Συλλογή ασκήσεων και τεστ στη Φυσική Προσανατολισμού

alexinho

Νεοφερμένος

Ο ΑΛΕΞΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Έλα ρε αδερφέ,γιατέ δεν τα ρωτάς από κοντά αυτά;:P
Εδώ λογικά θα βρεις τα πάντα όλα https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=

φυσικης ψαχνουμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anagian

Νεοφερμένος

Ο anagian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
A.u1/u2=1
B.Αποδ. ότι αρκεί u2'<u1' για κάθε χρονική στιγμή από 0 ως T/4 που ισχύει από τις γραφικές παραστάσεις των συναρτήσεων των ταχυτήτων ως προς χρόνο ( u2'=u1-at, u1'=u1*cosωt, το συνημίτωνο κοίλη στο 0,T/4)

Μια ένσταση μόνο για τα επόμενα. Επειδή είδα ότι δίνεται d=0.8A και δεν αναφέρεται το σημείο που σταματάει το m2, ώστε να χρησιμοποιηθεί κάπως, μήπως παραλήφθηκε κάτι απ τα δεδομένα?
Πρέπει να βρεις που σταματάει το m2.
-----------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Πρέπει να βρεις που σταματάει το m2.
-----------------------------------------

Βασικά εκεί έχω και εγώ πρόβλημα.Το μόνο δεδομένο που μου λείπει είναι η θέση που σταματάει το m2(και μάλιστα οχι η συγκεκριμένη θέση απλά αν σταματάει στο λείο η στο μη λείο κομμάτι.)Μήπως αν επαιρνα και τις δυο περιπτώσεις από κάποια θα κατέληγα σε άτοπο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anagian

Νεοφερμένος

Ο anagian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Βασικά εκεί έχω και εγώ πρόβλημα.Το μόνο δεδομένο που μου λείπει είναι η θέση που σταματάει το m2(και μάλιστα οχι η συγκεκριμένη θέση απλά αν σταματάει στο λείο η στο μη λείο κομμάτι.)Μήπως αν επαιρνα και τις δυο περιπτώσεις από κάποια θα κατέληγα σε άτοπο?
Αν το m2 περνούσε από το Ο με ταχύτητα θα έμπαινε στο <<ΛΕΙΟ ΤΜΗΜΑ>> κ θα εκτελούσε ευθύγραμμη ομαλή κίνηση. Η μόνη αιτια για να σταματίσει στο <<ΛΕΙΟ ΤΜΗΜΑ>> θα μπορούσε να είναι η κρούση του με το m1. Oμως στην εκφώνιση αναφέρω ότι μέχρι τη στιγμή t1 δεν υπάρχει κρούση.

Πρέπει να βρεις το συνολικό διάστημα s2 που διανύει το m2 στο <<ΜΗ ΛΕΙΟ ΤΜΗΜΑ>> λόγω ομαλά επιβραδυνόμενης κίνησης.
Είναι μπέρδεμα, αλλά τελικά βγαίνει s2=0,8A. Δηλαδή το Σ2 σταματάει στο Ο.
Aπό το Α. υ1=υ2 πες υο
Ισχύουν για το m2:
0=uο-α*t1 ή t1=uo/α (1)
Ακόμη από s2=uot1-(1/2)at1^2 ή από διάγραμμα υ-t προκυπτει ότι
s2=uo^2/2α (2)
Ισχύουν για το m1:
t1=T/4 (χρόνος από θ.Ι. μέχρι να σταματίσει για 1η φορά)
υο=(2π/Τ)Α (Για t=0 ήταν στη Θ.Ι) ή Τ=2πΑ/υο
έτσι t1=πΑ/2υο (3)
Απο τις (1) κ (3) βρίσκεις υο^2/α=πΑ/2 αυτό στη (2) κ εχεις τελικά
s2=πΑ/4 ή
s2=3,2Α/4 ή s2=0,8Α.
Από τη t1 μέχρι τη t2 (που γίνεται η κρούση) το m2 περιμένει στο Ο.Το m1 επιστρέφει από το Λ που είχε σταματίσει την t1 κ βρίσκει το m2 στη Θ.Ι. του,τη στιγμή t2 που γίνεται η κρούση. Έτσι την t2 το m1 έχει κατα μέτρο τη υmax.
Από Doppler (A ακίνητος-S πλησιαζει) θα βρεις υs=1m/s. Tώρα κατά μέτρο είναι
υ1=υ2=(υο)=umax=us=1m/s.
Ετσι η ενέργεια ταλάντωσης του m1=1kg πριν την κρούση είναι
E=Κmax=1/2m1umax^2 ή
E=0,5J.
Ελπίζω να βοήθησα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Ναι...Από εκει και πέρα το είχα λύσει!Δεν μπορούσα ομως να ακυρώσω και την περίπτωση το m2 να σταματάει στο λείο τμήμα(δεν είχα σκεφτει αυτό για την εοκ).Μάλλον στις πανελλαδικές θα έκανα τα στραβά μάτια(δε θα ανέφερα γιατί δεν είναι δυνατόν να σταματήσει στο λείο τμήμα).Σε ευχαριστώ παρα πολύ για τη βοήθεια πάντως!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anagian

Νεοφερμένος

Ο anagian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ναι...Από εκει και πέρα το είχα λύσει!Δεν μπορούσα ομως να ακυρώσω και την περίπτωση το m2 να σταματάει στο λείο τμήμα(δεν είχα σκεφτει αυτό για την εοκ).Μάλλον στις πανελλαδικές θα έκανα τα στραβά μάτια(δε θα ανέφερα γιατί δεν είναι δυνατόν να σταματήσει στο λείο τμήμα).Σε ευχαριστώ παρα πολύ για τη βοήθεια πάντως!:)
Κι εγώ σε ευχαριστώ.Βλέπεις οτι στο Δ τα πράγματα γίνονται πιο ομαλά κ συνηθισμένα. Έχεις τις απαντήσεις στα Δ1 κ Δ2? Πρόσεξε στο Δ2 πρέπει να δείξεις κάτι που αφορά το m1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Είναι μπέρδεμα, αλλά τελικά βγαίνει s2=0,8A. Δηλαδή το Σ2 σταματάει στο Ο.

Συγγνώμη που σας ξαναενοχλώ αλλά διαβάζοντας την απάντηση σας δεν κατάλαβα γιατί τελικά το m2 θα σταματήσει στο Ο.Οκ σίγουρα δε θα προχωρήσει μέχρι το λείο τμήμα αλλά γιατί να μη σταματήσει σε μια τυχαία θέση του μη λείου τμήματος;(και εγώ έτσι το πήρα στη λύση μου αλλά απ'οτι βλέπω τώρα μάλλον αυθαίρετα.).Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anagian

Νεοφερμένος

Ο anagian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Συγγνώμη που σας ξαναενοχλώ αλλά διαβάζοντας την απάντηση σας δεν κατάλαβα γιατί τελικά το m2 θα σταματήσει στο Ο.Οκ σίγουρα δε θα προχωρήσει μέχρι το λείο τμήμα αλλά γιατί να μη σταματήσει σε μια τυχαία θέση του μη λείου τμήματος;(και εγώ έτσι το πήρα στη λύση μου αλλά απ'οτι βλέπω τώρα μάλλον αυθαίρετα.).Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Είναι σε αυτό το κομμάτι της απάντησης για τ Γ ερώτημα

Aπό το Α. υ1=υ2 πες υο
Ισχύουν για το m2:
0=uο-α*t1 ή t1=uo/α (1) (χρόνος μέχρι να σταματίσει το m2)
Ακόμη από s2=uot1-(1/2)at1^2 ή από διάγραμμα υ-t προκυπτει ότι
s2=uo^2/2α (2)
Ισχύουν για το m1:
t1=T/4 (χρόνος από θ.Ι. μέχρι να σταματίσει για 1η φορά)
υο=(2π/Τ)Α (Για t=0 ήταν στη Θ.Ι) ή Τ=2πΑ/υο
έτσι t1=πΑ/2υο (3)
Απο τις (1) κ (3) βρίσκεις υο^2/α=πΑ/2 αυτό στη (2) κ εχεις τελικά
s2=πΑ/4 ή
s2=3,2Α/4 ή s2=0,8Α.


Η (2)
s2=uo^2/2α δίνει το συνολικό διάστημα μέχρι να σταματίσει ένα σώμα που εκτελεί ευθύγραμμη ομαλά επιβραδυνόμενη.Από την ισότητα των σχέσεων (1) κ (3) γιατί τα σώματα σταματούν ταυτόχρονα,προκύπτει ότι υο/α=πΑ/2υο ή υο^2/α=πΑ/2, που αν το εισάγεις στη (2) δίνει s2=πΑ/4 ή s2=3,2Α/4 ή s2=0,8Α.

Αν δε το βλέπεις θα ανεβάσω αύριο αναλυτικότερη απάντηση με σχήμα.


-----------------------------------------
Διάβασε ξανά την εκφώνιση κ γράψε τις σχέσεις που έδωσα κάπου. Εδώ δε φαίνονται τα κλάσματα κ οι εκθέτες σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ααα, καλά... Ήμουν σίγουρος ότι ως δια μαγειας θα έβγαινε τελικά ότι σταματάει στο Ο. Με δεδομένο αυτό η άσκηση λύνεται άνετα. Η απόδειξη είναι πολύυυ μπέρδεμα όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anagian

Νεοφερμένος

Ο anagian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Μπράβο σου για την απάντηση στο Β.
Με το Δ ασχολήθηκες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Τι πιστεύεις ότι είναι αυθαίρετο στην απόδειξη; Δε προκύπτει από τα δεδομένα της εκφώνισης s2=0,8Α?
Αν σας έδινα τιμές για το συντελεστή τριβής ολίσθησης , το g, το υ2=υο, το d
κ ζητούσα το s2 κ μετά από πράξεις σας προέκυπτε το s2=d θα ήταν πιο πραγματικό? πιο πειστικό?
Μπράβο σου για την απάντηση στο Β.
Με το Δ ασχολήθηκες?

Το ξανακοίταξα. Η αλήθεια είναι ότι είχα όλες τις σχέσεις που χρησιμοποιήσατε αλλά πολύ απλά δεν μου έβγαινε τίποτα με αντικατάσταση. Λούπα δηλαδή! Διοτι χρειαζόταν συγκεκριμένη οδός που μέσα σε περιορισμένο χρονικό διάστημα, όπως στις εξετάσεις, δύσκολο να βρεις. το παίδευα 100 ώρες το σύστημα αλλά πολύ απλά δεν μου βγαινε.:)
-----------------------------------------

Από Doppler (A ακίνητος-S πλησιαζει) θα βρεις υs=1m/s. Tώρα κατά μέτρο είναι
υ1=υ2=(υο)=umax=us=1m/s.
Ετσι η ενέργεια ταλάντωσης του m1=1kg πριν την κρούση είναι
E=Κmax=1/2m1umax^2 ή
E=0,5J.
Ελπίζω να βοήθησα.


Και γω αυτά βρήκα. Τώρα θα κοιτάξω τα Δ1 Δ2 με το νέο δεδομένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anagian

Νεοφερμένος

Ο anagian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ενώ μοιάζει συνηθισμένη, η άσκηση είναι δύστροπη ειδικά στο κομμάτι που δε ξέρεις που γίνεται η κρούση(με τόσους αγνώστους). Αν την έβαζαν στις εξετάσεις κανείς δε θα μπορούσε να τους πει κάτι. Αλλα αδύνατο να μπει ερώτημα όπως το Β. κ το Γ.(όπως δόθηκε).
Πρεπει να είσαι δυνατός στα μαθηματικά για να σκεφτείς το Β κ να το φέρεις στη φυσική. Δε ξέρω αν το έχεις δεί κάπου αλλού.
Στο Δ2 πρέπει να δείξεις πρώτα ότι το m1 δεν έχει εισέλθει στο <<ΜΗ ΛΕΙΟ ΤΜΗΜΑ>> τη στιγμή που το m2 σταματά ξανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Πολύ Καλό αυτό με το βιντεάκι-προσομοίωση! Ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anagian

Νεοφερμένος

Ο anagian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Δες κι μερικά άλλα μικρότερης ανάλυσης στο youtube
Συμβολή στο 2008 ΗΜ ΕΠ
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=p-x2wC-Qwu8[/ame]

LC στο 2002 ΟΜΟΓ
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=PxetmVKrqMc[/ame]

Ταλάντωση στο 2007 ΕΣ
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=wlBmaNmF4m4[/ame]

Κρούση-ταλάντωση στο 2005 ΟΜ
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=nZ_vRZf1mOg&feature=channel[/ame]

Στερεό στο 2006 ΗΜ
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=yrutkut9PtU&feature=channel[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Ωραία όλα! Αυτό με τη συμβολη μ'άρεσε πιο πολύ,αλλά και η κρούση το 2005! Έχεις έτσι μια εικόνα για το πώς γίνονται οι κινήσεις! Με προγραμματάκι γίνονται αυτά ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anagian

Νεοφερμένος

Ο anagian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
:no1:
Το μόνο που έχω να πω είναι φανταστικο!
Εύγε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anagian

Νεοφερμένος

Ο anagian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
:no1:
Το μόνο που έχω να πω είναι φανταστικο!
Εύγε!

Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια.

Άλλα δύο στα κύματα
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=3VfhZTSM8Po&feature=channel_page[/ame]

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=hdposJTQ0j0&feature=quicklist[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asklipios

Νεοφερμένος

Ο asklipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Συμφωνώ κι εγώ με τον oust...θέλω κι εγώ τισ απαντήσεισ επαναληπτικών τις φυσικής...έχω λυσει όλες τις απολυτήριες και δεν έχω κατι για να τσεκάρω τις επαναληπτικές και να διορθώσω τα λάθη μου...κάντε ότι μπορείτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicky13

Νεοφερμένος

Η Νικολέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
σας παρακαλώ παιδιά ξαναστείλτε αυτό το λινκ με το rapidshare γιατί λέει ότι μπρεί να κατεβεί μόνο 10 φορές! πραγματικά το χρειάζομαι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top