Στρατός και σπουδές

argy02

Νεοφερμένος

Ο argy02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα βοήθεια στο πρόβλημα μου. Σπουδάζω Κοζάνη. Θέλω να αφήσω τη σχολή και να ασχοληθώ με κάτι άλλο αφού πρώτα διακόψω την αναβολή και πάω φανταρος. Το πρόβλημα: αυτή τη χρονιά δίνει η αδελφή μου και θέλω να έχει δυνατότητα μετεγγραφής καθότι εγώ φοιτητής σε άλλη πόλη. Αν διακόψω την αναβολή όμως ( είδα ότι χρειάζεται και βεβαίωση σπουδών από τη σχολή) θα χάσω τη φοιτητική ιδιότητα και δεν θα μπορεί να το χρησιμοποιήσει η αδελφή μου????
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,596 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα βοήθεια στο πρόβλημα μου. Σπουδάζω Κοζάνη. Θέλω να αφήσω τη σχολή και να ασχοληθώ με κάτι άλλο αφού πρώτα διακόψω την αναβολή και πάω φανταρος. Το πρόβλημα: αυτή τη χρονιά δίνει η αδελφή μου και θέλω να έχει δυνατότητα μετεγγραφής καθότι εγώ φοιτητής σε άλλη πόλη. Αν διακόψω την αναβολή όμως ( είδα ότι χρειάζεται και βεβαίωση σπουδών από τη σχολή) θα χάσω τη φοιτητική ιδιότητα και δεν θα μπορεί να το χρησιμοποιήσει η αδελφή μου????
Οχι δεν μπορεις να τοκανεις...αν θες να βοηθησεις την αδελφη σου σε μετεγραφη με την κατηγορια αδελφια θα πρεπει μεχρι αυτη να παρει κωδικους απο την νεα σχολη να εισαι υποδειγμα φοιτητη.
Δηλαδη περιπου μεχρι ιανουαριο 2025.

Οταν λεμε υποδειγμα φοιτητη σημαινει να δηλωνεις κανονικα τα μαθηματα ασχετα αν πατας.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα βοήθεια στο πρόβλημα μου. Σπουδάζω Κοζάνη. Θέλω να αφήσω τη σχολή και να ασχοληθώ με κάτι άλλο αφού πρώτα διακόψω την αναβολή και πάω φανταρος. Το πρόβλημα: αυτή τη χρονιά δίνει η αδελφή μου και θέλω να έχει δυνατότητα μετεγγραφής καθότι εγώ φοιτητής σε άλλη πόλη. Αν διακόψω την αναβολή όμως ( είδα ότι χρειάζεται και βεβαίωση σπουδών από τη σχολή) θα χάσω τη φοιτητική ιδιότητα και δεν θα μπορεί να το χρησιμοποιήσει η αδελφή μου????
Πηγαίνεις φαντάρος, δηλώνεις κανονικά μαθήματα, κρατάς πάσο και θα φαίνεσαι σαν κανονικός φοιτητής.

Είναι εφικτό.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 539 μηνύματα.
Πηγαίνεις φαντάρος, δηλώνεις κανονικά μαθήματα, κρατάς πάσο και θα φαίνεσαι σαν κανονικός φοιτητής.

Είναι εφικτό.
Και θα δικαιούται και άδειες για συμμετοχή στις εξετάσεις. Ξέρω άτομα στο πτυχίο που το έχουν κάνει αλλά δεν είμαι σίγουρη για τη διαδικασία. Λογικά κόβει αναβολή αλλά δεν αναστέλλει τη φοίτηση του
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Και θα δικαιούται και άδειες για συμμετοχή στις εξετάσεις. Ξέρω άτομα στο πτυχίο που το έχουν κάνει αλλά δεν είμαι σίγουρη για τη διαδικασία. Λογικά κόβει αναβολή αλλά δεν αναστέλλει τη φοίτηση του
Απλώς υπάρχει το ενδεχόμενο να "φάει" ένα μήνα παραπάνω θητεία διότι, κόβοντας την αναβολή, δεν θα έχει εκπληρώσει την πρωταρχική υποχρέωση χορήγησής της που είναι η λήψη πτυχίου. Βέβαια ο μήνας αυτός εξαγοράζεται με 90€, οπότε πρακτικά δεν έχει να χάσει κάτι να το κάνει έτσι.
 
Top