Συζητήσεις και απορίες για το μηχανογραφικό

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Έχω μια απορία.Υπάρχει όριο στις σχολές που μπορούμε να δηλώσουμε ? Επίσης μόλις συμπληρώνω τις σχολές με γυρνά στην αρχική σελίδα και οι επιλογές μου δεν αποθηκεύονται :cry_x:¨
Όχι δεν υπάρχει όριο. Το κάνει σε όλους αυτό, φταίει το σύστημα. Αν μείνεις πολύ ώρα στις επιλογές τότε μετά όταν πατάς επόμενο σε πετάει στην αρχική. Βάλε γρήγορα τις πρώτες 5-6 και αποθήκευσε, ξαναμπές βάλε τις επόμενες και ξαναποθήκευσε. Εγώ έτσι το συμπλήρωσα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 836 μηνύματα.
Έχω πρόβλημα με το μηχανογραφικό. Πάτησα την δεύτερη επιλογή, δηλαδή την "Θέλω να δημιουργήσω / διορθώσω το μηχανογραφικό μου", έβαλα τα στοιχεία που μου ζητάει, τον κωδικό δελτίου και τον κωδικό που δημιούργησα στο σχολείο, έβαλα τις σχολές, πάτησα επόμενο, αλλά δεν κάνει κάτι. Μετά πήγα στην τρίτη επιλογή, δηλαδή την "Θέλω να οριστικοποιήσω το μηχανογραφικό μου", αλλά δεν δέχεται τον κωδικό που δημιούργησα στο σχολείο. Τι πρέπει να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Έχω πρόβλημα με το μηχανογραφικό. Πάτησα την δεύτερη επιλογή, δηλαδή την "Θέλω να δημιουργήσω / διορθώσω το μηχανογραφικό μου", έβαλα τα στοιχεία που μου ζητάει, τον κωδικό δελτίου και τον κωδικό που δημιούργησα στο σχολείο, έβαλα τις σχολές, πάτησα επόμενο, αλλά δεν κάνει κάτι. Μετά πήγα στην τρίτη επιλογή, δηλαδή την "Θέλω να οριστικοποιήσω το μηχανογραφικό μου", αλλά δεν δέχεται τον κωδικό που δημιούργησα στο σχολείο. Τι πρέπει να κάνω;
Κοίταξε μηπώς έκανες λάθος κάποιον από τους δύο κωδικούς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Μέχρι αύριο η οριστικοποίηση των μηχανογραφικών

Ως τις 5 Ιουλίου 2012, οι υποψήφιοι στις πανελλαδικές εξετάσεις θα πρέπει να οριστικοποιήσουν το μηχανογραφικό τους δελτίο για την εισαγωγή στις σχολές και τα τμήματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.



Οπως ανακοίνωσε το υπουργείο Παιδείας, απεστάλη ήδη εγκύκλιος στα σχολεία, προκειμένου να διευκολυνθούν οι υποψήφιοι για τη σημαντική αυτή διαδικασία της οριστικοποίησης των μηχανογραφικών δελτίων, τονίζοντας ότι δεν θα δοθεί παράταση.
Με την εγκύκλιο οι διευθυντές παρακαλούνται να βοηθήσουν τους υποψηφίους στη διαδικασία οριστικοποίησης του μηχανογραφικού, ενώ αναφέρονται ειδικές τηλεφωνικές γραμμές και διεύθυνση e-mail στις οποίες μπορούν να απευθυνθούν για να επιλύσουν τεχνικά θέματα.


Με την εγκύκλιο του υπουργείου Παιδείας, «Παρακαλούνται οι Διευθυντές των Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων να εντοπίσουν μέσω της εφαρμογής των Ηλεκτρονικών Μηχανογραφικών Δελτίων (exams.minedu.gov.gr) τους υποψηφίους της Σχολικής τους Μονάδας, οι οποίοι δεν έχουν οριστικοποιήσει το μηχανογραφικό τους δελτίο και να επικοινωνήσουν άμεσα μαζί τους, ενημερώνοντάς τους για την προθεσμία οριστικοποίησης του μηχανογραφικού δελτίου, που λήγει στις 5 Ιουλίου 2012, επισημαίνοντας ότι πέραν αυτής της προθεσμίας η οριστικοποίηση δεν θα γίνεται δεκτή από το σύστημα».


Για τεχνικά θέματα οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν στα τηλέφωνα: 2103442044, 2103443856, και 2103442934, ή μέσω μηνύματος στην ηλεκτρονική διεύθυνση: examshd@minedu.gov.gr.
Πηγή
---------------------------------------------------
Πάντως τα παραπάνω τηλέφωνα ισχύουν και οι άνθρωποι εκεί είναι πάρα πολύ εξυπηρετικοί.....σήμερα πήρα τηλέφωνο γιατί προέκυψε ένα πρόβλημα με το μηχανογραφικό της ξαδέλφης μου και ενώ αρχικά όταν πήρα στις 11-12 όλα ήταν κατειλλημένα...αλλά το απόγευμα που ηρέμησαν τα πράγματα μπόρεσα και έπιασα σειρά και ο κύριος ήταν πάρα πολύ εξυπηρετικός και είχε όλη την καλή διάθεση να με βοηθήσει....χαίρομαι για αυτό που θα πώ αφου δεν το έχουμε συνηθίσει για τα ελληνικά δεδομένα αλλά......ΜΠΡΑΒΟ!!!!!
οπότε αν προκύψει κάποιο πρόβλημα να πάρετε τηλέφωνο και θα σας βοηθήσουν...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

acr

Νεοφερμένος

Ο acr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
για σας δηλωσα στο μηχανογραφικο μια σχολη που ανηκει και στο 4 και στο 5 πεδιο εγω την δηλωση απο το τεταρτο αυτο σημαινει οτι θα μετρησουν μονο τα μορια που εχω συγκεντρωση στο 4 πεδιο η θα λαβουν υποψη και τα μορια του 5 ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Aπο περιεργεια, ποια σχολη ειναι και στα δυο αυτα πεδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Θα μετρήσουν τα μόρια στο πεδίο που έβαλες το τμήμα.
Δυστυχώς!
Χαρουλίτα, ένα τμήμα είναι το Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας!
Μετά υπάρχουν το Αγροτικής Οικονομίας στο Γεωπονικό, Διοίκηση Τεχνολογίας Νάουσα, Βιομηχανικής Διοίκησης και Τεχνολογιας στο ΠΑ.ΠΕΙ... και πολλά άλλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ελπίζω να έχεις πιο πολλά μόρια στο 4ο από ότι στο 5ο... Αλλιώς έκανες πατάτα! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

acr

Νεοφερμένος

Ο acr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ελπίζω να έχεις πιο πολλά μόρια στο 4ο από ότι στο 5ο... Αλλιώς έκανες πατάτα! :redface:
δυστυχως εκανα πατατα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
δυστυχως εκανα πατατα:(
Χμμ είσαι και στα δύο πεδία πάνω από τη βάση της σχολής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Θα μετρήσουν τα μόρια στο πεδίο που έβαλες το τμήμα.
Δυστυχώς!
Χαρουλίτα, ένα τμήμα είναι το Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας!
Μετά υπάρχουν το Αγροτικής Οικονομίας στο Γεωπονικό, Διοίκηση Τεχνολογίας Νάουσα, Βιομηχανικής Διοίκησης και Τεχνολογιας στο ΠΑ.ΠΕΙ... και πολλά άλλα!
Αληθεια? Απλα μου φανηκε περιεργο δεδομενου οτι για το 5ο πρεπει να δωσεις μαθηματικα γεν και ΑΟΘ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

acr

Νεοφερμένος

Ο acr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Χμμ είσαι και στα δύο πεδία πάνω από τη βάση της σχολής?
οχι στο 5 ημουν κοντα 100 μορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
Οταν εχει οριστικοποιηθει το μηχανογραφικο μας,αν ξαναμπουμε μας βγαζει ενα εντυπο με τα στοιχεια μας και τις σχολες που επιλεξαμε?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Οταν εχει οριστικοποιηθει το μηχανογραφικο μας,αν ξαναμπουμε μας βγαζει ενα εντυπο με τα στοιχεια μας και τις σχολες που επιλεξαμε?:worry:
αν όντως έχει οριστικοποιηθεί το μηχανογραφικό σου τότε αν μπείς είτε στο "θέλω να δημιουργήσω/διορθώσω το μηχαν." είτε στο " θελω να οριστικοποιήσω το μηχαν" θα σε πηγαίνει στο pdf έγγραφο....που θα έχει και τον αριθμό πρωτοκόλλου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας το είχανε στο σύστημα του υπουργείου καταχωρημένο μόνο στο 4ο πεδίο ενώ ανήκει ΚΑΙ στο 5ο αποσο γνωρίζω, στο οποιο έχω και περισσοτερα μόρια.. υπάρχει περίπτωση να έχουν κάνει λάθος? μη τυχον κοιτάξουν μονο τα μόρια του 4ου γιατι χάθηκα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orpheas

Νεοφερμένος

Ο Ορφέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας το είχανε στο σύστημα του υπουργείου καταχωρημένο μόνο στο 4ο πεδίο ενώ ανήκει ΚΑΙ στο 5ο αποσο γνωρίζω, στο οποιο έχω και περισσοτερα μόρια.. υπάρχει περίπτωση να έχουν κάνει λάθος? μη τυχον κοιτάξουν μονο τα μόρια του 4ου γιατι χάθηκα..

Εγώ πάντως το δήλωσα κανονικά απο 5ο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
αφού δεν υπήρχε στην λίστα του 5ου!
και στο pdf αρχείο μου το έχει σαν τμημα "ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ"

δηλαδή στο pdf του μηχανογραφικού σου είναι στο Επιστημονικο Πεδίο "επιστημων διοικησης και οικονομιας"!?!??!?!
θα πάθω καρδιακό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orpheas

Νεοφερμένος

Ο Ορφέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ναι γράφει κανονικά στη στήλη ''ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ'' :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
δηλαδη πιθανοτατα έκανα ΤΕΡΑΣΤΙΑ πατατα..

-----------------------
τελικά πηρα τηλέφωνο πριν 2 λεπτά στο υπουργείο και μου είπανε πως αν έχω δηλώσει και το 4ο και το 5ο πεδίο δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά θα το μετρησουν απο εκει που εχω περισσοτερα μόρια..

αλλά για να είμαι σιγουρος..
το 4ο ειναι το "ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ"
ΤΟ 5ο ΕΙΝΑΙ ΤΟ "ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ"
έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
δηλαδη πιθανοτατα έκανα ΤΕΡΑΣΤΙΑ πατατα..
Μάλλον όχι. Μην ανησυχείς. Δες τη νομοθεσία:
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs/odhgies_geniko_lykeio_091207.pdf
<< Για τις Σχολές που είναι κοινές στα δύο επιστημονικά πεδία τα οποία επέλεξε ο υποψήφιος, λαμβάνεται υπόψη για την επιλογή του στις συγκεκριμένες Σχολές το μεγαλύτερο από τα δύο σύνολα μορίων από αυτά που αντιστοιχούν σε κάθε επιστημονικό πεδίο που επέλεξε ο υποψήφιος, ανεξάρτητα από το επιστημονικό πεδίο στο οποίο δήλωσε την προτίμησή του. Αντίθετα, για τα Τμήματα που είναι κοινά σε δύο επιστημονικά πεδία, από τα οποία ο υποψήφιος επέλεξε μόνο το ένα λαμβάνονται υπόψη τα μόρια που αντιστοιχούν στο επιστημονικό πεδίο προτίμησης του υποψηφίου >>










 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top