Συγκέντρωση καθαρών υγρών και στερεών

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Έχω την εξής απορία : αφού η συγκέντρωση εκφράζει τη ποσότητα διαλυμένης ουσίας σε ένα λίτρο ενός διαλύματος, όταν μιλάμε για τη συγκέντρωση του καθαρού νερού (~55.5mol/L) αυτή σε τι αναφέρεται ;
Ομοίως, μιλώντας για στερεές αδιάλυτες ουσίες (στα βιβλία αναφέρει ότι η συγκέντρωση τους είναι σταθερή) πως είναι δυνατόν να μιλάμε για συγκέντρωση ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Έχω την εξής απορία : αφού η συγκέντρωση εκφράζει τη ποσότητα διαλυμένης ουσίας σε ένα λίτρο ενός διαλύματος, όταν μιλάμε για τη συγκέντρωση του καθαρού νερού (~55.5mol/L) αυτή σε τι αναφέρεται ;
Ομοίως, μιλώντας για στερεές αδιάλυτες ουσίες (στα βιβλία αναφέρει ότι η συγκέντρωση τους είναι σταθερή) πως είναι δυνατόν να μιλάμε για συγκέντρωση ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Η πυκνότητα του νερού είναι 1.000 g/L. Άρα ο όγκος του θα είναι 1 L. Το νερό έχει σχετική μοριακή μάζα 18,0153 και επομένως τα mol στα 1000 g θα είναι 1000/18,0153 = 55,5 mol. Έτσι, η συγκέντρωση του νερού σε καθαρό νερό είναι C = 55,5/1 = 55,5 mol/L.
 

AfroChem

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AfroChem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Έχω την εξής απορία : αφού η συγκέντρωση εκφράζει τη ποσότητα διαλυμένης ουσίας σε ένα λίτρο ενός διαλύματος, όταν μιλάμε για τη συγκέντρωση του καθαρού νερού (~55.5mol/L) αυτή σε τι αναφέρεται ;
Ομοίως, μιλώντας για στερεές αδιάλυτες ουσίες (στα βιβλία αναφέρει ότι η συγκέντρωση τους είναι σταθερή) πως είναι δυνατόν να μιλάμε για συγκέντρωση ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αυτά που θα γράψω στα λέω με κάθε επιφύλαξη οπότε άμα κάπου κάνω λάθος και κάποιος γνωρίζει περισσότερα ας με διορθώσειι
Αν κατάλαβα καλά η απορία σου βασίζεται πάνω στον ορισμο της συγκέντρωσης σε σχέση με τις διαλυμένες ουσίες. Όμως, εμεις στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για καθαρά σώματα και όχι για υδατικά διαλύματα για να εχω διαλυμένες ουσίες (δηλαδη διαλύω μια ποσότητα ουσίας σε νερό). Όταν λέω έχω καθαρό νερό εννοώ ότι σε όλη τη μαζα είναι νερό. Δεν έχει να κάνει με διαλυμένη ουσία. Ουσιαστικά η συγκέντρωση του εξαρτάται από την πυκνότητα και τη μοριακή μάζα, τα οποία είναι σταθερά. Άρα όπως πολύ σωστά υπολόγισε παραπάνω η Θεοδώρα η συγκέντρωση του καθαρου νερού είναι σταθερή και ίση με 55,5Μ.
Ομοίως με τα καθαρά υγρα και τα στερεά. Προφανώς θα έχουν συγκέντρωση η οποία όμως εξαρτάται από την πυκνότητα και Μr, για αυτό το βιβλίο γράφει ότι είναι σταθερή. Ελπίζω να βοήθησαα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top