Στρατός

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια σημαντική απορία. Εχω έναν αδελφό που το 2022 κλείνει τα 16. Έχει επαναλάβει μια ταξη στο νηπιαγωγείο κ ετσι πηγαινει Γ' Γυμνασίου αντί για Α' Λυκείου. Πρέπει να παει φέτος στη στρατολογια(ή όπως αλλιώς λέγεται, δεν θυμάμαι) ;
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Του ήρθε χαρτί;
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Νομίζω πρώτα πρέπει να έρθει χαρτί.
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αλλά θυμάμαι όταν ήμουν Α λυκείου ότι ερχόταν ανακοίνωση τα αγόρια του συγκεριμενου να πάνε. Ο αδελφός μου είναι γεννημένος το 2006.
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Νομίζω πρώτα πρέπει να έρθει χαρτί.
Στο συγκεκριμένο θέμα αν δεν ξέρεις μη μιλάς, αν έρθει χαρτι και δεν έχεις καταθέσει δελτίο απογραφης τρώς 1 μήνα επιπλέον (εξαγοράσιμο)(Σόρρυ αν είμαι λίγο απότομος άλλα κρίμα να φάει κάποιος έξτρα μήνες από λάθος πληροφορίες)

Αλλά θυμάμαι όταν ήμουν Α λυκείου ότι ερχόταν ανακοίνωση τα αγόρια του συγκεριμενου να πάνε. Ο αδελφός μου είναι γεννημένος το 2006.
Φέτος κάνουν του 2004 από οτι λέει στη στρατολόγια άλλα για σίγουρα πάρτους τηλ
Κατάθεση Δελτίου Απογραφής στρατευσίμων κλάσης 2025 (γεννημένοι το έτος 2004) -AA+A
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
@Panos_02 Σε ευχαριστώ πολυ! Είχα διαβάσει και εγώ για προστιμο και ήθελα να σιγουρευτω.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Στο συγκεκριμένο θέμα αν δεν ξέρεις μη μιλάς, αν έρθει χαρτι και δεν έχεις καταθέσει δελτίο απογραφης τρώς 1 μήνα επιπλέον (εξαγοράσιμο)(Σόρρυ αν είμαι λίγο απότομος άλλα κρίμα να φάει κάποιος έξτρα μήνες από λάθος πληροφορίες)


Φέτος κάνουν του 2004 από οτι λέει στη στρατολόγια άλλα για σίγουρα πάρτους τηλ
Κατάθεση Δελτίου Απογραφής στρατευσίμων κλάσης 2025 (γεννημένοι το έτος 2004) -AA+A
Απότομος είσαι ναι,και πολύ μάλιστα αλλά θα το παραλείψω.Στον αδελφό μου ήρθε χαρτί στο σπίτι όταν πήγε 17 χρονών και πήγε μετά στρατολογία.Δε ξέρω γιατί,μη με ρωτάς,ίσως έχει αλλάξει από τότε,όλα είναι ρευστά εξάλλου.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,528 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια σημαντική απορία. Εχω έναν αδελφό που το 2022 κλείνει τα 16. Έχει επαναλάβει μια ταξη στο νηπιαγωγείο κ ετσι πηγαινει Γ' Γυμνασίου αντί για Α' Λυκείου. Πρέπει να παει φέτος στη στρατολογια(ή όπως αλλιώς λέγεται, δεν θυμάμαι) ;
αυτο ειναι μια διαδικασια που την εχει αναλαβει το λυκειο.
στην Γ λυκειου στελνουν τα παιδια στην στρατολογια να απογραφουν και να φερουν μια βεβαιωση πισω στο λυκειο.
για να απογραφεις στην στρατολογια θελει να εχεις και ΑΦΜ.
αν ο αδελφος σου εχει χασει χρονο ,να εχει τον νου του να παει μαζι με τα παιδια της Γ λυκειου.
Η διαδικασια αυτη γινεται κατα φεβρουαριο μαρτιο.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Την χρονιά που θα κλείσει τα 18 (κανονικά πας κάπου Φλεβάρη-Μάρτη στη Γ' Λυκείου) πηγαίνεις στην αρμόδια στρατολογία ή ΚΕΠ να απογραφείς. ΔΕΝ σου στέλνουν χαρτί στο σπίτι για την απογραφή. Τα σχολεία ενημερώνουν τους μαθητές της Γ' Λυκείου, όχι γιατί είναι αρμόδια, αλλά για διευκόλυνση των παιδιών. Εάν δεν απογραφείς όπως πρέπει, έχεις 1 μήνα φυλακή, εξαγοράσιμο με 90 ευρώ.

Πρακτικά, τη χρονιά που ο αδερφός σου θα έπρεπε να παρακολουθεί Γ' Λυκείου, οφείλει να απογραφεί. Το καλύτερο που μπορεί να κάνει, είναι να επικοινωνήσει με το αρμόδιο γραφείο στρατολογίας, για περισσότερες πληροφορίες. Σε θέματα ενημέρωσης από δημόσιες υπηρεσίες, έχω διαπιστώσει ότι οι στρατολογίες είναι από τις πλέον εξυπηρετικές.

Επίσης, λόγω covid, έχουν σταματήσει να στέλνουν χαρτί για κατάταξη στο σπίτι. Οφείλεις να το παραλάβεις μόνο σου, ηλεκτρονικά, μέσω της e-στρατολογίας. Και εικάζω ότι η διαδικασία αυτή ήρθε για να μείνει.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,564 μηνύματα.
Εγώ πάντως θυμάμαι ότι στην Α' Λυκείου την άνοιξη είχε χρειαστεί να πάει ο μπαμπάς μου στον Δήμο να συμπληρώσει κάτι σχετικό. Δε θυμάμαι λεπτομέρειες όμως.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top