Στρατός vs Αστυνομία

Στρατός ή Αστυνομία?
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 27)

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ρε φιλε σορρυ κιολασ αλλα με τσαντιζεισ πολυ τωρα... εχεισ παει στην κερατεα και ξερεισ τι γινετε ? (στο λεω επειδη εχω πολυ καλο φιλο που εχει εξοχικο εκει.. κ εμεναν ο παπουσ του και η γιαγια του και αναγκαστηκαν να φυγουν ..) ΟΛΟΙ οι δημοτεσ κερατεασ ειναι στον δρομο καθε μερα! ολοι ειναι ΑΠΛΟΙ πολιτεσ... που κανεναν δεν πειραζαν μεχρι που τουσ πειραξαν οι μπατσοι. κανενασ αλλοσ δεν εχει παει ωσ δυναμεισ ενισχυσεισ η μπαχαλακιδεσ που πανε και παιζουν εαν εννοεισ αυτο... για αυτο αν δεν ξερεισ καλυτερα μην μιλασ... οτι λεει η τηλεοραση το πιστευουμε ρε πουστη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ρε Μανώλη,χέσε μας.Βαρέλια του τα 'χεις κάνει του παιδιού.Αυτός εκεί γουστάρει να πάει,δε σε ρώτησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Μανωλη μπορει να συμφωνω μαζι σου σε αρκετα απο αυτα που λες αλλα:

1)δεν ειναι ολοι οι αστυνομικοι μπατσοι

2)Χωρις αστυνομια και χωρις στρατο η χωρα δεν μπορει!

3)δεν μπορεις να κατακρινεις καποιον επειδη κανει αυτο που θελει

4)οπως αναφερθηκε πιο πριν το τοπικ αυτο ειναι ασχετο με αυτα που λες(μαλλον το αντιστροφο:P)

5)ολα αυτα που λες ειναι δικη σου αποψη ή στα εχουν ποτισει στο μυαλλο???


φιλικα παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
ρε φιλε σορρυ κιολασ αλλα με τσαντιζεισ πολυ τωρα... εχεισ παει στην κερατεα και ξερεισ τι γινετε ? (στο λεω επειδη εχω πολυ καλο φιλο που εχει εξοχικο εκει.. κ εμεναν ο παπουσ του και η γιαγια του και αναγκαστηκαν να φυγουν ..) ΟΛΟΙ οι δημοτεσ κερατεασ ειναι στον δρομο καθε μερα! ολοι ειναι ΑΠΛΟΙ πολιτεσ... που κανεναν δεν πειραζαν μεχρι που τουσ πειραξαν οι μπατσοι. κανενασ αλλοσ δεν εχει παει ωσ δυναμεισ ενισχυσεισ η μπαχαλακιδεσ που πανε και παιζουν εαν εννοεισ αυτο... για αυτο αν δεν ξερεισ καλυτερα μην μιλασ... οτι λεει η τηλεοραση το πιστευουμε ρε πουστη μου!


Ότι και να είναι όποιος πετάει μολότοφ πρέπει να συλλαμβάνεται και η αστυνομία πρέπει να τον συλλαμβάνει εκτός αν είναι δικό της κόλπο για να σπάσει κάποια πορεία.

O απλός λαός δεν πετάει μολότοφ. Η κερατέα πόσο πληθυσμό εχεί (νομίζω πάνω από 20.000) στους δρόμους ούτε 1000 δεν ήταν. Οι περισσότεροι σαφώς και είναι αντίθετοι στο Χυτά αλλά πολλοί λίγοι από αυτούς είναι στους δρόμους.

Σαφώς είμαι υπέρ των κατοίκων της Κερατέας και σε εμένα αν φτιάχνανε χυτά εκεί που μένω δεν θα μου άρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ρε μανωλης109 εντάξει έχεις τις απόψεις σου, αλλα το να τις γράψεις ειδικά εδώ δηλαδή τί πετυχαίνεις;
να μας ανοίξεις τα μάτια; να μας μεταδώσεις την σοφία σου; εντάξει εσύ είσαι ο cool που δέν θα πάρει ποτέ εντολές απο κανέναν.
οταν βγείς στην αγορά εργασίας και θα νιώσεις τι θα πεί αφεντικό θα καταλάβεις τί σημαίνει να κάνεις πράγματα που δέν θέλεις.

αν συγκρίνουμε έναν γαλωνά του στρατού-αστυνομίας με ένα αφεντικό στην αγορά εργασίας, ο γαλωνάς είναι πολύ πιο soft. άλλωστε δέν μπορεί να σε απολύσει(εκτός να γίνει χοντρή μ..κια) παρα μόνο να στην πεί.
ειδικά στην αστυνομία η σχέσεις εξουσίας είναι πιο χαλαρές. ο γαλωνάς θεωρείται συνάδερφος και έτσι αποκαλεί ακόμα και τον τελευταίο στην ιεραρχία σε αντίθεση με τον στρατό.

στον ιδιωτικό τομέα ή σε μία επιχείρηση ποιος εργάτης θεωρεί το αφεντικό συνάδερφο; αυτό λέει πολλά για το κλίμα εντός των σωμάτων ασφαλείας.

Τα αφεντικά στα οποία αναφέρεσαι είναι τα δημοκρατικά εκλεγμένα αφεντικά του λαού.ως ένστολοι δέν θα κρίνουμε εμείς το άν είναι σωστά στη δουλειά τους ούτε θα κρίνουμε το ίδιο το σύστημα, αυτό θα το κάνουν οι πολίτες. ομως η δημοκρατία για να λειτουργήσει πρέπει να υπάρχουν κάποιοι κανόνες και κάποια όρια.
δέν μπορεί κάθε μιά ομάδα να θέλει να εισβάλει στην βουλή, να καταλαμβάνει δημόσια κτίρια, ή να παρεμποδίζει μια δημοκρατική λειτουργία άν με καταλαβαίνεις..
αυτά αφορόυν τα ΜΑΤ στα οποία προφανώς αναφέρεσαι. οι ματατζήδες συνολικά είναι μόνο 3000
οι υπόλοιποι 57,000 είναι στην δίωξη ναρκωτικών, τροχαία, ηλεκτρονικό έγκλημα, διαβατήρια, αμεση δράση, δι.ασ και άλλες υπηρεσίες που καμοία σχέση δέν έχουν με πολιτική καταλήψεις και διαδηλώσεις, αλλα δουλειά τους είναι το έγκλημα και ο κοκ. για σένα όμως όλοι υπηρετούν τα αόρατα αφεντικά, και τις σκοτεινές δυνάμεις της δεξιάς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Alejandro Papas ειναι καθαρα δικη μου αποψη και μαλιστα πριν 2 χρονια περιπου πιστευα και εγω περιπου ολα αυτα που λετε εσεισ μεχρι που εξαιτιασ μερικων σκηνικων (αρκετων) εγινα τοσο καθετοσ... δεν τιθεται θεμα πολιτικησ αποψησ πραγματικα!

gaspar δεν προσπαθω να το παιξω κατι απλα προσπαθω με τον δικο μου κατα πασα πιθανοτητα λαθοσ τροπο να προτρεψω εναν συνανθρωπο μου να μην κανει αυτο το επαγγελμα,γιατι μπορει τωρα να ειναι μια χαρα ανθρωποσ αλλα σιγουρα μεσα απο το πλυσιμο εγκεφαλου που τουσ κανουν θα διαβρωθει εστω και λιγο (νομιζω πωσ σ αυτο συμφωνουμε ολοι) καλα σε αυτη την συγκριση σου με τα αφεντικα και τουσ πιο υψηλοβαθμουσ δεν θα συμφωνησω καθολου γιατι εκει αμα γουσταρεισ σηκωνεσαι και φευγεισ.. και αλλωστε γιατι πρεπει στανταρ να δουλεψεισ σε καποιον εσυ δεν παιζει να εχεισ την δικη σου επιχειρηση δηλαδη? υποχρεωτικα ολοι θα εχουν αφεντικα?
ρε φιλε δηλαδη δεν σου φαινεται πραγματικα πολυ περιεργο που αυτοι οι ανθρωποι δεν διεκδικουν ποτε τα δικαιωματα τουσ ? αυτοι δηλαδη γιατι δεν διαμαρτυρονται? σε αυτουσ δεν κοβοννται οι μισθοι ?για αυτο τουσ θεωρω ζωα... επειδη δεν διεκδικουν και πανε και κοντρα σε αυτουσ που διεκδικουν!
οσο για αυτο που λεσ περι σκοτεινεσ δυναμεισ τησ δεξιασ νομιζω πωσ ειναι τελιωσ ακυρο γιατι δεν μιλησα ουτε για δεξια ουτε για αριστερα. γενικα δεν εμπλεξα καμια πολιτικη αποψη... ουτε το οτι ειμαι εναντια τησ ελληνικησ αστυνομιασ δειχνει καποια πολιτικη αποψη.. αλλα δυστιχωσ τα ΜΜΕ μασ εχουν κανει σχεδον ολουσ να τα ταυτιζουμε αυτα τα 2 κατι που πραγματικα ΔΕΝ ισχυει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top