Συγκέντρωση στο διάβασμα και σύστημα

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
(αν ειναι λογικες οι ασκησεις)

Μισό επειδή είσαι 5ο πεδίο ναι στο αεπ μπορεί οι 2 στις 10 να σε δυσκολέψουν (γενικά) στα μαθηματικά κάποια στιγμή μπορεί και όλες αλλά στο αοθ πρέπει να τις λυνεις όλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αμφεταμίνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Αν ξέρεις το γιατί, θα βρεις και το πώς, που έλεγε και ο Νίτσε. Αναλογίσου αν σε ενδιαφέρει πραγματικά να σπουδάσεις κάτι ή απλώς θέλεις να περάσεις κάπου επειδή αυτό κάνουν όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γενικα σπανια ειχα ορεξη να διαβασω . Δεν ειναι οτι ειμαι ηλιθειος η τπτ τετοιο απλα δεν τα βλεπω ενδιαφεροντα τα πιο πολλα. Σαν ανθρωπος ειμαι απαισιοδοξος και τα παραταω πολυ ευκολα σχεδον σε ολους του τομεις της ζωης μου. Αλλα φετος πανελληνιες πρεπει να προσπαθω λιγο να μπω σε καμια καλη σχολη(12000-14000μορια). Ειμαι 5ο πεδιο και εχω αρχισει ηδη να κανω ιδιαιτερα. Μεσα στο μαθημα ομως καποιες φορες αφαιρουμε τελειως ομως για κανα 5λεπτο. Τις ασκησεις που εχω τις κανω σχεδον παντα(αν ειναι λογικες οι ασκησεις) αλλα δεν αφιερώνω και πολυ χρονο βασικα ειμαι της τελευταιας στιγμνης. Εχω μαθημα δευτερα στις 8 το απογευμα ας πουμε. Θα κανω τις ασκησεις στις 6(2 ωρες πριν) ενω ειχα 2 μερες ενδιαμεσα να τις κανω. Εχω πολυ γερες βασεις απο περσι(μαθηματικα δλδ) και πιστευω μπορω να τα καταφερω αν βρω το κουραγιο και διαβασω λιγο παραπανω. Εχετε καμια προταση λοιπον στο τι να κανω?

Εάν σου είναι τόσο δύσκολο να στρωθείς να διαβάσεις και βλέπεις ότι δεν μπορείς να επιβληθείς στον εαυτό σου
Εάν δεν έχεις κάποιον σοβαρό στόχο για να περάσεις σε κάποια σχολή (βλέπω μιλάς για σχολές με κριτήριο τις βάσεις, χωρίς να προσδιορίζεις τι σε ενδιαφέρει, αν σε ενδιαφέρει, τι εναλλακτικές έχεις)
Εάν δεν πολυγουστάρεις την φάση "βάζω το κεφάλι κάτω για 9 μήνες" (και αυτό κανείς δεν το γουστάρει, αλλά ο έχων στόχο έχει κίνητρο)

...τότε μίλα με τους γονείς σου μια ώρα αρχύτερα να σταματήσεις τα ιδιαίτερα σε τακτική βάση, και να κάνεις κάποια συμπληρωματικά αν και όποτε τα χρειαστείς. Τα λεφτά που δίνουν στα ιδιαίτερα είναι πεταμένα χιλιάρικα, και όπως γράφτηκε πιο πάνω, αν δεν είναι αυτό ένας λόγος να στρωθείς, είναι σαν να απομυζείς χρόνο και χρήμα για το τίποτα.
Είμαι της άποψης, όσο σκληρό και να ακουστεί, ότι η αναβλητικότητα είναι κάτι που καλλιεργείται με τα χρόνια και δύσκολα αναστρέφεται, πόσο μάλλον μέσα σε 8 καίριους μήνες. Δεν υπάρχει μαγική συνταγή, απλά ατσαλώνεσαι με υπομονή και θέληση,σφίγγεις τα δόντια και το κάνεις. Τις πρώτες φορές θα τα παρατήσεις μετά από λίγο, αλλά αυτό το "λίγο" θα παίρνει να αυξάνεται. Πρέπει να είσαι όμως διατεθειμένος να το προσπαθήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Δεν εχω οικονομικο προβλημα αλλα πιστευω οτι ειμαι ανωριμος ακομα για να καταλαβω ποσα λεφτα δινουν. Επισης δεν εχω αποφασισει ακομα τι μου αρεσει γιατι ειναι νωρις.. Ξερω τις δυνανοτητες μου ομως και ειναι πολυ υψηλες αλλα δυστηχως δεν μπορω να δωσω το 100% . Νιωθω σαν παιδι ακομα και σωματικαι και ψυχικα ..Οι πιο πολλοι λενε ομως οτι στην εφηβεια ενας χρονος ειναι παρα πολυ για να αλλαξεις. Θα προσπαθησω να κανω οτι καλυτερο μπορω. Δινω 4 μαθηματα αλλοι που διναμε 7-8 τι να πουνε.. Και δινω και μαθηματα σκουπιδια ΑΟΘ ΚΑΙ ΑΕΠΠ που και κακος να εισαι γραφεις.. Λιγο αξιοπρεπεια να εχω θα τα παω καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Δεν εχω οικονομικο προβλημα αλλα πιστευω οτι ειμαι ανωριμος ακομα για να καταλαβω ποσα λεφτα δινουν. Επισης δεν εχω αποφασισει ακομα τι μου αρεσει γιατι ειναι νωρις.. Ξερω τις δυνανοτητες μου ομως και ειναι πολυ υψηλες αλλα δυστηχως δεν μπορω να δωσω το 100% . Νιωθω σαν παιδι ακομα και σωματικαι και ψυχικα ..Οι πιο πολλοι λενε ομως οτι στην εφηβεια ενας χρονος ειναι παρα πολυ για να αλλαξεις. Θα προσπαθησω να κανω οτι καλυτερο μπορω. Δινω 4 μαθηματα αλλοι που διναμε 7-8 τι να πουνε.. Και δινω και μαθηματα σκουπιδια ΑΟΘ ΚΑΙ ΑΕΠΠ που και κακος να εισαι γραφεις.. Λιγο αξιοπρεπεια να εχω θα τα παω καλα.

Σου προτεινω να καθισεις πρωτα να σκεφτεις τι σε ενδιαφερει να κανεις , που θα ησουν καλος κλπ! Μετα αφου βαλεις μια σχολη ως στοχο σου , κατα προτιμηση μια σχολη με ψηλα μορια ( γιατι οσο πιο μεγαλοι στοχοι τοσο μεγαλυτερα αποτελεσματα ) τοτε κατσε και διαβασε! Οταν βλεπεις πως δεν αντεχεις κουραζεσαι η οτιδηποτε σκεψου ξανα την σχολη αυτη! Σκεψου πως εχεις βαλει καποιον στοχο και ποσο χαζο και ανουσιο ειναι να τα παρατησεις! Δεν πιστευω πως ειναι αργα ! Μπορεις να αλλαξεις , εχουν αλλαξει τοσοι και μπορεις και εσυ! Κανε μια νεα αρχη ! Μην σκεφτεσαι πως θα ειναι ευκολα , σκεψου πως θα ειναι δυσκολα ωστε να πειστεις πως πρεπει να διαβαζεις συστηματικα για να πετυχεις! Οταν βλεπεις πως θες να τα παρατηςεις , απλα σκεψου το χρονο που χαραμιςες τοςο καιρο , μην το βαλεις κατω! Κανε μια νεα αρχη , προλαβαινεις! Καλο ξεκινημα , λοιπον! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γενικα σπανια ειχα ορεξη να διαβασω . Δεν ειναι οτι ειμαι ηλιθειος η τπτ τετοιο απλα δεν τα βλεπω ενδιαφεροντα τα πιο πολλα.
Όπως το 'πες, δεν τα βλέπεις ενδιαφέροντα. Δεν σου λείπει η εξυπνάδα, αλλά motivation. Αν δεν είσαι motivated, το να ωθήσεις τον εαυτό σου να διαβάσει με το ζόρι, δεν θα βγει πουθενά. Απλώς αποδέξου ότι υπάρχουν κι άλλα πράγματα στη ζωή.


Μήπως τώρα είσαι motivated;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Πρώτα πρέπει να βρεις κάτι που να σου αρέσει. Πάρε τη λίστα με τις σχολές και άρχισε να σημειώνεις αυτές που ίσως σε ενδιαφέρουν. Μη σκέφτεσαι με μόρια, αφού με το νέο σύστημα δε θα είναι το ίδιο. Δεν μπορεί να μην υπάρχει κάτι που σου κινεί έστω και λίγο το ενδιαφέρον.
Και εκτός από αυτές τις σχολές υπάρχουν και διάφορα άλλα τεχνικά επαγγέλματα που δε χρειάζεται να δώσεις Πανελλήνιες. Σκέψου πως φαντάζεσαι τον εαυτό σου σε μερικά χρόνια και αν θα σου άρεσε να κάνεις κάποιο επάγγελμα.
Η αναβλητικότητα είναι όντως κάτι που δύσκολα διορθώνεται, αλλά δεν είναι εμπόδιο κατ' ανάγκη. Π.χ. κι εγώ τελευταία στιγμή τα κάνω πάντα, αλλά δε με ενοχλεί γιατί εκείνη τη στιγμή είμαι απόλυτα συγκεντρωμένη σε αυτό και το τελειώνω πιο γρήγορα απ'ο,τι αν το έκανα με την ησυχία μου κάποια άλλη στιγμή.
Τέλος πρέπει αν βρεις κάτι που να σου αρέσει, ένα κίνητρο, για να μη βαριέσαι. Μπορεί αυτό να είναι μουσική, σχέδιο, αθλητισμός και έστω και μισή ώρα να σε ξεκουράζει από τα μαθήματα και αν σου δίνει δύναμη αν συνεχίσεις.
Μη φοβάσαι, απλά ξεκαθάρισε τι σου αρέσει και θέσε στόχους!
Καλή δύναμη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά, την τελευταία φορά που κοίταξα, τα Super Market δεν πουλούσαν όρεξη.
Πολλοί είναι οι μαθητές, μαζι κι εγώ, που ενώ στο σχολείο ήταν μέτριοι και κάνανε χαλαρό διάβασμα, στην Γ Λυκειου ξεκίνησαν σοβαρό και με επιτυχία διάβασμα. Οταν έχεις στόχους, φιλοδοξίες και όνειρα εστιάσεις σε αυτά κι όχι στο πως θα ρίξεις την γκόμενά του πρώτου. Γιατί καλώς ή κακώς ή υποχρέωση του μαθητή είναι αυτή.
Προσωπικά το έβρισκα βαρετό το διάβασμα αλλά στην Γ Λυκείου όχι μόνο άλλαξα γνώμη, αλλά ευχαριστήθηκα κιόλας την όλη προετοιμασία που έκανα, κι ας ήταν κουραστική.

Επισης, το ότι δεν έχουμε οικονομικό πρόβλημα δεν σημαίνει ότι πρέπει να σκορπαμε τα χρήματα από δω κι από κει. Αν σου περισσεύουν δώστα εκεί που θα έχουν σίγουρο αποτέλεσμα και θα φανούν χρήσιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
αχ, σαν την αδερφή μου κι εσύ... μόνο που η αδερφή μου δε ανοίγει βιβλίο ούτε για να το ξεσκονίσει :P
λοιπόν, ρώτα τον εαυτό σου: τι μου αρέσει να κάνω? ξέχνα τα μαθήματα. σου αρέσει να χορεύεις, να τραγουδάς, να μαγειρεύεις, να πετάς? βρες τι σου αρέσει και ψάξε γι' αυτό. γκούγκλαρέ το, ρώτα κάποιον που να ξέρει. μετά, αφού σιγουρευτείς ότι βρήκες τι θες να κάνεις, ψάξε να δεις αν υπάρχει αντίστοιχη σχολή (είτε είναι ΑΕΙ/ΤΕΙ, είτε ΙΕΚ, είτε κάποιo ιδιωτικό). μετά, συζήτησέ το με τους γονείς σου και απλά κάνε το σταυρό σου να πουν ναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1.Δεν χρειαζεται να παρεις βιταμινες συμπληρωματα κτλπ.Αυτα ειναι μπουρδες.Κατα την γνωμη μου ''τονωνουν το πνευμα'' επειδη το ατομο νομιζει οτι ειναι αποτελεσματικα. Αν ομως κανεις πολυ κακη διατροφη θα κανουν δουλεια..
2.Εχεις μαθηματικα και φυσικη.Πρεπει να κανεις μια προσπαθεια να τα κατανοησεις οσο πιο πολυ γινεται και μετα θα ειναι διασκεδαση να λυνεις θεματα.(που να δεις στο τελος :D).
3.Μην κλαιγεσαι (βασικο :P)
4.Να βγαινεις μονο Κυριακες αφου τελειωσεις τα διαβασματα.(εκμεταλευσου το Σαββατοκυριακο για ολα τα μαθηματα της εβδομαδας)
5.Το σχολειο οσο και αν σου φαινεται παραξενο μπορει να σε βοηθησει αρκετα.Αρκει να εχεις καλους καθηγητες και να μην τους ''παιρνεις με κακο ματι''...

Δεν υπαρχουν μάγια για να αποκτησεις ορεξη:D:D:D....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Όπως το 'πες, δεν τα βλέπεις ενδιαφέροντα. Δεν σου λείπει η εξυπνάδα, αλλά motivation. Αν δεν είσαι motivated, το να ωθήσεις τον εαυτό σου να διαβάσει με το ζόρι, δεν θα βγει πουθενά. Απλώς αποδέξου ότι υπάρχουν κι άλλα πράγματα στη ζωή.


Μήπως τώρα είσαι motivated;

Καλα και εμεις που σπουδαζουμε εκει θα καταληξουμε στο τελος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Ευτηχως δεν εχω φυσικη στο 5ο πεδιο φετος. Τι σχεση ειχε με τα οικονομικα και τους υπολογιστες ουτε η παναγια δεν ξερει. Αυτες οι βιταμινες και αυτα πραγματικα ειναι οτι χειροτερο εχω ακουσει ουτε καν θα αγγιξω τετοια πραγματα. Θα κοιταξω τι μου αρεσει σαν δουλεια και βλεπουμε. Ακομα εχουμε ουυυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω παντως να ξερεις δεν ειχα μεγαλο κινητρο οσο αφορα την σχολη...βαλε τα δυνατα σου και μετα εχεις χρονο για να αποφασησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
δεν χρειαζεται να βρεις κινητρο.Πιστεψε με ετρωγα ολη τη μερα να βλεπω αυτα τα βιντεο με τα motivational messages τελικα διαβαζα εκεινη τη μερα αλλα την επομενη παλι απτην αρχη.Το καλυτερο ειναι να κανεις το διαβασμα συνηθεια,οπως π.χ το βουρτσισμα δοντιων,αν δεν πλυνεις τα δοντια σου για 1-2 μερες λογικα θα νιωθεις καπως ασχημα(το ελπιζω :P).Εγω αυτο εκανα κ με το διαβασμα κ εχω μπει σε μια καλη πορεια.Το κινητρο φευγει απτη μια μερα στην αλλη,ενω η συνηθεια μενει για ολο τον χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Aυτα τα motivational messages :mad::mad: ποσο μου την σπανε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Είμαι η τελευταία που θα σου κάνω υπόδειξη σ'αυτό το θέμα (πάσχω από τρελή αναβλητικότητα) αλλά να θυμάσαι ότι την επιτυχία μόνο με κόπο την κατακτάς. Κανείς δεν θα σου χαριστεί ποτέ. Δούλευε πάντα με βάση τις δυνατότητές σου, απέκτησε σωστό πρόγραμμα & πειθαρχία και θα βρεις το ρυθμό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Number

Νεοφερμένος

Ο Number αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γενικα σπανια ειχα ορεξη να διαβασω . Δεν ειναι οτι ειμαι ηλιθειος η τπτ τετοιο απλα δεν τα βλεπω ενδιαφεροντα τα πιο πολλα. Σαν ανθρωπος ειμαι απαισιοδοξος και τα παραταω πολυ ευκολα σχεδον σε ολους του τομεις της ζωης μου. Αλλα φετος πανελληνιες πρεπει να προσπαθω λιγο να μπω σε καμια καλη σχολη(12000-14000μορια). Ειμαι 5ο πεδιο και εχω αρχισει ηδη να κανω ιδιαιτερα. Μεσα στο μαθημα ομως καποιες φορες αφαιρουμε τελειως ομως για κανα 5λεπτο. Τις ασκησεις που εχω τις κανω σχεδον παντα(αν ειναι λογικες οι ασκησεις) αλλα δεν αφιερώνω και πολυ χρονο βασικα ειμαι της τελευταιας στιγμνης. Εχω μαθημα δευτερα στις 8 το απογευμα ας πουμε. Θα κανω τις ασκησεις στις 6(2 ωρες πριν) ενω ειχα 2 μερες ενδιαμεσα να τις κανω. Εχω πολυ γερες βασεις απο περσι(μαθηματικα δλδ) και πιστευω μπορω να τα καταφερω αν βρω το κουραγιο και διαβασω λιγο παραπανω. Εχετε καμια προταση λοιπον στο τι να κανω?

Πρέπει να βάλεις στόχους, ώστε να κινητοποιηθείς. Βρες ένα πεδίο σπουδών που να σε ενθουσιάζει, και βάλε στόχο να σπουδάσεις κάτι σχετικό με αυτό. Έτσι θα έχεις ένα κίνητρο.

Ακόμη, σκέψου λογικά: θέλεις να περάσεις σε μία σχολή με 12000-14000 μόρια, και 2 από τα μαθήματα που θα δώσεις είναι, όπως είπες και εσύ, εύκολα (ΑΟΘ, ΑΕΠΠ). Άρα, γιατί να μην προσπαθήσεις, αφού δεν είναι και τόόόσο δύσκολο. Αξίζει τον κόπο!

Αρχικά, θέσε μερικούς εύκολους βραχυπρόθεσμους στόχους, π.χ. "αύριο θα κάνω 5 ασκήσεις Μαθηματικών, 3 ασκήσεις ΑΕΠΠ, θα διαβάσω 1 σελίδα ΑΟΘ, και θα ρίξω και μία ματιά στις σημειώσεις για την έκθεση". <----Αυτοί είναι μικροί στόχοι, εύκολο να τους πετύχεις.
Μετά, θέσε όλο και πιο δύσκολους βραχυπρόθεσμους στόχους κάθε εβδομάδα, π.χ. "αύριο θα διαβάσω 7 ασκήσεις μαθηματικών, 5 ασκήσεις ΑΕΠΠ, 1.5 σελίδες ΑΟΘ και θα κάνω και καμιά λεξιλογική άσκηση". <----Αυτοί είναι λίγο πιο δύσκολοι στόχοι.
Σταδιακά, θα διαβάζεις όλο και περισσότερο. ;)

Αμφεταμίνες.

Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ σκέφτηκα και εγώ στην αρχή. :P
Αν διαγνωστεί με ADD, θα του χορηγηθεί μεθυλοφαινυδάτη, και τότε θα έχει όρεξη. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Γενικα σπανια ειχα ορεξη να διαβασω . Δεν ειναι οτι ειμαι ηλιθειος η τπτ τετοιο απλα δεν τα βλεπω ενδιαφεροντα τα πιο πολλα. Σαν ανθρωπος ειμαι απαισιοδοξος και τα παραταω πολυ ευκολα σχεδον σε ολους του τομεις της ζωης μου. Αλλα φετος πανελληνιες πρεπει να προσπαθω λιγο να μπω σε καμια καλη σχολη(12000-14000μορια). Ειμαι 5ο πεδιο και εχω αρχισει ηδη να κανω ιδιαιτερα. Μεσα στο μαθημα ομως καποιες φορες αφαιρουμε τελειως ομως για κανα 5λεπτο. Τις ασκησεις που εχω τις κανω σχεδον παντα(αν ειναι λογικες οι ασκησεις) αλλα δεν αφιερώνω και πολυ χρονο βασικα ειμαι της τελευταιας στιγμνης. Εχω μαθημα δευτερα στις 8 το απογευμα ας πουμε. Θα κανω τις ασκησεις στις 6(2 ωρες πριν) ενω ειχα 2 μερες ενδιαμεσα να τις κανω. Εχω πολυ γερες βασεις απο περσι(μαθηματικα δλδ) και πιστευω μπορω να τα καταφερω αν βρω το κουραγιο και διαβασω λιγο παραπανω. Εχετε καμια προταση λοιπον στο τι να κανω?

μην εχεις στο νου σου οτι πρεπει να βγαλεις 12.000-14.000 γιατι τοτε δεν θα βγαλεις ουτε αυτα.Προσπαθησε για το καλυτερο που μπορεις και ας εχει και η σχολη που θες 10.000 μορια.Ειναι μια χροννια κουραση αλλα αξιζει πολυ για το παρακατω.Θα ασχολεισαι με κατι που γουσταρεις ζησεις την εμπειρια του να εισαι φοιτητης και αλλα πολλα:clapup:
παλεψε το ,αξιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ευτηχως δεν εχω φυσικη στο 5ο πεδιο φετος. Τι σχεση ειχε με τα οικονομικα και τους υπολογιστες ουτε η παναγια δεν ξερει. Αυτες οι βιταμινες και αυτα πραγματικα ειναι οτι χειροτερο εχω ακουσει ουτε καν θα αγγιξω τετοια πραγματα. Θα κοιταξω τι μου αρεσει σαν δουλεια και βλεπουμε. Ακομα εχουμε ουυυ.

Επειδή ήμουν και εγώ 5ο έλα ντε τι σχέση έχει η φυσική με τα οικονομικά.
Αλλά σου λέω επειδή έχεις 4α μαθήματα διαβάσετε όλα μα όλα όμως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top