Στρατιωτική Ιατρική - με ποιο τρόπο γίνεται η επιλογή ειδικότητας;

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
καλησπερα
(δεν ξερω αν το εχω αναφερει)
ο αδερφος μου σκεφτεται για στρατιωτικη ιατρικη
αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι για τον τροπο με τον οποιο γινεται η επιλογη ειδικοτητας στην στρατιωτικη ιατρικη και το σωμα(δηλαδη αν θα παει αστυνομια, πυροσβεστικη κοκ) κι επισης αν υπαρχουν εφημεριες εκει
τελος αν ενας στρατιωτικος γιατρος κανει ειδικοτητα σε πολιτικο νοσοκομειο ο μισθος του θα ειναι σαν των στρατιωτικων η των πολιτικων γιατρων;
 
Τελευταία επεξεργασία:

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
καλησπερα
(δεν ξερω αν το εχω αναφερει)
ο αδερφος μου σκεφτεται για στρατιωτικη ιατρικη
αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι για τον τροπο με τον οποιο γινεται η επιλογη ειδικοτητας στην στρατιωτικη ιατρικη και το σωμα(δηλαδη αν θα παει αστυνομια, πυροσβεστικη κοκ) κι επισης αν υπαρχουν εφημεριες εκει
τελος αν ενας στρατιωτικος γιατρος κανει ειδικοτητα σε πολιτικο νοσοκομειο ο μισθος του θα ειναι σαν των στρατιωτικων η των πολιτικων γιατρων;
ισως αυτο σε βοηθησει.. το καλυτερο ειανι βεβαια να μιλουσατε με καποιον που εχει περασει αυτη την διαδικασια
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
κανεις απτο φορουμ που ναχει ακπουσει κατι;
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,234 μηνύματα.
καλησπερα
(δεν ξερω αν το εχω αναφερει)
ο αδερφος μου σκεφτεται για στρατιωτικη ιατρικη
αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι για τον τροπο με τον οποιο γινεται η επιλογη ειδικοτητας στην στρατιωτικη ιατρικη και το σωμα(δηλαδη αν θα παει αστυνομια, πυροσβεστικη κοκ) κι επισης αν υπαρχουν εφημεριες εκει
τελος αν ενας στρατιωτικος γιατρος κανει ειδικοτητα σε πολιτικο νοσοκομειο ο μισθος του θα ειναι σαν των στρατιωτικων η των πολιτικων γιατρων;
Ειδικότητα θα πάρει βάσει τι ανάγκες έχει ο στρατός και έπειτα εαν υπάρχει περιθώριο τι θέλει/αρέσει σε εκείνον. Ομοίως και το σώμα.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Ειδικότητα θα πάρει βάσει τι ανάγκες έχει ο στρατός και έπειτα εαν υπάρχει περιθώριο τι θέλει/αρέσει σε εκείνον. Ομοίως και το σώμα.
αυτο το εχω ακουσει αλλα αν πολλοι θελουν ιδια ειδικοτητα;
θα γινουν εξετασεις;
θα γινει βασει βαθμου πτυχιου;
η αλλιως;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,234 μηνύματα.
αυτο το εχω ακουσει αλλα αν πολλοι θελουν ιδια ειδικοτητα;
θα γινουν εξετασεις;
θα γινει βασει βαθμου πτυχιου;
η αλλιως;
Το πιο λογικό είναι να γίνει βάσει βαθμού πτυχίου ναι.
Τώρα εαν είναι ισοδύναμοι ενδεχομένως να γίνεται κλήρωση ; εξετάσεις ; ποιος ξέρει.
Αλλά δεν είναι και εύκολο δύο βαθμοί να είναι ίδιοι.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
επισης μπορει να ακουγεται λιγο χαζη ερωτηση αλλα αν ενας πολιτικος γιατρος παει για ειδικοτητα σε στρατιωτικο νοσοκομειο αγοραζει και στολες και τετοια;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,234 μηνύματα.
επισης μπορει να ακουγεται λιγο χαζη ερωτηση αλλα αν ενας πολιτικος γιατρος παει για ειδικοτητα σε στρατιωτικο νοσοκομειο αγοραζει και στολες και τετοια;
Νομίζω πως επειδή δεν έχει στρατιωτική εκπαίδευση και επομένως αποτελεί πολιτικό προσωπικό, θα φοράει λογικά ότι θα φορούσε και σε ένα πολιτικό νοσοκομείο.
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
επισης μπορει να ακουγεται λιγο χαζη ερωτηση αλλα αν ενας πολιτικος γιατρος παει για ειδικοτητα σε στρατιωτικο νοσοκομειο αγοραζει και στολες και τετοια;
Νομίζω όλοι οι γιατροί παντού φοράνε τα ίδια εντός νοσοκομείου. Στο 401 που έχω πάει ήταν όλοι με σκραμπς. Στη ρεσεψιόν υπήρχαν φαντάροι, αλλά αυτοί δεν είναι γιατροί . Οι νοσηλευτές φορούσαν την κλασική λευκή στολή. Οπότε στην ενδυμασία, τουλάχιστον εντός νοσοκομείου, δεν αλλάζει κάτι.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Κι εγώ μία φορά που πέρασα από το γαλαξία ως συνοδός οι περισσότεροι ήταν με τα scrubs

Μόνο κάτι παλιές καραβάνες 55+ (πιθανόν ωρλαδες, οφθαλμο) ήταν με τη ρόμπα και τα χακί του αξιωματικού
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Νομίζω όλοι οι γιατροί παντού φοράνε τα ίδια εντός νοσοκομείου. Στο 401 που έχω πάει ήταν όλοι με σκραμπς. Στη ρεσεψιόν υπήρχαν φαντάροι, αλλά αυτοί δεν είναι γιατροί . Οι νοσηλευτές φορούσαν την κλασική λευκή στολή. Οπότε στην ενδυμασία, τουλάχιστον εντός νοσοκομείου, δεν αλλάζει κάτι.
κτλβ
αλλα γενικα δεν αγοραζουν την στολη για να την εχουν για εκδηλωσεις η οτιδηποτε αλλο; και παιρνουν και τους αντιστοιχους βαθμους του στρατου;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
κτλβ
αλλα γενικα δεν αγοραζουν την στολη για να την εχουν για εκδηλωσεις η οτιδηποτε αλλο; και παιρνουν και τους αντιστοιχους βαθμους του στρατου;
χρονια πολλα γεωργια
Την στολη την δινει ο στρατος δωρεαν , αλλα αυτοι που φορανε συχνα στολη θα αγορασουν και απο μονοι τους γιατι ο χρονος ανανεωσης δεν ειναι συντομος,
Ασε που παχαινουν επισης οι ανθρωποι.
Στον πειραια εχουμε δυο καταστηματα που πουλανε μονο στολες
και στην αθηνα υπαρχουν περισσότερα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κι εγώ μία φορά που πέρασα από το γαλαξία ως συνοδός οι περισσότεροι ήταν με τα scrubs

Μόνο κάτι παλιές καραβάνες 55+ (πιθανόν ωρλαδες, οφθαλμο) ήταν με τη ρόμπα και τα χακί του αξιωματικού
χρονια πολλα
τι ειναι ο γαλαξιας και τι ειναι τα σκραμπς? αμα θες λες.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
@γιαννης_00

Τα σκραμπς ειναι στην ουσία οι στολές του ιατρονοσηλευτικού προσωπικού - έτσι βαφτίστηκε και η ομώνυμη σειρά στην τιβί...


Τώρα ο γαλαξίας παίρνει το όνομά του από τα αστεράκια που βλέπεις μαζεμένα σε αυτόν

401,424 κλπ...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
α... ο γαλάξιας ειναι το αστεροειδες περιβαλον....μαλιστα.
λεω και εγω ..εχουμε ενα σουπερμαρκετ γαλαξια εδω στην αθηνα , πως κολλαει?

α ...σκραμπς ειναι οι φορμες χειρουργείου. Ναι ολο τετοια φορανε οι γιατροι και τσοκαρα επισης..γιατι αραγε τροκαρα ... ειδικα οι χειρουργικές ειδικοτητες, ο ξαδελφος τα φοραει και στην εφημερια.
Αυτα τα αγοραζουν μοναχοι τους και τα πλενουν στο σπιτι.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
α... ο γαλάξιας ειναι το αστεροειδες περιβαλον....μαλιστα.
λεω και εγω ..εχουμε ενα σουπερμαρκετ γαλαξια εδω στην αθηνα , πως κολλαει?

α ...σκραμπς ειναι οι φορμες χειρουργείου. Ναι ολο τετοια φορανε οι γιατροι και τσοκαρα επισης..γιατι αραγε τροκαρα ... ειδικα οι χειρουργικές ειδικοτητες, ο ξαδελφος τα φοραει και στην εφημερια.
Αυτα τα αγοραζουν μοναχοι τους και τα πλενουν στο σπιτι.
χιχι κι εμενα οταν μου το ειχαν πει το σουπερ μαρκετ σκεφτηκα! Όταν το ειδα από κοντα ομως εγινε η συνδεση..

Τα τσοκαρα δεν ξερω γιαννη και σε εμας τα φορανε. Αυτα και τα χαζα τα Crocs. Μου βγαζουν όμως κατι το βρωμικο ειδικα οταν δεν συνοδευονται απο καλτσα.
Προτιμω κλασσικό αθλητικο κλειστο, που το αλλαζεις καθε φορα.
 

Billys 13

Νεοφερμένος

Ο Billys 13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα έδωσα πανελλήνιες το 2021 και θα ήθελα να ρωτήσω πόσα άτομα θα πάρει για στρατιωτική ιατρικη με το 6% φέτος
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Η επιλογή της ειδικότητας γίνεται με βάση τις διαθέσιμες θέσεις σε κάθε ειδικότητα ανά έτος που διαμορφώνονται με τις ανάγκες που έχει ο Στρατός. Αν υπάρχουν περισσότεροι υποψήφιοι για μια ειδικότητα τότε η επιλογή γίνεται μέσω εξετάσεων σε καθορισμένη ύλη (βιβλίο πρώτου έτους για την εκάστοτε ειδικότητα) και όποιος δεν καταφέρει να μπει στην ειδικότητα που θέλει επιλέγει από τις υπόλοιπες θέσεις των ειδικοτήτων που μένουν. Γενικώς είναι αρκετά στρεσογόνα διαδικασία λόγω του ανταγωνισμού για κάποιες ειδικότητες. Έχεις μέχρι τρεις φορές και μετά την τρίτη αν αποτύχεις μπαίνεις τυχαία όπου περισσέψει (αν περισσέψει, ειδάλλως αναμένεις την επόμενη χρονιά από τις εναπομείνασες πάλι και αν, οπότε για αυτό και στρεσογόνα). Αναμονή δεν έχεις αν επιτύχεις στην θέση που θέλεις, μπαίνεις άμεσα ως υπεράριθμος. Απλώς να προσθέσω ότι τα στρατιωτικά καθήκοντα κουράζουν πολύ και είναι και υποχρεωτικές οι παρακολουθήσεις ενώ μετά την σχολή σε στέλνουν σε κάποια μονάδα όπου παράλληλα έχεις εφημερίες ως ανθυπολοχαγός και αν θέλεις να μπεις στην ειδικότητα της επιλογής σου πρέπει να διαβάζεις ταυτόχρονα, πράγμα όχι και ιδιαίτερα εύκολο. Η δυνατότητα να ανοίξεις ιατρείο είναι δελεαστική αν και εφόσον σταθεροποιηθείς σε κάποιο νοσοκομείο γιατί μέχρι ενός βαθμού σε μετακινούν ανάλογα με τις ανάγκες του στρατεύματος.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
ξερεις μηπως ποιες ειδικοτητες εχει συνηθως αναγκη ο οστρατος;
Η επιλογή της ειδικότητας γίνεται με βάση τις διαθέσιμες θέσεις σε κάθε ειδικότητα ανά έτος που διαμορφώνονται με τις ανάγκες που έχει ο Στρατός. Αν υπάρχουν περισσότεροι υποψήφιοι για μια ειδικότητα τότε η επιλογή γίνεται μέσω εξετάσεων σε καθορισμένη ύλη (βιβλίο πρώτου έτους για την εκάστοτε ειδικότητα) και όποιος δεν καταφέρει να μπει στην ειδικότητα που θέλει επιλέγει από τις υπόλοιπες θέσεις των ειδικοτήτων που μένουν. Γενικώς είναι αρκετά στρεσογόνα διαδικασία λόγω του ανταγωνισμού για κάποιες ειδικότητες. Έχεις μέχρι τρεις φορές και μετά την τρίτη αν αποτύχεις μπαίνεις τυχαία όπου περισσέψει (αν περισσέψει, ειδάλλως αναμένεις την επόμενη χρονιά από τις εναπομείνασες πάλι και αν, οπότε για αυτό και στρεσογόνα). Αναμονή δεν έχεις αν επιτύχεις στην θέση που θέλεις, μπαίνεις άμεσα ως υπεράριθμος. Απλώς να προσθέσω ότι τα στρατιωτικά καθήκοντα κουράζουν πολύ και είναι και υποχρεωτικές οι παρακολουθήσεις ενώ μετά την σχολή σε στέλνουν σε κάποια μονάδα όπου παράλληλα έχεις εφημερίες ως ανθυπολοχαγός και αν θέλεις να μπεις στην ειδικότητα της επιλογής σου πρέπει να διαβάζεις ταυτόχρονα, πράγμα όχι και ιδιαίτερα εύκολο. Η δυνατότητα να ανοίξεις ιατρείο είναι δελεαστική αν και εφόσον σταθεροποιηθείς σε κάποιο νοσοκομείο γιατί μέχρι ενός βαθμού σε μετακινούν ανάλογα με τις ανάγκες του στρατεύματος.
e
 

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος οι ειδικότητες που χρειάζεται ο στρατός είναι αυτές που θα έχουν τη μεγαλύτερη χρησιμότητα σε ένα πεδίο μάχης ή σε μια εμπόλεμη κατάσταση γενικώς. Άρα ορθοπαιδική, γενική χειρουργική, αναισθησιολογία, οφθαλμολογία, παθολογία, ψυχιατρική. Φυσικά λόγω και των νοσοκομείων ανοίγουν και άλλες θεσεις αλλων ειδικοτήτων ενώ οι ανάγκες του στρατού δεν συμβαδίζουν πάντα με τις προτιμήσεις οπότε άλλες ειδικότητες λαμβάνουν πολύ μεγάλο αριθμό αιτήσεων και άλλες πολύ μικρό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top