Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεν ειπα κατι τετοιο αλλα κατα την ταπεινη μου γνωμη το Μισιγκαν εχει ενα πιο αντικειμενικο τροπο αξιολογησης,οπως και το Cambridge.
Πιστοποιητικα αγγλικης γλωσσας γραψε μια έκθεση και τελειωσες βοηθούν μονο τα παιδια που ειναι αριστα στην εκθεση και δεν εξεταζουν αμεσα τα υπολοιπα skills.
Μπορει να τα εξεταζουν έμμεσα αλλα η εξεταση τους γινεται επιφανειακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
δινει επαρκεια το trinity! και εχει ενα μεγαλο+
αναγνωριζεται και σε πολες χωρες του εξωτερικου!:) πραγμα που για το μισιγκαν δεν ισχυει.....εγω θα δωσω μισιγκαν και τρινιτι!:no1: και το πρωτεινω κιολας και σε αλλους!:no1:
οντως εχει το πλεονεκτημα οτι αναγνωριζεται σε περισσοτερα εκπαιδευτικα ιδρυματα απο,τι το μισιγκαν...:):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treirini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η treirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Το ecpe είναι από τα πιό δύσκολα. χρειάζεται αρκετό χρόνο προετοιμασίας, και εγώ χρειάζομαι άμεσα ένα πτυχίο για μορια και μόνο. Αντε και ένα μεταπτυχιακό. Δεν με ενδιαφέρει η επάρκεια.Ποιες διαφορές υπάρχουν ανάμεσα στο city and guilts και στο ISE??ποιο θεωρείτε πιο ευκόλο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Δεν ειπα κατι τετοιο αλλα κατα την ταπεινη μου γνωμη το Μισιγκαν εχει ενα πιο αντικειμενικο τροπο αξιολογησης,οπως και το Cambridge.
Πιστοποιητικα αγγλικης γλωσσας γραψε μια έκθεση και τελειωσες βοηθούν μονο τα παιδια που ειναι αριστα στην εκθεση και δεν εξεταζουν αμεσα τα υπολοιπα skills.
Μπορει να τα εξεταζουν έμμεσα αλλα η εξεταση τους γινεται επιφανειακά.
βασικα απο εσενα περιμενα μια πιο στοχευμενη απαντηση τεο....<<γραφεις μια εκθεση και τελειωνεις>> μα τι λες? τι ανακριβειες ειναι αυτες!
ο βαθμος δυσκολιας ειναι ο ιδιος, το τρινιτι ειναι απλα πιο πρακτικο στον τροπο εξετασης:no1:! θα σου εξηγησω τι ενοω αν θες. πες μου πια skills κατα την γνωμη σου δεν εξεταζωνται αμεσα να σου απαντησω,γιατι το εχω ψαξει καλα το θεμα:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efthymios1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Καλα ρε παιδια . Ελεως!!! Για καποιο λογο ολοι ξερουν το michigan και κανεις το τρινιτι. Παντως αν εξεταζει μονο γραπτα αυτο τα λεει ολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
δινει επαρκεια το trinity! και εχει ενα μεγαλο+
αναγνωριζεται και σε πολες χωρες του εξωτερικου!:) πραγμα που για το μισιγκαν δεν ισχυει.....εγω θα δωσω μισιγκαν και τρινιτι!:no1: και το πρωτεινω κιολας και σε αλλους!:no1:
δε νομιζω το μισιγκαν να μην αναγνωριζεται σε πιο πολλες πολεις και το τρινιτι να εχει μεγαλυτερη ισχυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aν εισαι αναμεσα σε Τρινιτυ και City and Guilds απο μένα City and Guilds.
Τουλάχιστον εχει κανει ενα παρα πολυ καλο promotion!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
τι προτιμας εσυ τρινιτι ή ecpe;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
ΕCPE ρε παιδια!
Μα που ζούμε δηλαδη;
Το Τρινιτυ ολο στην αφανεια ειναι.Και γιατι;Επειδη δεν εχει υποψηφιους.Δειτε τα βιβλια του Trinity και του City and Guilds.Ποιο εχει τα πιο πολλα βιβλια προετοιμασιας.Επειδη βαφτιζουνε να φορματ "innovative" δεν σημαινει πως ειναι κιολας.
Και αν περιμενετε να σας πει το ΑΣΕΠ ποιο ειναι καλύτερο βρήκατε εναν οργανισμο μες την διαφθορα.
Αυτα απο μενα.Ακουστε με αν θελετε και πραξτε το καλυτερο για σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Προσωπικά εχω πει πάλι πως γενικά είμαι υπέρ του να εξετάζονται ξεχωριστά όλες οι δεξιοτητες (speaking, listening reading, writing) Εκτός κι αν καποιος χρειάζεται κάποιο πιστοποιητικό για συγκεκριμένο λόγο κι οχι για να δειξει την γενικη γνωση της αγγλικης γλώσσας (πχ να δουλέψει σε τηλεφωνικο κέντρο οπότε τι να κάνει τα γραπτά). Αλλά στην Ελλάδα είναι μακρυα ακόμη αυτό. Εξάλλου και το Κπγ που είναι ελληνικό, αυτό κανει. $ δεξιότητες εξετάζει
-----------------------------------------
4 δεξιοτητες εννοω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ City and Guilds ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!
Σ το λεω απο προσωπικη πειρα.Οτιδηποτε αλλο εκτος απο αυτο.Ειναι εντελος γυφτοι.Περνω οτιδηποτε καλο π ειπα για το "πτυχιο" αυτο.Και οποιον αμφισβητησα.Αυτα τα λιγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
οι εξετασεις του τρινιτυ ειναι ΟΙ ΜΟΝΕΣ εξετασεις στις οποιες μετραει η γενικη εικονα σου ως χρηστης αγγλικων. Τα κριτηρια ειναι απολυτα αντικειμενικα, μιας και το marking scheme ειναι πιο αναλυτικο απο του μισιγκαν και του κεμπριτζ, οποτε ο εξεταστης μπορει να κατασταλαξει ευκολοτερα. Αντικατοπτριζουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ καταστασεις στον χωρο των αγγλικων και δεν ειναι ενα ξερο MCQ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treirini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η treirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ City and Guilds ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!
Σ το λεω απο προσωπικη πειρα.Οτιδηποτε αλλο εκτος απο αυτο.Ειναι εντελος γυφτοι.Περνω οτιδηποτε καλο π ειπα για το "πτυχιο" αυτο.Και οποιον αμφισβητησα.Αυτα τα λιγα.



Γιατί???? δεν έχουν καλή οργάνωση???τι εννοεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεν λες οτι εχει και την πιο καλη οργανωση και τα εξεταστρα ειναι παρα πολλά!:)
Λενε οτι σου δινουν σε 10 μερες το πτυχιο και τελικα ισχυριζονται πως το πέρνεις 2 μηνες μετα την εκδοση αποτελεσματων κλπ.
Δεν το εχω δωσει και δεν ξερω και παρα πολλα για αυτο.
Ας μιλησουν οσοι το εδωσαν για να δοθει μια πιο σφαιρικη εικόνα!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Γιατί???? δεν έχουν καλή οργάνωση???τι εννοεις??


Με προλαβε ο teol και σου απαντησε.....:no1:
Μην κανεις το λαθος να το δωσεις.Εχω δωσει 3 φορες (1 lower 2 c1) ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΟΠΕΙ ΣΤΟ Listening τους!!!! Πως γινεται αυτο?? Στο φροντηστηριο να πιανω 25/30 και πανω και εκει να γραφω αθλεια.Λεφτα θελουν οι Μ@Λ@ΚΕΣ να περνουνε:mad:
-----------------------------------------
Δεν λες οτι εχει και την πιο καλη οργανωση και τα ειναι παρα πολλά!:)
Λενε οτι σου δινουν σε 10 μερες το πτυχιο και τελικα ισχυριζονται πως το πέρνεις 2 μηνες μετα την εκδοση αποτελεσματων κλπ.
Δεν το εχω δωσει και δεν ξερω και παρα πολλα για αυτο.
Ας μιλησουν οσοι το εδωσαν για να δοθει μια πιο σφαιρικη εικόνα!:no1:


Για τα εξεταστρα δεν με πειραζει,η οργανωση εγω π εδωσα στη Λαρισα ηταν καλη.Το listening ακουγοταν τελεια,πιστευα πως εγραψα καλα αλλα παρολα αυτα αυτοι βρηκαν τροπο και με εκοψαν:mad::mad::mad:
Αυτο ειναι το μονο αρνητικο π εχει αυτο το υποτιθεμενο πτυχιο του κερατα! Απορω ποιος ασχετος κοιταει και βαθμολογει τα γραπτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Για το ESB Lancashire έχετε ακουσει τίποτα?? Είναι καλό??,είναι δυσκολο?? και αν δίνει επάρκεια...Πάντως εγώ ξέρω οτι αναγνωρίζεται στο ΑΣΕΠ και οτι η βάση του είναι 50% γι αυτό σκέφτομαι να το δοκιμάσω..Ποιά η γνώμη σας????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
ειναι 2 διαφορετικες εξετασεις. οι ESB ειναι απο επιπεδο Β1 εως Γ2, και οι UCLan ειναι ΜΟΝΟ Γ2! δηλαδη οταν λεμε Λανκασιρ αυτοματα εννοουμε προφισιενσυ. οι ESB αναγνωριζονται απο το ΑΣΕΠ αλλα οι UCLan οχι. Η βαση και των 2 ειναι 55% και οχι 50. το επιπεδο Γ2 και των δυο ειναι πολυ παλουκι, δεν αξιζει... αν ειναι να δωσεις Γ2 δωσε κεμπριτζ μεσω HAS η EXACT που εχει περιπου το ιδιο φορματ. Το UCLan δινει επαρκεια αλλα το ESB οχι... ελπιζω να σε βοηθησα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Ξερει κανεις τι proficiency χρειαζεται καποιος για να γινει δεκτος για μεταπτυχιακο στο πανεπιστημιο της Μακεδονιας;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
michigan,cambridge και κπγ γ2 ( το οποιο δεν υπάρχει ακόμα)
-----------------------------------------
6.Αποδεικτικό Αγγλικής Γλώσσας (Proficiency Cambridge ή Michigan ή Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας επιπέδου Proficiency (Γ2), που να έχουν αποκτηθεί την τελευταία δεκαετία μέχρι την ημερομηνία λήξεως υποβολής των δικαιολογητικών ή TOEFL 213 - παλιό 550- ή IELTS 5,5 και άνω, τα αποτελέσματα των οποίων κατοχυρώνονται για πέντε έτη, ή πτυχίο από αγγλόφωνο Πανεπιστήμιο ή πτυχίο Αγγλικής Φιλολογίας). Προκειμένου για το TOEFL τα αποτελέσματα πρέπει να αποσταλούν απευθείας από το ETS (Inst. Code 7006). Οι αλλοδαποί υποψήφιοι πρέπει να πιστοποιούν την ελληνομάθειά τους ή να αποδεικνύουν πρόοδο στην εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
δηλαδη αν εχεις ecpe πρεπει να το εχεις παρει τη τελευταια δεκαετια;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top