Συλλογή ασκήσεων στην Άλγεβρα

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Μπράβο και εγώ αυτή του Τάσου είχα σκεφτεί, αλλά έλεγα μη γίνω ρόμπα σε περίπτωση που ήταν λάθος :P Ερώτηση: Τάσο τι συμβολίζει αυτο το σύμβολο που είναι σα καπελάκι (το έχεις βάλει μετά απο το α^2-4b)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το ειναι το και το βαζω επειδη βαριεμαι να βαζω φορες τις κωλοετικετες του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Έχουμε δύο ενδεχόμενα Γ και Δ του δειγματικού χώρου Ω. Έστω οι πιθανότητες P(Γ) και P(ΓUΔ) οι λύσεις της εξίσωσης:
16χ^2 - 20χ + 6 = 0
α) Να βρεθούν οι P(Γ) και P(Γ U Δ)
β) Επίσης, ισχύει

P(Γ-Δ)= (τετρ.ριζα του 32 + τετραγωνική ρίζα του 8 - τετραγωνική ρίζα του 50)^-6

1) Ποιά η πιθανότητα να πραγματοποιούνται συγχρόνως τα Γ και Δ;
2) Να λυθεί η παρακάτω εξίσωση:

P(Ω) * χ^2 - 16^P(Δ-Γ) τελος εκθετη * |x| = 3 + P(κενο_σύνολο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
α) Ομως αρα ειναι
β)
1)
2) Λιγο πραξολοι και εχω Και η εξισωση γινεται ευκολα
Εδω θα θεσω με και θα παρω Η δευτερη προφανως αποριπτεται αρα εχω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Αν οι ρίζες της εξίσωσης και , να λυθεί η εξίσωση . Tα a,b,c θεωρούνται γνωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρηκα λυσεις συναρτησει του αυτο ζητηται ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Συναρτήσει κάποιων από τους a,b,c. Γιαυτό δίνεται ότι θεωρούνται γνωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Να λυθεί η εξίσωση:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν οι ρίζες της εξίσωσης και , να λυθεί η εξίσωση . Tα a,b,c θεωρούνται γνωστά.
Στην πρωτη εχω απο Vieta : Η δευτερη εξισωση μπορει να μετασχηματιστει ως εξης αν το ειναι διαφορο του μηδενος . Ετσι εχω Ομως απο τις πανω σχεσεις μπορω να βγαλω
ετσι την μετασχηματιζω ως Βγαζω διακρινουσα και εχω οτι αρα το που μηδενιζει το τριωνυμο ειναι

Edited : Μετα απο υποδειξη του Κωστα αφου ειδα οτι ειχα κανει παπαρια .

Να λυθεί η εξίσωση:
Το δευτερο τριωνυμο προφανως δεν μηδενιζει πουθενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
guys πείτε μου το πρόγραμμα με το οποίο γράφετε αλγεβρικές παραστάσεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ειναι προγραμμα ειναι ΤΟ γραφεις αυτο που θες στον συντακτη ( https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=2956538# _)
και το επικολλας εδω με τις ετικετες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
1) Να γίνει γινόμενο το άθροισμα

2) Άν δείξτε ότι

3) Να απλοποιηθεί η παράσταση

4)Αν δείξτε ότι (Περίεργο αποτέλεσμα ε; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Με δευτεροβάθμιες εξισώσεις:
1)Εάν είναι η ρίζα της εξίσωσης , να αποδείξετε ότι
2)Eάν οι ρίζες της εξίσωσης , να κατασκευάσετε δευτεροβάθμια εξίσωση που έχει ρίζες
3)Εάν <3\gamma " /> να δείξετε ότι η εξίσωση δεν έχει ρίζες στο
4)Εάν η εξίσωση έχει ρίζες τις και να βρείτε τις ρίζες της και το ,αν
( , , )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Με δευτεροβάθμιες εξισώσεις:
1)Εάν είναι η ρίζα της εξίσωσης , να αποδείξετε ότι
2)Eάν οι ρίζες της εξίσωσης , να κατασκευάσετε δευτεροβάθμια εξίσωση που έχει ρίζες
3)Εάν <3\gamma " /> να δείξετε ότι η εξίσωση δεν έχει ρίζες στο
4)Εάν η εξίσωση έχει ρίζες τις και να βρείτε τις ρίζες της και το ,αν
( , , )

1.
Οποτε |ρ|=<|γ| ομως 1 και |β| ειναι θετικες ποσοτητες, αρα θα ισχυει και το |ρ|=<|γ|+1+|β|

3. Δ=β^2-4γ και απο δεδομενο θα ειναι μικροτερο του 0, αρα δεν εχει πραγματικη ριζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Η ανισοτητα στο 1 ισχυει και με γενικευση προσπαθηστε να την αποδειξετε.

Άκης(παντα ηθελα να υπογραψω με το ονομα μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) Να γίνει γινόμενο το άθροισμα

2) Άν δείξτε ότι

3) Να απλοποιηθεί η παράσταση

4)Αν δείξτε ότι (Περίεργο αποτέλεσμα ε; )
1) Παρατηρω οτι οι βασεις εχουν αθροισμα μηδεν αρα Euler αρα γινεται
2) Εδω δεν εχω τοσο τεχνικη λυση οσο πραξολογικη που ισχυει ως αθροισμα θετικων
3)
Για Έχω
Για έχω
4) Εδω πρεπει να εννοεις οτι το ειναι η απειροελαχιστη θετικη ποσοτητα αρα για να ειναι μικροτερο το μικροτερο θα ειναι μηδεν ( λογικα χανω καπου αλλα δεν πειραζει ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
να αποδείξετε ότι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λογικα εννοεις αυτο :
Έχω
Αρα εξαγοντας τα απολυτα εχω
που ισχυει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
αν και να αποδείξετε ότι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top