Συζήτηση για το νέο νομοσχέδιο που αφορά τους αιώνιους φοιτητές

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
@xristaras9

Αφού είσαι τόσο ένθερμος υποστηρικτής της ιδιωτικής σου ασφάλειας, προσέλαβε μπράβους!

Δεν γίνεται επιλεκτικά να διαλέγεις να προσφέρεις τους φόρους σου πχ στους μπάτσους και όχι στο ΕΣΥ.
Όπως ούτε εγώ αρνήθηκα τους φόρους μου στην αστυνομία. Είναι τελείως διαφορετικό όμως το να μην την θέλω στα πανεπιστήμια.
Διάλεγε!

Δεν ξέρω αν όντως αληθεύει αυτό που γράφεις, ότι δηλαδή είσαι ΗΠΑ, αλλά αν ισχύει η αποψή σου επί του θέματος είναι αμελητέα, αφορά μόνο όσους επιμένουν να το παλέψουν εδώ.

Για να το τελειώσω, σου αναφέρω αυτούσιο απόσπασμα της ΠΟΑΣΥ:

Η ΠΟΑΣΗ «καλεί την Κυβέρνηση να αποσύρει τις διατάξεις που συνδέουν με οποιοδήποτε τρόπο την Ελληνική Αστυνομία με τις υπό ίδρυση Ομάδες Προστασίας Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων» και προειδοποιεί πως «με την επικείμενη νομοθέτηση των προτεινομένων ρυθμίσεων, είναι βέβαιο ότι αντί να μειωθούν οι εντάσεις, θα αυξηθούν οι κίνδυνοι και μάλιστα με θύματα πρώτους τους αστυνομικούς που θα κληθούν να στελεχώσουν τις νέες υπηρεσίες».
Γιατί δεν μπορώ να επιλέξω σαν πολίτης που θα πάνε οι φόροι το απαγορεύει κάποιος; Το ΕΣΥ πληρώνεται απο τις ασφαλιστικές εισφορές υπέρ των ταμείων υγείας η αστυνομία πληρώνεται απο τους φόρους που πληρώνουμε.Εαν εγώ πληρώνω και χρησιμοποιώ ασφάλεια υγείας δική μου οπότε δεν χρησιμοποιώ τις δημόσιες υπηρεσίες υγείας γιατί να πληρώνω τα δικά σου ιατρικά έξοδα;Απο εκεί και πέρα η αστυνομία μπορούσε να πληρωθεί απο τα πανεπιστήμια μέσω ειδικού τέλους στους φοιτητές στις σπουδές τους όπως πληρώνουν τα μεταπτυχιακά τους να πληρώνεται και ενα ποσό στα διδακτορικά και στα προπτυχιακά.Ακου επειδή έχεις την λογική του οσο πληρώνω εγώ δεν θα κουμαντάρετε τα λεφτά μου αλλά όταν πληρώνουν άλλη θα τα διαχειριστούμε εμείς και θα τα στείλουμε στην υγεία την έρευνα και την παιδεία.Να σου πώ οτι εύχομαι πραγματικά να μην το πάρει πίσω η ΝΔ και να ιδρύσει την αστυνομία να την δείς στα δημόσια πανεπιστήμια και απ έξω να παρκάρουν και τα ΟΠΚΕ και η ομάδα ΔΕΛΤΑ/ΔΙΑΣ


Η ΠΟΑΣΗ «καλεί την Κυβέρνηση να αποσύρει τις διατάξεις που συνδέουν με οποιοδήποτε τρόπο την Ελληνική Αστυνομία με τις υπό ίδρυση Ομάδες Προστασίας Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων» και προειδοποιεί πως «με την επικείμενη νομοθέτηση των προτεινομένων ρυθμίσεων, είναι βέβαιο ότι αντί να μειωθούν οι εντάσεις, θα αυξηθούν οι κίνδυνοι και μάλιστα με θύματα πρώτους τους αστυνομικούς που θα κληθούν να στελεχώσουν τις νέες υπηρεσίες».
Έκοψες αυτό που σε συμφέρει το κόλλησες σαν είδηση εδώ και είσαι κομπλέ.
Σε ανακοίνωσή της, η Πανελλήνια Ομοσπονδία Αστυνομικών Υπαλλήλων (ΠΟΑΣΥ) τοποθετείται κατά του σχεδίου της κυβέρνησης για ίδρυση σώματος Πανεπιστημιακής Αστυνομίας, υπαγόμενου άμεσα στην ΕΛΑΣ.
Η ΠΟΑΣΗ είναι κατά του να υπάγεται το σώμα στην ΕΛ.ΑΣ γι αυτό ζητάει την απόσυρση της ισχύουσας νομικής διάταξης γιατί αναγράφει οτι το σώμα αυτό θα υπάγεται στην ΕΛ.ΑΣ.Πρέπει να γυρίσει πίσω στην νομοπαρασκευαστική να αλλάξει το κείμενο για την υπαγωγή και να γράψουν οτι υπάγεται σε άλλο σώμα στο υπουργείο παιδείας.Δεν με νοιάζει που θα υπάγεται το σώμα αν θα είναι σώμα του υπουργείου παιδείας ή ναυτιλίας ή οικονομικών ή στο προστασίας του πολίτη.Να έχει αστυνομική εκπαίδευση και να έχει τα μέσα να αντικρούσει τους βάρβαρους απο μια οποιαδήποτε εισβολή.Συνέχισε το ιδεολογικό σας γλέντι εδώ μέσα τοφόρουμ έχει σταματήσει να ασχολείται μαζί σου ούτε και μαζί με τον λάνσελοτ. .Καλά να περνάς!!!:hello::hello::hello:

Δεν ξανασχολούμαι άλλο σας βαρέθηκα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
@xristaras9
Άκου, επειδή λες μπαρούφες με περικεφαλαία, όχι τίποτα άλλο είναι και επικίνδυνες, αν κολλήσεις κορονοϊό στην Ελλάδα, καμία ιδιωτική που πληρώνεις δεν θα σε περιθάλψει.
Όλη σου τη νοσηλεία θα την πληρώσει ο καθημερινός φορολογούμενος.
Δεν πιστεύω να του επιστρέψεις τα λεφτά έτσι;

Να σου πώ οτι εύχομαι πραγματικά να μην το πάρει πίσω η ΝΔ και να ιδρύσει την αστυνομία να την δείς στα δημόσια πανεπιστήμια και απ έξω να παρκάρουν και τα ΟΠΚΕ και η ομάδα ΔΕΛΤΑ/ΔΙΑΣ
Κρίμα πάντως να πετάς τέτοιες χαιρέκακες "ευχές".
Για το φόρουμ δεν ανησυχώ καθόλου, όπως είπα απλά στοιχεία καταθέτω να γίνουν πιο δημόσια, οι γνωστοί άγνωστοι μόνοι σας σπάζεστε.
Με τη σειρά μου εύχομαι να μην χρειαστεί ποτέ να πεις "Κι αν είχαμε ένα ακόμη κρεβάτι ΜΕΘ αντί για αστυνομικό..."
Τα 'παμε, bye.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,612 μηνύματα.
Πείτε οτι σας έτσουξε που σας έφερε ο κούλης την αστυνομία μέσα στο γήπεδο σας και οσο το φυσάει αντί να κρυώσει τσούζει περισσότερο και αφήστε τις φθηνές δικαιολογίες.Δεν είναι κάτι κακό το ξέρει η κοινωνία οτι μερικοί εδώ μέσα είστε υποστηρικτές του αναρχομπαχαλισταν και της ανομίας.
Αυτό μόνο κάποιος μπλε υποστηρικτής όπως ο xristaras9 θα το έτρωγε αμάσητο.
Από το 2019 έχει βαφτίσει, οι κυρ Παντελήδες, οι νοικοκυραίοι της Ελλάδος που έχετε διώξει τους πάντες (γιατί άραγε), ότι μοναδικό πρόβλημα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης είναι το άσυλο. Αυτή ήταν και είναι η πολιτική του κυβερνώντος κόμματος και η πεποίθηση (?) των υποστηρικτών. Έχετε δαιμονοποιήσει έναν θεσμό, σκεπάζοντας όλα τα άλλα προβλήματα των πανεπιστημίων που έχει άμεσο αντίκτυπο στην καθημερινότητα των μελών της ακαδημαϊκής κοινότητας. Αυτή είναι κατάντια των κυβερνώνωντων
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@xristaras9
Άκου, επειδή λες μπαρούφες με περικεφαλαία, όχι τίποτα άλλο είναι και επικίνδυνες, αν κολλήσεις κορονοϊό στην Ελλάδα, καμία ιδιωτική που πληρώνεις δεν θα σε περιθάλψει.
Όλη σου τη νοσηλεία θα την πληρώσει ο καθημερινός φορολογούμενος.
Δεν πιστεύω να του επιστρέψεις τα λεφτά έτσι;


Κρίμα πάντως να πετάς τέτοιες χαιρέκακες "ευχές".
Για το φόρουμ δεν ανησυχώ καθόλου, όπως είπα απλά στοιχεία καταθέτω να γίνουν πιο δημόσια, οι γνωστοί άγνωστοι μόνοι σας σπάζεστε.
Με τη σειρά μου εύχομαι να μην χρειαστεί ποτέ να πεις "Κι αν είχαμε ένα ακόμη κρεβάτι ΜΕΘ αντί για αστυνομικό..."
Τα 'παμε, bye.
Δεν ξέρω εάν ευθύνεται το masturb..ion, αλλά τελευταία παρατηρείται έντονα στο φόρουμ από υποστηρικτές συγκεκριμένης παράταξης.


Πάμε αναλυτικά τώρα.
Τι έγινε στο ΑΠΘ με την εκλογή της νδ ; Είχαμε μετακίνηση ύστερα από εφόδους της αστυνομίας από την περιοχή της Ροτόντας στο ΑΠΘ. Δηλαδή σταδιακή υποβάθμιση. Τι έγινε συγχρόνως ; Κανάλια να κάνουν ρεπορτάζ.

Σαν πρόβλημα δεν μας πειράζει που γίνεται διακίνηση 50 μέτρα από το ΑΠΘ, μας νοιάζει ότι αυτή γίνεται εντός πανεπιστημιακού χώρου.

Ας γράψουμε αυτό που απλοποιεί ο @xristaras9 , για τους ακαδημαϊκούς. Ο ακαδημαϊκός δεν είναι δημόσιος υπάλληλος, δεν εκτελεί εντολές. Είναι δημόσιος λειτουργός.

Πάμε στο κομμάτι που αναφέρει για μολότοφ και λοιπά. Έχει δημιουργηθεί η πρόφαση ότι επειδή τα ΜΑΤ δέχονται μολότοφ (καλώς ή κακώς ο καθένας έχει τη γνώμη του) ευθύνεται αμέσως το άσυλο. Τι λογική είναι αυτή, εκτός αν δεν είναι υποβολιμαία ;
Μολότοφ δέχονται τα ΜΑΤ και σε άλλες τοποθεσίες. Δεν απαγορεύεται από κανένα νόμο η σύλληψη εντός του πανεπιστημίου. Δεν έχει κάποιο ηλεκτρικό φράκτη.
Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που η αστυνομία κάνει εφόδους πιάνει 10-15 άτομα, κατασκευάσει την είδηση και μετά η δικαιοσύνη τους αθωώνει. Γνωστό το έργο.

Όπως αναφέρω το άσυλο δεν δίνει κάποια ασυλία στους φοιτητές. Οι δράστες μπορούν να συλληφθούν. Απλώς έχουν συνηθίσει στην κοπτοραπτική και να παρουσιάσουν το άσυλο, ως δήθεν άσυλο <<βίας και ανομίας>>

Οπότε τι έχουμε ακριβώς εδώ ; Έχουμε την κατάργηση ενός θεσμού, για την αντιμετώπιση μεμονωμένων περιστατικών, από μεμονωμένα πρόσωπα σε συγκεκριμένο χρόνο και τόπο, για την αντιμετώπιση της ανικανότητας της πολιτείας. Εγώ το βλέπω ως υπέρμετρο και επικίνδυνο και δυσανάλογο ως προς τον σκοπό που θέλει να πετύχει.

Επίσης θέλω να ρωτήσω υπάρχει κάποια έρευνα που δειχνει αυξημένα ποσοστά ανομίας εντός ΑΠΘ και όχι στην Καμάρα (50 μέτρα απόσταση) ;

Στην ΑΣΟΕΕ που αναφέρετε συνεχώς το πρόβλημα σας είναι το άσυλο ή μικροπωλητές που εδράζονται πέριξ της ΑΣΟΕΕ ; Διότι εάν είναι οι μικροπωλητές, είναι υποκριτικό να μιλάτε για προβληματικό άσυλο, όταν μικροπωλητές υπάρχουν σε κάθε περιοχή , πουλώντας συνήθως λαθραία.

Να μιλήσουμε για τις καταλήψεις ; Να πούμε τι ; Που δεν έχουν μαντήλι να κλάψουν οι φοιτητές ; Βρε περάστε το Ορμένιο και γράψτε μετά.


Προβληματικό είναι σίγουρα, όχι μόνο για την κυβέρνηση αλλά και για τους υποστηρικτές τέτοιων αποφάσεων, ότι για κάθε πρόβλημα υπάρχει η λύση της αστυνομίας το 2021. Είναι προβληματικό και συγχρόνως επικίνδυνο ότι αυτοί που ψήφισαν και οι κυβερνώντες θεωρούν ότι εν έτει 2021 που κάθε πληροφορία βρίσκεται στην άκρη του δακτύλου μας, η λύση της αστυνομίας αποτελεί την καταλληλότερη . Πόσο αρρωστημένα μυαλά ;

Η πνευματική εγρήγορση και έκφραση εντός πανεπιστημίων που αναζητεί καινούριες, ρηξικέλευθες, ιδέες που αμφισβητούν την υφιστάμενη τάξη πραγμάτων που γεννά πρωτοπόρες γνώσεις και σκέψεις και παροτρύνει νέους να ασχοληθούν με την έρευνα αναζητώντας το άγνωστο , πάει την κοινωνία μπροστά και πρέπει να προστατευτεί με κάθε τρόπο.

Σε καμία περίπτωση το άσυλο δεν έχει μετατραπεί σε άσυλο «βίας και ανομίας», όταν η εγκληματικότητα εντός των χώρων του πανεπιστημίου είναι κατά πολύ περιορισμένη σε σχέση με εκτός, όπου δεν υπάρχει άσυλο.

Είναι επικίνδυνο, το όσοι νοικοκύρηδες τάσσονται υπέρ της κατάργησης του ασύλου, το συνδέουν με την καταπολέμηση της εγκληματικότητας και όχι την αναβάθμιση του επιστημονικού και ερευνητικού έργου. Εν ολίγοις παραδέχονται ότι το άσυλο δεν επηρεάζει την λειτουργία των πανεπιστημίων αλλά η ελλιπής χρηματοδότηση, η έλλειψη προσωπικού και οι υποδομές υποβαθμίζουν τα πανεπιστήμια.

Ούτε αναγκαία είναι η κατάργηση του ασύλου, ούτε κατάλληλη. Οι υποστηρικτές απλώς επιδιώκουν την πειθαρχία του φοιτητικού κινήματος, ούτε καν την πάταξη της εγκληματικότητας.


ΥΓ : Το έχω ξαναγράψει, όπως είπε ένα ηθοποιός : <<Ο κόσμος δεν πάσχει από τους κακούς ανθρώπους, από τους μαλά@κες πάσχει>>.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@xristaras9

Δεν ξανασχολούμαι άλλο σας βαρέθηκα!
Αφιερωμένα :


Θα φάω γλαρόσουπα. Μας βαρέθηκες ή είσαι αδύναμος να συνεχίσεις ; Υπάρχει διαφορά
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
@Ryuzaki https://twitter.com/OxfordUCU

Τελικά έχει ή δεν έχει αστυνομία η Οξφόρδη ; Γιατί οι ΔΑΠιτες του φόρουμ άλλα λένε
Θα ρωτησω τον υφυπουργο Συριγο, που και τα ξερει και τα θυμαται καλυτερα...
20210127_144906.jpg



Υ.Γ. Στην commitee του Oxford UCU ειναι μελος ο Τζανακόπουλος.

Τι μας κρυβουν συντροφε??????😛 Μήπως διαβρωθηκαν απο κομμουνισται συριζαιους στας αγγλιας;;


Μιλαμε για ευρωπαικού επιπεδου ρεζιλικια...
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,612 μηνύματα.
Θα ρωτησω τον υφυπουργο Συριγο, που και τα ξερει και τα θυμαται καλυτερα...
View attachment 75157


Υ.Γ. Στην commitee του Oxford UCU ειναι μελος ο Τζανακόπουλος.

Τι μας κρυβουν συντροφε??????😛 Μήπως διαβρωθηκαν απο κομμουνισται συριζαιους στας αγγλιας;;


Μιλαμε για ευρωπαικού επιπεδου ρεζιλικια...
Για τον Συρίγο το περιμένα και δεν είμαι ο μόνος.
Είναι ξεκάθαρο ότι ευθύνεται η συριζαικη διάβρωση...Έτσι θα δοθούν κονδύλια για την έρευνα αυτού του φαινόμενου με την ίδρυση νέου τμήματος αστυνομίας !

Αλλά σε ποιες πανεπιστημιοπόλεις αναφέρεται ; Έχει πανεπιστημιουπόλεις η Ελλάδα ;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Από πίτα που δεν τρώμε, τι μας νοιάζει και αν κάει. Διακόσια χρόνια και ακόμη δεν ξέρουμε τι Πανεπιστήμιο θέλουμε στην χώρα των μορφωμένων Ελλαδιτών με τόσα μεταπτυχιακά και διδακτορικά ο καθένας, τι όχι; Ο κάθε Συρίγος, απλά θα κάνει την υπηρεσία του και μετά θα είναι ένας πρώην υφυπουργός που θα μας λέει σοφίες για την πολιτική της παιδείας που θα έπρεπε να εφαρμοστεί αλλά δεν έγινε. Αυτό που ξέρουμε δηλαδή. Όλοι μετά μιλάνε.

Εσείς όλα καλά; :cool:
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,612 μηνύματα.
Από πίτα που δεν τρώμε, τι μας νοιάζει και αν κάει. Διακόσια χρόνια και ακόμη δεν ξέρουμε τι Πανεπιστήμιο θέλουμε στην χώρα των μορφωμένων Ελλαδιτών με τόσα μεταπτυχιακά και διδακτορικά ο καθένας, τι όχι; Ο κάθε Συρίγος, απλά θα κάνει την υπηρεσία του και μετά θα είναι ένας πρώην υφυπουργός που θα μας λέει σοφίες για την πολιτική της παιδείας που θα έπρεπε να εφαρμοστεί αλλά δεν έγινε. Αυτό που ξέρουμε δηλαδή. Όλοι μετά μιλάνε.

Εσείς όλα καλά; :cool:
Ο συριγος και ο κάθε συριγος είναι το πανεπιστημιακο σύστημα, το ίδιο το σύστημα που διελυσε και διαλύει τα πανεπιστήμια.

Κάποτε ο Νανόπουλος το είχε αναφέρει σε συνέντευξη στον Βαξεβανη. Ειχε αναφέρει : πως θα παράγεις έργο όταν έχεις το μυαλό σου σε άμυνα και επίθεση;

Το κουτί της πανδωρας είχε κάνει εκπληκτική δουλειά στο θέμα του πανεπιστημίου, με τα τέσσερα μέρη που οφείλουν να τα παρακολουθησουν όλοι οι φοιτητές.
13 χρόνια μετά δεν έχει αλλάξει τίποτα και οι συριγοι επιβιώνουν ενώ οι Αλεξανδροπουλοι θα διώκονται ( ανατρέξτε στην ιστορία του Στέλιου Αλεξανδροπουλου όπου ηθικοί αυτουργοί ηταν γνωστή κομματική παράταξη, ποια άραγε;;)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Θυμάστε έναν Αρβανιτόπουλο επί ΝΔ; Πώς περνάνε τα χρόνια.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Το Νομοσχέδιο τελικά θα είναι άχρηστο.
Όταν τελειώσουμε με τον #covid19gr (σε καμιά 20αρια χρόνια) θα γίνεται η τηλεκπαίδευση στα πανεπιστήμια, οπότε δεν έχει νόημα να λεμε για αστυνομία στις σχολές
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Πώς από τους αιώνιους φοιτητές πέρασε το όλον στην ("πανεπιστημιακή") αστυνομία;

Λοιπόν για το εξωτερικό θα σας πω ότι έχω και εγώ γνώση απόψη και κρίση εμπειρική για δύο από αυτές. Στην Αγγλία και όταν πήγα στα πλαίσια φιλοξενίας ατόμου προ Brexit που σπουδάζει και εκεί Ιατρική μου είπε αλλά και διαπίστωσα ότι οι φοιτητές έχουν ένα πιο διεκπεραιωτικο τρόπο σκέψης ο οποίος φυσικά συνάδει και με τη γενικότερη λογική του εκεί τμήματος, σε σύγκριση με τις γνώσεις ενός φοιτητή ίδιου έτους υπερείχα σε αρκετά βασικά πεδία βέβαια διάβαζα δεν το κρύβω αλλά είναι και κάτι παραπάνω. Ύστερα ο γνωστός μου είπε ότι γενικώς οι απόφοιτοι των εκεί Ιατρικών στελεχώνουν κυρίως θέσεις γενικώς ιατρών σε επίπεδο παραπομπής σε πιο εξειδικευμένες ιατρικές υπηρεσίες. Στη Γερμανία στα πλαίσια Erasmus η άποψη μου ειναι μικτή αλλά εντάξει καλύτερη της Αγγλίας σε θέματα οργάνωσης με ύλη μεγαλύτερη αλλά δυστυχώς όχι στον τρομακτικό αριθμό και όγκο όπως των δικών μας αφήστε που για αυτό και δεν αναγνωρίζονται οποία μαθήματα περαστούν έξω στην Ελλάδα, τα συμπεράσματα δικά σας. Ύστερα στην Ολλανδία που είχε πάει ο ξάδελφος μου ένα θα σας πω του έκανε εντύπωση ότι αυτός ως Έλληνας φοιτητής ήταν πιο εργατικός και φιλότιμος από εκείνους και μάλιστα μου είπε πόσο γενικώς άδικη για εμάς είναι η εικόνα που νομίζουμε ότι έξω είναι πολύ πιο δύσκολα, οι φοιτητές ξεσκίζονται κτλ και επειδή και εγώ το άκουγα συχνά μετά από αυτά που είδα άκουσα και βίωσα κατέρριψαν αυτό το παραμύθι. Οι καθηγητές θα έπρεπε να αλλάξουν την στοχοθεσια υποτίθεται ότι για να έφτασαν εκεί ήταν κάπως φωτισμένοι... (;) Κανείς δεν λέει να πέσει το επίπεδο αλλά να μπει ένα πλαίσιο ελέγχου του καθηγητή και στην κράτος εν κράτει δράση τους. Είναι επιεικώς προκλητικό. Επίσης η δουλειά της επιτροπής Σπουδών είναι να κοιτάει και να προσαρμόζει το πρόγραμμα ώστε να ανταποκρίνεται στο επίπεδο και να μην υπάρχουν επικαλύψεις και πρωθυστερα ζητήματα. Για τους παλαιας κοπής είναι αλήθεια ότι έχω παρατηρήσει και αρκετά αυστηρούς αλλά δίκαιους ταυτόχρονα και δε μπορώ να τους κατηγορήσω για αυτό αφήστε που κάποιους τους διακρίνει και μια αίσθηση καθήκοντος δικαιου α πό αυτό που είδα. Επίσης θεωρώ η ανώτατη εκπαίδευση πρέπει να είναι ανοικτή και προσβάσιμη για όλους αλλα να εισέρχονται σε αυτη μόνο όσοι το αξίζουν. Επίσης μην συγκρίνετε το εξωτερικό γιατί εκεί πάνε με το απολυτήριο και δεν ξέρουμε πάντα και με τι κριτήρια μπαίνουν οι βαθμοί στο αντίστοιχο Λύκειο τους. Θεωρώ από τη στιγμή που κάποιος έχει δώσει τον αγώνα του στις πανελλήνιες και έχει κερδίσει την θέση του τουλάχιστον σε ένα βασικό επίπεδο εξασφαλίζεται. Από εκεί και έπειτα προχωράει αλλά έχει κερδίσει την θέση του επαναλαμβάνω μέσω εθνικών εξετάσεων...
Όπως έχει αναφερθεί και παλαιότερα, ο "όγκος θεωρητικής ύλης" πανεπιστημιακού προπτυχιακού μαθήματος στην Ελλάδα είναι αρκετά περισσότερη από ό,τι στα Πανεπιστήμια του εξωτερικού (Κεντρική & Βόρεια Ευρώπη, Β. Αμερική). Αυτό αντανακλάται και στις τελικές εξετάσεις. (info: έχω εμπειρία από Ολλανδία). Τα υπόλοιπα είναι "παραμύθια", όπως και εσύ αναφέρεις. Επίσης, για Ελλάδα, όποιος με ρωτάει τι είναι δυσκολότερο/κουραστικότερο: 5ετές πτυχίο/integrated master - Μάστερ - Διδακτορικό; Απαντώ: 5ετές πτυχίο (!) με πλήρη συνείδηση! (ΓΠΑ)

Το ΔΕΠ είναι με πλήρη έλεγχο του μαθήματός του. Δεν μπορεί εύκολα να του πει κάποιος τι θα κάνει, δεδομένου ότι είναι με διδακτορικό στο συγκεκριμένο αντικείμενο και (θεωρητικά έστω) το ξέρει καλύτερα από τον καθένα. Δεν μιλάμε, φυσικά, για περιπτώσεις ψυχολογικά διαταραγμένων (που μπορεί και υπάρχουν). Το ποιος είναι δίκαιος ή όχι προς όλους επαφίεται στο χαρακτήρα του καθενός σε οποιοδήποτε επίπεδο εκπαίδευσης και αν είναι.

Η δουλειά της επιτροπής Σπουδών είναι αυτό που λες... θεωρητικά! Δεν πάει όμως το μυαλό σου, ότι κινείται και διαχειριστικά, αναγκαστικά, βάσει των διαθέσιμων ΔΕΠ που έχει το κάθε Τμήμα, που δεν υπάρχουν όλοι σε όλα τα αναμενώμενα αντικείμενα σε όλα τα Τμήματα στην Ελλάδα. Δεν επεκτείνομαι στο πως φτιάχνονται τα τμήματα και οι οδηγοί σπουδών τους και ποια μαθήματα υπάρχουν και πως γίνονται οι διορισμοί και προσλήψεις των ΔΕΠ και με ποια σειρά προτεραιότητας κ.λπ. κ.λπ. θέματα προχειρότητας, γιατί θα κλαις (και ξεφεύγει από τα δεδομένα του i-school).

Η φράση σου "θεωρώ η ανώτατη εκπαίδευση πρέπει να είναι ανοικτή και προσβάσιμη για όλους αλλα να εισέρχονται σε αυτη μόνο όσοι το αξίζουν", είναι αντιφατική. Θεωρητικά, όσου είναι κάτοχοι απολυτηρίου ή πτυχίου δβθμιας είναι για "με ανοιχτή πρόσβαση στη γβθμια" και το "αξίζουν"... και εδώ αρχίζει η κουβέντα ποιοι "το αξίζουν"... παγκοσμίως, κάθε πανεπιστήμιο έχει κάποια κριτήρια αποδοχής (στην Ελλάδα είναι οι Πανελλήνιες εξετάσεις--> διαγωνισμός με numerous clasus/δεδομένος αριθμός θέσεων ανά Τμήμα) και μάλιστα όσο πιο αυστηρά είναι τα κριτήρια αποδοχής, τόσο καλύτερο θεωρείται το Πανεπιστήμιο της αλλοδαπής. Οι βαθμοί στο λύκειο των ξένων χωρών δεν έχω ιδέα, για την Ελλάδα είμαι σίγουρος, ότι τα τελευταία πολλά χρόνια δεν είναι καθόλου αντιπροσωπευτικοί.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,612 μηνύματα.
Ετοιμαστείτε για απογείωση στην έρευνα των ελληνικών πανεπιστημίων... Δεν θα προλαβαίνει ο ELSEVIER

Η μονάδα στελεχώνεται από τακτικό προσωπικό του Α.Ε.Ι. και προσωπικό που απασχολείται με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, αν το τακτικό προσωπικό του Α.Ε.Ι. δεν επαρκεί για τη στελέχωση της μονάδας. Το πρόσθετο προσωπικό επιλέγεται σύμφωνα με τη διαδικασία του άρθρου 64 του ν. 4485/2017 (Α ́114) και η μισθοδοσία του καλύπτεται από ίδιους πόρους του Α.Ε.Ι. και βαρύνει τον προϋπολογισμό του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας (Ε.Λ.Κ.Ε.) του Α.Ε.Ι..
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,612 μηνύματα.
Θυμάστε έναν Αρβανιτόπουλο επί ΝΔ; Πώς περνάνε τα χρόνια.
Ναι , ήταν από τις τελευταίες πορείες που συμμετείχα

Κομματικές αφίσες δεν έχω δει σε ξένο πανεπιστήμιο, αλλά για πάρτι ναι έχω δει
 

saiga

Νεοφερμένος

Ο saiga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Με τις εμβόλιμες εξεταστικές τι θα συμβει ακριβώς;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,612 μηνύματα.
Τι λένε οι Γερμανοί ;

Από παντού σφαλιάρες τρώνε οι κυρ Παντελήδες

 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Τι λένε οι Γερμανοί ;

Από παντού σφαλιάρες τρώνε οι κυρ Παντελήδες

Κυρ Παντελής: "ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΣΟΕΕ ΟΞΦΟΡΔΗ;"

Επίσης κυρ Παντελής, όταν του τρίβουν τα στοιχεία στη μούρη: "ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Η ΟΞΦΟΡΔΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΟΕΕ;"


Τέλος, όσο ψάχνει κανείς το νομοσχέδιο, ανακαλύπτει πολλά "κρυμμένα" διαμαντάκια:

OMG φτάσαμε στο σημείο να θεωρούμε "εξοικονόμιση δαπάνης" το να στερήσουμε σε κάποιον τις σπουδές του;


*τυχαίο το βίντεο, μην θεωρηθεί διαφήμιση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
@Lancelot

Λες και τη βλέπω να έρχεται την ερώτηση τα πρωινάδικα:

-Μα καλά, υποψήφιος διδάκτορας και δεν γνωρίζει ότι πρέπει να φοράει μάσκα;

...ή το κορυφαίο που μόλις διάβασα στα σχόλια από κάτω:

-"Αν ήταν οι αστυνομία ΜΕΣΑ στο πανεπιστήμιο, θα ήξεραν πως είναι υποψήφιος διδάκτωρ και δεν θα τον χτυπούσαν"
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,612 μηνύματα.
@Lancelot

Λες και τη βλέπω να έρχεται την ερώτηση τα πρωινάδικα:

-Μα καλά, υποψήφιος διδάκτορας και δεν γνωρίζει ότι πρέπει να φοράει μάσκα;

...ή το κορυφαίο που μόλις διάβασα στα σχόλια από κάτω:

-"Αν ήταν οι αστυνομία ΜΕΣΑ στο πανεπιστήμιο, θα ήξεραν πως είναι υποψήφιος διδάκτωρ και δεν θα τον χτυπούσαν"
Ο Μπαλούρδος δεν είναι τυχαίος χαρακτήρας......

Ποιο μέσο να το δείξει το βίντεο ;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top