Στερεότυπα για σχολές

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Η καθε σχολη ειναι δύσκολη αλλα με διαφορετική έννοια. Η ιατρική και η νομική έχουν πολυ διάβασμα και αποστήθιση,οι θετικές σχολές έχουν δύσκολη ύλη, οι πολυτεχνικές έχουν πολυ φόρτο εργασίας... Σε εμας για παράδειγμα,δεν θα έλεγες οτι εχουμε δύσκολη "ύλη"(υπαρχουν και τετοια μαθήματα βασικα,βλέπετε "οπλισμένο σκυρόδεμα :P ) αλλα εχουμε εργασίες σε καθε μαθημα,υποχρεωτικές,για παράδοση καθε εβδομάδα. Το δύσκολο ειναι σχετικό και ανάλογα πως το ορίζει κανεις.

Βασικα γι αυτο απο οτι εχω ακουσει σας υποτιμούν οι υπολοιπες πολυτεχνικες σχολές,επειδη λενε εχεται εργασιες και περνατε ευκολα τα μαθηματα :P (βλακείες )
Ειναι η αδερφη μου στους μηχ-μηχ στο βολο (απο εκει ειμαι και εγω :clapup: ) και συνεχως απο την παρεα της αυτα ακουω.Οτι οι αρχιτεκτονες ουσιαστικα δεν εχουν εξεταστικη και ασχολουνται μονο με εργασιες,οι οποιες δεν ειναι και ιδιαιτερα δυσκολες.
Λες και ειναι σωστο η αξιολογηση να γινεται μονο απο την εξεταστικη ξερω εγω.Η οτι οι εργασιες ειναι ευκολες.
Καλα βεβαια το μεγαλο θεμα το εχουν ολοι στο βολο με τους φοιτητες στην χωροταξια.Αυτους και αν τους εχουν σε πληρη απαξιωση.
Τελος γενικα πλεον απαξιωνουν πολυ τις σχολες που πληττωνται περισσοτερο απο ανεργια . Και οι ηλεκτρολογοι και οι μηχανολογοι εχουν ( η νομιζουν οτι εχουν ) καλυτερες προοπτικες στην ελλαδα και ακομα περισσοτερες στο εξωτερικο.
Αυτο συμβαινει κυριως με τις θωρητικες σχολες.Οι σχολες της φιλοσοφικης εχουν πολυ δυσκολες προοπτικες στην ελλαδα αν οχι ανυπαρκτες.Και ας μην μιλησουμε για κοιωνιολογιες κτλ .Αρα η νομικη εκ των πραγματων ειναι η μονη διεξοδος.Την βλεπουν αλλιως.Ακομα και εγω που δεν την σκεφτηκα ποτε να την δηλωσω την βλεπω αλλιως.Σκεφτομαι οτι κατι μπορουν να κανουν και να ξεφυγουν απο ττην ανεργια.Προσωπικα δεν εχω ακουσει ή διαβασει να θεωρει κανεις ευκολη την φιλολογια ,το αντιθετο μαλιστα αρα παντου μολις λεω τη σπουδαζω ακουω αυτο "ξερεις οτι θα εισαι ανεργη δηλαδη "πφφφφφφφφφφφ:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελος γενικα πλεον απαξιωνουν πολυ τις σχολες που πληττωνται περισσοτερο απο ανεργια . Και οι ηλεκτρολογοι και οι μηχανολογοι εχουν ( η νομιζουν οτι εχουν ) καλυτερες προοπτικες στην ελλαδα και ακομα περισσοτερες στο εξωτερικο.
Αυτο συμβαινει κυριως με τις θωρητικες σχολες.Οι σχολες της φιλοσοφικης εχουν πολυ δυσκολες προοπτικες στην ελλαδα αν οχι ανυπαρκτες.Και ας μην μιλησουμε για κοιωνιολογιες κτλ .Αρα η νομικη εκ των πραγματων ειναι η μονη διεξοδος.Την βλεπουν αλλιως.Ακομα και εγω που δεν την σκεφτηκα ποτε να την δηλωσω την βλεπω αλλιως.Σκεφτομαι οτι κατι μπορουν να κανουν και να ξεφυγουν απο ττην ανεργια.Προσωπικα δεν εχω ακουσει ή διαβασει να θεωρει κανεις ευκολη την φιλολογια ,το αντιθετο μαλιστα αρα παντου μολις λεω τη σπουδαζω ακουω αυτο "ξερεις οτι θα εισαι ανεργη δηλαδη "πφφφφφφφφφφφ:/:

Οι θετικές επιστήμες πάντα θα έχουν καλυτερες προοπτικες απο τις θεωρητικες διοτι εχουν εφαρμογες στη βιομηχανια η οποία είναι ο πυρήνας κάθε ανεπτυγμένης οικονομίας. Τα μόνα πράγματα που μπορεί να κάνει ένας φιλόλογος (σχετικά με το αντικείμενό του) είναι η εκπαίδευση και οι τέχνες όπως η συγγραφή. Η εκπαίδευση έχει σταθερές μη αυξανώμενες θέσεις εργασίας, ενώ οι τέχνες είναι κάτι που έχει χρήματα για λίγους ανθρώπους και σε οικονομικά ανεπτυγμένες κοινωνίες. Οπότε σαν mainstream επιλογή η φιλολογία είναι πάρα πολύ κακή επιλογή.

Όσον αφορά την δυσκολία κάθε σχολή έχει τη δικιά της. Δεν θα χαρακτήριζα τη φιλολογία εύκολη αλλά η δυσκολία της είναι κυρίως στον όγκο, ενώ η δυσκολία των θετικών σχολών βρίσκεται στην περιπλοκότητα των αντικειμένων και πολλές φορές και στον όγκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
η γεωπονικη θεωρειται ευκολη ή δυσκολη σχολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
η γεωπονικη θεωρειται ευκολη ή δυσκολη σχολη;

Μέτρια δυσκολία, καλή επιλογή αν θες να γίνεις επαγγελματίας αγρότης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Οι θετικές επιστήμες πάντα θα έχουν καλυτερες προοπτικες απο τις θεωρητικες διοτι εχουν εφαρμογες στη βιομηχανια η οποία είναι ο πυρήνας κάθε ανεπτυγμένης οικονομίας. Τα μόνα πράγματα που μπορεί να κάνει ένας φιλόλογος (σχετικά με το αντικείμενό του) είναι η εκπαίδευση και οι τέχνες όπως η συγγραφή. Η εκπαίδευση έχει σταθερές μη αυξανώμενες θέσεις εργασίας, ενώ οι τέχνες είναι κάτι που έχει χρήματα για λίγους ανθρώπους και σε οικονομικά ανεπτυγμένες κοινωνίες. Οπότε σαν mainstream επιλογή η φιλολογία είναι πάρα πολύ κακή επιλογή.

Όσον αφορά την δυσκολία κάθε σχολή έχει τη δικιά της. Δεν θα χαρακτήριζα τη φιλολογία εύκολη αλλά η δυσκολία της είναι κυρίως στον όγκο, ενώ η δυσκολία των θετικών σχολών βρίσκεται στην περιπλοκότητα των αντικειμένων και πολλές φορές και στον όγκο.

Ναι δεν διαφωνω .Εξαλλου εγω η ιδια εξεφρασα οτι οι σχολες της φιλοσοφικης οδηγουν στην ανεργια.Τωρα οσον αφορα τη δυσκολια ,θεωρω πως ολες οι σχολες απο θεωριτικη αυτο θελουν κυριως:διαβασμα και κατανοηση.Αλλες περισσοτερο αλλες λιγοτερο.Νομικη,φιλολογια,ψυχολογια θεωρω τις δυσκολοτερες.Παντως δεν ειναι ουτε φυσικη ουτε χημεια.Εγω απλα μιλησα για την απαξιωση.Οτι οσο προχωραει η κριση τοσο περισσοτερο απαξιωνουν τις σπουδες αυτες καθευατες.Ειτε αυτες οι σπουδες ειναι πανω στη φιλολογια ,ειτε στο μαθηματικο ειτε αστην αρχιτεκτονικη.Ναι,αν και ο κυριοτερος στοχος των σπουδων ειναι η οικονομικη ανεξαρτησια οι σπουδες ειναι κειμηλιο.Μαθαινεις και σκεφτεσαι διαφορετικα."¨Ανοιγει¨" το μυαλο σου οσο κλισε και αν ακουγεται αυτη η εκφραση.Τουλαχιστον στις περισσοτερες περιπτωσεις.Και στην τελικη ζουμε σε μια χωρα που αν και θεωρητικα υπαρχουν επαγγελματα με προοπτικες τα στατιτικα μιλανε για τρομακτικα ποσοστα ανεργιας και μακαρι να ηταν μονο για την δικη μου επιστημη.Εξω,ναι με μεταπτυχιακο στο εξωτερικο ακους για αποκατασταση .Αλλα εξω.Προσωπικα γνωριζω κι ανθρωπους με πτυχιο φιλολογιας που εφυγαν αλλα ναι εχεις δικιο δεν εργαζονται ως εκπαιδευτικοι.Οι περισσοτεροι ομως κανουν δουλεια γραφειου και ζουν αξιοπρεπεστατα.Οχι,δεν υποστηριζω τη λογικη να πας σε μια σχολη και να μην σκεφτεις κανεναν αλλο παραγοντα περαν του τι θελεις.Αλλα οταν βλεπεις τι γινεται και στις αλλες σχολες της θεωριτκης απο αποψη αποκαταστασης -χαλια μαυρα- δεν θα επιλεξεις τη μια και μοναδικη σχολη που ειναι επισης πολυ κορεσμενο επαγγλεμα επειδη εχει παραπανω προοπτικες ΑΝ γινεις καλος και ΑΝ ο αγαπας γιατι ηδη γνωριζεις οτι δεν το αγαπας .
Απλα το γεγονος οτι γνωριζω ανθρωπους ,νεα παιδια αλλα κυριως μεγαλυτερους σε ηλικια μολις του απανταω τι σπουδαζω να μου λενε α και που θα βρεις δουλεια για λογους ευγενειας απλα δεν λεω δικια μου ειναι η ζωη,τι σε νοιαζει.Μου ετυχε περισυ να πηγαινω αθηνα ,και στο αεροδρομιο να μου πιασει κουβεντα μια γιαγουλα και με ρωτησε τη σπουδαζω και απογοητευτηκε και λεει και ο εγγονος μου ερωτευμενος με τη φιλολογια αλλα αφου δεν θα βρειτε δουλεια.Πραγματικα ο καθενας σε αυτη τη ζωη ειναι υπευθυνος για τις επιλογες του.Και εχει καθε διακιωμα στα 18 του να θελει να ρισκαρει και να φαει τα μουτρα του.Να προσπαθησει να ακολουθησει τα θελω του.Εφοσον η επιλογη καποιου ειναι ειλημμένη και ηδη σπουδαζει σε αυτη τη σχολη ειτε αυτη ειναι καλων τεχνων ειτε ιατρικη ,ειτε παιδαγωικα δεν μπορεις να παρεμβεις.Αυτο διαλεξε.Δικο του θεμα ειναι το τι θα κανει και που θα βρει δουλεια.Ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι δεν διαφωνω .Εξαλλου εγω η ιδια εξεφρασα οτι οι σχολες της φιλοσοφικης οδηγουν στην ανεργια.Τωρα οσον αφορα τη δυσκολια ,θεωρω πως ολες οι σχολες απο θεωριτικη αυτο θελουν κυριως:διαβασμα και κατανοηση.Αλλες περισσοτερο αλλες λιγοτερο.Νομικη,φιλολογια,ψυχολογια θεωρω τις δυσκολοτερες.Παντως δεν ειναι ουτε φυσικη ουτε χημεια.Εγω απλα μιλησα για την απαξιωση.Οτι οσο προχωραει η κριση τοσο περισσοτερο απαξιωνουν τις σπουδες αυτες καθευατες.Ειτε αυτες οι σπουδες ειναι πανω στη φιλολογια ,ειτε στο μαθηματικο ειτε αστην αρχιτεκτονικη.Ναι,αν και ο κυριοτερος στοχος των σπουδων ειναι η οικονομικη ανεξαρτησια οι σπουδες ειναι κειμηλιο.Μαθαινεις και σκεφτεσαι διαφορετικα."¨Ανοιγει¨" το μυαλο σου οσο κλισε και αν ακουγεται αυτη η εκφραση.Τουλαχιστον στις περισσοτερες περιπτωσεις.Και στην τελικη ζουμε σε μια χωρα που αν και θεωρητικα υπαρχουν επαγγελματα με προοπτικες τα στατιτικα μιλανε για τρομακτικα ποσοστα ανεργιας και μακαρι να ηταν μονο για την δικη μου επιστημη.Εξω,ναι με μεταπτυχιακο στο εξωτερικο ακους για αποκατασταση .Αλλα εξω.Προσωπικα γνωριζω κι ανθρωπους με πτυχιο φιλολογιας που εφυγαν αλλα ναι εχεις δικιο δεν εργαζονται ως εκπαιδευτικοι.Οι περισσοτεροι ομως κανουν δουλεια γραφειου και ζουν αξιοπρεπεστατα.Οχι,δεν υποστηριζω τη λογικη να πας σε μια σχολη και να μην σκεφτεις κανεναν αλλο παραγοντα περαν του τι θελεις.Αλλα οταν βλεπεις τι γινεται και στις αλλες σχολες της θεωριτκης απο αποψη αποκαταστασης -χαλια μαυρα- δεν θα επιλεξεις τη μια και μοναδικη σχολη που ειναι επισης πολυ κορεσμενο επαγγλεμα επειδη εχει παραπανω προοπτικες ΑΝ γινεις καλος και ΑΝ ο αγαπας γιατι ηδη γνωριζεις οτι δεν το αγαπας .
Απλα το γεγονος οτι γνωριζω ανθρωπους ,νεα παιδια αλλα κυριως μεγαλυτερους σε ηλικια μολις του απανταω τι σπουδαζω να μου λενε α και που θα βρεις δουλεια για λογους ευγενειας απλα δεν λεω δικια μου ειναι η ζωη,τι σε νοιαζει.Μου ετυχε περισυ να πηγαινω αθηνα ,και στο αεροδρομιο να μου πιασει κουβεντα μια γιαγουλα και με ρωτησε τη σπουδαζω και απογοητευτηκε και λεει και ο εγγονος μου ερωτευμενος με τη φιλολογια αλλα αφου δεν θα βρειτε δουλεια.Πραγματικα ο καθενας σε αυτη τη ζωη ειναι υπευθυνος για τις επιλογες του.Και εχει καθε διακιωμα στα 18 του να θελει να ρισκαρει και να φαει τα μουτρα του.Να προσπαθησει να ακολουθησει τα θελω του.Εφοσον η επιλογη καποιου ειναι ειλημμένη και ηδη σπουδαζει σε αυτη τη σχολη ειτε αυτη ειναι καλων τεχνων ειτε ιατρικη ,ειτε παιδαγωικα δεν μπορεις να παρεμβεις.Αυτο διαλεξε.Δικο του θεμα ειναι το τι θα κανει και που θα βρει δουλεια.Ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον.

Το ότι κανείς δεν θα έπρεπε να παρεμβαίνει στις ζωές των άλλων είναι το μόνο σίγουρο, αλλά δεν λειτουργεί έτσι ο κόσμος, οι περισσότεροι έχουν μια στενόμυαλη άποψη για τα πάντα και μοιράζουν γνώμες. Εντάξει απλά τους προσπερνάς.

Η μόρφωση είναι θέμα. Δεν είμαι αντίθετος με το να σπουδάζει κάποιος για να μορφωθεί, κάθε άλλο μάλιστα. Απλά πάντα παίζει ρόλο και το θέμα του βιοπορισμού. Αν έχεις λεφτά ή έτοιμη δουλειά από τους γοννείς τότε οκ, πήγαινε απλά για τη μόρφωση, αν δεν έχεις όμως τότε πρέπει να κοιτάξεις και το επαγγελματικό κομμάτι. Μπράβο σου πάντως που πήγες εκεί συνειδητοποιημένα και αναγνωρίζεις τις δυσκολίες.

Μια συμβουλή που θα σου δώσω είναι να τελειώσεις με το καλό και να μορφωθείς αφού αυτός είναι ο λόγος που πήγες εκεί όπως λες, αλλά να μην κάνεις το λάθος που κάνουν πάρα πολλοί της θεωρητικης και να αφήσεις το πτυχίο σου να σε καθορίσει και να εγκλοβίσει τη σκέψη σου. Αρκετοί φιλόλογοι που ξέρω τελείωσαν και είπαν οκ εγώ είμαι φιλόλογος αρα ψαχνω να κάνω κάτι σχετικό με την φιλολογία. Οπότε το γυρνάνε σε ιδιαίτερα, φροντηστήρια κτλ. Για εμένα αυτό είναι μοιραίο λάθος. Μπορείς να έχεις τελειώσει φιλολογία και να δουλεύεις ως web developer, ως πωλήτρια, ως αγρότησα, ως ρεσεπσιονιστ, μαγείρησα, επιχειρηματίας ή οτιδήποτε άλλο. Αφιέρωσε λοιπόν και μάθε κάποιο παραγωγικο skill ταυτόχρονα γιατι η ζωή είναι γεμάτη ευκαιρίες και είναι κρίμα να χάνουμε γιατί φοράμε παροπίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Το ότι κανείς δεν θα έπρεπε να παρεμβαίνει στις ζωές των άλλων είναι το μόνο σίγουρο, αλλά δεν λειτουργεί έτσι ο κόσμος, οι περισσότεροι έχουν μια στενόμυαλη άποψη για τα πάντα και μοιράζουν γνώμες. Εντάξει απλά τους προσπερνάς.

Η μόρφωση είναι θέμα. Δεν είμαι αντίθετος με το να σπουδάζει κάποιος για να μορφωθεί, κάθε άλλο μάλιστα. Απλά πάντα παίζει ρόλο και το θέμα του βιοπορισμού. Αν έχεις λεφτά ή έτοιμη δουλειά από τους γοννείς τότε οκ, πήγαινε απλά για τη μόρφωση, αν δεν έχεις όμως τότε πρέπει να κοιτάξεις και το επαγγελματικό κομμάτι. Μπράβο σου πάντως που πήγες εκεί συνειδητοποιημένα και αναγνωρίζεις τις δυσκολίες.

Μια συμβουλή που θα σου δώσω είναι να τελειώσεις με το καλό και να μορφωθείς αφού αυτός είναι ο λόγος που πήγες εκεί όπως λες, αλλά να μην κάνεις το λάθος που κάνουν πάρα πολλοί της θεωρητικης και να αφήσεις το πτυχίο σου να σε καθορίσει και να εγκλοβίσει τη σκέψη σου. Αρκετοί φιλόλογοι που ξέρω τελείωσαν και είπαν οκ εγώ είμαι φιλόλογος αρα ψαχνω να κάνω κάτι σχετικό με την φιλολογία. Οπότε το γυρνάνε σε ιδιαίτερα, φροντηστήρια κτλ. Για εμένα αυτό είναι μοιραίο λάθος. Μπορείς να έχεις τελειώσει φιλολογία και να δουλεύεις ως web developer, ως πωλήτρια, ως αγρότησα, ως ρεσεπσιονιστ, μαγείρησα, επιχειρηματίας ή οτιδήποτε άλλο. Αφιέρωσε λοιπόν και μάθε κάποιο παραγωγικο skill ταυτόχρονα γιατι η ζωή είναι γεμάτη ευκαιρίες και είναι κρίμα να χάνουμε γιατί φοράμε παροπίδες.

Αυτο ακριβως σκοπευω να κανω:D Βασικα ηθελα φιλολογια γιατι ανεκαθεν με φανταζομουν να διδασκω και βρηκα πολυ ενδιαφερον το αντικειμενο στην γ λυκειου.Απο εκει και περα επαιξε τεραστιο ρολο οτι ηταν το επαγελμα των γονιων μου και ειχα ενα σπρωξιμο (οι γονεις μου θυμουντε τις δικες τους καλες εποχες με τους διορισμους )Επισης οπως εγραψα ημουν αναμεσα σε αδιεξοδο.Νομικη δεν την σκεφτηκα ποτε,δεν με φανταζομουν ποτε σε αυτο το επαγγελμα και πιστευω οτι δεν το χω καθολου .Απο εκει και περα υπηρχε το παιδαγωγικο ειδ.αγωγης και η εργοθεραπεια με πραγματικα σιγουρη δουλεια αλλα εγω με ολο τον ρομαντισμο των 17 ηθελα φιλολογια.Η αληθεια ειναι οτι δεν ηξερα τοτε οτι ειναι ΤΟΣΟ δυσκολα τα πραγματα.Δεν το εψαξα καν.:P Δηλαδη δεν φανταζομουν το ενδεχομενο να μην δουλεψω ποτε ως καθηγητρια.Οταν τη δηλωνα δεν φανταζομουν οτι δεν θα δουλεψω ποτε και οτι θα παω μονο για να μαθω 10 πραματα.Προσφατα το εψαξα παραπανω και απογοητευτηκα.Ετσι αποφασισα να παρω οσα περισοτερα μπορω απο τη φιλολογια και μετα αναλογως εχω πολλα στο μυαλο μου.Αν δεν μου βγει-δεν εννοω ιδιαιτερα και φροντ. φυσικα - θα κανω κατι αλλο. Η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ετσι αποφασισα να παρω οσα περισοτερα μπορω απο τη φιλολογια και μετα αναλογως εχω πολλα στο μυαλο μου.Αν δεν μου βγει-δεν εννοω ιδιαιτερα και φροντ. φυσικα - θα κανω κατι αλλο. Η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια.:redface:

To ότι δε σε διορίζουν δε σημαίνει πως δε θα δουλέψεις ποτέ ως καθηγήτρια. Μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα και αν είσαι πολύ καλή μπορείς να ανοίξεις κάποια μέρα ένα δικό σου φροντιστήριο χωρίς να εξαρτάσει από κανέναν διορισμό.


Όσο αφορά τα παιδαγωγικά και την εργοθεραπεία ειναι σίγουρα πολύ καλές επιλογές αν και εγώ προσωπικά θεωρώ τον Βασιλιά των παραιατρικών σχολών την λογοθεραπεία και την φυσικοθεραπεία. Ενώ παιδαγωγικά θεωρώ πως είναι θέμα κάποιων ετών η βάση να αναίβει πάλι και τα παιδιά που την δήλωσαν οτι κάνανε μια αρκετά καλή επιλογή.

υ. Αρκετοί φιλόλογοι που ξέρω τελείωσαν και είπαν οκ εγώ είμαι φιλόλογος αρα ψαχνω να κάνω κάτι σχετικό με την φιλολογία. Οπότε το γυρνάνε σε ιδιαίτερα, φροντηστήρια κτλ. Για εμένα αυτό είναι μοιραίο λάθος. Μπορείς να έχεις τελειώσει φιλολογία και να δουλεύεις ως web developer, ως πωλήτρια, ως αγρότησα, ως ρεσεπσιονιστ, μαγείρησα, επιχειρηματίας ή οτιδήποτε άλλο. Αφιέρωσε λοιπόν και μάθε κάποιο παραγωγικο skill ταυτόχρονα γιατι η ζωή είναι γεμάτη ευκαιρίες και είναι κρίμα να χάνουμε γιατί φοράμε παροπίδες.

Διαφωνώ πλήρως..... αποκτάς skills αν θέλεις να παίρνεις κάποιο χαρζιλίκι αλλά όχι να το κάνεις επαγγελματικά. Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις μεν δουλειά αλλά σίγουρα δε θα σου προσφέρει τα λεφτά που έχεις δουλέψει.

Ενας φιλόλογος πρέπει να κυνηγά την φιλολογία και εφόσον η Κωσταντίνα αυτό που της αρέσει είναι να διδάσκει θεωρώ λάθος να κάνει την σερβιτόρα , marketing , developer κοκ
Η καλύτερη λύση είναι να ασχοληθεί με τα ιδιαίτερα ως σοβαρό επάγγελμα και μετά σε δεύτερο χρόνο να κυνηγήσει άλλα πράγμαατα με γνώμονα πάντα την διδασκαλία.

Εγώ πχ αν ήμουν φιλόλογος θα είχα κάποια παιδιά να κάνω ιδιαίτερα και θα έδινα παράλληλα κατατακτήριες σε τμήμα παιδαγωγικών....... (και παράλληλα ένα μεταπυχιακό είτε ειδικής αγωγής είτε ψυχολογίας).

Ύστερα από το παιδαγωγικό θα συνέχιζα ιδιαίτερα και παράλληλα θα κυνηγούσα θέση σε ιδιωτικό σχολείο για να εμπλουτιστεί το βιογραφικό.


Σε βάθως 10 χρόνων θα έβαζα ως στόχο να μαζέψω λεφτά για να να ανοίξω ένα δικό μου φροντιστήριο (κατά προτίμηση σε επαρχία που ο ανταγωνισμός είναι λιγότερος).

Με την φιλολογία μπορείς να κάνεις ένα σωρό πράγματα ... αν ακούω φιλόλογο που λέει ότι είναι άνεργος από μέσα μου γελάω..... οποιος πληροφορικός, μαθηματικός κοκ θεωρεί δουλειά διορίζομαι και κάθομαι τον μισό χρονο να το ξεχάσει οι χρυσές εποχές τελειώσανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To ότι δε σε διορίζουν δε σημαίνει πως δε θα δουλέψεις ποτέ ως καθηγήτρια. Μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα και αν είσαι πολύ καλή μπορείς να ανοίξεις κάποια μέρα ένα δικό σου φροντιστήριο χωρίς να εξαρτάσει από κανέναν διορισμό.


Όσο αφορά τα παιδαγωγικά και την εργοθεραπεία ειναι σίγουρα πολύ καλές επιλογές αν και εγώ προσωπικά θεωρώ τον Βασιλιά των παραιατρικών σχολών την λογοθεραπεία και την φυσικοθεραπεία. Ενώ παιδαγωγικά θεωρώ πως είναι θέμα κάποιων ετών η βάση να αναίβει πάλι και τα παιδιά που την δήλωσαν οτι κάνανε μια αρκετά καλή επιλογή.



Διαφωνώ πλήρως..... αποκτάς skills αν θέλεις να παίρνεις κάποιο χαρζιλίκι αλλά όχι να το κάνεις επαγγελματικά. Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις μεν δουλειά αλλά σίγουρα δε θα σου προσφέρει τα λεφτά που έχεις δουλέψει.

Ενας φιλόλογος πρέπει να κυνηγά την φιλολογία και εφόσον η Κωσταντίνα αυτό που της αρέσει είναι να διδάσκει θεωρώ λάθος να κάνει την σερβιτόρα , marketing , developer κοκ
Η καλύτερη λύση είναι να ασχοληθεί με τα ιδιαίτερα ως σοβαρό επάγγελμα και μετά σε δεύτερο χρόνο να κυνηγήσει άλλα πράγμαατα με γνώμονα πάντα την διδασκαλία.

Εγώ πχ αν ήμουν φιλόλογος θα είχα κάποια παιδιά να κάνω ιδιαίτερα και θα έδινα παράλληλα κατατακτήριες σε τμήμα παιδαγωγικών....... (και παράλληλα ένα μεταπυχιακό είτε ειδικής αγωγής είτε ψυχολογίας).

Ύστερα από το παιδαγωγικό θα συνέχιζα ιδιαίτερα και παράλληλα θα κυνηγούσα θέση σε ιδιωτικό σχολείο για να εμπλουτιστεί το βιογραφικό.


Σε βάθως 10 χρόνων θα έβαζα ως στόχο να μαζέψω λεφτά για να να ανοίξω ένα δικό μου φροντιστήριο (κατά προτίμηση σε επαρχία που ο ανταγωνισμός είναι λιγότερος).

Με την φιλολογία μπορείς να κάνεις ένα σωρό πράγματα ... αν ακούω φιλόλογο που λέει ότι είναι άνεργος από μέσα μου γελάω..... οποιος πληροφορικός, μαθηματικός κοκ θεωρεί δουλειά διορίζομαι και κάθομαι τον μισό χρονο να το ξεχάσει οι χρυσές εποχές τελειώσανε.

Focko υπάρχουν χαρτζηλικοskills που μπορουν να αποφερουν τα διπλασια και τριπλασια χρηματα,ενος καλοπληρωμενου γιατρου. Εντάξει της αρέσει η φιλολογΐα το δέχομαι. Πως ξέρει όμως οτι δεν της αρέσει το web developmemt, το marketing, η μαγειρική κτλ αν δεν τα εχει δοκιμασει ποτέ? Πραγματικά πολύ στενόμυαλη άποψη. Όσο για τα ιδιαίτερα και το φροντιστηριο δεν το σχολιάζω, τι νομίζεις οτι κανουν ολοι οι φιλολογοι απο το 2006 και μετά? Το φροντιστηριο στην επαρχια ειναι η καινοτομος επιχειρηση που θα βασισει τα ονειρά της? Λες και δεν το σκεφτηκε κανεις αλλος αυτό.

Ξεκολήστε λιγο, ζουμε σε μια νεα εποχη οπου η επαγγελματικη ευελιξια ειναι το παν. Πλεον για να δουλεψεις ειδικα στην Ελλαδα πρεπει να φτιαξεις μονος σου την δουλεια σου. Οι δεινοσαυροι που αρνουνται να προσαρμοστουν στην εποχη ειτε φιλολογοι ειτε μαθηματικοι η πληροφορικαριοι θα κοβουν βολτες στον ΟΑΕΔ εφορου ζωης. Η νιοτη θελει ρισκο, θελει να δοκιμασεις να κανεις λαθη, να αποτυχεις και να ξανασηκωθεις. Αμα απο τα 20 εχεις προδιαγραψει τη ζωη σου φιλολογια - ιδιαιτερα - κι αλλα χαρτια - ιδιαιτερα - κι αλλα χαρτια - παρακαλω διοριστε με, βράστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Κωνσταντίνα συμφωνω εν μέρει με αυτό που είπες για τη κατεύθυνση της ψυχολογίας. Δεν νομίζω όμως πως τα παιδιά που επιθυμούν να διδαξουν την επιλέγουν εκτός κι αν επιθυμούν να γίνουν ψυχολογοι με μεταπτυχιακό προφανώς έτσι. Παραυτα δεν έχει κανείς το δικαίωμα να ακυρώνει τη προσπάθεια τόσων παιδιών που μπορεί και αυτοθελητα να πέρασαν στο ΦΠΨ. Γιατί ως γνωστόν υπάρχει και η καραμέλα του τύπου "Α καλά αυτος/η δεν έπιασε τα μόρια της φιλολογιας και εντάξει μπήκε ΦΠΨ". Και μερικοί είτε το δέχονται είτε όχι τα παιδιά που αποφοιτουν από το ΦΠΨ γίνονται κατατι καλύτεροι παιδαγωγοι γνωρίζοντας και παραπάνω πράγματα στο τομέα αυτό. Και όπως είπες κι εσύ και οι γνησιοι φιλολογοι εάν καταφέρουν ποτέ να διοριστουν την ίδια ύλη με τους "μουφα" φιλολογους θα διδασκουν! Ιλιάδα και Οδύσσεια στα γυμνασια και Αντιγονες στη δευτερα Λυκειου! Και τα παιδια απο κατω να ξυνονται. Φιλικά πάντα! Έτσι κι αλλιώς φαίνεται πως εσύ δεν έχεις καβαλησει το καλάμι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
To ότι δε σε διορίζουν δε σημαίνει πως δε θα δουλέψεις ποτέ ως καθηγήτρια. Μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα και αν είσαι πολύ καλή μπορείς να ανοίξεις κάποια μέρα ένα δικό σου φροντιστήριο χωρίς να εξαρτάσει από κανέναν διορισμό.


Όσο αφορά τα παιδαγωγικά και την εργοθεραπεία ειναι σίγουρα πολύ καλές επιλογές αν και εγώ προσωπικά θεωρώ τον Βασιλιά των παραιατρικών σχολών την λογοθεραπεία και την φυσικοθεραπεία. Ενώ παιδαγωγικά θεωρώ πως είναι θέμα κάποιων ετών η βάση να αναίβει πάλι και τα παιδιά που την δήλωσαν οτι κάνανε μια αρκετά καλή επιλογή.



Διαφωνώ πλήρως..... αποκτάς skills αν θέλεις να παίρνεις κάποιο χαρζιλίκι αλλά όχι να το κάνεις επαγγελματικά. Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις μεν δουλειά αλλά σίγουρα δε θα σου προσφέρει τα λεφτά που έχεις δουλέψει.

Ενας φιλόλογος πρέπει να κυνηγά την φιλολογία και εφόσον η Κωσταντίνα αυτό που της αρέσει είναι να διδάσκει θεωρώ λάθος να κάνει την σερβιτόρα , marketing , developer κοκ
Η καλύτερη λύση είναι να ασχοληθεί με τα ιδιαίτερα ως σοβαρό επάγγελμα και μετά σε δεύτερο χρόνο να κυνηγήσει άλλα πράγμαατα με γνώμονα πάντα την διδασκαλία.

Εγώ πχ αν ήμουν φιλόλογος θα είχα κάποια παιδιά να κάνω ιδιαίτερα και θα έδινα παράλληλα κατατακτήριες σε τμήμα παιδαγωγικών....... (και παράλληλα ένα μεταπυχιακό είτε ειδικής αγωγής είτε ψυχολογίας).

Ύστερα από το παιδαγωγικό θα συνέχιζα ιδιαίτερα και παράλληλα θα κυνηγούσα θέση σε ιδιωτικό σχολείο για να εμπλουτιστεί το βιογραφικό.


Σε βάθως 10 χρόνων θα έβαζα ως στόχο να μαζέψω λεφτά για να να ανοίξω ένα δικό μου φροντιστήριο (κατά προτίμηση σε επαρχία που ο ανταγωνισμός είναι λιγότερος).

Με την φιλολογία μπορείς να κάνεις ένα σωρό πράγματα ... αν ακούω φιλόλογο που λέει ότι είναι άνεργος από μέσα μου γελάω..... οποιος πληροφορικός, μαθηματικός κοκ θεωρεί δουλειά διορίζομαι και κάθομαι τον μισό χρονο να το ξεχάσει οι χρυσές εποχές τελειώσανε.

Λοιπόν αρχικά αυτή ειναι η δουλεια του καθηγητη μεχρι την δευτεροβαθμια σε καθε ευρωπαικη χωρα.Δεν ειναι λογω νοοτροπιαςτης Ελλάδας.Οι καθηγητες εχουν αργιες περισσοτερο απο καθε αλλο επαγγελμα.Ετσι ειναι.Ειτε στη γερμανια ,ειτε στην Ελλάδα.Δουλευεις τοσο και αμοιβεσαι αναλογα και φυσικα δεν εξελλισεσαι.Δεν αλλαζεις βαθμιδες,αντε το πολυ να γινεις διευθυντης.Εχεις ομως ενα σταθερο αξιοπρεπεστατο μισθο.Οι χρυσες εποχες τελειωσαν επειδη ανοιγανε αβερτα πανεπιστημια για να βολεψουν τους δικους τους.Ετσι ειμαστε πλεον παρα πολλοι.Οταν ανοιγεις 22 τμηματα που βγαινεις φιλολογος στην Ελλαδα και ποσα θετικων επιστημων που ρεαλστικα οτι και να λενε η μοναδικη ρεαλιστικη αποσχοληση μας στην Ελλαδα ειναι το καθηγητιλικι εχεις ουσιαστικα καταδικασει μια νεολαια στην ανεργια.Δεν φταιμε εμεις.Η μαλλον φταιμε που επιλεξαμε την ταδε σχολη .
Μπηκε ο Ασεπ ο οποιος ειναι το μονο αξιοκρατικο μεσο για να μπεις στο δημοσιο.Τωρα η κυβερνηση παει να καταργησει και αυτον.
Κοινως αυτο που θελω να πω ειναι οτι ειναι ανευ υπόστασης το να θεωρεις οτι ολοι οι μαθηματικοι,βιολογοι,φυσικοι περιμενουν διορισμο για να βολευτουν.Περιμενουν διορισμο για να ζησουν ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΑ.Και διαβασαν για να μπουν και για να βγουν θα διαβασουν(πολυ ) και για να μπουν με Ασεπ.Με τα 500 και μαυρα με ιδιαιτερα πως να ζησεις ,να εισαι ανεξαρτητος ,να κανεις οικογενεια; Οκ συμφωνω μαζι σου στο να το παλευουμε και να μην καθομαστε να περιμενουμε διορισμο και να κλαιγομαστε.Οταν εισαι νεος πρεπει να το παλευεις αλλα οχι ντε και καλα να μενεις προσκολλημενος σε κατι που δεν αποφερει τα βασικα.Βλεπω τις συνθηκες που ζουν οι περισσοτεροι φιλολογοι,μαθηματικοι κτλ και πραγματικα ειναι απογοητευτικες.Δεν θελω να εγκαταλειψω φυσικα το ονειρο για διδασκαλια γι αυτο μενω και το παλευω..Μπορω να κανω ειδικη αγωγη οπως ειπε εσυ.Η να δοκιμασω στον ασεπ της κυπρου (εκει που εμεις επαναφερουμε την επετηριδα αυτοι καθιερωνουν τον ασεπ)Γενικα θεωρω πως μολις τελιωσω θα δω πως ειναι η κατασταση.Απλα μην θεωρεις οτι ολοι κοιταμε το βολεμα ή μπορουμε να σπουδαζουμε μεχρι τα 30.Καλως η κανως θελει μια οικονομικη ανεση για να το κανεις αυτο.Εγω και εσυ ισως να μπορουμε αλλα υπαρχει ενα πολυ μεγαλο ποσοστο νεων αποφοιτων που αυτη τη στιγμη ειναι σε παρα παρα πολυ δυσκολη θεση που μοιαζει με αδιεξοδο.Ουτε εξω μπορουν να βγουν,ουτε αλλο πτυχιο μπορουν να κανουν .Αν το κρατος δεν μπορει να κανει κατι γι αυτος (το οποιο εχει επιτυχως αποδειξει οτι δεν μπορει ) τοτε λυπαμαι αλλα εχει αποτυχει παταγωδως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ratio Intuitiva

Νεοφερμένος

Ο Ratio Intuitiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Στόχος κάθε νέου ατόμου θα πρέπει να είναι η επίτευξη των ονείρων του, και όχι η τυχόν αποθάρρυνση από τις αγκυλώσεις της αγοράς.
Και δυστυχώς, το ρίσκο που ωραιοποιείται σε προηγούμενο ποστ, μεταφράζεται στην αγορά εργασίας σε ανασφάλεια, υπεωρίες, παράλειψη πληρωμής, και δουλικές συνθήκες εργασίας. Φανταστείτε λοιπόν τώρα τον εαυτό σας, εφόσον αποφασίσετε να εργαστείτε σε έναν τομέα που δεν σας αρέσει, αλλά και που δεν σπουδάσατε, μαζί με την κατάσταση που περιέγραψα παραπάνω. Μια ανυπόφορη καθημερινή κόλαση. Και φυσικά στο πίσω μέρος του μυαλού ένα απωθημένο να ασθμαίνει, μαζί την αποτυχία επίτευξης αυτού.

Ένας φοιτητής, εφόσον φυσικά αναγνωρίζει τον εαυτό του ως Ακαδημαικό Πολίτη, σέβεται τις επιδιώξεις του και τρέφει σοβαρό ενδιαφέρον για την Επιστήμη, δηλαδή ένας πλήρως συνειδητοποιημένος φοιτητής, δεν θα πρέπει εν ουδεμιά περιπτώσει να επαναπαυθεί σε τίποτα λιγότερο από αυτό που σπούδασε. Διότι οι αξίες ορισμένων ατόμων, δεν περιορίζονται στη ρηχή και ποταπή επιθυμίας κατοχής πλούτου, αλλά στη κατοχή γνώσης. Και αυτά τα άτομα δεν είναι ονειρικά ή ουτοπικά, αλλά βρίσκονται διάσπαρτα στα ακαδημαικά και ερευνητικά κέντρα ανά τον κόσμο. Αυτό φυσικά προυποθέτει ένα άριστο ακαδημαικό προφιλ, με οτι αυτό συνεπάγεται, απαρεγκλίτως.


Αυτή τη στιγμή το 99% των σχολών δεν σου εγγυάται επαγγελματική αποκατάσταση, όχι λόγω έλλειψης επαγγλματικών δικαιωμάτων, αλλά λόγω των στρεβλώσεων της αγοράς, άρα το οτι ο απόφοιτος της χ σχολής έχει μειωμένες πιθανότητες εύρεσης εργασίας ( στο αντικείμενο που σπούδασε φυσικά ) δεν αποτελεί σοβαρό επιχείρημα, ειδάλλως θα έπρεπε να μην σπουδάζει κανείς. Συνεπώς, απλά μένεις αφοσιωμένη στο στόχο σου.
Επιπλέον, δυστυχώς, τα τμήματα των κοινωνικών και ανθρωπιστικών σπουδών ( στις οποίες ανήκω και εγώ ) πλέον ενδείκνυνται μόνο για αποκατάσταση στην έρευνα και στη διδασκαλία, λόγω αποχής από τις συνθήκες των εφαρμοσμένων επιστημών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Παιδια μηπως ξεφυγε η συζητηση???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Focko υπάρχουν χαρτζηλικοskills που μπορουν να αποφερουν τα διπλασια και τριπλασια χρηματα,ενος καλοπληρωμενου γιατρου. Εντάξει της αρέσει η φιλολογΐα το δέχομαι. Πως ξέρει όμως οτι δεν της αρέσει το web developmemt, το marketing, η μαγειρική κτλ αν δεν τα εχει δοκιμασει ποτέ? Πραγματικά πολύ στενόμυαλη άποψη. Όσο για τα ιδιαίτερα και το φροντιστηριο δεν το σχολιάζω, τι νομίζεις οτι κανουν ολοι οι φιλολογοι απο το 2006 και μετά? Το φροντιστηριο στην επαρχια ειναι η καινοτομος επιχειρηση που θα βασισει τα ονειρά της? Λες και δεν το σκεφτηκε κανεις αλλος αυτό.

Ξεκολήστε λιγο, ζουμε σε μια νεα εποχη οπου η επαγγελματικη ευελιξια ειναι το παν. Πλεον για να δουλεψεις ειδικα στην Ελλαδα πρεπει να φτιαξεις μονος σου την δουλεια σου. Οι δεινοσαυροι που αρνουνται να προσαρμοστουν στην εποχη ειτε φιλολογοι ειτε μαθηματικοι η πληροφορικαριοι θα κοβουν βολτες στον ΟΑΕΔ εφορου ζωης. Η νιοτη θελει ρισκο, θελει να δοκιμασεις να κανεις λαθη, να αποτυχεις και να ξανασηκωθεις. Αμα απο τα 20 εχεις προδιαγραψει τη ζωη σου φιλολογια - ιδιαιτερα - κι αλλα χαρτια - ιδιαιτερα - κι αλλα χαρτια - παρακαλω διοριστε με, βράστα.

Συμφωνώ με τη δεύτερη παράγραφο, αλλά η πρώτη δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα. 'Ενας καλοπληρωμένος γιατρός σήμερα παίρνει 8-10κ το μήνα. Θα βγάλεις 30κ το μήνα με λίγο side hustle και online marketing ;:eek: Προφανώς και όχι. Οι περισσότεροι δε θα βγάλουν ουτε το 1/5 των γιατρών.

Πέρα απ' αυτό πρέπει να σκεφτούμε πως αν και σίγουρα οι εποχές αλλάζουν γρήγορα και σταθερά, αυτό δε σημαίνει πως όποιος "ασχολείται" με τις καινούριες δεξιότητες που κρίνονται χρήσιμες, θα έχει λαμπρό μέλλον. Ξέρω πολλούς υποτιθέμενους freelancers web developers που χάρηκαν όταν βρήκαν κανονική δουλειά με 800-1200 ευρώ, όπως και τύπους που "ψάχνονται" με marketing και sales ενώ μπαίνουν σε ένα δωμάτιο και οι μισοί τους αντιπαθούν(ο μέσος pr τώρα που το σκέφτομαι). Το να βγάλεις $$$$$$ μπορεί να είναι πιο εύκολο απ' ότι παλιά, αλλά συνεχίζει να απευθύνεται σε μια πάρα πολύ μικρή ομάδα ανθρώπων που θα κριθούν ικανοί να ξεπεράσουν τα φυσικά και ψυχολογικά εμπόδια(δεν είναι απλό πράγμα να ανατρέψεις την προπαγάνδα από γονείς-σχολείο-οικογένεια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ με τη δεύτερη παράγραφο, αλλά η πρώτη δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα. 'Ενας καλοπληρωμένος γιατρός σήμερα παίρνει 8-10κ το μήνα. Θα βγάλεις 30κ το μήνα με λίγο side hustle και online marketing ;:eek: Προφανώς και όχι. Οι περισσότεροι δε θα βγάλουν ουτε το 1/5 των γιατρών.

Πέρα απ' αυτό πρέπει να σκεφτούμε πως αν και σίγουρα οι εποχές αλλάζουν γρήγορα και σταθερά, αυτό δε σημαίνει πως όποιος "ασχολείται" με τις καινούριες δεξιότητες που κρίνονται χρήσιμες, θα έχει λαμπρό μέλλον. Ξέρω πολλούς υποτιθέμενους freelancers web developers που χάρηκαν όταν βρήκαν κανονική δουλειά με 800-1200 ευρώ, όπως και τύπους που "ψάχνονται" με marketing και sales ενώ μπαίνουν σε ένα δωμάτιο και οι μισοί τους αντιπαθούν(ο μέσος pr τώρα που το σκέφτομαι). Το να βγάλεις $$$$$$ μπορεί να είναι πιο εύκολο απ' ότι παλιά, αλλά συνεχίζει να απευθύνεται σε μια πάρα πολύ μικρή ομάδα ανθρώπων που θα κριθούν ικανοί να ξεπεράσουν τα φυσικά και ψυχολογικά εμπόδια(δεν είναι απλό πράγμα να ανατρέψεις την προπαγάνδα από γονείς-σχολείο-οικογένεια).


Δεν υπάρχει μόνο το online marketing, υπάρχει και το stock trading, το forex, το e bay και γενικώς άπειρες διαδυκτιακές ρυκαιρίες στο νετ. Tα λεφτα που ειπα δεν ειναι παραμυθια, και λιγα εβαλα. Ο γιατρος δεν παυει να ειναι υπαλληλος, οσο καλος και να ειναι, που σημαινει πως πληρωνεται για υπηρεσιες που παρεχει και μπορει να δουλεψει περιορισμενες ωρες τη μερα αρα ο μισθος του παντα θα εχει ενα ταβανι.

Ξερω κοπελα στις ΗΠΑ που κοβει βολτες σε σπιτια και προσφερεται να μαζεψει οτι αχρηστη σαβουρα εχουν. Απο τη σαβουρα αυτη μου λεει πως βγαζει τουλαχιστο ενα χιλιαρικο το μηνα στο e bay καθως παντα βρισκει πραγματα με αξια που οι αλλοι θεωρουν αχρηστα. Και δεν ειναι πυρηνικος φυσικος, η μεση κοπελα ειναι. Ευκαιριες υπαρχουν παντου, απλα ο περισσοτερος κοσμος δεν τις βλεπει γιατι φοραει παροπιδες.

Τα χοντρα λεφτα βρισκοντα στις επιχειρησεις και το εμποριο. Τις επενδυσεις τις αφηνω απεξω. Ενας εμπορος μπορει να βγαλει τα δεκαπλασια του γιατρου σε λιγα λεπτα και μπορεις να ξεκινησεις με σχεδον τιποτα. Δεν ειπα φυσικα οτι ενας φοιτητης ειναι ικανος για τετοια πραγματα αλλα ειναι δρομος χωρις ταβανια. Και στην τελικη ειναι πολυ καλυτερο οταν παρεις το πτυχιο φιλολογιας να μπορεις να βγαζεις ενα 500αρι το μηνα στο e bay κατι πολυ εφικτο με 4 χρονια δουλειας απο το να εχεις σαν μονη σου επιλογη τα ιδιαιτερα με 2.5 ευρω την ωρα. Ο ζητιανος πιο πολλα βγαζει.

Εγω χτυπάω το κεφάλι μου ακόμη στον τοίχο που παράτησα την ζωγραφική μικρός στην οποία είχσ πολύ ταλέντο. Αν το είχα συνεχίσει στα δέκα χρονια που πέρασαν θα είχα τώρα πολυ γερες ικανότητες και με sites οπως patreon και kickstarter μπορεις να βγαλεις απο καλα εως πολλα λεφτα απο σκιτσα, κομικ, κτλ.
Not bad για ενα χαρτζηλικοσκιλ. Το ιδιο ισχυει για τους μουσικους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απαραίτητα υπάλληλος δεν είναι ο γιατρός ιδίως αν δεν έχει κλεινική ειδίκευση. Αλλά στις ΗΠΑ π.χ. πολλοί γιατροί βγάζουν και 8 figures ως υπάλληλοι. Το οποίο δεν είναι ταβάνι γιατί αν θέλει μπορεί να ανοίξει τη δικιά του κλινική μετά από κάποια χρόνια. Αλλά ακόμα και ο μέσος μισθός ενός οποιουδήποτε γιατρού στις ΗΠΑ είναι 250κ, για να βγάλεις τα 10πλάσια θα πρέπει να ανοίκεις στο 0.5%.

Πέρα απ'αυτό ναι τα 3 ευρώ την ώρα σήμερα είναι πάρα πολύ σύχνα όχι μόνο για τους καθηγητές, αλλά και για τους μπαρμεν, σερβιτόρους, γυμναστές και πάρα πολλούς άλλους. Παροπίδες ή μη, υπάρχει λιγότερος ανταγωνισμός για τους υπόλοιπους που δε φοβούνται να ασχοληθούν με καινούρια πράγματα και να ρισκάρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απαραίτητα υπάλληλος δεν είναι ο γιατρός ιδίως αν δεν έχει κλεινική ειδίκευση. Αλλά στις ΗΠΑ π.χ. πολλοί γιατροί βγάζουν και 8 figures ως υπάλληλοι. Το οποίο δεν είναι ταβάνι γιατί αν θέλει μπορεί να ανοίξει τη δικιά του κλινική μετά από κάποια χρόνια. Αλλά ακόμα και ο μέσος μισθός ενός οποιουδήποτε γιατρού στις ΗΠΑ είναι 250κ, για να βγάλεις τα 10πλάσια θα πρέπει να ανοίκεις στο 0.5%.

Αν ανοίξει κλινικη δεν ειναι γιατρος, ειναι πλεον επιχειρηματιας. Με τον ορο γιατρο εννοουμε καποιον που ανταλλασει το χρονο του για να παρεχει υπηρεσιες υγειας και αυτο εχει ταβανι.

Δεν ειπα οτι ο καθενας θα βγαλει τα δεκαπλασια. Ειπα πως τα φαινομενικα ασημαντα skills μπορουν δυνητικα να επιφερουν αποτελεσματα που δεν το περιμενει κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Τι ματαιοδοξια ειναι αυτη με τα "χωρις ταβανια" και τα n-figures ? Με 60-70 k ζεις με ολες τις ανεσεις και οτιδηποτε παραπανω δεν προσθετει στην ευτυχια (λογω της ανεσης) που δινουν τα χρηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι ματαιοδοξια ειναι αυτη με τα "χωρις ταβανια" και τα n-figures ? Με 60-70 k ζεις με ολες τις ανεσεις και οτιδηποτε παραπανω δεν προσθετει στην ευτυχια (λογω της ανεσης) που δινουν τα χρηματα.

Με χρήματα μπορείς σίγουρα να αγοράσεις status και να δυστυχήσεις επίσης όμως μπορείς να:
-Προσφέρεις πολύ, πολύ περισσότερα στην οικογένεια σου
-Να μην είσαι σκλάβος: να μην περιμένεις το μισθό σου από τον κάθε βλάκα, να δουλεύεις όποτε γουστάρεις και με όποιον γουστάρεις. Γενικά, να κάνεις ό,τι θες, όποτε θες και με όποιον θες. Αν ξυπνήσεις και δε θες να πας δουλειά, το κάνεις. Αν γουστάρεις να ταξιδέψεις όπου και για όσο γουστάρεις, το κάνεις. Πραγματική ελευθερία.
-Περισσότερα χρήματα σημαίνει πως έχεις περισσότερα εφόδια για να πραγματώσεις όποιο επαγγελματικό project γουστάρεις.
-Ελευθερία λόγου, δε φοβάσαι τι θα πει κανείς.

Αυτά και 100δες άλλα τέτοια, που δε γίνονται χωρίς χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι ματαιοδοξια ειναι αυτη με τα "χωρις ταβανια" και τα n-figures ? Με 60-70 k ζεις με ολες τις ανεσεις και οτιδηποτε παραπανω δεν προσθετει στην ευτυχια (λογω της ανεσης) που δινουν τα χρηματα.

Μην συγχεεις την ματαιοδοξια με την φιλοδοξια. Οπως εσυ εχεις ονειρο να ζεις ανετα με 70 χιλιαρικα, καποιοι ανθρωποι εχουν ονειρα να φτιαξουν εργοστάσια, πανεπιστήμια, φιλανθρωπικα ιδρυματα, και γενικως να φτασουν στην κορυφη και του τομεα τους και της κοινωνιας γενικοτερα. Τα χρηματα ειναι απλα ενα μεσο και τα μεγαλα ονειρα θελουν και πολλα χρηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top