Στρατιωτική Ιατρική προς Πολιτική Ιατρική

animporos

Νεοφερμένος

Ο animporos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εαν περασω στρατιωτικη ιατρικη και μετεπειτα μετανιωσω για την αποφαση μου σχετικα με το στρατο, τοτε μπορω να συνεχισω στην πολιτικη ιατρικη?? Αν ναι, τοτε συνεχιζω τις σπουδες μου σε οποια πολη θελω?? Και ποιες θα ναι οι "κυρωσεις"...?? παρακαλω οποιος γνωριζει ή εχει ζησει παρομοια κατασταση πανω στο θεμα αυτο ας μου απαντησει... thnx!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Μπορείς να φύγεις από το στρατό αλλά θα συνεχίσεις τις σπουδές στη Θεσσαλονίκη , γιατί εκεί είχες περάσει αρχικά ως Σασίτης. Κυρώσεις δεν υπάρχουν νομικές αλλά οικονομικές.
Επίλεξε τη στρατιωτική ιατρική γιατί η αποκάτάσταση θα είναι σίγουρη. Μπορείς να έχεις και ιδιωτικό ιατρείο, κάτι που δεν ισχύει αν διοριστείς στο ΕΣΥ ως πολιτικός γιατρός. Εγώ είχα συνάδελφους σασίτες,΄και είναι αλήθεια οτι κουράζονταν τα παιδιά και κοιμόντουσαν μέσα στο αμφιθέατρο. Αλλά η ιατρική μαστίζεται από ανεργία. Η στρατιωτική ιατρική δίνει σίγουρη αποκατάσταση + ιατρείο. Τα πράγματα έχουν αλλάξει, ο στρατός δεν είναι τόσο άσχημος όσο παλιότερα. Σκέψου το, από τη στιγμή που όταν βγεις πολίτης γιατρός , αν μείνεις Αθήνα ή ΄θεσσαλονίκη, το μέλλον σου θα είναι αβέβαιο. Υπάρχει ανεργία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

animporos

Νεοφερμένος

Ο animporos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Να ρωτησω και κατι αλλο τωρα (επειδη ειμαι σε ειδικη κατηγορια στις στρατιωτικες σχολες)... Εστω οτι το ιατρικο ΣΣΑΣ (η ειδικη κατηγορια παντα...) πεφτει φετος στα 18600 (απο 18800 που ηταν περσι). Κ εγω με τα 18660 μορια που εβγαλα στο 3ο πεδιο περναω. Στη συνεχεια θα μπορεσω να φυγω και να συνεχισω στην πολιτικη ιατρικη παρα το γεγονος οτι τα μορια μου δε φτανουν?????? -με δεδομενο βεβαια οτι ακομα και η χαμηλοτερη ιατρικη (θρακης) θα ειναι στα 18700-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Μόλις ρώτησα ένα συνάδελφό μου στρατιωτικό οδοντίατρο:
-Μπορείς να φύγεις, νομίζω, μέχρι το 2ο έτος, όχι πιο μετά.
-Καταβάλλεις αποζημίωση για το διάστημα που ήσουν στη ΣΣΑΣ, δεν ξερω με ποια αναλογία.
-Αν τα μόρια σου είναι λιγότερα από της πολιτικής ιατρικής δεν μπορείς να μεταταχθείς σε αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

animporos

Νεοφερμένος

Ο animporos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
thnx alessandra για τις πληροφοριες...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΙΚΑΚΙ36421

Νεοφερμένος

Η Βίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Συγγνώμη παιδιά επειδή δεν έβρισκα πουθενά αλλού να ρωτήσω κάτι για ΣΣΑΣ δεν ξέρω άμα μπορείτε να με βοηθήσετε εσείς.Ξέρετε μήπως αν για όλες τις σχολές ΣΣΑΣ ακόμη και κτηνιατρικό και οικονομικό μετράει το ύψος που έχει ένα άτομο;;;Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nightwish 4 ever

Νεοφερμένος

Η Nightwish 4 ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Συγγνώμη παιδιά επειδή δεν έβρισκα πουθενά αλλού να ρωτήσω κάτι για ΣΣΑΣ δεν ξέρω άμα μπορείτε να με βοηθήσετε εσείς.Ξέρετε μήπως αν για όλες τις σχολές ΣΣΑΣ ακόμη και κτηνιατρικό και οικονομικό μετράει το ύψος που έχει ένα άτομο;;;Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
Νομιζω πως ναι. Μια συμμαθητρια μου ενδιαφερεται για στρατιωτικη ψυχολογια και απο οτι μου ειπε δεν γινεται τελικα να περασει εκει καθως δεν ειναι αρκετα ψηλη. Αναζητησε παντως και περισσοτερες πληροφοριες...μη σε παρω στο λαιμο μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

animporos

Νεοφερμένος

Ο animporos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
νομιζω ισχυει για ολες τις ΣΣΑΣ 1.70 για αγορια και 1.65 για κοριτσια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΙΚΑΚΙ36421

Νεοφερμένος

Η Βίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Τελικά βρήκα πως δεν μετράει το ύψος για τις σχολές ΣΣΑΣ.Σ'αυτή τη σελίδα το λέει:https://www.ssas.gr/Files/EDYETHA2009.pdf (σελίδα Γ-1-4)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia90

Νεοφερμένος

Η αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κίσσαμος (Χανιά). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
κανεις λαθος μετραει!!!στις προκαταρκτικες εξετασεις σας μετρανε και μετα κοβουν οσους δεν ειναι στο οριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Βέβαια μετράει το ύψος όπως και ο #@$% ο ΔΜΣ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΙΚΑΚΙ36421

Νεοφερμένος

Η Βίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Τελικά βρήκα πως δεν μετράει το ύψος για τις σχολές ΣΣΑΣ.Σ'αυτή τη σελίδα το λέει:https://www.ssas.gr/Files/EDYETHA2009.pdf (σελίδα Γ-1-4)
Τελικά έκανα λάθος!Στις σχολές ΑΣΕΙ περιλαμΒάνονται και οι σχολές ΣΣΑΣ οπότε μετράει το ύψος και στις σχολές ΣΣΑΣ.Συγγνώμη γιατί κάποιος με ενημέρωσε λάθως!!!!!:mad::mad::xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Δηλαδη ποιο ειναι το οριο για τις γυναικες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΙΚΑΚΙ36421

Νεοφερμένος

Η Βίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Το όριο για τις γυναίκες είναι 1,65 και για τους άντρες 1,70.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω δει στρατιωτικούς γιατρούς γύρω στα 35, που είναι πιο κάτω.
Ήταν πάντα έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bill12

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Στρατώνιο (Χαλκιδική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Εαν περασω στρατιωτικη ιατρικη και μετεπειτα μετανιωσω για την αποφαση μου σχετικα με το στρατο, τοτε μπορω να συνεχισω στην πολιτικη ιατρικη?? Αν ναι, τοτε συνεχιζω τις σπουδες μου σε οποια πολη θελω?? Και ποιες θα ναι οι "κυρωσεις"...?? παρακαλω οποιος γνωριζει ή εχει ζησει παρομοια κατασταση πανω στο θεμα αυτο ας μου απαντησει... thnx!

Μπορείς να συνεχίσεις στην ιατρική θεσσαλονίκης μόνο αν φύγεις από την σχολή για λόγους υγείας. Για προσωπικούς λόγους δεν μπορείς να πας σε πολιτική ιατρική και επιπλέον καταβάλεις αποζημίωση στο δημόσιο. Το λέει στην προκήρυξη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΙΚΑΚΙ36421

Νεοφερμένος

Η Βίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω δει στρατιωτικούς γιατρούς γύρω στα 35, που είναι πιο κάτω.
Ήταν πάντα έτσι;

Όχι δεν ήταν πάντα έτσι.Από φέτος ισχύουν αυτά τα όρια.ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastassia

Νεοφερμένος

Η anastassia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Να ρωτησω κι εγω! Η ειδικη κατηγορια που ισχυει για τους τριτεκνους ξερετε αν ισχυει και για μονογονε'ι'κες οικογενειες με δυο παιδια??
Και αν περασω ετσι ΣΑΣΣ και το μετανιωσω, μπορω να ξεγραφτω και να μεινω στην ιατρικη ακομα κι αν εχω περασει απο ειδικη κατηγορια?? (δηλ. με λιγοτερα μορια)??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
στη δευτερη ερωτηση σου εχει απαντησει η alessandra στο μηνυμα #4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Μπορείς να φύγεις από το στρατό αλλά θα συνεχίσεις τις σπουδές στη Θεσσαλονίκη , γιατί εκεί είχες περάσει αρχικά ως Σασίτης. Κυρώσεις δεν υπάρχουν νομικές αλλά οικονομικές.
Επίλεξε τη στρατιωτική ιατρική γιατί η αποκάτάσταση θα είναι σίγουρη. Μπορείς να έχεις και ιδιωτικό ιατρείο, κάτι που δεν ισχύει αν διοριστείς στο ΕΣΥ ως πολιτικός γιατρός. Εγώ είχα συνάδελφους σασίτες,΄και είναι αλήθεια οτι κουράζονταν τα παιδιά και κοιμόντουσαν μέσα στο αμφιθέατρο. Αλλά η ιατρική μαστίζεται από ανεργία. Η στρατιωτική ιατρική δίνει σίγουρη αποκατάσταση + ιατρείο. Τα πράγματα έχουν αλλάξει, ο στρατός δεν είναι τόσο άσχημος όσο παλιότερα. Σκέψου το, από τη στιγμή που όταν βγεις πολίτης γιατρός , αν μείνεις Αθήνα ή ΄θεσσαλονίκη, το μέλλον σου θα είναι αβέβαιο. Υπάρχει ανεργία.



Αυτό λέω στον πατερα μου και δε με καταλαβαίνει. Δε θέλει με τίποτα να δηλώσω για στρατιωτική (εφόσον βγάλω αρκετά μόρια).

Πολύ καλό αυτό, ότι δηλαδή μπορείς να πας και πολιτική από στρατιωτική, έστω και με τις οικονομικές κυρρώσεις.
Βέβαια, το μακροπρόθεσμο μέλλον, έχει μεγάλη σημασία. Ιατρειο κατευθείαν και λεφτά... Ενώ στην πολιτική πρέπει να περιμένεις. Καλά, αν το θες πραγματικά, περιμένεις, είτε στην αναμονη για την ειδικότητα της πολιτικής, είτε υπομένεις το στρατό.

Το κακό είναι ότι στη στρατιωτική δεν έχεις μεγάλη ελευθερία επιλογής ειδικοτήτων... Και ο στρατός λένε ότι είναι λούκι. Ξύπνημα πολύ πρωί κ.α.
Και στο όριο του ύψους είμαι στο τσακ, 1.66...

Πάντως, αν τη δηλώσω μετά ικανό τον έχω τον father να μη μου μιλάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top