Στόχος οδοντιατρική ή κτηνιατρική - φροντιστήριο από τη Β' Λυκείου;

magiaantm

Νεοφερμένος

Η magiaantm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ειμαι α λυκειου ομως εχω αποφασισει πως θα επιλεξω το 3ο επιστημονικο πεδιο (υγειας) εχοντας στοχο την οδοντιατρικη ή κτηνιατρικη, δεν εχω κατασταλαξει ακομη. Θεωρειτε απαραιτητο το φροντιστηριο απο την β λυκειου;
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,683 μηνύματα.
Ειμαι α λυκειου ομως εχω αποφασισει πως θα επιλεξω το 3ο επιστημονικο πεδιο (υγειας) εχοντας στοχο την οδοντιατρικη ή κτηνιατρικη, δεν εχω κατασταλαξει ακομη. Θεωρειτε απαραιτητο το φροντιστηριο απο την β λυκειου;
Αν έχεις τη δυνατότητα, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από τη Β'. Θα αρχίσεις να κάνεις και ύλη της Γ' οπότε θα μπεις στο κλίμα της προετοιμασίας για τις Πανελλήνιες νωρίτερα, ενώ παράλληλα θα έχεις μειώσει και λίγο την ύλη που θα πρέπει να βγάλεις κατά τη διάρκεια της Γ' Λυκείου.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Σημαντικό ρόλο διαδραματίζουν και τα εβδομαδιαία διαγωνίσματα του φροντιστηρίου, τα οποία σε εισάγουν στον τρόπο εξέτασης των πανελληνίων(χρόνος, επιτήρηση, δομή θεμάτων)

Προσωπικά, για τους προαναφερθέντες στόχους, θεωρώ απαραίτητη την φροντιστηριακή(εξωσχολική) βοήθεια απο την Β' Λυκείου, διότι είναι αναγκαία η δημιουργία ισχυρών βάσεων στα μαθήματα για την Γ'
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.
Χημεια και φυσικη θα ελεγα... για τα υπολοιπα δεν πιστευω πως ειναι απαραιτητο να αρχισεις φροντ απο β λυκ
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Χημεια και φυσικη θα ελεγα... για τα υπολοιπα δεν πιστευω πως ειναι απαραιτητο να αρχισεις φροντ απο β λυκ
Εδώ πιστεύω αξίζει να γίνει μια αναφορά για την δυσκολία του μαθήματος της Έκθεσης. Δεν είναι λίγοι αυτοί που υποτιμούν το μάθημα αυτό, καθώς το θεωρούν οικείο και γνώριμο κατά την διάρκεια της σχολικής τους σταδιοδρομίας. Ωστόσο, η νέα δομή του μαθήματος με την προσάρτηση της Λογοτεχνίας(Θέματος Γ), καθιστά το μάθημα απο τα δυσκολότερα, ισχυρισμός που αποδεικνύεται και απο τις φετινές επιδόσεις.

Κατά την προσωπική μου γνώμη, όντας μαθητής Λυκείου, θεωρώ πώς είναι απαραίτητη η εξωσχολική βοήθεια και καθοδήγηση στο εν λόγω μάθημα, ιδίως εάν επιδιώκουμε τόσο υψηλούς-βαθμολογικά- στόχους.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.
Εδώ πιστεύω αξίζει να γίνει μια αναφορά για την δυσκολία του μαθήματος της Έκθεσης. Δεν είναι λίγοι αυτοί που υποτιμούν το μάθημα αυτό, καθώς το θεωρούν οικείο και γνώριμο κατά την διάρκεια της σχολικής τους σταδιοδρομίας. Ωστόσο, η νέα δομή του μαθήματος με την προσάρτηση της Λογοτεχνίας(Θέματος Γ), καθιστά το μάθημα απο τα δυσκολότερα, ισχυρισμός που αποδεικνύεται και απο τις φετινές επιδόσεις.

Κατά την προσωπική μου γνώμη, όντας μαθητής Λυκείου, θεωρώ πώς είναι απαραίτητη η εξωσχολική βοήθεια και καθοδήγηση στο εν λόγω μάθημα, ιδίως εάν επιδιώκουμε τόσο υψηλούς-βαθμολογικά- στόχους.
Ναι, εχεις δικιο. Αν κάποιος δεν ξέρει να γράφει καλές εκθέσεις, δεν έχει καλό λεξιλόγιο, δεν ξέρει πως να εκφράζεται σωστά γραπτώς, ας κάνει την προετοιμασία του από την δευτέρα λυκείου. Αλλά δεν χρειάζεται να τρομοκρατήστε τόσο με με την Έκθεση, αν τα πάτε ήδη καλά γιατί να κάνετε επιπλέον φροντιστήριο; Στην Β κάνεις δουλεια και μόνος. Διαβάστε ποιήματα και λογοτεχνικά.
 

magiaantm

Νεοφερμένος

Η magiaantm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εδώ πιστεύω αξίζει να γίνει μια αναφορά για την δυσκολία του μαθήματος της Έκθεσης. Δεν είναι λίγοι αυτοί που υποτιμούν το μάθημα αυτό, καθώς το θεωρούν οικείο και γνώριμο κατά την διάρκεια της σχολικής τους σταδιοδρομίας. Ωστόσο, η νέα δομή του μαθήματος με την προσάρτηση της Λογοτεχνίας(Θέματος Γ), καθιστά το μάθημα απο τα δυσκολότερα, ισχυρισμός που αποδεικνύεται και απο τις φετινές επιδόσεις.

Κατά την προσωπική μου γνώμη, όντας μαθητής Λυκείου, θεωρώ πώς είναι απαραίτητη η εξωσχολική βοήθεια και καθοδήγηση στο εν λόγω μάθημα, ιδίως εάν επιδιώκουμε τόσο υψηλούς-βαθμολογικά- στόχους.ν
Συμφωνω απολυτα! Οι περισσοτεροι το υποτιμουν αλλα τα συμπερασματα διαφερουν. Καθηγητες ολης της χωρας εχουν πει επανειλημμενα πως δυσκολα κανεις ξεπερναει το 16, το οποιο θεωρειται για το συγκεκριμενο μαθημα κατορθωμα.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,683 μηνύματα.
Συμφωνώ κι εγώ με αυτό που λέτε για την έκθεση, το μάθημα της έκθεσης είναι περίεργο στις εξετάσεις. Πρέπει να δουλέψεις με έναν τρόπο για να μπορείς ουσιαστικά να καλύπτεις τα γούστα όλων των βαθμολογητών, ειδικά με τις αποκλίσεις που βλέπουμε κάθε χρόνο στις βαθμολογίες ανάμεσα στους δύο βαθμολογητές στις Πανελλήνιες. Το μάθημα απαιτεί άριστη γνώση της θεωρίας ούτως ώστε να μη χάνονται από εκεί μονάδες.

Με φροντιστήριο ή χωρίς, νομίζω πως πρέπει από τη Β' Λυκείου να γράφεις 1 έκθεση στις 15 μέρες ή στην εβδομάδα (το δεύτερο είναι καλύτερο, αλλά κι εγώ δυσκολεύομαι να το καταφέρω). Το φροντιστήριο σε κάθε περίπτωση θα σε κατευθύνει λίγο καλύτερα σε αυτό, οπότε ιδιαίτερα για στόχους με υψηλές βάσεις θα το συνιστούσα και εγώ κυρίως για μεγαλύτερη ασφάλεια και φυσικά εξάσκηση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top