότητα να σπουδάσεις σε άλλη πόλη (πέρσι τα μόρια μετεγγραφής ήταν 6,5 και το τμήμα της Πάτρας δεν είναι αντίστοιχο) είναι καλύτερα να ξαναδώσεις. Απλά θα ξεκινήσεις το νέο κεφάλαιο της ζωής σου σε ένα χρόνο. Στα 18 το ένα έτος φαίνεται πολύ αλλά δεν είναι. Αν και έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε, έχω βρεθεί στη θέση σου. Πέρασα εκεί που ήθελα με την δεύτερη. Ε και; Πέρασα τέλεια, πήρα το πτυχίο μου στα 4 χρόνια γιατί πραγματικά αγαπούσα αυτό που σπούδασα και φέτος , μετά από δύο δεκαετίες και στα 42, ξαναεδωσα για δεύτερο πτυχίο (σε δουλειά να βρίσκομαι).
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Με θλίβει ιδιαίτερα η ιδέα των φίλων μου να ξεκινάνε ένα καινούργιο και τόσο υπέροχο και διασκεδαστικό κεφάλαιο της ζωής τους και εγώ στην ουσία να αισθάνομαι μια αποτυχία και να μένω κολλημένη στο ίδιο μέρος .
Φίλη, είμαι 20 ετών και ακόμη δεν έχω μπει σε πανεπιστήμιο. Σε καταλαβαίνω. Αλλά είναι καλύτερο να χάσεις έναν χρόνο από την ζωή σου παραπάνω να μπεις στο τμήμα που θες ΕΣΥ, παρά να μπεις κάπου μόνο και μόνο για να το λες. Όσο δύσκολο και αν είναι, άσε φίλους και συγγενείς, εκείνοι έκαναν αυτό που ήθελαν (ή και όχι). Όταν, με το καλό, περάσεις του χρόνου, θα νιώθεις διπλά proud για τον εαυτό σου.
 

jorito

Νεοφερμένος

Η jorito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Έχετε δίκιο και ακούω και βάζω μέσα μου ό,τι μου έχετε πει 🫂 . Σίγουρα δραματοποιώ την κατάσταση , δεν είναι τόσο τραγική όσο μου φαίνεται αυτή τη στιγμή . Σημασία έχει να βάλω εμένα πρώτη και όντως να αφήσω οποιονδήποτε άλλο στον δικό του δρόμο 🌼
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Συμφωνώ με τους παραπάνω χρήστες. Εφόσον σε ενδιαφέρει η κοινωνική εργασία σου προτείνω ανεπιφύλακτα να ξαναδώσεις. Στο τέλος σημασία έχει να σπουδάσεις κάτι που σου αρέσει και όχι να περάσεις κάπου που δεν θες.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Ένα πτυχίο κοινωνιολογίας θεωρώ ότι σου ανοίγει και άλλους δρόμους εκτός του κοινωνικού λειτουργού
Πάντως θεωρώ καλύτερο το πτυχίο κοινωνιολογίας ΕΚΠΑ ή Παντείου, έχεις ένα σωρό διεξόδους με κατάλληλα μεταπτυχιακά
Διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού
Εγκληματολογία
Ψυχολογία
Και εννοείται ότι μπορείς να δουλέψεις ως κοινωνικός λειτουργός
Δεν μπορώ να σου προσθέσω τα κατάλληλα αρχεία, ψάξε το Κ θά βρεις επαγγελματικά δικαιώματα κοινωνιολογίας
Εγώ πάντως δεν θα έδινα ξανά πανελλήνιες
Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου και κοίτα να απολαύσεις την φοιτητική σου ζωή
Όλα στο μυαλό μας είναι
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Αμφιβάλλω αν θα κατέβουν οι βάσεις τουλάχιστον σε αυτή την σχολή. Παρόλο αυτά ας μην το αποκλείουμε. Αν οι βάσεις δεν κατέβουν, δώσε ξανά, πιστεύω ότι αξίζει. Ειδικά αν πιστεύεις ότι μπορείς να αντέξεις τα περιστατικά που βλέπουν οι κοινωνικοί λειτουργοί (κακοποιημένα παιδιά/γυναίκες , θύματα οποιουδήποτε είδους βίας, ασθενείς, οικογένειες με διάφορα θέματα κτλ.) και είσαι ενημερωμένη, τότε ναι. Όσον αφορά τη μετεγγραφή, από την στιγμή που δεν πληροίς τα κριτήρια, το βρίσκω πολύ δύσκολο.

Να σημειωθεί πως οι καθηγητές μου πιστεύουν πως θα καταφέρω να μαζέψω πάνω από 16.000 μόρια την δεύτερη φορά .
Αυτό κανείς δεν μπορεί να το ξέρει. Δεν το λέω για να σε απελπίσω ή να σε στενοχωρήσω. Μακάρι να γίνει έτσι και πραγματικά στο εύχομαι! Από προσωπική εμπειρία στο λέω γιατί εγώ και οι καθηγήτριές μου τόσο πιστεύαμε ότι έγραψα αλλά στο τέλος έγραψα 15.330. Δεν είναι λίγα ούτε παραπονιέμαι, απλά δεν πιστεύω ότι αντιστοιχούν με το διάβασμα που έκανα όλη την χρονιά (τέλος πάντων δεν μιλάμε για εμένα, συγγνώμη)

Με θλίβει ιδιαίτερα η ιδέα των φίλων μου να ξεκινάνε ένα καινούργιο και τόσο υπέροχο και διασκεδαστικό κεφάλαιο της ζωής τους και εγώ στην ουσία να αισθάνομαι μια αποτυχία και να μένω κολλημένη στο ίδιο μέρος .
Είναι εύκολο να το λέμε αλλά πραγματικά μην το σκέφτεσαι έτσι. Αν ξαναδώσεις και έχεις αυτό το πράγμα στο μυαλό σου, μόνο θα στεναχωριέσαι και δεν χρειάζεται.

Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα και καλή επιτυχία!
 

jorito

Νεοφερμένος

Η jorito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αμφιβάλλω αν θα κατέβουν οι βάσεις τουλάχιστον σε αυτή την σχολή. Παρόλο αυτά ας μην το αποκλείουμε. Αν οι βάσεις δεν κατέβουν, δώσε ξανά, πιστεύω ότι αξίζει. Ειδικά αν πιστεύεις ότι μπορείς να αντέξεις τα περιστατικά που βλέπουν οι κοινωνικοί λειτουργοί (κακοποιημένα παιδιά/γυναίκες , θύματα οποιουδήποτε είδους βίας, ασθενείς, οικογένειες με διάφορα θέματα κτλ.) και είσαι ενημερωμένη, τότε ναι. Όσον αφορά τη μετεγγραφή, από την στιγμή που δεν πληροίς τα κριτήρια, το βρίσκω πολύ δύσκολο.


Αυτό κανείς δεν μπορεί να το ξέρει. Δεν το λέω για να σε απελπίσω ή να σε στενοχωρήσω. Μακάρι να γίνει έτσι και πραγματικά στο εύχομαι! Από προσωπική εμπειρία στο λέω γιατί εγώ και οι καθηγήτριές μου τόσο πιστεύαμε ότι έγραψα αλλά στο τέλος έγραψα 15.330. Δεν είναι λίγα ούτε παραπονιέμαι, απλά δεν πιστεύω ότι αντιστοιχούν με το διάβασμα που έκανα όλη την χρονιά (τέλος πάντων δεν μιλάμε για εμένα, συγγνώμη)


Είναι εύκολο να το λέμε αλλά πραγματικά μην το σκέφτεσαι έτσι. Αν ξαναδώσεις και έχεις αυτό το πράγμα στο μυαλό σου, μόνο θα στεναχωριέσαι και δεν χρειάζεται.

Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα και καλή επιτυχία!

Ρεαλιστικά και σύμφωνα με τα στατιστικά ναι δεν θα κατέβουν οι βάσεις της κοινωνικής εργασίας ειδικά τόσο όσο χρειάζομαι εγώ . Εδώ παίζεται και το κατά πόσο θα εισαχθώ στην Κοινωνιολογία Παντείου, καθώς η απόκλιση μου είναι μόλις 210 μόρια και ο Στρατηγακης υπολογίζει αύξηση 400 μορίων . Επομένως , το πιο πιθανό είναι να περάσω Κοινωνιολογία ΕΚΠΑ ένα τμήμα που μόλις πριν 3-4 χρόνια άρχισε τη λειτουργία του και θεωρείται απίστευτα μέτριο ως προς τους καθηγητές μέχρι και την οργάνωσή του ... Με απωθεί απίστευτα όλη η κατάσταση . Ως προς το εάν αντέχω το επάγγελμα του κοινωνικού λειτουργού δεν ξέρω πως να απαντήσω ξεκάθαρα , καθώς ναι μεν με ενδιαφέρουν τα μαθήματα και η ιδέα του επαγγέλματος, άλλα είμαι έντονα ευαίσθητος άνθρωπος .


Όντως δεν είναι τίποτα δεδομένο για τους βαθμούς και το κατανοώ πλήρως . Απλά από την προσωπική μου εμπειρία και με τα δικά μου δεδομένα πιστεύω ότι θα ανταπεξέλθω καλύτερα την δεύτερη φορά .


Σίγουρα θα προσπαθήσω να το πάρω θερμά εάν ξαναδώσω είναι απλά οι σκέψεις μου αυτή τη συναισθηματικά φορτισμένη περίοδο . Δεν με απωθεί σχεδόν καθόλου η σκέψη της διαδικασίας του να ξανά προετοιμαστώ όσο ψυχοφθόρο και αν ήταν την πρώτη φορά .

Ευχαριστώ πολύ για την ειλικρίνεια σου την εκτιμώ απεριόριστα και σου εύχομαι και εσένα τα καλύτερα 🫂!
 

eirinipap

Νεοφερμένος

Η eirinipap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Μια ανοδος γυρω στα 1500 μορια σε δευτερη προσπαθεια στις πανελληνιες ειναι εφικτη νομιζω
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Ένα πτυχίο κοινωνιολογίας θεωρώ ότι σου ανοίγει και άλλους δρόμους εκτός του κοινωνικού λειτουργού
Πάντως θεωρώ καλύτερο το πτυχίο κοινωνιολογίας ΕΚΠΑ ή Παντείου, έχεις ένα σωρό διεξόδους με κατάλληλα μεταπτυχιακά
Διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού
Εγκληματολογία
Ψυχολογία
Και εννοείται ότι μπορείς να δουλέψεις ως κοινωνικός λειτουργός
Δεν μπορώ να σου προσθέσω τα κατάλληλα αρχεία, ψάξε το Κ θά βρεις επαγγελματικά δικαιώματα κοινωνιολογίας
Εγώ πάντως δεν θα έδινα ξανά πανελλήνιες
Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου και κοίτα να απολαύσεις την φοιτητική σου ζωή
Όλα στο μυαλό μας είναι
Ουτοπικές κατευθύνσεις αυτές, πόσοι απόφοιτοι κοινωνιολογίας γίνονται εγκληματολογοι στην Ελλάδα άραγε; Ψυχολόγοι θέλουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, η διαχείριση δυναμικού θέλει μεταπτυχιακό από οικονομικο πανεπιστήμιο/ή προτιμούν τους ψυχολόγους.

Ως κοινωνικός λειτουργός δεν θα μπορεί να εργαστεί γιατί απαιτεί άδεια ασκήσεως επαγγέλματος που απαιτεί πτυχίο κοινωνικού λειτουργού. Μην περνάμε λάθος πληροφορίες.
Screenshot_2023-07-21-12-43-36-241_com.android.chrome.jpg


Μια άνοδος 1.000 μορίων είναι αρκετά ρεαλιστική και εφικτή, εφόσον η κοπέλα ξέρει τι θέλει, θα συμφωνήσω με τους προλαλησαντες και αξίζει να ξαναδώσει.

Καλή επιτυχία Θεματοθετρια!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ως προς το εάν αντέχω το επάγγελμα του κοινωνικού λειτουργού δεν ξέρω πως να απαντήσω ξεκάθαρα , καθώς ναι μεν με ενδιαφέρουν τα μαθήματα και η ιδέα του επαγγέλματος, άλλα είμαι έντονα ευαίσθητος άνθρωπος .
Στο χωριό που κατάγομαι, κόρη φίλων μας που έβγαλε την σχολή δουλεύει στον δήμο στο γραφείο πρόνοιας (που χορηγούνται τα επιδόματα και η σίτιση σε αδύναμους οικονομικα), οπότε μην έχεις στο μυαλό σου ότι θα δουλέψεις αποκλειστικά με προσφυγές και με ναρκομανείς.

Μια άλλη επαγγελματική πορεία που βλέπω στην Αθήνα είναι να ανοίγουν συμβουλευτικά γραφεία (για διάφορα θέματα κυρίως κοινωνικά, δηλαδή γυναίκες σε επικίνδυνες οικογένειες, άτομα ΛΟΑΤΚΙ, κτλ κτλ), όπως έχω δει να δουλεύουν ως προσωπικό σε γραφεία ψυχολόγων.
Είναι εξαιρετική σχολή που θεωρητικά θέλει θέληση για να βοηθήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jorito

Νεοφερμένος

Η jorito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ουτοπικές κατευθύνσεις αυτές, πόσοι απόφοιτοι κοινωνιολογίας γίνονται εγκληματολογοι στην Ελλάδα άραγε; Ψυχολόγοι θέλουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, η διαχείριση δυναμικού θέλει μεταπτυχιακό από οικονομικο πανεπιστήμιο/ή προτιμούν τους ψυχολόγους.

Ως κοινωνικός λειτουργός δεν θα μπορεί να εργαστεί γιατί απαιτεί άδεια ασκήσεως επαγγέλματος που απαιτεί πτυχίο κοινωνικού λειτουργού. Μην περνάμε λάθος πληροφορίες.
View attachment 118759

Μια άνοδος 1.000 μορίων είναι αρκετά ρεαλιστική και εφικτή, εφόσον η κοπέλα ξέρει τι θέλει, θα συμφωνήσω με τους προλαλησαντες και αξίζει να ξαναδώσει.

Καλή επιτυχία Θεματοθετρια!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Στο χωριό που κατάγομαι, κόρη φίλων μας που έβγαλε την σχολή δουλεύει στον δήμο στο γραφείο πρόνοιας (που χορηγούνται τα επιδόματα και η σίτιση σε αδύναμους οικονομικα), οπότε μην έχεις στο μυαλό σου ότι θα δουλέψεις αποκλειστικά με προσφυγές και με ναρκομανείς.

Μια άλλη επαγγελματική πορεία που βλέπω στην Αθήνα είναι να ανοίγουν συμβουλευτικά γραφεία (για διάφορα θέματα κυρίως κοινωνικά, δηλαδή γυναίκες σε επικίνδυνες οικογένειες, άτομα ΛΟΑΤΚΙ, κτλ κτλ), όπως έχω δει να δουλεύουν ως προσωπικό σε γραφεία ψυχολόγων.
Είναι εξαιρετική σχολή που θεωρητικά θέλει θέληση για να βοηθήσεις.


Έχεις δίκιο για όσα είπες για την κοινωνιολογία απλά πιστεύω πως εφόσον κάποιος αγαπά το τμήμα και τα μαθήματά του θα το παλέψει αρκετά , ώστε να αποκατασταθεί επαγγελματικά . Ούτως ή άλλως στην εποχή μας τα μεταπτυχιακά είναι απαραίτητα και διαδραματίζουν καθοριστικό ρόλο . Προσωπικά , όμως δεν αισθάνομαι έτσι για το συγκεκριμένο τμήμα . Φυσικά θα του δώσω μια ευκαιρία ,από την στιγμή όμως που δεν μπορώ να ασκήσω το επάγγελμα του ψυχολόγου ή του κοινωνικού λειτουργού με μεταπτυχιακό τότε δεν έχει νόημα για εμένα και ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις και τα επαγγελματικά σενάρια που δεν είχα σκεφτεί . Συμπεραίνω μέσα από τις συζητήσεις αυτές ότι όλο και περισσότερο ενδιαφέρομαι για το να ξαναδώσω για Κοινωνική Εργασία :))) Ευχαριστώ πολύ για όλες τις ευχές και τη βοήθεια 💗
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχεις δίκιο για όσα είπες για την κοινωνιολογία απλά πιστεύω πως εφόσον κάποιος αγαπά το τμήμα και τα μαθήματα του θα το παλέψει αρκετά , ώστε να αποκατασταθεί επαγγελματικά . Ούτως ή άλλως στην εποχή μας τα μεταπτυχιακά είναι απαραίτητα και διαδραματίζουν καθοριστικό ρόλο . Προσωπικά όμως δεν αισθάνομαι έτσι για το συγκεκριμένο τμήμα . Φυσικά θα του δώσω μια ευκαιρία , εφόσον δεν μπορώ να ασκήσω το επάγγελμα του ψυχολόγου ή του κοινωνικού λειτουργού με μεταπτυχιακό τότε δεν έχει νόημα για εμένα και ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις και τα επαγγελματικά σενάρια που δεν είχα σκεφτεί . Συμπεραίνω μέσα από τις συζητήσεις αυτές ότι όλο και περισσότερο ενδιαφέρομαι για το να ξαναδώσω για Κοινωνική Εργασία :))) Ευχαριστώ πολύ για όλες τις ευχές και τη βοήθεια 💗 και φυσικά και για τις διαφορετικές απόψεις
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Έχεις δίκιο για όσα είπες για την κοινωνιολογία απλά πιστεύω πως εφόσον κάποιος αγαπά το τμήμα και τα μαθήματά του θα το παλέψει αρκετά , ώστε να αποκατασταθεί επαγγελματικά
Βεβαίως, δεν αντιλέγω. Αλλά αν χρειαστεί 1-2 μεταπτυχιακά για να βρεις μια απλή δουλειά τότε καηκες, τι θα τρως μέχρι να 30;
Στην Ελλάδα του σήμερα καλό είναι να διαλέγουμε σχολές που μπορείς να δουλέψεις και με το προπτυχιακό. Στην πορεία αν θες μια επαγγελματική πορεία πιο ιδιαίτερη, τότε άνετα κάνεις το μεταπτυχιακό/δεύτερο πτυχίο και ταυτόχρονα έχεις και τον μισθό σου.
Εξάλλου, μην ξεχνάμε ότι σε τέτοιες επαγγελματικες διεξόδους μετράει κατά κόρον πόσες και ποιες διασυνδέσεις έχεις.


Αν τις έχεις, καλώς. Αν δεν τις έχεις θα πρέπει να πας από τον ακαδημαϊκό δρόμο που και εκεί θέλει τα κονέ αλλά και τα χρόνια.
ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις και τα επαγγελματικά σενάρια που δεν είχα σκεφτεί .
Αυτά τα επαγγελματικά σεναρια είναι για την σχολή κοινωνικών λειτουργών, όχι κοινωνιολόγων! Έχω και κοινωνιολόγο γνωστό που με κονέ + μεταπτυχιακό θα χωθεί σε κάποια δημόσια θέση, αλλά χλωμά τα πράγματα.
 

jorito

Νεοφερμένος

Η jorito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Βεβαίως, δεν αντιλέγω. Αλλά αν χρειαστεί 1-2 μεταπτυχιακά για να βρεις μια απλή δουλειά τότε καηκες, τι θα τρως μέχρι να 30;
Στην Ελλάδα του σήμερα καλό είναι να διαλέγουμε σχολές που μπορείς να δουλέψεις και με το προπτυχιακό. Στην πορεία αν θες μια επαγγελματική πορεία πιο ιδιαίτερη, τότε άνετα κάνεις το μεταπτυχιακό/δεύτερο πτυχίο και ταυτόχρονα έχεις και τον μισθό σου.
Εξάλλου, μην ξεχνάμε ότι σε τέτοιες επαγγελματικες διεξόδους μετράει κατά κόρον πόσες και ποιες διασυνδέσεις έχεις.


Αν τις έχεις, καλώς. Αν δεν τις έχεις θα πρέπει να πας από τον ακαδημαϊκό δρόμο που και εκεί θέλει τα κονέ αλλά και τα χρόνια.

Αυτά τα επαγγελματικά σεναρια είναι για την σχολή κοινωνικών λειτουργών, όχι κοινωνιολόγων! Έχω και κοινωνιολόγο γνωστό που με κονέ + μεταπτυχιακό θα χωθεί σε κάποια δημόσια θέση, αλλά χλωμά τα πράγματα.

Ναι το κατάλαβα ότι ήταν για την Κοινωνική Εργασία . Χαίρομαι που επιβεβαιώνονται κάποιες από τις υποψίες μου για την κοινωνιολογία , καθώς από το φροντιστήριο μέχρι και την οικογένειά μου έχει αποθεωθεί από τότε που καταλάβαμε ότι θα κινηθώ προς τα εκεί -αναγκαστικά-εκτός και αν αποφασίσω να ξαναδώσω , καθώς είναι το κοντινότερο στην κοινωνική εργασία και αγγλική φιλολογία παιδαγωγικά και τόσα άλλα στα οποία περνάω δεν με αγγίζουν . Άσε που δεν κατανοούν ότι δεν έχει σημασία πως η κοινωνική εργασία είναι ΑΕΙ και δεν την μειώνει ότι παλιότερα ήταν ΤΕΙ ...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top