Συγγράμματα

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Τα συγγράμματα σε σχολές του εκπα είναι δωρεάν;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Αν είσαι πρωτοετής φοιτήτρια προπτυχιακού επιπέδου τα δικαιούσαι εφ όσον είναι το πρώτο σου πτυχίο.

Ωστόσο πάντα ο Εύδοξος λειτουργεί με συστήματα ταυτοποιήσεως των βιβλίων. Θέλει προσοχή στις επιλογές μη ζητάνε μετά πίσω βιβλία.
 

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Αν είσαι πρωτοετής φοιτήτρια προπτυχιακού επιπέδου τα δικαιούσαι εφ όσον είναι το πρώτο σου πτυχίο.

Ωστόσο πάντα ο Εύδοξος λειτουργεί με συστήματα ταυτοποιήσεως των βιβλίων. Θέλει προσοχή στις επιλογές μη ζητάνε μετά πίσω βιβλία.
Δηλαδή στα 4 έτη προπτυχιακόυ μου λες
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Εννοώ αν δεν έχεις ήδη πτυχίο άλλης σχολής το δικαιούσαι.
Δε με κατάλαβες
Είσαι πρωτοετής φοιτήτρια η πρώτη σχολή έτσι ουδέν άλλη σχολή δικαιούσε και στα 4 έτη προπτυχιακόυ μου δωρεάν η μόνο 1;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Δε με κατάλαβες
Είσαι πρωτοετής φοιτήτρια η πρώτη σχολή έτσι ουδέν άλλη σχολή δικαιούσε και στα 4 έτη προπτυχιακόυ μου δωρεάν η μόνο 1;
Ναι και στα 4 έτη δικαιούσαι δωρεάν συγγράμματα όχι σε ένα μόνο. Και σε όλα τα μαθήματα δικαιούσαι από ένα.

Αν δεν ίσχυε αυτό τότε για να σπουδάσεις θα έπρεπε να είσαι λεφτάς. Τα ακαδημαϊκά βιβλία είναι ακριβά βιβλία. Στο εμπόριο τα βρίσκεις κατά μέσο όρο πάνω κάτω στα 50 ευρώ Συνεπώς για 5 μαθήματα ένα εξάμηνο θα χρειαζόσουν 250 ευρώ για τα βιβλία, σύνολο περίπου 500 τον χρόνο. Ποιος τα έχει αυτά τα λεφτά;
 

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ναι και στα 4 έτη δικαιούσαι δωρεάν συγγράμματα όχι σε ένα μόνο. Και σε όλα τα μαθήματα δικαιούσαι από ένα.

Αν δεν ίσχυε αυτό τότε για να σπουδάσεις θα έπρεπε να είσαι λεφτάς. Τα ακαδημαϊκά βιβλία είναι ακριβά βιβλία. Στο εμπόριο τα βρίσκεις κατά μέσο όρο πάνω κάτω στα 50 ευρώ Συνεπώς για 5 μαθήματα ένα εξάμηνο θα χρειαζόσουν 250 ευρώ για τα βιβλία, σύνολο περίπου 500 τον χρόνο. Ποιος τα έχει αυτά τα λεφτά;
Σωστά για αυτό ρώτησα επειδή κάποιος είπε ότι τα πληρώνεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ίσως ισχύε στο παρελθόν 1
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Σωστά για αυτό ρώτησα επειδή κάποιος είπε ότι τα πληρώνεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ίσως ισχύε στο παρελθόν 1
ναι ισχυε ,,στα μεσα του προηγούμενο αιωνα.
τοτε επρεπε να αγορασεις το βιβλιο του καθηγητου που ειχε την εδρα..διαφορετικα την ειχες βαμμενη
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ναι ισχυε ,,στα μεσα του προηγούμενο αιωνα.
τοτε επρεπε να αγορασεις το βιβλιο του καθηγητου που ειχε την εδρα..διαφορετικα την ειχες βαμμενη
...και για να είναι σίγουρος ότι το αγόρασες και δεν το δανείστηκες από άλλον, στο τέλος του βιβλίου είχε κάτι πίνακες που έπρεπε να συμπληρώσεις και να τους παραδώσεις, διαφορετικά δεν έδινες εξετάσεις.

1664381128269.png
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
...και για να είναι σίγουρος ότι το αγόρασες και δεν το δανείστηκες από άλλον, στο τέλος του βιβλίου είχε κάτι πίνακες που έπρεπε να συμπληρώσεις και να τους παραδώσεις, διαφορετικά δεν έδινες εξετάσεις.

σοβαρά τώρα?... δεν μπορώ να ξέρω αν με τον Γιάννη μιλάτε σοβαρά ή είναι αστείο..
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Απορια.
Ειμαι πρωτοετης σε λιγες μερες και ηθελα να μαθω ποτε παιρνουμε τα βιβλια και πως κανουμε την αιτηση για να τα παρουμε. Το μονο που γνωριζω ειναι οτι την εγγραφη στα μαθηματα ΜΟΝΟ για το πρωτο εξαμηνο γινονται απο την γραμματεια.
ΑΑΑ και κατι ακομα εστειλα ολα τα χαρτια για την σιτιση, πως θα μαθω αν την δικαιουμαι (που την δικαιουμαι αλλα το εχω απορια).Θα μου δωσουν καποιο χαρτι;
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Απορια.
Ειμαι πρωτοετης σε λιγες μερες και ηθελα να μαθω ποτε παιρνουμε τα βιβλια και πως κανουμε την αιτηση για να τα παρουμε. Το μονο που γνωριζω ειναι οτι την εγγραφη στα μαθηματα ΜΟΝΟ για το πρωτο εξαμηνο γινονται απο την γραμματεια.
ΑΑΑ και κατι ακομα εστειλα ολα τα χαρτια για την σιτιση, πως θα μαθω αν την δικαιουμαι (που την δικαιουμαι αλλα το εχω απορια).Θα μου δωσουν καποιο χαρτι;

Πρέπει να μιλήσεις με καθηγητές.. να σου πουν οι ίδιοι τα βιβλία που θα επιλέξεις με την αίτηση
σου στον Έυδοξο.

και αυτό αν δεν είσαι ήδη στην σχολή την πρώτη περίοδο το βρίσκω λίγο περίπλοκο (ειδικά αν δεν εχεις
βρει ομάδα φοιτητών στα social) πως μπορεί να συνεννοηθεί κανείς με όλους τους καθηγητές.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Οποτε με το που θα ξεκινησουν τα μαθηματα θα πρεπει να ρωτησω
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Οποτε με το που θα ξεκινησουν τα μαθηματα θα πρεπει να ρωτησω

θα πρέπει να ρωτήσεις και να συνεννοηθείς γενικότερα.. γιατί ενδέχεται να έχεις και
σημειώσεις για τα μαθήματα και δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει.. αν όντως στα πανεπιστήμια
με τους καθηγητές υπάρχει μια απόσταση, όπως υποστηρίζουν ορισμένοι..
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
σοβαρά τώρα?... δεν μπορώ να ξέρω αν με τον Γιάννη μιλάτε σοβαρά ή είναι αστείο..
οχι δεν ειναι αστειο ..ετσι γινοταν
μαλιστα στα χρονια του πατερα μου υπηρχε ενας καθηγητης φυσικης ...Ο αλεξοπουλος ( εμπ ή φυσικο εκπα) οπου υποχρεωνε και τα παιδια Γ λυκειου να αγορασουν το βιβλιο του.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οποτε με το που θα ξεκινησουν τα μαθηματα θα πρεπει να ρωτησω
ναι ,,,αλλα θα το πουν προφορικα στο αμφιθεατρο...δεν το αναρτουν εγγραφως για ευνοητους λογους
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
οχι δεν ειναι αστειο ..ετσι γινοταν
μαλιστα στα χρονια του πατερα μου υπηρχε ενας καθηγητης φυσικης ...Ο αλεξοπουλος ( εμπ ή φυσικο εκπα) οπου υποχρεωνε και τα παιδια Γ λυκειου να αγορασουν το βιβλιο του.

μάλιστα... προκειμένου να είμαστε οι απόλυτοι κοινωνοί της επιστήμης του?

teacher-student το another level.. κάτι τέτοια διαβάζω και μετά σταματάω
να απορώ για αρκετά στραβά γύρω..
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
... υπηρχε ενας καθηγητης φυσικης ...Ο αλεξοπουλος ( εμπ ή φυσικο εκπα) οπου υποχρεωνε και τα παιδια Γ λυκειου να αγορασουν το βιβλιο του.
1) Ο Καίσαρ Αλεξόπουλος ήταν καθηγητής Φυσικής στο ΕΚΠΑ πολλά χρόνια (1936 - 1974). Λέγεται ότι πρόσφερε πολλά στη Φυσική στην Ελλάδα. Τα βιβλία του ακόμα αποτελούν σημείο αναφοράς.

2) Στις δεκαετίες 60 και 70, τα σχολικά βιβλία Φυσικής και Χημείας του Λυκείου είχαν απαρχαιωθεί. Έτσι η κυβέρνηση πήρε μια πρωτοποριακή απόφαση. Διάλεξε 3 βιβλία για κάθε μάθημα από το εμπόριο και από αυτά ο καθηγητής θα πρότεινε ένα στους μαθητές. Το βιβλίο του Αλεξόπουλου ήταν ανάμεσά τους και μπορώ να πω ότι ήταν το πιο κατάλληλο από τα άλλα δύο.


1664470083882.png
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,851 μηνύματα.
Μέχρι πότε μπορούμε τα παραλάβουμε τα συγγράμματα;
Γιατί είναι κάποια που δεν τα έχω πάρει ακόμα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top