Στρατιωτικές Σχολές

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Παραθετω την αποψη ενος στρατιωτικου για την δουλεια του, προς ενημερωση των υποψηφιων που θελουν να δηλωσουν στρατιωτικες σχολες:

https://troktiko.blogspot.com/2010/02/blog-post_7466.html

"Κύριε, εσείς που γράφετε με τόσο μένος κατά των στρατιωτικών και δηλώνετε εργαζόμενος, θα έπρεπε να γνωρίζετε ότι όταν ʽʼψοφάει η δική μας κατσίκα, δεν παρακαλάμε να ψοφήσει και του γείτοναʼʼ.
Όσον αφορά το περιεχόμενο των γραφομένων σας γνωστοποιώ ότι:
1. Σαφώς και δήλωσα εθελοντικά να υπηρετήσω στις Ένοπλες Δυνάμεις. Στα 18 μου, εκεί που οι συμμαθητές του σχολείου μου, περνούσαν τα νεανικά ή φοιτητικά τους χρόνια, εγώ ήμουν εσώκλειστος σε ένα στρατόπεδο 24 ώρες το 24ώρο, ξενυχτώντας κάνοντας πορείες κλπ. Εννοείται ...
ότι ήμουν ήδη στο δημόσιο και κανονικά θα έπρεπε να πληρώνομε, αλλά δεν πληρωνόμουν. Είναι δίκαιο αυτό;
2. Μεταθέσεις. Κύριε έχω 25 χρόνια υπηρεσίας και μετράω ήδη 10 μεταθέσεις. Είμαι σίγουρος ότι στο σπίτι σας έχετε σαλόνι. Εμένα το σαλόνι μου είναι πτυσσόμενο για να μεταφέρεται εύκολα στις μεταθέσεις. Εσάς μπορεί η σύζυγος σας να δουλεύει κάπου. Εμένα με το που θα πάει σε ένα μέρος και μέχρι να πιάσει δουλειά έστω σε ένα supermarket, πρέπει να παραιτηθεί για να με ακολουθήσει. Είναι δίκαιο αυτό;
Τα παιδιά μου κάθε φορά που αφήνω ένα τόπο, κλαίνε και παραπονιούνται, γιατί μπαμπά να φύγουμε πάλι, τώρα που κάναμε τόσους φίλους εδώ. Είναι δίκαιο αυτό;
Εσείς μπορεί να πάτε στο Έβρο ή στα νησιά για διακοπές. Ξέρετε τι σημαίνει να ζείτε συνεχώς στις εσχατιές;
Ξέρετε τι θα πει να βρίσκεστε στο βουνό για άσκηση και το παιδί σας να είναι άρρωστο και η γυναικά σας να μην μπορεί να ζητήσει από κάπου βοήθεια, γιατί δεν υπάρχει συγγενικό πρόσωπο στα 400 χιλιόμετρα να ζητήσει βοήθεια;
Σαφώς και γνώριζα ότι αυτά έχει η ζωή του στρατιωτικού. Όπως και γνώριζα ότι αν θα υπομείνω αυτές τις καταστάσεις θα είχα το δικαίωμα να αποσυρθώ στα 25 χρόνια.
3. Μιλάτε για απολαβές, για τζάμπα σπίτια και τζάμπα φαί. Το ξέρετε ότι τα τζάμπα σπίτια αντιστοιχούν περίπου 1 σπίτι για κάθε 200 Στρατιωτικούς; Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να μείνω και εγώ κάποτε σε τζάμπα σπίτι.; Το ξέρετε ότι στατιστικά τις στρατιωτικές Λέσχες τις χρησιμοποιεί ένας στους 100;
Μιλάτε για οικονομικές απολαβές και τρελούς μισθούς. Μα καλά ποιος σας παραμυθιαζει έτσι; Μήπως τα διαβάζετε στις εφημερίδες; Οι εφημερίδες σας πληροφορώ ότι αναφέρονται στους μισθούς των ταξιαρχών και των Στρατηγών. Μήπως νομίζετε ότι όλοι είμαστε Στρατηγοί; Σας γνωρίζω ότι οι ανώτατοι αξιωματικοί αποτελούν το 5% του στρατού. Σας γνωρίζω ότι ο μισθός του μέσω προτωδιοριζόμενου στρατιωτικού είναι πιο χαμηλός από όλους τους μισθούς των πρωτοδιοριζόμενων στο δημόσιο.
Επίσης εγώ κύριε μου σας γνωρίζω, ότι στα 25 έτη υπηρεσίας μου, έχω δουλέψει 2156 πλήρη εργασιακά 8ώρα (εδώ δεν υπολογίζω τα ατέλειωτα απογεύματα και βράδια που μπαίνω στη μονάδα για εκπαίδευση- μιλάω για πλήρη 8ωρα), χωρίς αποζημίωση; Έχετε δουλέψει εσείς ποτέ 2156 8ώρα, χωρίς εξτρα ασφάλεια και χωρίς να πάρετε ευρώ τσακιστό σε αντάλλαγμα; Δεν νομίζω να το έχετε κάνει και ούτε κανείς άλλος εργαζόμενος. Εγώ κύριε μπορεί να δικαιούμαι πρόωρη σύνταξη μερικά χρόνια πριν από εσάς, αλλά κύριε μου είναι πληρωμένα δεν είναι τζάμπα, τα έχω δουλέψει γιατί όλα αυτά τα 8ωρα μας κάνουν 8 έτη περίπου επιπλέον εργασία. Δεν τα παίρνω τζάμπα, και όχι μόνο τα έχω δουλέψει αλλά το δημόσιο μου χρωστάει και από πάνω γιατί τα έχω δουλέψει χωρίς αποζημίωση. Εσείς πόσα 8ωρα έχετε δουλέψει τζάμπα;
3. Μιλάτε ότι οι στρατιωτικοί δεν είναι χρήσιμοι γιατί σε λίγο η Τουρκία θα είναι στην ΕΕ. Μα καλά τόσο κουτός είστε; Ξέρετε τι θα πει Τούρκος; Ξέρετε που θα ήτανε οι Τούρκοι αν δεν υπήρχε ο στρατός στα σύνορα; Ρωτήσατε ποτέ κανένα κάτοικο παραμεθορίου περιοχής τι σημαίνει ο στρατός για αυτούς; Πως τολμάτε και ακυρώνετε όλους αυτούς τους πολίτες που σε πείσμα των καιρών δεν αφήνουν τα ξερονήσια και να έρθουν να μείνουν στην ασφάλεια της γειτονιά σας, με εύκολη πρόσβαση στα αγαθά, την υγεία και την παιδεία;
Μιλάτε ότι είμαστε παρασιτικοί οργανισμοί. Εδώ δεν θα μπω καν στον κόπο να σας απαντήσω. Εγώ γνωρίζω ότι είτε έχει χιόνι, είτε έχει καύσωνα θα βγω στο βουνά και θα κάνω άσκηση, θα παρατήσω την οικογένεια μου και θα λείπω μέρες στην εκπαίδευση. Εσείς πόσες φορές το χρόνο παρατάτε την οικογένεια σας για εβδομάδες ολόκληρες , σε ένα ξένο περιβάλλον; Εγώ γνωρίζω ότι μόλις γίνει μια φυσική καταστροφή, θα με στείλουν στη φωτιά να τη σβήσω, θα με στείλουν στις πλημμυρισμένες περιοχές να βοηθήσω ανθρώπους, θα στείλουν τον συνάδελφο μου που πιλοτάρει ελικόπτερο να σώσει μέσα στην καταιγίδα το παιδί σας που θα πεθαίνει στο ξερονήσι, θα με στείλουν να βοηθήσω εσάς και την οικογένεια σας, αν το σπίτι σας πέσει από σεισμό, θα με στείλουν να απεγκλωβίζω αποκλεισμένους κτηνοτρόφους από χιόνι για να σώσω την περιουσία τους, θα με στείλουν να τοποθετήσω πρόχειρη στρατιωτική γέφυρα όταν πέσει η κανονική και όλα αυτά χωρίς αποζημίωση. Εσείς πόσες φορές σταλθήκατε σε τέτοιες δραστηριότητες; Εσείς πόσες φορές κινδύνεψε η ζωή σας για να σώσετε το παιδί του διπλανού σας; Εύχομαι να μην χρειαστεί κάποτε να έρθω να σας βοηθήσω, γιατί τότε θα με καταλάβετε.
Αυτά έχω να σας κύριε απλέ εργαζόμενε και κλείνω λέγοντας σας πως από λόγια και εύκολη κριτική σε αυτή τη χώρα χορτάσαμε. Θα περιμέναμε τουλάχιστον οι πολίτες αυτής της χώρας να είναι μαζί μας και όχι εναντίον μας. Σας ευχαριστώ πολύ."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aektzhs

Νεοφερμένος

Ο aektzhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
ποσα παιδια εχουν κανει με το 10% για τις αστυνομικες και στρατιωτικες και τι βαθμολογια εχουν.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SpyRos____

Νεοφερμένος

Ο SpyRos____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Αίτηση για στρατιωτικές σχολές:
Ρωτησα στο σχολειο αλλα δεν μου εδωσαν σαφη απαντηση..
ποια ειναι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω για να κανω αιτηση σε μια στρατιωτικη σχολη????:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rafaa

Νεοφερμένος

Η Ρ.+ Θ. = <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
πρεπει να παρεις τηλ στην στρατιωτικη σχολη ου θες κ μετα να πας εκει κ να δηλωσεις θα σου πουν αυτοι:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyripos_xalkida

Νεοφερμένος

Ο eyripos_xalkida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ειμαι μαθητης Γ Λυκειου κ θελω να περασω στα οικονομικο.....Οι γονεις μου και αλλοι γνωστοι λενε οτι αν παω στη ΣΣΑΣ θα εχω εξασφαλισει μια για παντα το μελλον μου......
Πιστευω πως εχω τα φοντα να πιασω τα μορια αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν το θελω πραγματικα.....Γιατι εχω ακουσει οτι εισαι μεσα 4 φορες την εβδομαδα κ βγαινεις μονο Σαβ/κα.....
Κ σκεφτομαι τι αξιζει περισσοτερο....Μια αξεχαστη φοιτητικη ζωη η ενα στανταρ μελλον.....???
Πειτε κ εσεις τις γνωμες σας πανω στο θεμα.....Πιστευω οτι αφορα αρκετους....;);):)

Λόγω θητείας στο στρατό στην Δνση Οικονομικού του ΓΕΣ, γνώρισα αρκετούς αξιωματικούς του οικονομικού της ΣΣΑΣ. Νομίζω ότι είναι άριστη επιλογή και αν πιάνεις τα μόρια πήγαινε με κλειστά μάτια. Ο στρατός ξηράς χωρίζεται σε όπλα και σώματα. Με βεβαιότητα μπορώ να σου πω ότι έχουν ελάχιστη σχέση μεταξύ τους. Απείρως καλύτερα τα σώματα και δη το οικονομικό.
Ουσιαστικά πρέπει να λογαριάζεις μόνο τα 4 χρόνια στη σχολή που εκτός των μαθημάτων που θα παρακολουθείς στο πανεπιστήμιο θα έχεις και στρατιωτική εκπαίδευση. Μετά είναι δουλειά γραφείου, άριστη συμπεριφορά ανωτέρων (όσους γνώρισα τουλάχιστον), ωράριο που τα σπάει, συνθήκες εργασίας κλπ.
Πρέπει να ξέρεις ακόμα ότι όπως κάθε στρατιωτικός θα έχεις μεταθέσεις, μόνο που στην περίπτωση του οικονομικού σώματος οι περισσότερες θέσεις βρίσκονται στην Αθήνα.
Για οτιδήποτε θελήσεις να μάθεις ρώτησε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

san.military

Νεοφερμένος

Ο san.military αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ΠΑΙΔΙΑ ΜΙα πολυ καλη επιλογη για στρατιωτικες ειναι η ΣΑΝ (σχολη αξιωματικων νοσηλευτικης) ελαχιστα στρατιωτικα εμποδια του τυπου καψωνια , αυστηρη πειθαρχια κτλ. Και προτιστως πανεπιστιμιακη εκπαιδευση..... και σχετικα καλη βαση 18100 περιπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikostoul

Νεοφερμένος

Ο nikostoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Θα ήθελα να έχω κάποιες πληροφορίες όσο αφορά τις στρατιωτικές σχολές που μπορώ να επιλέξω και τι προσφέρουν αυτές (θητεία, εργασία, κτλ.)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μιας και είμαι Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός (ΔΕΑ) (αν και όχι μόνιμος αξιωματικός αλλά έφεδρος) μπορώ να σου πω ορισμένα πράγματα καθώς οι σχολές υποψηφίων εφέδρων αξιωματικών λειτουργούν κατά το πρότυπο της Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων και αποτελούν μια μικρογραφία της. Το δύσκολο μέρος είναι η φοίτηση στη ΣΣΕ (4 χρόνια). Ο πρώτος χρόνος είναι μαρτυρικός. Με λίγα λόγια θα μετανιώσεις την ώρα και την στιγμή που μπήκες, αλλά μην τρελλαίνεσαι γιατί αυτό ισχύει για όλους. Θέλει μεγάλα αποθέματα ψυχικής δύναμης, υπομονής και επιμονής. Αν περάσεις τον 1ο χρόνο μετά θα τα καταφέρεις στα υπόλοιπα 3 χρόνια. Οι πρωτοετείς στη ΣΣΕ είναι οι λεγόμενοι "άσσοι". Αυτό σημαίνει ότι είναι εκπαιδευόμενοι και κάθε άσσος έχει τον προσωπικό του εκπαιδευτή (ή αλλιώς τον "πατέρα") ο οποίος είναι 2ετής. Κάθε 2ετής (πατέρας) αναλμβάνει έναν άσσο (γιος). Αυτό σημαίνει ότι του κάνει την ζωή δύσκολη, του κάνει καψόνια και γενικά τον έχει έρμαιό του. Στις σχολές εφέδρων αξιωματικών φοιτούν οι Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί (ΥΕΑ) για να γίνουν ΔΕΑ. Εκεί οι καινούριοι λέγονται ΥΕΑ Α΄ (γιοι) και οι παλιοί ΥΕΑ Β΄ (πατέρες).

Όσον αφορά την εργασία, το ωράριο των στρατιωτικών είναι από τις 07:30 το πρωί μέχρι τις 14:30 το μεσημέρι. Μετά πάνε σπίτι τους και τα σαββατοκύριακα δεν εργάζονται (Αυτά είναι ίδια τόσο για τους Μόνιμους Αξιωματικούς όσο και για τους Έφεδρους Αξιωματιούς που υπηρετούν την θητεία τους). Κάθε μέρα κάποιος αξιωματικός μένει μέσα στο στρατόπεδο ως Επόπτης Επιφυλακής Ασφαλείας Στρατοπέδου (ΕΕΑΣ) (από υπολοχαγός και πάνω συνήθως), ένας βοηθός ΕΕΑΣ (ΒΕΕΑΣ) (συνήθως είναι επιλοχίας, αρχιλοχίας, ανθυπασπιστής, ΔΕΑ, έφεδρος ανθυπολοχαγός ή μόνιμος ανθυπολοχαγός) και ο Αξιωματικός Υπηρεσίας Διανυκτέρευσης Μονάδας (συνήθως είναι επιλοχίας, αρχιλοχίας, ανθυπασπιστής, ΔΕΑ, έφεδρος ανθυπολοχαγός ή μόνιμος ανθυπολοχαγός). Σε κάποια μικρά στρατόπεδα μπορεί να μην υπάρχει ΒΕΕΑΣ. Αν λοιπόν έχεις μία από τις παραπάνω υπηρεσίες τότε μένεις μέσα στο στρατόπεδο για ολόκληρο 24ωρο. Αυτό όμως θα συμβεί 2-3 φορές το μήνα. Ο μόνιμος ανθυπολοχαγός ξεκινάει περίπου με 900-1000 ευρώ ως πρώτο μισθό. Το κακό είναι πως οι στρατιωτικοί παίρνουν μεταθέσεις κάθε 5-6 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Τα 4 είναι οι πατέρες όχι τα 2άρια. Σε όλες τις σχολές των αξιωματικών. Κατά τα άλλα είναι όπως τα λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρούλα!!!

Νεοφερμένος

Η Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος που είναι φοιτητής στη ΣΣΑΣ(ή και απόφοιτος) οποιουδήποτε τμήματος πως είναι γενικά η ζωή ατο στρατόπεδο,διότι έχω ακούσει διάφορα και δεν ξέρω τι να πιστέψω πια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikostoul

Νεοφερμένος

Ο nikostoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Φίλε Γιώργο σε ευχαριστώ ειμαι κατα 99% καλυμένος . Το μόνο που θέλω να μάθω επιπλέον είναι τα μόρια τα οποία απαιτούνται για όλα τα παραπάνω.

απο τα αθληματα κερδιζουμε καθολου μόρια????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

evagreek

Νεοφερμένος

Η ευαγγελια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
:worry:εμαθα απο καποιους συμμαθητες οτι οι γυναικες που μπαινουν στα σασσ ειναι προστυχες και πανε με πολλους αξιωματικους ανωτερους!! και οτι ο γιατρος στις υγεινομικες ''ελεγχοι '' καθε μια ξεχωριστα!!καταλαβατε τι εννοω...αληθευει ??ξερετε? η να παω καλυτερα πολιτικη ιατρικη να τελιωνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Όχι ότι ξέρω αλλά δεν κατάλαβα το ποστ σου. Αν κάποιες συμφοιτήτριες σου είναι "ελαφρών ηθών" εσένα τι σε νοιάζει; Λες να σε αναγκάζουν να κάνεις κάτι παρά τη θέληση σου; Όσο για τον γιατρό προφανώς τη γυναικολογική εξέταση θα την κάνει σε κάθεμια ξεχωριστά. Υπήρχε περίπτωση να κάνετε ομαδικό τεστ παπ ας πούμε; Οι γυναικολόγοι είναι όπως όλοι οι άλλοι γιατροί. Και από όσο ξέρω δεν υπάρχουν πολλοί γιατροί που να εξετάζουν ομαδικά τους ασθενείς. Σκέψου μόνο τη φύση της εξέτασης και θα καταλάβεις γιατί είναι παράλογο να έχεις και άλλους δίπλα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Καποιος που εχει δηλωσει ΣΣΑΣ για τις ΠΚΕ, πρεπει να παρουσιαστει δηλαδη στην Θεσσαλονικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dianechristy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dianechristy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Καποιος που εχει δηλωσει ΣΣΑΣ για τις ΠΚΕ, πρεπει να παρουσιαστει δηλαδη στην Θεσσαλονικη;

Παρουσιάζεσαι στην πρώτη επιλογή σου.. Αν έχεις δηλώσει ΣΣΑΣ παρουσιάζεσαι εκεί.. αλλιώς στην άλλη σχολή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulucky

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
ποια ειναι πιο καλή η σμυ ή η σμυν;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fss720

Νεοφερμένος

Ο fss720 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Το ένα είναι στρατός ξηράς(σμυ) και το άλλο είναι ναυτικού.Είναι υποκειμενικό το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

veny

Νεοφερμένος

Η veny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με τις ειδικές κατηγορίες των Στρατιωτικών Σχολών; Η ΕΙΔ.ΚΑΤ3648/α είναι για τρίτεκνους και η ΕΙΔ.ΚΑΤ3648/β για πολύτεκνους οπως μου έχουν πει; Ισχύει κάτι τέτοιο ή αφορούν άλλα άτομα με ειδικές ανάγκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

irvine12345

Νεοφερμένος

Ο irvine12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ρε παιδιά μια ερώτηση για τις στρατιωτικές . Άκουσα οτι μπορείς να μπεις από σμυ στην αεροπορία στρατου , υφισταται ?δηλαδή υπαξιωματικός και να πετάς ελικόπτερο ? μόνο από ευελπίδων δεν παίρνουν ????ευχαριστω προκαταβολικά αν μου απαντήσετε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anestios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anestios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
η σφαιρα ειναι προ τελευταια και τελευταιο ειναι το 1000ρι...και δεν μπορεισ να ξερεισ αν περασεσ γιατι και στα 100 μετρα αλλα και στα 1000 δεν σου λενε τον χρονο που εκανεσ!!!
στο χιλιαρι δεν μπορεις να εχεις ρολοι μαζι σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top