Συζητήσεις και απορίες για το μηχανογραφικό

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Θα ηθελα βοηθεια σε κατι@!!!Εδωσα περσυ για πρωτη φορα παννεληνιες και περασα σε μια σχολη γραφτηκα και παρακολουθησα κανονικα ,Ειμαι σχετικα ευχαριστημενη αλλα ακουγοντας τις φημες για πτωση τον βασεων μπαινω στον πειρασμο να ξανακανω μηχανογραφικο.Εχω αυτο το δικαιωμα ?δεν εχω κανει καποια αιτηση η κατι αντιστοιχο.Αν ναι μεχρι ποτε και τι δικαιωλογιτικα πρεπει να εχω?Σας ευχαριστω παρα πολυ ....
Ναι μπορεις μεχρι τις 20 Ιουλιου με τις βασεις 10%!! Συμπληρωσε το μηχ/κο παρε μαζι σου βεβαιωση προσβασης επικυρωμενο αντιγραφο απολυτηριου και πηγενε να το καταθεσεις! Αν θες στρατιωτικες-αστυνομικες σχολες, ακαδημιες εμπορικου ναυτικου, εκκλησιαστικες ακαδημιεςΤΕΦΑΑ δεν μπορεις επρεπε να κανεις δηλση τον Φεβρουαριο!

Εγω κατεθεσα σημερα!!! Γυρω στα 20 λεπτα εκανα γυρισα 2-3 γραφεια τα ελεγξανε υπεγραψα και μου δωσανε στο τελος ενα αντιγραφο!!
ερωτηση: εγω ειχα βαλει σχολες στο 2-4 πεδιο αλλα στο 4 οι σχολες ηταν κοινες και στο 2,αλλα εγω τις ειχα δηλωσει μονο σε ενα πεδιο απτα δυο,και με ρωτησαν αν ηθελα να τις αλλαξω πχ απτο 4 στο 2 και ειπα οχι και στο τελος στο μηχ/κο που μου εδωσαν εμφανιζονται ολες οι σχολες στο 2 πεδιο!Ειναι οκ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xtinag

Νεοφερμένος

Η xtinag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
σχολη οχι..τοπο ισωσ αν υπηρχε εκει η σχολη που ηθελα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Θα ηθελα βοηθεια σε κατι@!!!Εδωσα περσυ για πρωτη φορα παννεληνιες και περασα σε μια σχολη γραφτηκα και παρακολουθησα κανονικα ,Ειμαι σχετικα ευχαριστημενη αλλα ακουγοντας τις φημες για πτωση τον βασεων μπαινω στον πειρασμο να ξανακανω μηχανογραφικο.Εχω αυτο το δικαιωμα ?δεν εχω κανει καποια αιτηση η κατι αντιστοιχο.Αν ναι μεχρι ποτε και τι δικαιωλογιτικα πρεπει να εχω?Σας ευχαριστω παρα πολυ ....

Ναι, φυσικά και το έχεις. Στους όρους στο πίσω μέρος αναφέρεται ότι "Δεν έχω δηλώσει προτίμηση για σχολή στην οποία είμαι ήδη σπουδαστής". Δηλαδή δεν μπορείς να δηλώσεις την σχολή στην οποία είσαι ήδη εγγεγραμμένη (θα ήταν άλλωστε εξαιρετική βλακεία να το κάνει κάποιος αυτό). Για τους παλαιότερους απόφοιτους, αυτό σήμαινε επίσης ότι δεν επιτρέπεται αν δηλώσουν την σχολή ή τμήμα από το οποίο αποφοίτησαν (πλέον με το 10% έχουν δικαίωμα μόνο όσοι έδωσαν 1 ή 2 χρόνια πριν πανελλήνιες από το τρέχον έτος, οπότε δεν προλαβαίνουν να αποφοιτήσουν μέσα σε 2 χρόνια από κανένα τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης). Τα δικαιολογητικά και γενικά η διαδικασία είναι ακριβώς τα ίδια με τους υποψηφίους του 90%. Από ότι κατάλαβα δεν έχεις υποβάλλει αίτηση τον Φεβρουάριο με τους υποψηφίους του 90%. Αυτό ΔΕΝ σου στερεί το δικαίωμα να καταθέσεις μηχανογραφικό δελτίο αλλά δεν έχεις το δικαίωμα να δηλώσεις προτίμηση για στρατιωτικές & αστυνομικές σχολές, σχολές εμπορικού & πολεμικού ναυτικού, σχολές πολεμικής αεροπορίας, ΤΕΦΑΑ και νομίζω και για εκκλησιαστικές ακαδημίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑντώνηςMyTh

Νεοφερμένος

Ο ΑντώνηςMyTh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδιά ποιες σχολές στο 2ο/4ο πεδιό είναι κάτω απο 8000 μόρια? δεν βλέπω καμία... η τελευταία που έβαλα (11η) είναι η μηχανολογία σερρών με 8577 που ειχε πέρσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
παιδιά ποιες σχολές στο 2ο/4ο πεδιό είναι κάτω απο 8000 μόρια? δεν βλέπω καμία... η τελευταία που έβαλα (11η) είναι η μηχανολογία σερρών με 8577 που ειχε πέρσι...
Μην το ψάχνεις έτσι. Πέρυσι με τη βάση του 10 δεν υπήρχαν. Όμως έμειναν κενές θέσεις σε πολλές σχολές. Σε αυτές θα είναι φέτος οι πολύ χαμηλές βάσεις.
Κενές θέσεις θα βρεις εδώ: https://kesyp.flo.sch.gr/www/index.php/2010-02-02-09-12-43/2010-01-22-08-14-41/167--2009-10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
παιδιά κάτι τελείως άκυρο αλλά επείγον! από τι ωρα μπορούμε να καταθέτουμε τα μηχανογραφικά μας;; γιατί το καταθέτω αύριο κ θέλω να πάω από νωρίς για να μην καθυστερήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
παιδιά κάτι τελείως άκυρο αλλά επείγον! από τι ωρα μπορούμε να καταθέτουμε τα μηχανογραφικά μας;; γιατί το καταθέτω αύριο κ θέλω να πάω από νωρίς για να μην καθυστερήσω!
Σε εμας απτις 10 και μετα τα καταθετουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Σε εμας απτις 10 και μετα τα καταθετουμε!
τόσο αργά; ευχαριστώ πάντως πολύ, αλλά θα ψάξω τι γίνεται και με μας ρωτόντας τους συμμαθητές μου (μάλλον αυτό που έπρεπε να κάνω εξαρχής):confused:
μετά από λίγη ώρα μου λύθηκε η απορία. να ναι καλά το facebook
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
παρε το πρωι τηλεφωνο στην 2βαθμια να σου πουν αυτοι σιγουρα!
np!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funker_3

Νεοφερμένος

Ο funker_3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
παιδια υπαρχει προβλημα αν τις σχολες τις αριιθμησω με μολυβι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Φυσικα και οχι.Το μηχανογραφικο ετσι και αλλιως ειναι προχειρο.Το περναει ο υπευθυνος στο ιντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Γειά σας!Εχω μια απορία σχετικά με το μηχανογραφικό που θα σημπληρώσω του χρόνου.Σκοπεύω να δηλώσω μόνο τρεις σχολές: Οδοντιατρική Θεσσαλονίκης,Μηχανολόγων Μηχανικών Θεσ και Χημικών Μηχανικών Θεσ.Αυτές ειναι οι σχολές που μου αρέσουν πολύ.Μήπως θεωρείτε ότι πρέπει να δηλώσω και άλλες σχετικές σχολές?Εσεις πόσες σκοπεύεται να δηλώσετε η δηλώσατε?
Σημείωση.Από θετική θα πάω και επιλογής μάθημα έχω βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θανάσης Χανιά

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης Χανιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Δήλωσε 10 ξερω γω για να είσαι σίγουρος μη γίνει καμιά στραβή.. Πόσα μόρια έβγαλες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Δεν έβγαλα του χρόνου δίνω.απλώς θέλω να ξέρω από τώρα τον στόχο μου γιατί έτσι μου έρχετε όρεξη να διαβάσω.ΚΑι δηλαδή να δηλώσω σχολές που δεν προτιμώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Αμα δεν σου αρεσει καμια αλλη,τοτε οχι μην δηλωνεις.Συνηθως μερικοι που εχουν υψηλη βαθμολογια βαζουν και καμια χαμηλοβαθμη σχολη επειδη τους πιανει το αγχος οτι δεν θα περασουν πουθενα.:PΤελοσπαντων,νομιζω αυτη την εποχη ειναι τελειως αστοχο να ασχολεισαι με το μηχανογραφικο,εχεις ενα χρονο ακομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο!απλώς επειδή ανήκω στα τρια τεταρτα των παιδιών της Ελλάδας που μπορούν αλλά βαριούνται να διαβάσουν θέλω να θέσω στόχους από τωρα ώστε όταν κάποια στιγμη θα πρέπει να διαβάσω και θα βαριέμαι να σκεφτώ τους στόχους μου και αμέσως θα στρωθώ!το έχω δοκιμάσει και λειτουργεί άψογα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανάσης Χανιά

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης Χανιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Δεν έβγαλα του χρόνου δίνω.απλώς θέλω να ξέρω από τώρα τον στόχο μου γιατί έτσι μου έρχετε όρεξη να διαβάσω.ΚΑι δηλαδή να δηλώσω σχολές που δεν προτιμώ?
Καλά τότε έχεις καιρό μην αγχώνεσαι.. Εξάλλου στα σχολεία έρχονται συνήθως και σύμβουλοι και δίνουν οδηγίες. Εγώ να ξέρεις δήλωσα 12 σχολές, αν και 95% περνάω στην 1η επιλογή και αν όχι σε αυτήν 100% στην 2η. Αλλά και στην 12η να έμπαινα -που λέει ο λόγος- πάλι θα μου άρεσε, γιατί όλοι βάζουν σχολές που τους ενδιαφέρουν και τους αρέσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Εγώ τώρα τελείωσα και δήλωσα τρεις σχολές. Επειδή ήθελα μόνο στην αρχαιολογία να περάσω, την έβαλα 1η επιλογή και ύστερα έβαλα 2 άλλες σχολές της Παντείου που μου άρεσαν λίγο λιγότερο. Σου συνιστώ να βάλεις τις σχολές που θέλεις, άντε και κάνα 2 ακόμα και όχι τις άσχετες! Πολλά παιδιά βάζουν 30 και 40 σχολές.. Αφού γνωρίζεις τι θέλεις δε χρειάζεται να γεμίσεις το μηχανογραφικό με σχολές. Βέβαια προϋπόθεση είναι να έχεις και τα ανάλογα μόρια γιατί οι σχολές που διάλεξες είναι υψηλές.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Καλά τότε έχεις καιρό μην αγχώνεσαι.. Εξάλλου στα σχολεία έρχονται συνήθως και σύμβουλοι και δίνουν οδηγίες. Εγώ να ξέρεις δήλωσα 12 σχολές, αν και 95% περνάω στην 1η επιλογή και αν όχι σε αυτήν 100% στην 2η. Αλλά και στην 12η να έμπαινα -που λέει ο λόγος- πάλι θα μου άρεσε, γιατί όλοι βάζουν σχολές που τους ενδιαφέρουν και τους αρέσουν!

Ναι οκ μπράβο σου σου εύχομαι να περάσεις εκεί που θές :D:D:D απλώς εμένα μόνο αυτες μαρέσουν ;)

Εγώ τώρα τελείωσα και δήλωσα τρεις σχολές. Επειδή ήθελα μόνο στην αρχαιολογία να περάσω, την έβαλα 1η επιλογή και ύστερα έβαλα 2 άλλες σχολές της Παντείου που μου άρεσαν λίγο λιγότερο. Σου συνιστώ να βάλεις τις σχολές που θέλεις, άντε και κάνα 2 ακόμα και όχι τις άσχετες! Πολλά παιδιά βάζουν 30 και 40 σχολές.. Αφού γνωρίζεις τι θέλεις δε χρειάζεται να γεμίσεις το μηχανογραφικό με σχολές. Βέβαια προϋπόθεση είναι να έχεις και τα ανάλογα μόρια γιατί οι σχολές που διάλεξες είναι υψηλές.!

Αυτό το λογικό έχω και εγώ :clapup:Ξέρω ότι ειναι υψηλόβαθμες και θα κάνω τα πάντα για να περάσω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Νωρίς είναι ακόμη.Δεν θα σκέφτεσαι μηχανογραφικά από φέτος,μόνο ένα πλάνο θα έχεις στο μυαλό σου.Γράψε πρώτα,δες πόσα μόρια έχεις και τότε με τα δεδομένα που θα έχεις το συμπληρώνεις.:)
Μη βιάζεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top