Στρατιωτική Ιατρική

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Για την κατανομή το σύστημα είναι περίπλοκο. Θα δείξω ενα παράδειγμα. Π.χ. είναι 100 γιατροί έτοιμοι να αποφοιτήσουν και χρειάζονται 60 στο στρατό, 30 στην Αεροπορία και 10 στο Ναυτικό. Εσύ δηλώνεις και τους τρεις κλάδους με σειρά προτεραιότητας, π.χ. 1. Πολ. Ναυτικό 2. Πολ. Αεροπορία 3. Στρατός Ξηράς. Σε κάθε ομάδα υπάρχουν 6 θέσεις στο Στρατό, 3 στην αεροπορία και 1 στο ναυτικό. Ο πρώτος κάθε ομάδας στη βαθμολογία διαλέγει τι θέλει π.χ. Ναυτικό. Ο δεύτερος, αν είχε και αυτός πρώτο το Ναυτικό πάει τελευταίος και θα επιλέξει από ότι απομείνει, αν δηλαδή υπάρξουν τρεις που να έχουν βάλει πρώτη την Αεροπορία, ο φίλος μας θα πάει Στρατό ξηράς.
Δεν ξέρω αν είναι έτσι τα πράγματα,μπορώ αν ρωτήσω αλλά θα αργήσω να σου απαντήσω δηλαδή θα περιμένεις από βδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Εγώ θέλω να μάθω τι γίνεται με την Αστυνομία. Με έχουν ψιλομπερδέψει όσα έχω διαβάσει ή ακούσει από εδώ και από εκεί σχετικά. Τελικά οι απόφοιτοι της ΣΣΑΣ εισάγονται ή όχι στην Αστυνομία και αν ναι, πώς; Με ποια κριτήρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katrinamenmyself

Νεοφερμένος

Η katrinamenmyself αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!! ΜΕ ΛΕΝΕ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΕΙΜΑΙ 14 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΑΠΟ 4 ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΝΑ ΓΙΝΩ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗ ΣΣΑΣ:jumpy: ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙ Σ ΑΥΤΗΝ Τ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ/
1)ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΩΝ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΩΑΡΟΣ-ΥΨΟΣ
2)ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΑΙΡΝΑΣ ΣΤΙΣ Ε3ΕΤΑΣΕΙΣ
3) ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ- ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΓΓΑΡΙΕΣ
4)Α3ΙΖΕΙ ΣΑΝ ΣΧΟΛΗ ΑΜΑ ΑΓΑΠΑΣ ΤΗΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗ ΠΟΛΥ?
ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΘ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ. ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ ΛΙΓΑΚΙ. ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΘ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙ Σ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΤΑ 3ΕΡΕΙ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ\
Α ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΕ ΚΑΤΑΤΑΣΟΥΝ ΣΤΟ ΠΕΖΙΚΟ-ΝΑΥΤΙΚΟ-ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟ
ΕΓΩ ΑΣ ΠΟΘΜΕ ΤΗΕΛΩ ΣΤΡΑΤΟ 3ΗΡΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΠΤ ΝΑΥΤΙΚΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΜΕ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΝΑΥΤΙΚΟ?????
ΚΑΤΕΡΙΝΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

doctorD

Νεοφερμένος

Ο doctorD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σου Κατερινα.Τα ορια στο υψος ειναι πανω απο 1.65 για κοριτσια(απο περυσι μπηκε παλια δεν υπηρχε) και ο δεικτης μαζας μεταξυ 20 και 25.και αυτο απο περυσι μπηκε.Τα ορια στα αθληματα μπες στο σαιτ της ΣΣΑΣ τα λεει αναλυτικα αν και να ξερεις οτι δεν ειναι τπτ το τρομερο,μπορεις ανετα να τα περασεις.
Το δευτερο ερωτημα σου δεν το καταλαβα.
Οσο για την κατασταση μεσα στο στρατοπεδο,η ΣΣΑΣ δεν ειναι ο ορισμος της στρατιωτικης σχολης.Τα πραγματα ειναι αρκετα χαλαρα.Αν εξαιρεσεις την βασικη εκπαιδευση που ακομη και αυτη σε σχεση με αλλες σχολες δεν ειναι τιποτα μετα τα πραγματα ειναι αρκετα ευκολα.Η σχεση σου με τον στρατο θα περιοριζεται σε λιγες υπηρεσιες τον μηνα και τις πρωινες-βραδινες αναφορες.Οι οδοντιατροι λογω μαθηματων εχουν και αρκετα μεγαλα υπηρεσιακα σημειωματα απο το πρωτο κιολας ετος...Αρα θα λειπεις πολλη ωρα απο το στρατοπεδο.
Για τους οδοντιατρους για να τους καταταξουν στα σωματα,κανετε στο πρωτο ετος μια δηλωση για το που θελετε,θα υπαρχουν 1-2 θεσεις για το ναυτικο που ετσι και αλλιως καποιοι θα τις ζητησουν.Εσυ αφου θες στρατο ξηρας θα παρεις στρατο ξηρας δεν υπαρχει κινδυνος να πας ναυτικο.
Παντως γενικα να ξερεις οτι η οδοντιατρικη ειναι μια πολυ δυσκολη σχολη,ανεξαρτητα του αν ειναι ΣΣΑΣ η οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katrinamenmyself

Νεοφερμένος

Η katrinamenmyself αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ευχαριστω παρα πολυ ρε doctorD .με βοηθησαν παρα πολυ οι πληροφοριες που μου εδωσες,οσο για την 2 ερωτηση εννοω πως ειναι η κατασταση και τι σε ρωτανε για να περασεις τις υπολοιπες εξετασεις εκτος αθληματων(υγειονομικες,ψυχολογικες,δεν ξερω ακριβως)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρηστος_

Νεοφερμένος

Ο Χρηστος_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ξερετε εαν φετος θα ανοιξει καινουργιο τμημα στην ΣΣΑΣ πληροφορικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Μια στρατιωτική οδοντίατρος που πήρε μετάθεση για Σομαλία( σε καράβι έμενε, είναι στο πολεμικό ναυτικό)- κάθισε 3 μήνες- μου είπε ότι οι αποδοχές δεν ήταν πολύ αυξημένες για το συγκεκριμένο διάστημα.

Μου είπε ακόμα ότι κανείς δεν επιλέγει το σώμα στο οποίο θα τοποθετηθεί, παρά μόνο ο πρώτος των γιατρών, όχι των οδοντιάτρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Παιδιά από μέσα σας μιλάω.
1. Ακούγονται πολλά για καινούρια τμήματα (γεωγραφικό) αλλά όχι για πληροφορικό. Τα σώματα αυτά συνήθως επανδρώνονται από φαντάρους.
2. Στο εξωτερικό και σε επικίνδυνες ζώνες δεν σε στέλνουν υποχρεωτικά. Παίρνουν μόνο εθελοντές, ή τουλάχιστον αυτό μου έχει πει ο δευτεροετής μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Είναι λάθος αυτό που λες για το εξωτερικό. Η κοπέλα με την οποία μίλησα μου είπε ότι ανά πάσα στιγμή μπορούν να τη στείλουν με μετάθεση έξω, όπου υπάρχει στρατός, το αντίστοιχο σώμα. Θεωρεί, μάλιστα, ότι δεν παίζει κανένα ρόλο το γεγονός ότι ήδη έχει πάει μία φορά, έτσι ώστε να μην την ξαναστείλουν. Εθελόντρια δεν ήταν. Ο εφιάλτης τους είναι το Αφγανιστάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agrotismonos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σκύδρα (Πέλλα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή είδα ότι πολλά άτομα ρώτησαν και για άλλες σχολές εκτός Ιατρικό ΣΣΑΣ, θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω για φαρμακευτικό ΣΣΑΣ.
Ο φαρμακοποιός περνάει πολλή ώρα στο στρατόπεδο ή απλώς είναι στο νοσοκομείο;
Μετά από πόσο διάστημα μπορεί να ανοίξει φαρμακείο δικό του;
Οι φοιτητές της φαρμακευτικής ΣΣΑΣ είναι λιγότερο ζωηροί; Γίνεται μάθημα;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Λοιπόν.
1. Ο φαρμακοποιός, όπως και όλοι οι Υγειονομικοί, θα κάνουν ένα διάστημα σε μονάδα (ίσως μεγάλο) και έπειτα θα μετατεθουν σε νοσοκομείο στρατιωτικό.
2. Μπορείς να ασχοληθείς με οτιδήποτε στον ιδιωτικό τομέα 15 χρόνια μετά την αποφοίτησή σου (5 χρόνια στη σχολή + 15 υποχρεωτική παραμονή στο στράτευμα=38 χρονών μπορείς να αποστρατευθείς και να κάνεις ότι θες.) Πάντως αν δεν αποστρατευθείς τότε δεν μπορείς ακόμα να ανοίξεις φαρμακείο. Εσύ μπορεί να θες να γίνεις υποστράτηγος, οπότε θα αργήσεις πολύ να ανοίξεις φαρμακείο :)
3. Δεν θα δεις και πολλούς να πατάνε στο μάθημα, εκτός από τα εργαστήρια, γιατί συνήθως πάνε σπίτια τους να κοιμηθούν. Κατά τα άλλα είναι το ίδιο με τους υπόλοιπους: υπάρχουν αυτοί που διψούν για μάθηση και υπάρχουν και αυτοί που βαριούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agrotismonos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σκύδρα (Πέλλα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ευχαριστώ!
Το πότε μπορείς να ανοίξεις φαρμακείο το ρώτησα από περιέργεια μόνο. Άλλωστε ο μισθός του στρατού είναι υπεραρκετός. :no1:
Δεν καταλαβαίνω όμως πώς γίνεται μαθητές που κατάφεραν να βγάλουν τόσο ψηλό βαθμό να βαριούνται το μάθημα. Μακάρι να καταφέρω να βγάλω κι εγώ το βαθμό αυτό και όσο για το κλίμα του στρατού κανένα πρόβλημα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panos20

Νεοφερμένος

Ο Panos20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδες εχω δει κατι απαντησεις στο φορουμ και εχω φριξει!!Η ημιμαθεια χειροτερη της αμαθειας...Ειμαι 2ετης στο Ιατρικο ΣΣΑΣ και δεν το εχω μετανιωσει στιγμη.Οποιος μπορεσει και ειναι ικανος ας μν το σκεφτει.Για μενα ειναι η ιδανικη επιλογη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agrotismonos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σκύδρα (Πέλλα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Συμφωνώ με σένα. Και για μένα είναι η ιδανική επιλογή. Απλώς κι εγώ παραξενεύτηκα με αυτά που διάβασα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna.lala

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
είναι δλδ καλυτερα από την ιατρική α8ήνας????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agrotismonos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σκύδρα (Πέλλα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δεν είμαι φοιτητής αλλά μπορώ να σου πω ότι όλες αυτές οι σχολές είναι ωραίες. Το ποια θα διαλέξει ο καθένας είναι δική του υπόθεση. Για παράδειγμα, υπάρχουν πολλοί που λένε ότι δεν αντέχουν την πίεση του στρατού και άλλοι (σαν εμένα) που εύχονται να γράψουν όσο περισσότερο γίνεται για να μπουν σ΄αυτόν. Η κάθε σχολή έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά της (έχουν ειπωθεί παραπάνω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Το μάθημα απλά δεν αξίζει. Δεν είναι "προσόν" του ΣΣΑΣίτη να μην πατάει στο μάθημα, ίσα ίσα στα αμφιθέατρα οι στρατιωτικοί είναι περισσότεροι από τους πολίτες (στην Ιατρική΄τουλάχιστον). Απλά οι καθηγητές δεν κάνουν καλό μάθημα, οπότε καλύτερα να κάτσεις σπίτι και να διαβάσεις παρά να πας εκεί.
Και, κακά τα ψέματα, δεν υπάρχει τόση πίεση. Η προσαρμογή είναι το παν. Και είναι εύκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agrotismonos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σκύδρα (Πέλλα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Συμφωνώ και ελπίζω να τα πούμε του χρόνου εκεί!:read::niki:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna.lala

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μακάρι παιδιά..Άντε καλή μας επιτυχία!!!!
:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DN8

Νεοφερμένος

Ο DN8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
τα αθληματα μοριοδοτουνται?(ας απαντησει οποιος ξερει σιγουρα καλυτερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top