Συγκατοίκηση στα φοιτητικά χρόνια ή όχι;

ilias_90

Νεοφερμένος

Ο ilias_90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ακούσω γνώμες πάνω στο θέμα της συγκατοίκησης με άγνωστα άτομα από αγγελίες σε σάιτ ή άλλα μέσα για οικονομικούς λόγους.. Εγώ προσωπικά θέλω να μετακομίσω απο επαρχία στην Αθήνα μιας και μόλις τελείωσα τις σπουδές μου και θέλω να βρω δουλειά στο αντικείμενό μου αλλά λόγω της κατρακύλας που έχουν πάρει οι μισθοί πιστεύω ότι θα πρέπει να βρώ κάποιον/κάποια να μοιραζόμαστε τα έξοδα αν θέλω να ζω αξιοπρεπώς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγω με ξενο δεν θα εμενα. Βασικα τα ατομα με τα οποια θα μοιραζομουν σπιτι ειναι μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου. Βεβαια ειμαι λιγο παραξενος και δεν μου αρεσει η λογικη: στο ενα ραφι τα δικα μου, στο αλλο τα δικα σου. Αν βρεις δουλεια με 600€ προφανως δεν μπορεις να μεινεις μονος σου, αν πας στα 800€ πιστευω με καποιες θυσιες ισως μπορεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Η συγκατοικηση ειναι μια ευχαριστη περιοδος νομιζω κατα την φοιτητικη ζωη καποιου αρκει να ειναι με ατομο/α εμπιστοσυνης....επισης θα πρεπει πιστευω να γνωριζεις τις ιδιοτροπιες του αλλου και αυτος τις δικες σ και να υπαρχει ανοχη εκατερωθεν.... ο καλυτερος τροπος για να τις μαθεις ειναι να πας ενα ταξιδι μαζι του ή να συγκατοικησετε δοκιμαστικα καποιο καιρο για λιγοο....εγω υπαρχει περιπτωση να συγκατοικησω απο φετος αλλα με ατομο π το ξερω πολλα χρονια και το εμπιστευομαι απολυτα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα να αποφύγεις την συγκατοίκηση. Δύσκολη υπόθεση, ειδικά με κάποιον που δεν ξέρεις τόσο καλά και ειδικά αν εσύ ο ίδιος έχεις παραξενιές και εκνευρίζεσαι εύκολα με μικροπράγματα. Θα χαλάσεις την ψυχική ηρεμία σου χωρίς λόγο. Είναι φυσικά μια οικονομική λύση και δε θα έπρεπε να το αποκλείεις από τις επιλογές σου. Ίσως αν έβρισκες κάποιον συγγενή να ήταν καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Όμως, μη συγκρίνεις τη φοιτητική συγκατοίκηση ενός ζευγαριού με το γάμο. Πρόκειται για εντελώς διαφορετικές καταστάσεις.
Δεν είναι και πολύ διαφορετικές κατατάσεις. Ας πάρουμε παράδειγμα εσένα, που είσαι παντρεμένος απ' τα 15 σου. Τι κι αν δεν έχεις την τζίφρα του κράτους; Σκέφτεσαι όπως ένας τυπικός παντρεμένος. :P Επειδή έκανες μια λάθος επιλογή στη ζωή σου δεν σημαίνει ότι όλοι πρέπει να την κάνουν! Η φοιτητική συγκατοίκηση «ζευγαριού» έχει τις ίδιες ακριβώς ευθύνες και τον ίδιο καταμερισμό εργασιών. Το μόνο που διαφέρει είναι ότι δεν έχεις παιδιά και δεν θα χρειαστείς δικηγόρο όταν θα χωρίσεις.

Εάν τώρα αναφέρεσαι σε φαινόμενα τύπου «ναι μωρέ στην ίδια πόλη με τους γονείς μου μένω, αλλά μου νοικιάζουν μια γκαρσονιέρα κι όποτε θέλω πηγαίνω και στο πατρικό μου». Αυτό δεν είναι συγκατοικώ, αυτό είναι «έχω ένα χώρο να κάνω σεξ». Συγκατοικώ σημαίνει δεν έχω άλλη επιλογή αν δεν δουλέψει: πρέπει να φάω τον/την συγκάτοικο στην μάπα -- ή κάποιος να φύγει.

Having said that, η συγκατοίκηση σαν εμπειρία με ένα random άτομο είναι κάτι που μπορεί να μάθει αρκετά πράγματα σε έναν φοιτητή, αλλά παράλληλα θα μάθεις ακόμα περισσότερα όταν τα βγάζεις πέρα μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Μεγάλη η αρνητικότητα γύρω από την ιδέα της συγκατοίκησης στη χώρα μας. Στις περισσότερες Ευρωπαϊκές χώρες, από τις φτωχότερες μέχρι τις πλουσιότερες, η συγκατοίκηση, ειδικά στη περίπτωση των σπουδών, δεν είναι απλά θελκτική ιδέα αλλά μάλλον αυτονόητη. Απορώ πως όλοι αυτοί τα καταφέρνουν μια χάρα, ενώ γι' εμάς παραμένει "δύσκολη υπόθεση".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μεγάλη η αρνητικότητα γύρω από την ιδέα της συγκατοίκησης στη χώρα μας. Στις περισσότερες Ευρωπαϊκές χώρες, από τις φτωχότερες μέχρι τις πλουσιότερες, η συγκατοίκηση, ειδικά στη περίπτωση των σπουδών, δεν είναι απλά θελκτική ιδέα αλλά μάλλον αυτονόητη. Απορώ πως όλοι αυτοί τα καταφέρνουν μια χάρα, ενώ γι' εμάς παραμένει "δύσκολη υπόθεση".

ίσως έχει να κάνει και με πολιτισμικές διαφορές. η ελληνική οικογένεια είναι πάντα δεμένη και ίσως καταπιεστική, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν και (πολλές) εξαιρέσεις. άλλοι πεθαίνουν που αφήνουν το πατρικό τους και κάθε σ/κ θέλουν να πηγαίνουν πίσω. δεν ξέρω για τις άλλες χώρες, αλλά εδώ κακά τα ψέμματα, ο μέσος Έλληνας φοιτητής θέλει να "ξεσκάσει". και δεν εννοώ ξέφρενα πάρτι και ξενύχτια, αυτά όλοι οι φοιτητές μπορούν να τα κάνουν. μιλάω για την αυτονομία που πιστεύω η μέση ελληνική οικογένεια δεν δίνει στο παιδί της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μεγάλη η αρνητικότητα γύρω από την ιδέα της συγκατοίκησης στη χώρα μας. Στις περισσότερες Ευρωπαϊκές χώρες, από τις φτωχότερες μέχρι τις πλουσιότερες, η συγκατοίκηση, ειδικά στη περίπτωση των σπουδών, δεν είναι απλά θελκτική ιδέα αλλά μάλλον αυτονόητη. Απορώ πως όλοι αυτοί τα καταφέρνουν μια χάρα, ενώ γι' εμάς παραμένει "δύσκολη υπόθεση".

στις άλλες χώρες παάλι υπάρχει σοβαρό real estate και οι τιμές είναι στο θεό ( με τις απαραίτητες υποδομές βέβαια ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Ενω οι τιμές για γκαρσονιέρα στη Θεσσαλονίκη ας πούμε δεν ειναι στο Θεό... Που σε χρεωκοπημένη χώρα ενοικιάζονται στάβλοι 35τμ για 250 ευρώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
στις άλλες χώρες παάλι υπάρχει σοβαρό real estate και οι τιμές είναι στο θεό ( με τις απαραίτητες υποδομές βέβαια ).
Oι τιμές είναι και ανάλογες των μισθών και σε αυτές συχνά περιλαμβάνονται οι λογαριασμοί. Θα συμφωνήσω βέβαια πως επί τοις % η εστίαση είναι συνήθως ακριβότερη. Από την άλλη βέβαια, παρόλο το χαμηλότερο κόστος που έχουμε για διαμονή, εν μέση της οικονομικής κρίσης η συγκατοίκηση θα έπρεπε να έχει πάρει τα πάνω της, κάτι που δε νομίζω πως συμβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Έχουμε απλά καλομάθει.
Εγώ βλέπω μόνο τους φοιτητές που πραγματικά δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά με το να μένουν μόνοι τους, να συγκατοικούν.
Στην Πράγα που ήμουν όλοι οι φοιτητές μένουν σε σπίτια για 2 άτομα (20%) και για 4 άτομα (75%).
Και δίνουν 5% να μένουν μόνοι τους οι ιδιάζουσες περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top