Στο στρατό παίρνεις καλύτερο μισθό εαν βγείς από μια σχολή υπαξιωματικών σε σύγκριση με αστυφυλάκων και πυροσβεστική;

Panos blg

Νεοφερμένος

Ο Panos blg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Γεια σας γνωρίζει καποιος εαν στον στρατο παίρνεις περισσοτερα λεφτα εαν βγεις απο μια σχολη υπαξιωματικων σε συγκριση με αστυφυλακων και πυροσβεστικη.. Και γενικα εαν ανεβαινεις πιο ευκολα αξιωμα ευχαριστώ
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Νομίζω πως αμοιβεσαι περισσότερο αλλά έχεις μεταθέσεις σε σχέση με αστυνομια πυροσβεστικη. Κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις. Τώρα για το αν ανεβαίνεις εύκολα βαθμό είναι σχετικό. Στην αστυνομια πχ αν έχεις πτυχίο οποιουδηποτε Πανεπιστημίου δίνεις κατατακτηριες εξετάσεις και προάγεσαι υπαστυνομος Β δηλαδή γινεσαι αμεσως αξιωματικος. Όπως και αν βγεις στην πρώτη πεντάδα γίνεσαι αμέσως αξιωματικός. Όπως και με πανελλαδικές με χαμηλότερες βασεις αν είσαι ήδη στο σώμα αστυφυλακας. Τελος υπάρχει και το ΤΕΜΑ για τους ανθυπαστυνομους πουθέλουν να γίνουν αξιωματικοί. Στην πυροσβεστικη πιο δύσκολα θεωρώ ότι ανεβαίνεις βαθμό. Νομίζω πως μόνο με πανελλαδικές αν είσαι μέσα στο σώμα μπορείς μόνο ή και με κατατακτηριες αλλά πρέπει να έχεις τελειώσει συγκεκριμένα πανεπιστήμια (χημικό και κάποια πολυτεχνεία νομιζω;)
Στο στρατό δεν ξέρω και πολλά άλλα έχω την αίσθηση ότι μόνο με τα χρόνια ανεβαίνεις βαθμό.
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Εγώ νομίζω όσον αφορά τους βαθμούς και μισθολογικά στην αστυνομία είναι καλύτερα. Από όσο ξέρω όσοι βγάζουν την αστυφυλάκων αμοίβονται γύρω στα 900-950€ ενώ όσοι σμυ στρατού ξεκινούν από 800. Για πυροσβεστική κι εγώ το ίδιο έχω ακούσει πάντως πως δύσκολα ανεβαίνεις τόσο γρήγορα βαθμούς.
 
Top