Συλλογή ασκήσεων και τεστ στη Χημεία Προσανατολισμού

myrtob

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Βασικά, από τη στιγμή που το pH του HCl είναι 1, αυτό σημαίνει ότι [H3O+]=10^1 άρα όλα τα διαλύματα έχουν συγκέντρωση C=10^1.
Για να βρεις Kw:
Kάνεις πρώτα ιοντισμό του CH3COOH και βρίσκεις Ka, μετά κάνεις διάσπαση του CH3COONA και στη συνέχεια ιοντισμό του CH3COO- και βρίσκεις Kb. Kw=Ka*Kb
και βγαίνει Kw=10^14


η Κw βγαίνει !10^-13 από το ΚOH
ΚΟΗ->Κ+ + ΟΗ-
0,1 10^-1
Ph=12=> [H3O+]=10^-12
Κw=[H3O+][OH-]=10^-13
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elizadeth

Νεοφερμένος

Η elizadeth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
η Κw βγαίνει !10^-13 από το ΚOH
ΚΟΗ->Κ+ + ΟΗ-
0,1 10^-1
Ph=12=> [H3O+]=10^-12
Κw=[H3O+][OH-]=10^-13

Ναι όμως αν πάρεις το HCl βγαίνει διαφορετικά...δεν παίζει,ένα από τα δύο είναι λάθος.Και μετά εγώ πήρα το 10^-1 και κατέληξα στο Kw=10^-14 που βγαίνει συνήθως..με το ΚΟΗ όντως βγαίνει τόσο,πάρε όμως και το HCl..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrtob

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ναι όμως αν πάρεις το HCl βγαίνει διαφορετικά...δεν παίζει,ένα από τα δύο είναι λάθος.Και μετά εγώ πήρα το 10^-1 και κατέληξα στο Kw=10^-14 που βγαίνει συνήθως..με το ΚΟΗ όντως βγαίνει τόσο,πάρε όμως και το HCl..

στο HCl πώς βρήκες συγκέντρωση OH-???? την έχω λύσει την άσκηση σε διαγώνισμα και την είχα σωστή! Δε νομίζω ότι υπάρχει κανένας τρόπος να βρεις σωστά τα ΟΗ- χωρίς Κw
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elizadeth

Νεοφερμένος

Η elizadeth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
στο HCl πώς βρήκες συγκέντρωση OH-???? την έχω λύσει την άσκηση σε διαγώνισμα και την είχα σωστή! Δε νομίζω ότι υπάρχει κανένας τρόπος να βρεις σωστά τα ΟΗ- χωρίς Κw

HCl + H2O ---> Cl- + H3O

Aν το pH είναι 1, σημαίνει ότι [Η3Ο+]=10^-1 σωστά? άρα [HCl]=10^-1 και από εκεί λες ότι όλα έχουν αυτή τη συγκέντρωση.Και μετά θα βρεις την Κw, βάση της συγκέντρωσης και του pH.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrtob

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
HCl + H2O ---> Cl- + H3O

Aν το pH είναι 1, σημαίνει ότι [Η3Ο+]=10^-1 σωστά? άρα [HCl]=10^-1 και από εκεί λες ότι όλα έχουν αυτή τη συγκέντρωση.Και μετά θα βρεις την Κw, βάση της συγκέντρωσης και του pH.:)

(Η άσκηση είναι 100% σωστή και η Κw ) Αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς!ποιου ph ας πούμε? κι εγώ από το pH του KOH το βρήκα που είναι το μόνο που μπορεί μόνο του να μας δώσει Kw...Με το HCl δε βγαίνει με τπτ,το HCl μας το δίνει για τη συγκεντρωση μονο!Μπορούμε με βάση το Ph να βρούμε τις Κα όλων αλλά καμιά Kb εκτός του ΚΟΗ...Έχουμε πολλούς αγνώστους...Εσύ το έχεις δοκιμάσει και σου βγήκε?αν ναι γραψε όλη τη διαδικασία γτ κάτι δεν πάει καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaMyk

Νεοφερμένος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
η Κw βγαίνει !10^-13 από το ΚOH
ΚΟΗ->Κ+ + ΟΗ-
0,1 10^-1
Ph=12=> [H3O+]=10^-12
Κw=[H3O+][OH-]=10^-13

Ε αντιστοιχα απο τον ιοντισμο του HCl βρισκεις την [ΟΗ]. (pH=1=>pOH=13=>[OH]=10^-13 ==>...) και βγαινει kw=10^-14. Σιγουρα ειναι κατι λαθος στην ασκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaMyk

Νεοφερμένος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Α οχι. Λαθος δικο μου. Νομιζα οτι μας δινει οτι pOH=2 οποτε εσυ πηρες τη σχεση pH+pOH=14 , δηλ. , kw=10^-14, αλλα οκ. Γενικα , δεν εχω εμπεδωσει τι γινεται οταν θ δεν ειναι 25.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrtob

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
(pH=1=>pOH=13=>[OH]=10^-13 ==>...)
ακριβώς αυτό λέω,ότι δε μπορούμε να πούμε pOH=13 αν δε μας δωθεί η Kw ή η θερμοκρασία!στην ουσία αυτό το λέμε όταν ξέρουμε Κw και βαριόμαστε να δικαιολογήσουμε από ποια σχέση βγαίνει(το [H3O][OH]=Kw ή το pH+pOH=pKw θεωρείται ότι παρεμβάλλεται)!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elizadeth

Νεοφερμένος

Η elizadeth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Aπό το HCl βγαίνει ότι η συγκέντρωση όλων είναι 10^-1 έτσι?Το συνεχίζω από εκεί.

M CH3COOH + H2O <===> CH3COO- + H3O+
αρχικά 10^-1
αντ./ιοντ -χ +χ +χ
Χ.Ι. 10^-1 - χ χ χ

pH=3 άρα χ=10^-3.Προσσεγίσεις γίνονται
Ka=x^2 / 10^-1 και η Ka=10^-5


CH3COONa ---> CH3COO- + Na
10^-1 M 10^-1 M

M CH3COO- + H20 <===> CH3COOH + OH-
αρχικά 10^-1
αντ./ιοντ -y +y +y
Χ.Ι. 10^-1 - y y y

pH=8,5 άρα y=10^-5,5.Προσσεγίσεις γίνονται
Kb=y^2/ 10^-1 και η Kb=10^-9

Kw=ka*kb= 10^-5 * 10^-9 =10^-14

Το έδωσα μόλις στο χημικό μου και μου λέει ότι είναι οκ..:)


edit: Κατάλαβα τι εννοείς..δεν ξέρω τώρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrtob

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
M CH3COO- + H20 <===> CH3COOH + OH-
αρχικά 10^-1
αντ./ιοντ -y +y +y
Χ.Ι. 10^-1 - y y y

pH=8,5 άρα y=10^-5,5.Προσσεγίσεις γίνονται
Kb=y^2/ 10^-1 και η Kb=10^-9

Kw=ka*kb= 10^-5 * 10^-9 =10^-14

Το έδωσα μόλις στο χημικό μου και μου λέει ότι είναι οκ..:)


edit: Κατάλαβα τι εννοείς..δεν ξέρω!Αν μπορείς γράψε όλη τη δική σου!

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά μάλλον κάτι δεν κατάλαβε ο χημικός σου!αυτό που δεν ισχύει είναι το συμπέρασμα y= και τον λόγο τον αναφέρω πάνω!για να το γράψεις αυτό που λες παραδέχεσαι ότι Κw=Πες του αυτό που λέω ή διάβασε καλά τη θεωρία και θα δεις ότι για να βγει αυτό το y πρέπει να ξέρεις Kw ή θερμοκρασία!είναι οι τύποι που γράφω παραπάνω!το έχω λύσει με το χημικό μου πριν από εδώ,γι αυτό σου λέω...Αν δεν ήμουν σίγουρη δε θα επέμενα!

edit:η δικιά μου είναι μονο αυτό που έγραψα πάνω..είναι απλό!μάλιστα θα βγουν όλα τα σωστά αποτελέσματα αν ψάξεις έπειτα να βρεις Kb που θα έχεις την Κw! ο χημικός μου όταν μας την έβαλε μας είχε πει ότι το βιβλίο έχει μια παρόμοια αλλά στους 25C και ότι έτσι είναι ανούσια γτ παίρνουμε αυτόματα την Kw και δε μας ζορίζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elizadeth

Νεοφερμένος

Η elizadeth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο! Βασικά δεν του έδειξα όλη την άσκηση, γι'αυτό πήρε δεδομένο αυτό με το pH! Thanx!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrtob

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
καλό μου έκανε κι εμένα όλη αυτή η αναζήτη!χαιρομαι αν σε βοηθησα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theok2005

Νεοφερμένος

Ο theok2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Στο 4, το β δεν ειναι το σωστό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaMyk

Νεοφερμένος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Στο 4, το β δεν ειναι το σωστό;

Οχι, αφου εχει δυο διαφορετικες ενωσεις. (CH3NH3 - CH3CH2NH2). K εγω την πατησα αρχικα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Η άσκηση είναι 100% σωστή και η Κw
Η άσκηση είναι λάθος!

Θα μπορούσε το Kw θα είναι ? Φυσικά ΝΑΙ, πότε?

Στις συνθήκες όπου το Kw θα είναι διαφορετικό από, θα είναι διαφορετικά και τα Κα και Κb, τι λέτε? Γνωρίζω την απάντηση.... περιμένω απόψεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theok2005

Νεοφερμένος

Ο theok2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Η άσκηση είναι λάθος!

Θα μπορούσε το Kw θα είναι ? Φυσικά ΝΑΙ, πότε?

Στις συνθήκες όπου το Kw θα είναι διαφορετικό από, θα είναι διαφορετικά και τα Κα και Κb, τι λέτε? Γνωρίζω την απάντηση.... περιμένω απόψεις?

Σωστή είναι η άσκηση με μια πρώτη ματιά, απλά μας έρχεται κατευθείαν στο μυαλό το η kw κι από εκεί προκύπτουν όλα τα λάθη.

Στο KOH ξέρουμε ότι το PH=12.
Και με βάση την συγκέντρωση που βρίσκουμε από το HCL, υπολογίζουμε
ότι το POH=1. Άρα PH+poh= 13. Kαι kw=

Kαι με βάση αυτό το Κw μπορούμε να βρούμε τις Kb όταν ξέρουμε το Ka, και την [OH] όταν ξέρουμε το PH.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theok2005

Νεοφερμένος

Ο theok2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Οχι, αφου εχει δυο διαφορετικες ενωσεις. (CH3NH3 - CH3CH2NH2). K εγω την πατησα αρχικα:P

Δίκιο έχεις. :thanks:Γκάφα έκανα.
Τουλάχιστον θα είμαι υποψιασμένος να
τα παρατηρήσω κάτι τέτοια σε δυο βδομάδες.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrtob

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Η άσκηση είναι σωστή και έχω αναπτύξει από πάνω το γιατί...στην ουσία είναι αυτό που λέει ο theok2005!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Η άσκηση είναι σωστή και έχω αναπτύξει από πάνω το γιατί...στην ουσία είναι αυτό που λέει ο theok2005!
Ναι την ξαναείδα, έχεις δίκιο! Η θερμοκρασία λοιπόν είναι μεγαλύτερη από τους 25C και ο ιοντισμός του νερού γίνεται με μεγαλύτερη απόδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theok2005

Νεοφερμένος

Ο theok2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ναι την ξαναείδα, έχεις δίκιο! Η θερμοκρασία λοιπόν είναι μικρότερη από τους 25C και ο ιοντισμός του νερού γίνεται με μικρότερη απόδοση.

Αν και δεν έχει μεγάλη σημσία, .
Άρα πρόκειται για μεγαλύτερη θερμοκρασία και μεγαλύτερη απόδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top