Στεγαστικό φοιτητικό επίδομα

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 927 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 927 μηνύματα.

michaelsfak

Νεοφερμένος

Ο michaelsfak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα ,
Το επίδομα να το περιμένουμε Νοέμβριο - Δεκέμβριο ή θα πάει παραπάνω; έτσι για να ξέρουμε τι θα περιμένουμε...
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Καλημέρα ,
Το επίδομα να το περιμένουμε Νοέμβριο - Δεκέμβριο ή θα πάει παραπάνω; έτσι για να ξέρουμε τι θα περιμένουμε...

Όταν το πάρετε γράφτε εδώ να ξέρουμε οτι ήταν 1500 ευρώ...

μετά τα τελευταία που επανέφεραν πιστοποιητικά στην εργασία, ενώ μας διαβεβαίωναν
για πλήρη κανονικότητα εφόσον και οι δείκτες του Σεπτέμβρη το επιτρέψουν ..δεν πιστεύω
τίποτα! ..τα στοιχεία που μας δημοσιοποιούν και οι δείκτες το επέτρεψαν και στην
ουσία έγιναν άλλα!


Πάλι καλά που τα παιδιά στα σχολεία ξεκίνησαν στις 12 του Σεπτέμβρη
με κανονικότητα. :happy:

οσο για για την άγνωστη ημερομηνία καταβολής για το φοιτητικό στεγαστικό,
σκέφτηκαν οτι κάποιο παιδί μπορεί να έχει πάρει φοιτητικό δάνειο για να βγάλει
την χρονιά και οι τράπεζες δεν μπορούν να περιμένουν??
 
Τελευταία επεξεργασία:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Να ενημερώσω οτι η υπουργός ανακοίνωσε οτι θα πάρετε 1500 ευρώ φοιτητικό στεγαστικό
μέσα στο φθινόπωρο.. :) (δεν είμαι εγώ υπουργός αν αλλάξει κάτι, ορίστε και το βίντεο..)


για φέτος καλά είναι, του χρόνου άραγε τι γίνεται?!.. οι ημερομηνίες καταβολής δεν μπορεί
να είναι άγνωστες και έναν καλό λόγο από τους πολλούς, τον αναφέρω παραπάνω..


επίσης να πω οτι για τους γονείς σας τα σπίτια που μένετε.. στην φορολογική τους δήλωση
αποτελούν τεκμήριο και η συγκατοίκηση (όπου είναι εφικτό..) με τα 2000 ευρώ αποτελεί
μεγάλη ανάσα, γιατί ενδεχομένως θα χρειάζεστε λιγότερα χρήματα.

Δεν θα έπρεπε οι φοιτητικές κατοικίες να εξαιρούνται από τα τεκμήρια?

δεν είμαι λογιστής, αλλά λέω εγώ τώρα..
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Καλησπέρα στην παρέα.

Χρειάζομαι για το επίδομα το ήμισυ του συνολικού μαθημάτων του προγράμματος σπουδών (που δυστυχώς στο τμήμα μου συμπεριλαμβάνονται και όλα τα επιλογής ανεξαιρέτως ποιο θα διαλέξεις),
Τι ισχύει σε περίπτωση που ο συνολικός αριθμός είναι περιττός?
Π.χ σε σχολή με σύνολο 11 μαθήματα τον χρόνο, θα πιαστεί ως "ήμισυ" τα 5 ή τα 6 μαθήματα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Σωστός ο προβληματισμός σου...

να υποθέσω σε τέτοιες περιπτώσεις εφαρμόζονται κανόνες στρογγυλοποίησης?

Τα µη σηµαντικά ψηφία στρογγυλοποιούνται µε βάση τους εξής κανόνες: • Εάν το τελευταίο ψηφίο είναι µικρότερο του 5 τότε παραλείπεται (στρογγυλοποίηση προς τα κάτω). • Εάν το τελευταίο ψηφίο είναι µεγαλύτερο του 5 τότε ο προηγούµενος αριθµός αυξάνεται κατά 1 (στρογγυλοποίηση προς τα πάνω) • Το 5 στρογγυλοποιείται προς τον κοντινότερο άρτιο αριθµό

για να μην γίνει πυρηνική φυσική το πράγμα, εγώ θα έλεγα 5 μαθήματα θα πιάνονται
για μισά. :cool2:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Antonius

Νεοφερμένος

Ο Antonius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εγώ να ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος φοιτητής αλλάξει τμήμα; Το παίρνει κανονικά για το πρώτο έτος;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.
Εγώ να ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος φοιτητής αλλάξει τμήμα; Το παίρνει κανονικά για το πρώτο έτος;
ναι το παιρνει... ειδικα στο πρωτο που δεν εχει και την μπουρδα των περασμενων μαθηματων.
να εχει συνολικα 6 μηνες συμβολαιο σπιτιου θελει
 

Antonius

Νεοφερμένος

Ο Antonius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

Αννα1

Νεοφερμένος

Η Αννα1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μπήκαν τα χρήματα για το στεγαστικό!!!
1500€ 👏👏👏
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 927 μηνύματα.
ναι το παιρνει... ειδικα στο πρωτο που δεν εχει και την μπουρδα των περασμενων μαθηματων.
να εχει συνολικα 6 μηνες συμβολαιο σπιτιου θελει
6 μηνες να εχουν περασει απο τοτε που μπήκες στο σπιτι ή το συμβολαιο που θα κανεις να ειναι για 6+ μηνες. Δλδ αν καποιος νοικιασει μαρτιο με 2 χρονια συμβολαιο το παιρνει?
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 927 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις?
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
6 μηνες να εχουν περασει απο τοτε που μπήκες στο σπιτι ή το συμβολαιο που θα κανεις να ειναι για 6+ μηνες. Δλδ αν καποιος νοικιασει μαρτιο με 2 χρονια συμβολαιο το παιρνει?
Νομίζω ναι, αλλά μην σε γελάσω. Στο συμβόλαιο έγραφε από Ιανουαριο το δικό μου για δύο χρόνια και δεν είχα θέμα. Δες τις προϋποθέσεις στο αντίστοιχο ΦΕΚ
 

NikoBellic

Νεοφερμένος

Ο NikoBellic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα και συγγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί πιο πάνω,
το επίδομα που θα μπει το φθινόπωρο του 24 αφορά τα περασμένα μαθήματα της ακαδημαϊκής χρονιάς του 2022-2023 ή αυτήν του 2023-2024;
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 927 μηνύματα.
Καλησπέρα και συγγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί πιο πάνω,
το επίδομα που θα μπει το φθινόπωρο του 24 αφορά τα περασμένα μαθήματα της ακαδημαϊκής χρονιάς του 2022-2023 ή αυτήν του 2023-2024;
Νομιζω 22-23, δηλαδη αυτο εχω καταλαβει. @γιαννης_00 εσυ εισαι ο ειδικος.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.
Νομιζω 22-23, δηλαδη αυτο εχω καταλαβει. @γιαννης_00 εσυ εισαι ο ειδικος.
Ναι ναι εγω ειμαι ο ειδικος ....ασχετα που δεν εχω παρει ποτε επιδομα.
Ευχαριστω @Unboxholics
Τελως παντων επι της ταμπακερας.
Τον Ιουλιο του 2024 θα κανεις αιτηση για το φοιτητικο στεγαστικο επιδομα.
Η αιτηση αυτη θα χτυπησει την εφορια για να δει αν εχεις ενεργο ηλεκτρονικο συμβολαιο ενοικιασης για 6 μηνες απο τον οκτωβριο 2023 ως την στιγμη της αιτησης.
Θα χτυπησει την εφορια να δει τα εισοδηματα που δηλωσε ο πατερας σου πριν την αιτηση... (30.000 + 3000 για καθε παιδι και 40.000+3000 για καθε παιδι για τους ακριτες = ΠΔΜ ,ΔΠΘ, Αιγαιου)
Μετα θα παει για εγκριση στην γραμματεια να δει αν εισαι εντος ν+2
και αν εχει περασει τα μισα μαθηματα που προηγουμενου ακαδημαικου ετους δηλαδη του 2022-2023 ..και συγκεκριμενα να τα εχεις περασει μεχρι την εξεταστικη του σεπτεβρη του 2023 .
Τωρα ποια ειναι τα μισα μαθηματα του προηγουμενου ετους...?καλα αυτο αστο στην καλωσυνη της γραμματειας.
Ε μετα θα δωσει το πρασινο φως η γραμματεια ..θα το δεις στην πλατφορμα να παρασινιζεις ( ~20 μερες μετα) και θα περιμενεις τα λευτα νοεμβριο δεκεμβριο 2024.... στο λογαριασμο του πατερα σου εστι?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top