Συλλογή ασκήσεων και τεστ στη Φυσική Προσανατολισμού

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Προβλημα στις κρουσεις....
Ο τύπος του αθροίσματος άπειρων όρων φθίνουσας γεωμετρικής προόδου, είναι εκτός ύλης για το λύκειο. Θα μου επιτρέψεις να έχω αμφιβολίες, αν ωφελούμε τους υποψηφίους βάζοντας προβλήματα έξω από τα όρια των πανελληνίων.
Παροτι ο χρονος μοιαζει αρχικα μη πεπερασμενος τα μαθηματικα δινουν τη λυση.
Μα, ακριβώς για αυτό ανακαλύφτηκαν και εξελίχθηκαν τα μαθηματικά: Για να δίνουν λύσεις στα φυσικά προβλήματα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Ανεβαζω θεματα που εχουν το κατι τις να δεις παραπανω αλλα αν καταλαβα καλα ψαχνετε για προβληματακια που μπορει κανεις να βρει σε ενα τυχαιο βοηθητικο εξωσχολικο βιβλιο. Μην ανυσηχεις Μιστερ Αλτρουισμος 2011 ειμαι σιγουρος οτι οι υποψηφιοι φιλοι σου για τους οποιους τοσο πολυ νοιαζεσαι δεν υπεσθησαν εγκεφαλικη βλαβη απο εναν εκτος υλης τυπο που χρησιμοποιησα.
Οσο για την απαντηση στο τελευταιο σχολιο μου δεν μπορω να καταλαβω την σκοπιμοτητα της αλλα οκ. Μαλλον κακως ασχοληθηκα με το thread ειναι λιγο πισω. Καλη σου νυχτα.

Σου θυμιζει κατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ρε σεις χαλαρωστε....Οτι ανεβαζει ο καθενας εχει και τις ευθυνες γι αυτο.
Α λειπουν οι ειρωνιες και οι εξυπναδες γιατι τοτε δεν βοηθιουντε ουτε τα παιδια που επιζητοουν "προβληματακια" ουτε αυτοι που κοιτανε το κατι τις παραπανω.

Αυτο το thread δεν ειναι μονο για δυνατους ή μονο για αδυνατους μαθητες. Ειναι για ανθρωπους που θελουν να δουν ή να προτεινουν επιλεγμενα προβληματα φυσικης Γ' κατευθυνσης !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
να πω και γω τον πονο μου? οσοι ανεβαζετε εικονες μην τις ανεβαζετε στο imageshack γιατι εχω θεμα και δεν τις βλεπω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
dont worry! και εγω το ιδιο θεμα εχω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δια χωρις να σου κανω προσωπικη επιθεση . Γιατι λες πως το συγκεκριμενο θεμα που ποσταρε ο Lolarikos ισως δεν ωφελισε καποιον οπως λες αλλα μπορει να εδωσε τροφη για σκεψη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
α χαίρομαι! :D

ωραια αφου εχεις και συ το ιδιο θεμα...lolarike μπορεις να ανεβασεις ξανα τις ασκησεις αλλα σε αλλο σαιτ? (εννοω την εικονα σε αλλο σαιτ):redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν έκανα επίθεση σε κανέναν. Απλά έγραψα τον προβληματισμό μου:
έχω αμφιβολίες, αν ωφελούμε τους υποψηφίους βάζοντας προβλήματα έξω από τα όρια των πανελληνίων.
...βάζοντας μέσα και τον εαυτό μου, καθώς έχω αρκετές φορές βάλει κι εγώ, προβλήματα "εκτός ορίων πανελληνίων". Στη γεμάτη από φτηνή ειρωνεία απάντηση που δέχθηκα, δεν θα ακολουθήσω.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Παρτε ασκησουλα που δεν μπορω με τιποτα να λυσω !!(Αλλα ειμαι σιγουρος οτι ειναι γελοια)

Σώμα (1) μάζας Μ=2,56 kg ισσοροπεί στο άκρο κατακόρυφου ελατηρίου κ=100Ν/m το άλλο άκρο του οποίου είναι ακλόνητα στερεωμένο στην οροφή. Από σημείο που βρίσκεται στην ίδια κατακόρυφο με το σώμα (1) αλλα h=3,15 m χαμηλότερα απ αυτό, εκτοξεύεται κατακόρυφα προς τα πάνω με ταχύτητα μέτρου u0=12 m/s, σώμα (2) μαζας m=4 kg. Το σώμα (2) συγκρούεται μετωπικά με το σώμα (1) κ συνεχίζει αμέσως μετά την κρούση να κινείται προς τα πάνω με ταχύτητα μέτρου u2'. Το σώμα (1) μετα την κρούση εκτελει ΑΑΤ πλάτους Α=0,8 m.

α) Να υπολογίσετε την ταχύτητα (μέτρο) του σώματος (1) μετα την κρούση.
β)Να γράψετε την εξίσωση της ταχύτητας του σώματος (1) μετά την κρούση. Θεωρήστε θετικά την προς τ πανω και t=0 την χρονικη στιγμη της κρούσης.
γ)Να εξετάσετε το είδος της κρούσης.
Δίνεται g=10 m/s(τετράγωνο)

Στο ερώτημα α έκανα μια ΑΔΜΕ και βρηκα το u2(ταχύτητα σώματος (2)) λιγο πριν την κρούση 9 m/s μετά τίποτα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Παρτε ασκησουλα που δεν μπορω με τιποτα να λυσω !!
Αφού η κρούση δεν είναι πλαστική, η θέση ισορροπίας δεν αλλάζει, οπότε η υ που ζητάς είναι η max....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Το κανα αλλα δεν βγαινει το ιδιο με της απαντησης v=5 m/s εκτος αν βρισω λαθος γωνιακη συχνοτητα. :/ Αν μπορεις καντο λιγο γτ τα χω παιξει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThrilosG7-94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ThrilosG7-94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Βλέπετε πανελλήνιες στον ύπνο σας? Εγώ βλέπω αρκετά. Χθες βράδι έβλεπα στο όνειρο μου ότι έγραφα φυσική και ότι το 4ο θέμα ήταν συνδιασμός κρούσης και ταλάντωσης σε κεκλιμένο επίπεδο. Έτσι, πήρα διάφορες σχετικές ασκήσεις και τις ένωσα και έφτιαξα μια πολυάσκηση:



Δεν είναι κάτι το σπουδαίο, απλά είναι νομίζω όλα σε ένα νοικοκυρεμένα. Όσοι πιστοί προσέλθετε...

Mία ερωτησούλα... Θα πρέπει να αναλυθεί η ταχύτητα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το κανα αλλα δεν βγαινει το ιδιο με της απαντησης v=5 m/s εκτος αν βρισω λαθος γωνιακη συχνοτητα. :/ Αν μπορεις καντο λιγο γτ τα χω παιξει :P
ω = (k/Μ) = 25/4 r/s , υmax = ωΑ = 5m/s

Mία ερωτησούλα... Θα πρέπει να αναλυθεί η ταχύτητα???
Πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThrilosG7-94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ThrilosG7-94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.


Πώς αυτο βαζει 25/4 :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
lowbaper92 θες να γινεις το κομπιουτερακι μου :P Ευχαριστω πολυ παιδια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThrilosG7-94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ThrilosG7-94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Κάποιος τις λύσεις για την άσκηση του Δία με το κεκλιμένο επίπεδο και την κρούση????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Παιδια αυτο με το κεκλυμενο τι θεμα θεωρειτε? 3ο? εγω δεν βρηκα καμια ιδιαιτερη δυσκολια ετσι πως διαβαζα τα ερωτηματα και αναρωτιεμαι.. μονο λιγο με το βλημα π εχει αυτη τη διευθυνση με προβληματιζει.. τι ακριβως αλλαζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThrilosG7-94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ThrilosG7-94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
πόσο βρήκες athr ??? Eυκολούτσικο ήταν!!! Πρέπει να αναλυθεί η ταχύτητα στον οριζόντιο άξονα γιατί σε αυτή την περίπτωση μόνο στον οριζόντιο άξονα διατηρείται!!!

η κρούση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top