Συζήτηση για το νέο νομοσχέδιο που αφορά τους αιώνιους φοιτητές

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,618 μηνύματα.
Το να μην υπάρχει ούτε ένας αστυνόμος μέσα στην Πανεπιστημιούπολη είναι παράλογο; Μπορεί το κάθε ένα ίδρυμα να έχει είσοδο με έλεγχο μέσω του φοιτητικού πάσου (όσοι για τον χψ λόγο δεν έχουν να παρέχεται από το Πανεπιστήμιο ειδική βεβαίωση για την είσοδο τους) ή ακαδημαϊκής ταυτότητας κλπ κλπ. Με όλο το camous να είναι "φρούριο" με συγκεκριμένες εισόδους-εξοδους όλα λύνονται χωρίς αστυνόμευση.

Καταλάβετε το, το να μπει αστυνομία στα πανεπιστήμια είναι περιορισμός της ελευθερίας μας. Γιατί μπορούν οι πανεπιστημιακοί αν θέλουν να επιβάλουν λογοκρισία να φέρνουν τους αστυνομικούς να κάνουν "ντου" με το έτσι θέλω.
Δεν είναι παράλογο αυτό που αναφέρεις.
Αλλά δεν θα δεχθούν οι σύγκλητοι. Νομίζω ήδη απέρριψαν την πρόταση. Είσοδο με χρήση φοιτητικής ταυτότητας, φωτισμός και φύλακες.
Φύλακες έχουν όλα τα ιδρύματα.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Θα μπορούσε κιόλας η είσοδος στα ΜΜΜ που έχουν σαν προορισμό τα Πανεπιστήμια να γίνεται με την επίδειξη του πάσου
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Το να μην υπάρχει ούτε ένας αστυνόμος μέσα στην Πανεπιστημιούπολη είναι παράλογο; Μπορεί το κάθε ένα ίδρυμα να έχει είσοδο με έλεγχο μέσω του φοιτητικού πάσου (όσοι για τον χψ λόγο δεν έχουν να παρέχεται από το Πανεπιστήμιο ειδική βεβαίωση για την είσοδο τους) ή ακαδημαϊκής ταυτότητας κλπ κλπ. Με όλο το campus να είναι "φρούριο" με συγκεκριμένες εισόδους-εξοδους όλα λύνονται χωρίς αστυνόμευση.

Καταλάβετε το, το να μπει αστυνομία στα πανεπιστήμια είναι περιορισμός της ελευθερίας μας. Γιατί μπορούν οι πανεπιστημιακοί αν θέλουν να επιβάλουν λογοκρισία να φέρνουν τους αστυνομικούς να κάνουν "ντου" με το έτσι θέλω.

Συμφωνώ με το κομμάτι της αστυνομίας, ωστόσο, ως κάτοικος της περιοχής έχω να επισημάνω ότι στην πανεπιστημιούπολη του ΕΚΠΑ μπορείς να μπεις σχεδόν από κάθε κάγκελο από τη μεριά της Καισαριανής, οπότε είναι πράγματι δύσκολο αυτό να αλλάξει άμεσα. Μπορούν όσα λες να ισχύσουν άμεσα, για αρχή, για τα κτήρια των σχολών.

Υ.Γ.: Όσο φοιτούσα στο μαθηματικό, πάντως, πίσω από το αμφιθέατρο 22 υπήρχε ένα σπασμένο τζάμι, αρκετά φαρδύ για να χωράει οσοδήποτε ψηλός/ογκώδης άνθρωπος και στο οποίο είχες άμεση πρόσβαση πεζός, οπότε μπορούμε, πριν την αστυνόμευση και τα συναφή, να κάνουμε κάποια "μερεμέτια" στους χώρους των πανεπιστημίων...
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι πρέπει να υπάρχει φύλαξη σεκιούριτι και ελεγχόμενη είσοδος στα πανεπιστήμια. Οπουδήποτε χρειάζεται αστυνομία, είσοδος κανονικής αστυνομίας, να φαίνεται ότι υπάρχει η πολιτική βούληση. Ο πανεπιστημιακός αστυνομικός με το γκλομπ και το σπρέι τι θα κάνει, θα συλλαμβάνει κανένα πρεζάκι; Πιο πολύ με τροχονόμο θα μοιάζει. Ευκαιρία για πρόσληψη 1000 ακόμα προχειροεκπαιδευμένων ειδικών φρουρών.
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Ωχ, μετά τον κόφτη των 2750 μορίων, μου φαίνεται ότι ετοιμάζονται να δυσκολέψουν τις μετεγγραφές ξανά.
"Τονίστηκε ότι, για να λειτουργήσει θετικά το νέο σύστημα εισαγωγής, χρειάζεται αλλαγή και του συστήματος μετεγγραφών, ώστε να μην επιβαρύνονται με υπερβολικούς αριθμούς φοιτητών/τριών τα κεντρικά πανεπιστήμια, ενώ θα μένουν κενές πολλές θέσεις σε αντίστοιχα τμήματα άλλων πανεπιστημίων."
Παραθέτω το σχετικό λινκ
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Άδικο μέτρο για τους αιώνιους, το οποίο είναι καθαρά επικοινωνιακό, η όλη λογική της κυβέρνησης είναι ''πονάει χέρι, κόβει χέρι''.
Η αστυνομία δεν έχει δουλειά μέσα, στα πανεπιστήμια του εξωτερικού η κάρτα χρειάζεται για να μπεις στην βιβλιοθήκη, στα εργαστήρια και για να δεις τους καθηγητές στα γραφεία τους, μόνο στις ΗΠΑ υπάρχει έλεγχος για προφανής λόγους.
Παίζει να μείνει ως μια από τους χειρότερους υπουργούς παιδείας η συγκεκριμένη.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Κάτι επιπλέον που δεν έχει πάρει ιδιαίτερο φως και το βρίσκω πραγματικά ότι προσπαθεί να περαστεί κάτω από το χαλί:

Οι αστυνομικοί της ΟΠΠΙ, "καλώς" θα πληρώνονται από το υπουργείο προστασίας του πολίτη.

Θα απαιτηθεί όμως και βοηθητικό προσωπικό, μεσάζοντες, ανάμεσα στους αστυνομικούς και πρυτάνεις για να στελεχώσουν αυτό το έργο (πόσοι άραγε; ). Όπως και χώροι στέγασης, εξοπλισμός εισόδου-εξόδου.

Αυτά διαφαίνονται στην παρακάτω παράγραφο του νομοσχεδίου:

5. Το προσωπικό των Ο.Π.Π.Ι. υπάγεται στην Ελληνική Αστυνομία και η μισθοδοσία του βαρύνει τον προϋπολογισμό του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη. Το προσωπικό αυτό διατίθεται σε Α.Ε.Ι. με κοινή απόφαση των Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων και Προστασίας του Πολίτη, βάσει των αναγκών που διαπιστώνονται σε κάθε Α.Ε.Ι.. Οι διοικήσεις των Α.Ε.Ι. υποχρεούνται να διευκολύνουν με κάθε τρόπο το προσωπικό των Ο.Π.Π.Ι. στο Α.Ε.Ι. κατά την εκτέλεση των καθηκόντων του, όπως αυτά ορίζονται στην παρ. 4.

Θα χρηματοδοτήσει και εδώ το υπουργείο προστασίας; :hmm:

Μα φυσικά και οχι, αλλά ο Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας (Ε.Λ.Κ.Ε.).
(πηγή: https://www.efsyn.gr/ellada/ekpaideysi/276932_paideia-kai-katastoli-den-ginetai-na-pane-mazi )
Και όπως μαντεύει κανείς, αν δεν του είναι ήδη γνωστό τι εστί αυτό ταμείο, υποτίθεται ότι υπάρχει για να χρηματοδοτήσει ερευνητικές δράσης των πανεπιστημίων μιας χώρας π.χ. διδακτορικούς, που σε αυτό τον τομέα είναι μάλλον στον πάτο του πλανήτη...

Ας αξιοποιηθούν καλύτερα αλλού τα κονδύλια για την έρευνα...
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,618 μηνύματα.

Σε ένα μόνο άρθρο, διαβάζουμε το συνονθύλευμα των απόψεων του μέσου δεξιού ψηφοφόρου.
Ένα άρθρο που ενισχύει την άποψη ότι οι κυβερνώντες, οι δημοσιογράφοι παπαγάλοι και λοιποί δεξιοί ψηφοφόροι ΔΕΝ έχουν περάσει τα σύνορα για να επισκεφθούν ένα πανεπιστήμιο.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Έκανε και η μύγα κώλο και χεσε τον κόσμο λένε στο χωριό μου.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.

Σε ένα μόνο άρθρο, διαβάζουμε το συνονθύλευμα των απόψεων του μέσου δεξιού ψηφοφόρου.
Ένα άρθρο που ενισχύει την άποψη ότι οι κυβερνώντες, οι δημοσιογράφοι παπαγάλοι και λοιποί δεξιοί ψηφοφόροι ΔΕΝ έχουν περάσει τα σύνορα για να επισκεφθούν ένα πανεπιστήμιο.
Και κάτω στα σχόλια, βλέπεις τύπους οι οποίοι από ότι φαίνεται τρώνε μόνο σανό και τίποτα άλλο, να πανηγυρίζουν επειδή επιτέλους θα γίνουμε Οξφόρδη και Σορβόννη.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,618 μηνύματα.
Έκανε και η μύγα κώλο και χεσε τον κόσμο λένε στο χωριό μου.
Αν περνούσες από Πανεπιστήμιο, θα έβλεπες την διαφορά και όχι την εικόνα που σου παρουσιάζουν έτοιμη τα ΜΜΕ

κυρ Παντελήδες χόρτασε η Ελλάδα

ΑΚ-47 θα έχουν οι αστυνομικοί εντός των πανεπιστημίων για να αντιμετωπίσουν τους S-400 των φοιτητών ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και κάτω στα σχόλια, βλέπεις τύπους οι οποίοι από ότι φαίνεται τρώνε μόνο σανό και τίποτα άλλο, να πανηγυρίζουν επειδή επιτέλους θα γίνουμε Οξφόρδη και Σορβόννη.
Είναι οι μέσοι ψηφοφόροι της δεξιάς.
Τι μπορείς να περιμένεις από ανθρώπους που <<νομίζουν>> ότι τα πράγματα είναι έτσι στο εξωτερικό ;

Είναι οι ίδιοι άνθρωποι που πιστεύουν ότι η πορεία και η κατάληψη είναι ελληνικό φαινόμενο...
Ολόκληρη Μπολόνια τρέμει
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

Σε ένα μόνο άρθρο, διαβάζουμε το συνονθύλευμα των απόψεων του μέσου δεξιού ψηφοφόρου.
Ένα άρθρο που ενισχύει την άποψη ότι οι κυβερνώντες, οι δημοσιογράφοι παπαγάλοι και λοιποί δεξιοί ψηφοφόροι ΔΕΝ έχουν περάσει τα σύνορα για να επισκεφθούν ένα πανεπιστήμιο.
Το άρθρο, σε προσπάθειά του να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα, αναφέρει:

"Πρόσφατη έρευνα του Πανεπιστημίου Μακεδονίας για την εξαετία 2011-2017 καταγράφει 358 περιστατικά ανομίας σε 19 ελληνικά ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα."

Δηλαδή, 358 περιστατικά ανομίας σε 19 αει μέσα σε 6 έτη...
358/(19*6)= 3,14 περιστατικά κατ'έτος σε κάθε ίδρυμα.

Το συμπέρασμα είναι πώς, σε αντίθεση με την εντύπωση που προσπαθεί να περάσει το άρθρο, μάλλον τα ΑΕΙ της χώρας είναι αρκετά ασφαλή.

Δεν μπορώ να βρω πολλούς δημόσιους χώρους που να καταγράφονται τόσο μικρές αναλογίες παραβάσεων/έτος.

Αντίθετα, σύμφωνα με έκθεση του Συνήγορου του Πολίτη, από το καλοκαίρι του 17 έως το τέλος του 18, έφτασαν 321 καταγγελίες για αστυνομική βία και καταπάτηση των ανθρώπινων δικαιωμάτων
(πηγή: https://iskra.gr/συνήγορος-του-πολίτη-έκθεση-καταπέλτ/)

Καταλαβαίνουμε επομένως, ότι το πρόβλημα είναι "βαθύ", ούτε υπάρχει η δικαιολογία του "δεν γνώριζα".
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι στα αει της Αθήνας κυρίως και όχι τόσο στα επαρχιακά,το 3.14 που λες δεν είναι και αμελητέο ,αρα 3 καταδρομικες επιθέσεις από ψευτο ιδεολογους σε ένα έτος στο ίδιο πανεπιστήμιο δεν το λες και λιγο .
Δυστυχώς υπάρχουν αυτά τα γίδια που αναγκάζουν την πολιτεία να πάρει τέτοια μέτρα.
Χίλιες φορές "μπάτσους" όπως λέτε πολλοι στα πανεπιστήμια παρα ανομια και βανδαλισμοί.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι στα αει της Αθήνας κυρίως και όχι τόσο στα επαρχιακά,το 3.14 που λες δεν είναι και αμελητέο ,αρα 3 καταδρομικες επιθέσεις από ψευτο ιδεολογους σε ένα έτος στο ίδιο πανεπιστήμιο δεν το λες και λιγο .
Δυστυχώς υπάρχουν αυτά τα γίδια που αναγκάζουν την πολιτεία να πάρει τέτοια μέτρα.
Χίλιες φορές "μπάτσους" όπως λέτε πολλοι στα πανεπιστήμια παρα ανομια και βανδαλισμοί.
Σε κάθε δημόσιο χώρο υπάρχουν αναταραχές και ίσως περιστατικά βίας. Δεν σημαίνει ότι πρέπει πάντου να υπάρχουν αστυνομικοί με γκλοπς για να μας βάζουν σε τάξη. Η αντιμετώπιση αυτών των προβλημάτων που προτείνει η κυβέρνηση ειναι καθαρά ιδεολογική και κλείνει το μάτι στους ψηφοφόρους της οι οποίοι μάλλον αρέσκονται να βλέπουν ένστολους να κυκλοφορούν παντού.
Το πιο σημαντικό είναι ότι δεν συζητιούνται τα πραγματικά προβλήματα όπως η υποχρηματοδότηση. Για αυτό το ζήτημα η κυβέρνηση κάνει την ανήξερη και προσπαθεί να πείσει ότι για όλα φταίει η ''ανομία'' και τα 10 γρ κάνναβης που μπορεί να βρεθούν σε κάποια αίθουσα.
Είναι σαν να έχεις ένα σπίτι υπό κατάρρευση και αντί να το φτιάξεις να βάζεις μόνο συναγερμό.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Ας αφήσουμε κάθε ιδεολογικό στην άκρη και ας το δούμε και καθαρά οικονομοτεχνικά.

Η ΟΠΠΙ αναμένεται να στοιχίσει περίπου 30.000.000.

Ψάχνοντας να βρω στοιχεία για τις φθορές στα ΑΕΙ, έπεσα πάνω σε αυτό (https://www.protothema.gr/greece/ar...sto-apth-apo-ta-epeisodia-gia-to-polutehneio/). Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω κάτι πιο "επίσημο" στο συγκεκριμένο ζήτημα και σημειώνω ότι προέρχεται από το "αμαρτωλό" για κάποιους, 1ο Θέμα, με τη δικιά του αντζέντα ίσως..

Λέει εν συντομία ότι πριν 3 χρόνια τη 17 Νοέμβρη στο ΑΠΘ έγιναν μπάχαλα, που κόστισαν 20.000 σε ζημιές.
Δεν ήμουν στο ΑΠΘ εκείνη την περίοδο δούλευα δεν μπορώ να κρίνω, θα πούμε πώς έτσι έγινε, από το γεγονός της μεγάλης μαζικότητας των κινητοποιήσεων που παρατηρείται πάντα εκείνες τις μέρες..
Επειδή είμαι και λαρζ τύπος, θα το πάω στα 30.000Ε ζημιές.

Δεν χρειάζεται να έχεις βγάλει πανεπιστήμιο ούτε καν γυμνάσιο για να καταλάβεις ότι το κόστος της ΟΠΠΙ με βάση τα παραπάνω δεδομένα "μεγάλης καταστροφής", αποσβαίνεται σε 1000 ημέρες, δηλαδή, 2,74 χρόνια ΕΞΕΓΕΡΣΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ για να ισοφαρίσεις το κόστος των πανεπιστημιόμπατσων! :jumpy:
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,618 μηνύματα.
Ας αφήσουμε κάθε ιδεολογικό στην άκρη και ας το δούμε και καθαρά οικονομοτεχνικά.

Η ΟΠΠΙ αναμένεται να στοιχίσει περίπου 30.000.000.

Ψάχνοντας να βρω στοιχεία για τις φθορές στα ΑΕΙ, έπεσα πάνω σε αυτό (https://www.protothema.gr/greece/ar...sto-apth-apo-ta-epeisodia-gia-to-polutehneio/). Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω κάτι πιο "επίσημο" στο συγκεκριμένο θέμα και σημειώνω ότι προέρχεται από το "αμαρτωλό" για κάποιους, 1ο Θέμα, με τη δικιά του αντζέντα ίσως..

Λέει εν συντομία ότι πριν 3 χρόνια τη 17 Νοέμβρη στο ΑΠΘ έγιναν μπάχαλα, που κόστισαν 20.000 σε ζημιές.
Δεν ήμουν στο ΑΠΘ εκείνη την περίοδο δεν μπορώ να κρίνω, θα πούμε πώς έτσι έγινε, από το γεγονός της μεγάλης μαζικότητας των κινητοποιήσεων που παρατηρείται πάντα εκείνες τις μέρες..
Επειδή είμαι και λαρζ τύπος, θα το πάω στα 30.000Ε ζημιές.

Δεν χρειάζεται να έχεις βγάλει πανεπιστήμιο ούτε καν γυμνάσιο για να καταλάβεις ότι το κόστος της ΟΠΠΙ με βάση τα παραπάνω δεδομένα "μεγάλης καταστροφής", αποσβαίνεται σε 1000 ημέρες, δηλαδή, 2,74 έτη ΕΞΕΓΕΡΣΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ για να ισοφαρίσεις το κόστος των πανεπιστημιόμπατσων! :jumpy:
Θα επανέλθω αναλυτικότερα ... με τον σταδιακό εξευτελισμό του ΑΠΘ από κυβέρνησης ΝΔ
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Καλά εδώ μέσα έχετε πλάκα μερικοί τώρα ξαφνικά θυμηθήκατε το κόστος των 30.000.000 ευρώ και είναι τεράστιο και επιβαρύνεται ο φορολογούμενος και δεν έχει καμιά δουλειά ο κούλης να κάνει πράγματα με τα δικά σας λεφτά και να βάλουμε μπράβους να μας φυλάνε και πίτσες μπλε. Πείτε οτι σας έτσουξε που σας έφερε ο κούλης την αστυνομία μέσα στο γήπεδο σας και οσο το φυσάει αντί να κρυώσει τσούζει περισσότερο και αφήστε τις φθηνές δικαιολογίες.Δεν είναι κάτι κακό το ξέρει η κοινωνία οτι μερικοί εδώ μέσα είστε υποστηρικτές του αναρχομπαχαλισταν και της ανομίας. Εντωμεταξύ η ηλεκτρονική υπογραφή που υπάρχει με νόμο απο το 2001 και δεν εφαρμόστηκε ποτέ σώζει απο το κράτος 200.000.000 ευρώ ετήσια όσο δηλαδή χρειάζεται για να προσλάβουμε 6000 αστυνομικούς όχι 1000.Αμα καταργήσουμε και τις άχρηστες οργανικές θέσεις που δεν χρειάζονται απο την πλήρη ψηφιοποιήση του δημοσίου σώζουμε απο το ελληνικό κράτος εκατοντάδες δισεκατομμύρια όχι μόνο δεν θα τα βάλετε απο την τσέπη μέ φόρους αλλά θα μειωθεί ραγδαία ο συντελεστής φορολογίας και στους έμμεσους και στους άμεσους φόρους.

Εγώ αφήνω αυτό εδώ ο Βαρουφάκης είναι απο τους ανθρώπους που δεν μου είναι ιδιαίτερα συμπαθείς αλλά είναι ενας άνθρωπος που έχει διδάξει σε ένα σωρό πανεπιστήμια στο εξωτερικό.Δείτε τι λέει για την αστυνομία πανεπιστημίου ο Βαρουφάκης.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
@xristaras9

Αν δεν είναι τόσο μεγάλο, πλήρωσέ το από την τσέπη σου ρε μαν.
Όπως και τα ραφαλε και τα εποπια ή όπου αλλού σκεφτούν να πετάξουν τα λεφτά.
Σε καπιταλιστικό σύστημα ζεις με προεδρευομενη κοινοβουλευτική δημοκρατία, ξεκόλλα, προφανώς και θα τα σκέφτεσαι και τα λεφτα.

Εμείς στην υγεία και στην παιδεία και στην έρευνα θέλουμε να πάνε τα λεφτά.

Τώρα, σε ένα νομοσχέδιο που και άχρηστο είναι γιατί ήδη καλύπτεται από υπάρχουσα νομοθεσία, και ούτε και οι μπάτσοι δεν το θέλουν, ε τι να σου πω τραγούδα :whistle:

Οπότε δεν είναι θέμα εάν μας "έτσουξε" (δεν περίμενα κάτι άλλο από έναν ΔΑΠιτη) αλλά τι σκατά θα αφήσουμε τίποτα σε αυτούς που θα έρθουν. Εκτός απο κολλέγια.

Πρόσεχε επίσης ποιον επικαλείσαι, γιατί σε βλέπω εκτός ΕΕ....

Υ.Γ. Ά και που σαι, βρες μου έναν άλλο αντίστοιχο "χώρο" με 3,14 περιστατικά ανομίας/έτος με τόσο διαφορετικό και ετερόκλητο κόσμο κάθε μέρα, θα διαγραφώ από την ιατρική και θα γραφώ αξιωματικών :lol:

Υ.Γ.2 Προχθές πήρα βεβαίωση σπουδών με ηλεκτρονική υπογραφή από τη γραμματεία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
@xristaras9

Αν δεν είναι τόσο μεγάλο, πλήρωσέ το από την τσέπη σου ρε μαν.
Όπως και τα ραφαλε και τα εποπια ή όπου αλλού σκεφτούν να πετάξουν τα λεφτά.
Σε καπιταλιστικό σύστημα ζεις με προεδρευομενη κοινοβουλευτική δημοκρατία, ξεκόλλα, προφανώς και θα τα σκέφτεσαι και τα λεφτα.

Εμείς στην υγεία και στην παιδεία και στην έρευνα θέλουμε να πάνε τα λεφτά.

Τώρα, σε ένα νομοσχέδιο που και άχρηστο είναι γιατί ήδη καλύπτεται από υπάρχουσα νομοθεσία, και ούτε και οι μπάτσοι δεν το θέλουν, ε τι να σου πω τραγούδα :whistle:

Πρόσεχε επίσης ποιον επικαλείσαι, γιατί σε βλέπω εκτός ΕΕ....
Εσύ δεν υποστήριζες οτι ειναι χάσιμο χρόνου ο στρατός και πρέπει να αντικατασταθεί με επαγγελματικό στρα΄το όπως και εγώ δηλαδή.Δηλαδή ο επαγγελματικός στρατός πως θα γινόταν χωρίς επόπτια και ραφαέλ; Ποιοί είστε οι εσείς που θέλετε τα λεφτά να πάνε σε υγεία,παιδεία και έρευνα και απο που και ως που θα κάνετε κουμάντα με τα λεφτά των άλλων.Ακου όπως εσύ θες τα λεφτά σου να μην πάνε στους πανεπιστημιόμπατσους έτσι και οι άλλοι δέν θέλουν να σου πληρώνουν εσένα δημόσια παιδεία και υγεία.Λεφτά δεν τσοντάρεις μόνο εσύ στο κράτος τσοντάρουμε όλοι και όπως εσένα σου παρέχει δημόσια υγεία το κράτος ενω εγώ ας πουμε εχω ιδιωτική ασφάλεια υγείας και δεν κάνω χρήση των δημοσίων υπηρεσιών υγείας ούτε φεσώνω το ελληνικό κράτος με έξοδα ιατρικά δικά μου ούτε και της οικογένειας μου παρόλα αυτά πληρώνω τα δικα σου ιατρικά έξοδα έτσι κι εγώ και πολλά άλλα άτομα πρέπει να απολαμβάνουμε ασφάλεια μεσα στο πανεπιστήμιο και θα πρέπει να πληρώσεις γι αυτό και εσύ.Μην επικαλούμαστε την δημοκρατία και το καπιταλιστικό συστημα όποτε μας συμφέρει.Εγώ να πληρώσω απο την τσέπη μου την πανεπιστημιακή αστυνομία όπως και όσοι φοιτητές απολαμβάνουν την ασφάλεια της και είναι υπερ της αλλά θα πληρώσεις απο την τσέπη σου το ασθενοφόρο που θα έρθει να σε πάρει απο το σπίτι όταν το χρειαστείς την ΜΕΘ ή το δωμάτιο που θα μείνεις στο νοσοκομείο τους γιατρούς που θα σε περιθάλψουν και τους καθηγητές που θα σου κάνουν μάθημα και τα 5 χρόνια που ήσουν στο πολυτεχνείο όπως εγώ πληρώνω τους γιατρούς που με εξετάζουν κάθε χρόνο στο ιδιωτικό νοσοκομείο μέσω της ιδιωτικής ασφάλισης μου.Δεν το θέλουν και οι μπάτσοι...μάλιστα.Η αστυνομία και πιο συγκεκριμένα τα συνδικάτα τους είπαν οτι δεν θέλουν αστυνομία πανεπιστημιακή που να υπάγεται απευθείας στο σώμα της ΕΛ.ΑΣ αλλά στις πρυτανικές αρχές οχι οτι είναι κατά της ίδρυσης πανεπιστημιακής αστυνομίας.;):bye::pleasantry:
Να σου πώ επίσης οτι και το λιμενικό σώμα δεν υπάγεται ούτε στην ΕΛ.ΑΣ ούτε στο υπουργείο προστασίας του πολίτη παρόλα αυτά είναι ανακριτικοί υπάλληλοι όπως και οι αστυνομικοί της ΕΛ.ΑΣ στο δικό τους τομέα ευθύνης οπότε η υπαγωγή του προσωπικού ή οχι στην ΕΛ.ΑΣ δεν εμποδίζει το προληπτικό ή κατασταλτικό της χαρακτήρα σαν πανεπιστημιακό σώμα.;)

Δεν τον επικαλούμαι σαν πολιτικό το 2015 τις έφαγε απο τους ευρωπαίους αλλά σαν ακαδημαϊκό δεν έρχονται σε σύγκρουση η μια με την άλλη ειδικότητα υπόψην.

Kι επειδή μου ζήτησες να σου τραγουδίσω και σε συμπάθησα θα σου αφιερώσω το αγαπημένο του lancelot

 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
@xristaras9
Μαν ελπίζω να έχεις περάσει από δημοτικό, γιατί σε έχει πιάσει ντελίριο και όσα γράφεις δεν βγάζουν κανένα απολύτως νόημα.

Καταρχάς δεν κατέθεσα πουθενά τις πολιτικές μου απόψεις. Όπως αστόχως υπέθεσες παραπάνω, ούτε " υποστηρικτές του αναρχομπαχαλισταν και της ανομίας" είμαι ούτε είπα να καταργηθεί ο στρατός.
Το τι πιστεύω προφανώς δεν θα το δηλώσω δημόσια, απλά παραθέτω στοιχεία (και μάλιστα από αυτούς που υποστηρίζεις!), το αν εκθέτουν τους ίδιους και "τσούζεσαι", δεν είναι δικό μου θέμα.

Αν υποστηρίζεις την ιδιωτική κάλυψη σε όλα, λυπάμαι που χρειάζεται να σε πληροφορήσω, αλλά αυτό έρχεται σε ευθεία αντίθεση με αυτά που γράφεις.
Διάβασε τα παρακάτω αποσπάσματα των γραφομένων σου, αργά και καθαρά:
... ενω εγώ ας πουμε εχω ιδιωτική ασφάλεια υγείας και δεν κάνω χρήση των δημοσίων υπηρεσιών υγείας ούτε φεσώνω το ελληνικό κράτος με έξοδα ιατρικά δικά μου ούτε και της οικογένειας μου παρόλα αυτά πληρώνω τα δικα σου ιατρικά έξοδα
...Δηλαδή ο επαγγελματικός στρατός πως θα γινόταν χωρίς επόπτια και ραφαέλ;
έτσι κι εγώ και πολλά άλλα άτομα πρέπει να απολαμβάνουμε ασφάλεια μεσα στο πανεπιστήμιο και θα πρέπει να πληρώσεις γι αυτό και εσύ.
Αφού είσαι τόσο ένθερμος υποστηρικτής της ιδιωτικής σου ασφάλειας, προσέλαβε μπράβους!

Δεν γίνεται επιλεκτικά να διαλέγεις να προσφέρεις τους φόρους σου πχ στους μπάτσους και όχι στο ΕΣΥ.
Όπως ούτε εγώ αρνήθηκα τους φόρους μου στην αστυνομία. Είναι τελείως διαφορετικό όμως το να μην την θέλω στα πανεπιστήμια.
Διάλεγε!

Δεν ξέρω αν όντως αληθεύει αυτό που γράφεις, ότι δηλαδή είσαι ΗΠΑ, αλλά αν ισχύει, η αποψή σου επί του θέματος είναι αμελητέα, αφορά μόνο όσους επιμένουν να το παλέψουν εδώ.

Για να το τελειώνουμε, σου αναφέρω αυτούσιο απόσπασμα της ΠΟΑΣΗ:

Η ΠΟΑΣΗ «καλεί την Κυβέρνηση να αποσύρει τις διατάξεις που συνδέουν με οποιοδήποτε τρόπο την Ελληνική Αστυνομία με τις υπό ίδρυση Ομάδες Προστασίας Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων» και προειδοποιεί πως «με την επικείμενη νομοθέτηση των προτεινομένων ρυθμίσεων, είναι βέβαιο ότι αντί να μειωθούν οι εντάσεις, θα αυξηθούν οι κίνδυνοι και μάλιστα με θύματα πρώτους τους αστυνομικούς που θα κληθούν να στελεχώσουν τις νέες υπηρεσίες».

:hello::flowers:


Παρόλαυτά από το ποστ σου, κρατάω αυτό συγκεκριμένα και ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μας

.Ακου όπως εσύ θες τα λεφτά σου να μην πάνε στους πανεπιστημιόμπατσους έτσι και οι άλλοι δέν θέλουν να σου πληρώνουν εσένα δημόσια παιδεία και υγεία
Τουλάχιστον, χαιρετίζω την απόφασή σου να αποδέχεσαι και να χρησιμοποιείς τον όρο πανεπιστημιόμπατσοι.

Υ.Γ. Όντως ωραίο τραγουδάκι. Παρόλο που ανεβαίνουν καμία φορά οι τόνοι και διαφωνούμε, μεγάλα παιδιά είμαστε φαντάζομαι, δεν υπάρχει κάποια αντιπάθεια σε προσωπικό επίπεδο θέλω να ελπίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top